Domain ne zaman düşer, süresi dolmuş bir domaini istiyorsanız ne yapmalısınız?

GenelKategori
Okuma süresi: 7 dk
Maxym Martineau

Gittikçe büyüyen bir girişimi olan bir küçük işletme sahibi olarak ilgilenmeniz gereken pek çok şey var. Büyük olasılıkla kendi başınıza satış elemanı, yönetici asistanı, pazarlama müdürü ve daha fazlasının görevini üstleniyorsunuz. İşiniz bu kadar yoğunken, domaininizi yenilemek gibi daha küçük şeyleri gözden kaçırmak oldukça doğal. Peki, domain süresi ne zaman dolar ve ne zaman düşer? Bir domainin süresi dolduğunda ne olur ve bu domaini hâlâ istiyorsanız ne yapabilirsiniz?

Neyse ki her şey bitmiş değil. Süresi dolmuş bir alan adını kurtarmanın yolları var. Bu da bulmak için muhtemelen saatler hatta günler harcadığınız mükemmel alan adına veda etmek zorunda olmayacağınız anlamına geliyor.

Domain süresi ne zaman dolar ve domain ne zaman düşer?

Bir domain süresin ne zaman dolar ve domain ne zaman düşer merak ediyorsanız, cevap her zaman değişir. Domain süresinin dolması tamamen bu domaini ne zaman ve ne kadar sürelik kaydettirdiğinize bağlı. Örneğin harikabirdomain.com’u 24 Ekim 2013’te kaydettirdiyseniz ve beş yıllık bir süre seçtiyseniz, domaininizin süresi 24 Ekim 2018’de sona erer.

Bir domainin süresi dolduğunda iki seçeneğiniz var:

  1. Domaini yenileyebilirsiniz (en fazla 10 yıllık bir süre için).
  2. Domainin süresinin dolmasına izin verebilirsiniz (bu durumda muhtemelen hesabınızdan otomatik olarak kaldırılacaktır).

Online bir iş yapıyorsanız ve işletmenizi yeniden markalamanın tam ortasında değilseniz, büyük olasılıkla domaininizi elinizde tutmak istersiniz. Başarısız bir yenileme girişiminden sonra domaininizi başkasına kaptırmak muhtemelen isteyeceğiniz son şeydir.

GoDaddy’de süresi dolan bir domain ne zaman düşer ve domaine ne olur?

Diyelim ki domaininizin süresinin dolmasına izin verdiniz, ancak sonrasında online işiniz için ona hâlâ ihtiyacınız olduğunu fark ettiniz. Onu geri almak için domain süresi ne zaman dolar ve ne zaman düşer bilmeniz gerekiyor.

Bu süreç kayıt kuruluşundan kayıt kuruluşuna (ve hatta farklı alan adı uzantıları için bile) değişiklik gösterdiğinden, emin olmak için sağlayıcınızla konuşmanızda fayda var. Bu yazıda biz GoDaddy’den kaydettirdiğiniz bir domainin süresi dolduğunda neler olduğuna bakacağız.

Not: Aşağıdaki süreç .com uzantılı bir alan adı için geçerlidir. Belirli ccTLD’ler veya gTLD’ler gibi diğer uzantıların farklı süreçleri olabilir. Daha fazla bilgi için müşteri hizmetleri temsilcinize danışın.

1. Otomatik yenileme denemeleri yapılır

İlk 25 gün boyunca bir dizi otomatik yenileme denemesi yapılır. Hesabınızda otomatik yenileme açıksa ancak geçerli bir kredi kartı yoksa, domain yenileme başarısız olur. Otomatik yenileme kapalıysa, hesabınızdaki ödeme yönteminden herhangi bir ücret alınmaya çalışılmaz ve alan adınızın süresi dolar.

2. Domain, açık artırmaya girer

domain ne zaman düşer yargıç tokmağı

Peki, domain ne zaman düşer? Süreç hâlâ devam ediyor. Yenileme denemeleri başarısız olursa, domain 26. günde ilgilenen başkalarının teklif verebildiği açık artırma sürecine girer. Sürecin bu noktasında, domaini kaydedenin süresi dolmuş domaini geri almak için 30. güne kadar süresi vardır.

30. günde GoDaddy, domaine yeni bir sahip bulmak için elinden gelen çabayı gösterir.

Yeni bir sahip bulunursa, söz konusu domain, asıl sahibinin süresi dolmuş domaini artık kullanamayacağı bir GoDaddy saklama hesabına gönderilir. Süresi dolmuş domainlerin çoğu 10 günlük bir süre boyunca açık artırmalarda satışa çıkarılır.

Bu aşamada iki şey olabilir:

1. Domain başkasına verilir

Açık artırma dönemi 36. günde kapanır ve bir teklif kazanırsa, domain yeni sahibine verilmeden önce sürecin tamamlanması için 7 günlük bir bekleme süresine girer.

2. Hiç teklif yapılmazsa

Söz konusu domain için açık artırmalarda hiç teklif verilmezse ancak domain için bir ön sipariş talebi varsa, domain, ön siparişi satın alan kişiye verilir. Bir ön sipariş yapılmadıysa, domain 5 günlük bir kapanış açık artırması sürecine girer. Bu süre boyunca domainin fiyatı biri satın alana ya da süre bitene kadar gün geçtikçe düşer.

Kapanış süresi boyunca kimse teklif vermezse, domain kayıt kuruluşuna geri gönderilir. Domainin genel kayıt için ileriki bir tarihte yeniden halka açık bir şekilde listelenmesini beklemek yerine, domainin ilk sahibi müşteri hizmetlerini arayarak 30 gün içinde domaini geri almaya çalışabilir.

Not: Domain süresi bittikten sonraki 30. güne kadar, asıl sahibi sürecin herhangi bir noktasında müşteri destek ekibimizi arayarak ve geri ödeme sürecinden geçerek domaini yeniden alabilir. Domaininizin geri alınır olup olmadığını belirlemenin en kolay yolu müşteri destek ekibini aramaktır.

Peki, domaini hâlâ istiyorsanız?

Artık domain süresi ne zaman dolar ve ne zaman düşer bildiğinize göre, yukarıdaki süreçten de tahmin edebileceğiniz gibi süresi dolmuş bir alan adı geri alabilmek için birkaç seçeneğiniz var.

İlk yapmanız gereken, domaininizin sürecin hangi aşamasında olduğunu tekrar kontrol etmek için müşteri hizmetlerini aramak.

Bu noktada, sürecin hangi aşamasında olduğuna bağlı olarak domaininizi yenileyebilir, geri alabilir, açık artırmalarda şansınızı deneyebilir ya da bir ön sipariş vermeyi düşünebilirsiniz. Şüphesiz en güvenli yol, domaininizi yenilemek veya geri almak için ödeme yapmaktır.

Gelecekte oluşabilecek sorunları önlemek

Sizi anlıyoruz. Bir küçük işletme sahibi veya girişimci olmak aynı anda 30 farklı işle uğraşmak anlamına geliyor. Bazen küçük şeyler gözden kaçabiliyor. Sizi gereksiz güçlüklerden ve uğraştan kurtaracak bir güvenlik ağı olsa güzel olmaz mıydı? Böyle bir ağ var.

GoDaddy’nin Tam Alan Adı Gizliliği ve Koruması ile başarısız yenilemeler nedeniyle domainlerinizin hesabınızdan silinmesine engel olabilirsiniz.

Bu ek koruma sayesinde kendinize “domain süresi ne zaman dolar ve domain ne zaman düşer?” diye sormayı bırakabilirsiniz. Böylece hesabınızdaki son kullanma tarihi geçmiş bir kredi kartı gibi sebeplerle alan adınızı kaybetmeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Artık bir domainin süresi dolduğunda ne olduğunu bildiğinize göre, gelecek için plan yapabilirsiniz. İster güncel kayıtlar tutmak, ister takviminize not almak, ister domainlerinizi Tam Alan Adı Gizliliği ve Koruması ile güvence altına almak olsun, online kimliğinizin güvende olduğundan emin olmak için yapabileceğiniz her şeyi yaptığınızdan emin olun.

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin