E-ticaret gelirinizi artırmak için indirim kodu ve kuponlarını nasıl kullanabilirsiniz?

GenelKategori
Okuma süresi: 7 dk
Brenda Barron

Bir e-ticaret işletmesi sahibi olarak, siparişlerin yerine getirildiğinden emin olmaktan günlük işlemlerin yönetilmesine kadar uğraşmanız gereken çok fazla kalem olduğunun farkındayız. Bunların üzerine bir de web sitesi yönetmek ile birlikte gelen işlere dikkat etmeniz gerekiyor. Böyle olunca, gelirinizi artırmanın en kolay ve en etkili yollarını bulmak istemeniz oldukça doğal. Bu nedenle işletmenizde indirim kodu ve kuponları gibi uygulamaları doğru bir şekilde kullanmayı öğrenmek çok önemli.

İndirim kodu ve kuponları sunmak, satışlarınızı artırmanıza yardımcı olan etkili bir e-ticaret taktiğidir, ancak düzgün bir şekilde planlanıp uygulanmazsa, marka imajınıza zarar verebilir ve kâr marjınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu yazıda indirim kodu ve kuponlarının artılarını ve eksilerini tartışacağız ve bunları e-ticaret gelirinizi artırmak için kullanabileceğiniz farklı yollardan bahsedeceğiz.

İlgili yazı: İnternette satış nasıl yapılır: Kapsamlı bir e-ticaret rehberi 

Kupon ve indirim kodu kullanmanın artıları ve eksileri

İndirimler ve kuponlar gelir artışı sağlamanın yanı sıra müşteri sadakatini de artırabilir. Ancak, onları kullanmaya karar vermeden önce aklınızda bulundurmanız gereken bazı artıları ve eksileri vardır.

Kupon ve indirim kodu sunmanın avantajları

Kupon ve indirim kodu sunmanın en önemli faydaları ve avantajları şunlardır:

 • WooCommerce’ye kolayca eklenebilirler
 • Müşteri kazanımını artırırlar.
 • Dönüşüm oranlarını artırırlar.
 • Stokların daha hızlı eritilmesini sağlarlar.
 • Satış ve gelir hedeflerine ulaşmayı kolaylaştırırlar.

Kupon ve indirim kodu sunmanın dezavantajları

İndirim sunmanın dezavantajları şunlardır:

 • Genel olarak kâr marjını düşürürler.
 • Kampanya yapmadığınız zamanlarda daha düşük dönüşüm oranları görmenize sebep olurlar.
 • Ucuza alışveriş yapmak isteyen müşterileri çekebilirler.
 • Ortalama alışveriş sepeti fiyatlarının düşmesine sebep olabilirler.

İndirimleri etkili bir şekilde kullanmanın 9 yolu

İndirim sunmanın artı ve eksilerine değindiğimize göre artık marka imajınıza zarar vermeden ve kâr marjlarınızı düşürmeden indirim kodu ve kuponları kullanmanın yollarına geçebiliriz. İşte, sizin için derlediğimiz 9 yöntem:

 1. Haftalık veya aylık fırsatlar
 2. Alışveriş sepeti terk kuponu.
 3. E-bültene abone olma indirimi.
 4. Referans indirimleri veya kuponları.
 5. Siteden çıkma niyeti (exit intent) gösterenlere yönelik indirimler.
 6. Yeniden hedeflenmiş reklamlar.
 7. Influencerlar ile iş birlikleri.
 8. Mağazada yapılan alışverişler için indirimler.
 9. Sadakat programları özelinde indirimler.

Online mağazanızın gelirini artırmak için indirim kodu ve kuponlardan nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmeye hazır mısınız? Okumaya devam edin.

1. Haftalık veya aylık fırsatlar

En yaygın indirimler, hafta veya ay sonlarında düzenli olarak sunulan fırsatlardır. Bunlar dönüşüm oranlarınızı artırmanıza ve satış/gelir hedeflerinizi karşılamanıza yardımcı olurlar.

2. Alışveriş sepetini terk edenler için indirim kodu

indirim kodu alışveriş arabası

Alışveriş sepeti terki, birçok online mağaza sahibi için gerçek bir sorundur ve sepet terkini azaltmanın etkili yollarından biri bunu bir e-posta ile hatırlatarak özel bir indirim kodu sunmaktır. Abandoned Cart Pro for WooCommerce gibi bir eklenti ile online mağazanızda sepetini terk eden müşterilerinize otomatik olarak hatırlatma e-postaları gönderebilir, böylece terk edilmiş sepetleri alışverişe dönüştürme sürecini düzenli bir hale getirebilirsiniz.

3. E-bültene abone olma teklifi

İndirim kullanmanın başka bir yolu da, onları e-bülteninize kaydolmaya teşvik olarak sunmaktır. Örneğin bülteninize abone olanlara sepette 20 lira indirim kodu gibi fırsatlar sunabilirsiniz. Bu, hem e-posta listenizi oluşturmanıza yardımcı olur hem de potansiyel müşterilerinizle iletişime geçmenize, ilişkilerinizi geliştirmenize ve onları sadık müşterilere dönüştürmenize olanak tanır.

4. Referans indirimleri veya kuponları

Mevcut müşterilerinize özel bir referans kodu göndermeyi düşünün. Ya da sosyal medya hesaplarınızda özel indirimler sunabilirsiniz. Bu yöntem, sizi sosyal medyada takip eden müşterilerinizi ödüllendirmenize yardımcı olur. Ayrıca, takipçilerinizi gönderiyi kendi takipçileri ve arkadaşlarıyla paylaşmaya teşvik ederseniz de yeni potansiyel müşterilere ulaşmayı kolaylaştırır.

5. Sitenizden alışveriş yapmadan çıkma niyeti gösteren (exit-intent) ziyaretçilere özel indirim kodu

Web sitenizden alışveriş yapmadan ayrılmaya çalışan kullanıcılara bir indirim kodu ya da teklifi göstermek, fikirlerini değiştirmenin ve onları müşteriye dönüştürmenin harika bir yoludur. Bu teklifi, e-bültene abone olma teklifiyle de birleştirebilirsiniz, böylece müşteri kazanmanın yanı sıra, onlarla iletişim kurmaya devam edebilir ve gelecekte de pazarlama e-postaları göndermeye devam edebilirsiniz.

6. Yeniden hedeflenmiş reklamlar

Sitenizi daha önce ziyaret etmiş ancak satın alım gerçekleştirmemiş kullanıcıların görebileceği yeniden hedefleme reklamları ve kampanyaları oluşturmak için Facebook ve Google Pixel’den faydalanabilirsiniz. Böylece bu kitle özelinde indirim kodu ve kampanyaları sunarak dönüşüm oranlarını artırmaya çalışabilirsiniz.

7. Influencerlar ile iş birlikleri

İşinizle alakalı olabilecek influencerları belirlemeyi ve iş birlikleri kurup onlara özel referans kodları oluşturmayı düşünün. Onlar da bu kodları bloglarında, web sitelerinde veya sosyal medya hesaplarında takipçileri ile paylaşabilirler. Bunu güvenilirliğinizi artırmanıza ve mağazanıza yeni bir kitle çekmenize yardımcı olacak bir tür sponsorluk anlaşması olarak düşünebilirsiniz.

8. Fiziksel mağazanızda yapılan alışverişler için indirimler

indirim kodu alışveriş yapan aile

Online mağazanızın yanında fiziksel bir mağazanız da varsa, orada yapılan alışverişler için de indirim kodu sunmayı düşünün. Bu, fiziksel mağazanızı tanıtmanıza ve çevrimdışı satışları artırmanıza yardımcı olur. Böylece daha fazla yerel müşteri çekme fırsatı da yaratabilirsiniz.

İlgili yazı: İşletmenize online alışveriş özelliği eklemek için ipuçları 

9. Sadakat programları özelinde indirimler

Müşteriler, sadakat programınızda belli bir seviyeye geldiklerinde indirim uygulamayı veya onları ödüllendirmeyi düşünün. Belirli sayıda puana ulaştıklarında veya belirli miktarda para harcadıklarında indirim kodu veya ödül sunabilirsiniz. Doğum günleri, sadakat programınıza kaydolma tarihlerinin yıldönümü veya müşteri yolculuklarındaki başka bir önemli tarihte de benzer uygulamalar gerçekleştirebilirsiniz. Sadakat programı ile sunduğunuz avantajlara ek olarak belirli zamanlarda indirimler yapmak müşteri sadakatini artırmaya yardımcı olur, bu da satışların artmasını sağlayabilir.

E-ticaret gelirinizi artırmak için indirim kodu ve kuponlarını akıllıca kullanın

İndirimler ve kuponlar genelde yılbaşı ya da Anneler/Babalar Günü gibi belirli zamanlarla özdeşleştirilir, ancak akıllıca uygulandıklarında mağazanıza tutarlı gelir sağlamanıza yardımcı olmak için yıl boyu kullanılabilirler. Online mağazanızda indirim kodu ve kuponları uygulamak için bu yazıdaki ipuçlarından faydalanmak, gelirinizi artırmanıza yardımcı olabilir.