E ticaret siteleri için en iyi hosting planı nasıl seçilir?

GenelKategori
Okuma süresi: 8 dk
Ruturaj Patil

E ticaret siteleri için doğru hosting planının seçilmesi, önemsenmesi gereken bir konu. Güçlü bir hosting çözümü, müşterilerinize kusursuz bir alışveriş deneyimi sunmanızı garantilediği gibi online mağazanızın performansta yavaşlama gibi durumlardan mağdur olmamasını sağlar.

KissMetrics’in de belirttiği gibi internet kullanıcılarının neredeyse yüzde 50’si bir web sitesinin yüklenmesinin 2 saniyeden uzun sürmemesini bekliyor. Yüklenme üç saniye sürerse de o siteyi terk ediyorlar. Aynı araştırmaya göre online alışveriş yapanların yüzde 80’i de eğer bir web sitesinin performansının düşük olduğunu düşünüyorlarsa o siteye geri dönmüyorlar. Bu kişilerin yüzde 44’ü de kötü deneyimlerini yakınlarıyla paylaşıyor.

Peki, e ticaret siteleri hosting konusunda daha en baştan nasıl doğru karar verebilir?

e ticaret siteleri hız

E ticaret siteleri, kendileri için hangi hosting çözümünün uygun olduğunu seçerken aşağıdaki unsurları göz önünde bulundurmalı:

E ticaret siteleri hostingi söz konusu olduğunda göz önünde bulundurulması gereken 9 unsur

 1. E ticaret ve CMS yazılımları için destek.

 2. Hosting platformu yazılımı üzerinde kontrol.

 3. Veritabanı kapasitesi.

 4. Yüksek veritabanı istekleri için destek.

 5. Yüksek trafiği karşılayacak performans.

 6. Yüksek sipariş hacimlerini karşılayacak performans.

 7. Müşteri bilgilerinin güvenliği.

 8. Yönetimsel karmaşıklık seviyesi.

 9. Problemin ne olduğunun bulunabilmesi için hata ve log dosyalarına erişim.

Şimdi tüm bunlara ayrıntılı bir şekilde bakalım…

1. E ticaret ve CMS yazılımları için destek

E ticaret ve CMS yazılımları söz konusu olunca çok fazla seçenek var. Bunlardan birkaç tanesi Magento, OpenCart, OsCommerce, ZenCart, BigCommerce, PrestaShop, WooCommerce ve DrupalCommerce.

E ticaret siteleri için seçilen hosting planlarının CMS yazılımlarının giderek artan ihtiyaçları destekleyebilmesi gerekiyor çünkü bir CMS planından diğerine geçmek beraberinde karmaşıklıkların yanı sıra maliyet getirdiği gibi müşteri deneyimini de olumsuz etkileyebiliyor.

E ticaret siteleri, bir hosting platformu ve CMS yazılımı seçmeden önce her birini ayrıntılı bir şekilde incelemeli:

 • Bir e ticaret sitesinin ortalama genel maliyeti ne kadar?
 • Dilediğiniz web sitesini kurmanız için hangi eklentileri satın almanız gerekecek?
 • Admin arayüzünü beğenip, beğenmediğinize karar vermek için deneyebileceğiniz bir demo var mı?
 • Kullanıcı yorumları nasıl?

Tavsiye: Seçtiğiniz hosting planını yazılımının sunucu gerekliliklerini kontrol edin ki bir hosting planından neler beklemeniz gerektiğini öğrenin. Böylece ileride uyumlulukla ilgili sorunlar yaşamazsınız.

2. Yazılımlarınız üzerinde kontrol (örn., WordPress, PHP, MySQL)

E ticaret siteleri, yalnızca bilgi paylaşımı yapan diğer sitelerden daha gelişmiştir. Örneğin, yazılım güncellemeleri üzerinde daha fazla kontrolünüz olması gerekir; bu sayede web sitenizin uyumlulukla ilgili sorunlarla karşılaşmayacağından emin olabilirsiniz. Aynı zamanda Yönetilebilir WordPress hosting planında bulunmayan, birden fazla MySQL veritabanına ihtiyacınız olabilir.

Bunlara ek olarak, Yönetilebilir WordPress hosting planının izin vermediği veya kara listeye aldığı bir eklenti yüklemeniz de gerekebilir. Aynı zamanda direkt olarak web tarayıcınız üzerinden sorunun temelini anlamak için log dosyalarını yönetmeniz gerekebilir, ki Yönetilebilir WordPress hosting planı ile bu da mümkün değil.

Tavsiye: Kullandığınız yazılım üzerinde kişiselleştirme yapmanızı kısıtlamayacak bir e ticaret hosting planı seçin. Yukarıda da belirttiğim gibi WordPress hosting planları WordPress web siteleri için ideal ancak e ticaret siteleri söz konusu olduğunda ihtiyaçlarınız doğrultusunda kişiselleştirme yapmanıza izin verecek bir plan gerekiyor.

3. E ticaret siteleri için veritabanı kapasitesi

E ticaret siteleri, kalbinde veritabanı olan oluşumlardır. Veritabanında tüm ürün bilgileriniz depolanır. Bu nedenle hosting planı seçerken, veritabanı desteğini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Mevcut seçenekleri değerlendirirken, vertabanı desteğinin neleri kapsadığını ve limitlerini inceleyin.

Tavsiye: Performans sorunları veya kaynak sınırlamaları ile karşı karşıya kalmayacağınızdan emin olmak için bir hosting planı seçmeden önce veritabanının ne kadar dosya depolayabileceğine ve büyüklüğüne bakmalısınız. Aldığınız siparişler ve ürün sayınız arttıkça ölçeklenebilecek bir plan seçmeniz ideal olacaktır.

4. Yüksek veritabanı istekleri için destek

Binlerce müşteri aynı anda ürün arayabileceği için bu ürün veritabanı üzerinde büyük bir yük oluşturuyor. Bu isteklere anında cevap verecek bir hosting planına ihtiyacınız var. Değerlendirdiğiniz planların teknik açıklamalarına bakarak, web sitenizin ihtiyaçlarını karşılayıp, karşılayamayacaklarını görebilirsiniz.

Tavsiye: E ticaret siteleri, yüksek işlem gücüne ve optimize veritabanı bağlantı limitine sahip hosting planlarını tercih etmeliler.

5. Yüksek trafiği karşılayacak performans

E ticaret siteleri, online mağaza büyüdükçe artacak trafiği karşılayabilecek bir hosting planı seçmeye dikkat etmeli. Eğer temel, paylaşımlı web hosting hizmeti kullanıyorsanız “kötü komşu etkisi”ne maruz kalabilirsiniz. Bu, yüksek trafiğe sahip bir web sitesinin kaynakların çoğunu kullandığı ve kaynakları paylaşan diğer web sitelerini etkilediği durumlarda ortaya çıkıyor.

Tavsiye: E ticaret siteleri, potansiyel hosting planlarını değerlendirirken Sanal Sunucu (VPS) ve Ayrılmış Sunucu hizmetleri sunan firmaları tercih etmeliler. Bu sayede daha fazla güvenliğe sahip olur, müşterilerinizin verilerinin korunduğundan da emin olursunuz.

6. Yüksek sipariş hacimlerini karşılayacak performans

Alışveriş işlemlerinin çok yoğun olduğu dönemlerde e ticaret siteleri aynı anda pek çok işlem gerçekleştirmek durumunda kalabiliyor. Hosting planınızın bu talebi karşılayabilmesi gerekiyor. Paylaşımlı hostingin tersine, size ayrılmış kaynakların yer aldığı bir ortam bunu karşılayabilir. E ticaret siteleri için oluşturulmuş hosting planlarını incelerken, paylaşımlı ve kişiye özel kaynakların ayrımına dikkat edin.

Tavsiye: Planları değerlendirirken, en az 2GB’lık RAM, en az 100 GB’lık depolama ve CPU dağıtımı olan bir plan tercih etmeye dikkat edin.

7. Müşteri bilgilerinin güvenliği

e ticaret siteleri hosting güvenlik

E ticaret, müşteri odaklı bir iştir ve müşteri bilgilerinin korunması kritiktir. Seçtiğiniz hosting planının SSL ile birlikte geldiğinden emin olun. SSL ve HTTPS, bir müşterinin tarayıcısı ve web siteniz arasında alınıp verilen bilgileri korur. E ticaret söz konusu olduğunda kredi kartı gibi bilgiler paylaşılıyor ve bunların korunması büyük önem taşıyor.

8. Yönetimsel karmaşıklık seviyesi

E ticaret siteleri, büyüdükçe daha komplike hosting hizmetlerine ihtiyaç duyuyor. Bu noktada sunucuların yönetimi de zaman, para ve verimliliği olumsuz etkileyebilecek diğer kaynakları gerektiriyor.

Hosting planlarını değerlendirirken, yönetimi nasıl yapmanız gerekeceğine bakmayı unutmayın.

Mesela, size kullanımı kolay bir arayüz sunuluyor mu?

Tavsiye: cPanel gibi, sezgisel bir kontrol paneli sunan bir hosting planı seçmeye dikkat edin. Bu sayede sunucu yönetimini öğrenmek için zaman ve başka kaynaklar harcamanıza gerek kalmaz.

9. Problemin ne olduğunun bulunabilmesi için hata ve log dosyalarına erişim

Bazen, kötü şeyler olabiliyor. E ticaret siteleri sorunla karşılaştığında site sahibinin veya ilgili web geliştiricisinin hata ve log dosyalarına hızlıca erişebilmeleri gerekiyor ki sorunu hemen çözebilsinler.

Tavsiye: cPanel gibi modern bir kontrol paneli sayesinde bu dosyalara hızlıca ulaşabilir, hosting hizmetinizle ilgili problemleri tespit edebilirsiniz.

E ticaret siteleri için hosting planı seçilmesi üzerine son sözler

Diğer web sitelerine göre e ticaret siteleri hem kurulum, hem de yönetim açısından daha komplikedir. Size özel kaynaklar, kolay yönetim, güvenilir güvenlik ve büyümeyi destekleyen özellikler sunan bir hosting planı seçerek, müşteri beklentilerini aşan ve kusursuz alışveriş deneyimi sunan bir online mağaza kurabilirsiniz.

GoDaddy’nin Kurumsal Web Hosting ürününü oluştururken de tüm bunları göz önünde bulundurduk. Özel kaynaklar ve VPS hostingin gücünü birleştiren bu çözüm, aynı zamanda kolay kullanılabilir cPanel altyapısını sunuyor ve e ticaret siteleri için ideal biz çözüm olduğunu düşünüyoruz.