E-ticaret yapanların bilmesi gereken 7 online ödeme trendi

GenelKategori
Okuma süresi: 7 dk
Jayson DeMers

Günümüzün hızlı tempolu iş dünyasında ödeme teknolojileri sürekli olarak gelişiyor ve değişiyor. Her ölçekten işletmenin zamanın gerisinde kalmamak için online ödeme trendlerinin farkında olmaları da önemli.

Bugünlerde internetten ürün ve hizmet satan çoğu işletme online ödeme işlemlerine güveniyor. Ödeme işlemlerini online olarak yapmak hızlı, kullanışlı ve verimli olduğundan müşterilerin tüm işlemleri için düzenli ve erişilebilir bir şekilde ödeme yapmalarını sağlarlar. Ek olarak onları markanızı geri dönmeye de teşvik edebilirler.

Ancak işletmeniz zorlayıcı ve verimsiz bir ödeme sistemi sunuyorsa, bu tam aksine işletmenize zarar verebilir.

Bu nedenle online ödemelerdeki en son trendleri takip etmeniz ve bunlara ayak uydurmanız önemli.

Şimdi online ödeme yöntemlerindeki son trendlerin neler olduğuna ve işletmenizin güncel kalmasını nasıl sağlayabileceğinize bakalım.

En son online ödeme trendleri

Günümüzün online alışveriş dünyasında en güçlü trendlerden bazıları şunlardır:

  1. Daha fazla ödeme seçeneği
  2. Geçici güvenlik kodu
  3. Temassız ödeme
  4. Biyometrik kimlik doğrulama
  5. Ses tabanlı ödemeler
  6. Kullanışlı mobil POS
  7. Gelişmiş güvenlik

Şimdi bu trendlere daha yakından bakalım ve bunları işletmeniz için nasıl kullanabileceğinizi görelim.

1. Daha fazla online ödeme seçeneği

İşletmeniz büyük olasılıkla birkaç farklı kredi kartı ve banka kartı sağlayıcısından ödeme kabul ediyordur.

Ancak Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini ile ödeme almayı da düşündünüz mü? Ya da mobil ödeme cüzdanlarını?

online ödeme bitcoin

Yeni ödeme yöntemleri eklemek çok zor veya pahalı değildir ve işletmenize tamamen yeni bir müşteri segmenti çekmenizi sağlayabilir.

Alışveriş yaparken niş bir ödeme yöntemini tercih eden kişilerin bu yöntemi sizde bulabilmesi müşteri sadakatini artırmaya ve markanızı rakiplerinizden farklılaştırmaya yardımcı olabilir.

2. Geçici güvenlik kodu

Biri kredi kartınızı ele geçirirse onu alışveriş yapmak için kullanabilir, değil mi? Aslında bu durum artık eskisinden farklı olmaya başladı.

Bu günlerde büyük kredi kartı sağlayıcıları alışveriş yaparken geçici güvenlik kodları kullanmak gibi ikincil bir kimlik doğrulama adımı gerektiriyor.

Online ödeme için kullandığınız işleme sisteminizi, tüketicilerinizi güvende tutmak için bu güvenlik özelliklerini barındırdığından emin olun.

İlgili yazı: İki faktörlü ya da iki adımlı doğrulama nedir? 

3. Temassız ödeme

Şu an Türkiye’de 51 milyonun üzerinde temassız kart bulunuyor ve bu şekilde alışveriş yapmayı tercih edenlerin sayısı giderek artıyor.

Akıllı telefonlar ve online ödeme uygulamaları ile bir kredi kartını cep telefonuna dokundurarak ödeme yapmak uzun bir sayı dizisi girmekten çok daha kullanışlıdır ve herhangi bir ek güvenlik riski oluşturmaz.

4. Biyometrik kimlik doğrulama

Benzer bir şekilde, biyometrik kimlik doğrulama yöntemleri kullanan işletmelerin sayısı da gittikçe artıyor. Biyometrik kimlik doğrulama, bir kişinin kimliğini doğrulamak için fiziksel özelliklerini kullanıyor. Örneğin yüz veya parmak izi okuyucuları, söylediğiniz kişi olduğunuzu doğruluyor, bu da birinin kimliğinizi ele geçirme ihtimalini azaltıyor.

Biyometrik yöntemlerin bazı zayıf yönleri ve kusurları olsa da, genel olarak tüketici güvenini ve güvenliğini artırmaya yardımcı olabilirler.

5. Ses tabanlı ödemeler

Tüketicilerin yüzde 35’inin yiyecek ve ev ürünleri alışverişi yapmak için akıllı hoparlörler kullandığını biliyor muydunuz? Bu nedenle birçok online marka, odaklarını ses tabanlı ödemeler karşılayacak şekilde kaydırıyor.

Online ödeme sürecini akıllı hoparlör kullanan tüketiciler için de kolaylaştırmak işletmenize fayda sağlayabilir.

6. Kullanışlı mobil POS

Online ödeme, yalnızca internetten alışveriş yapan tüketiciler için değildir; yüz yüze yapılan satın alma işlemlerini kolaylaştırmak için de kullanılabilirler. Daha iyi bir mobil satış noktası (POS) çözümüyle, müşterilerinize nerede hizmet vermeyi seçerseniz seçin, ödemelerinizi daha hızlı, daha kolay ve daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Neyse ki bu konuda çeşitli sağlayıcı seçeneklerine sahipsiniz. Seçeneklerinizi dikkatlice gözden geçirin ve markanız ve müşterileriniz için en uygun olanı belirleyin.

7. Gelişmiş güvenlik

online ödeme güvenlik kameraları

Kredi kartı dolandırıcılığı ciddi bir sorun ve giderek yaygınlaşıyor. Yalnızca ABD’de tüketiciler her yıl yasadışı işlemlerde 10 milyar dolardan fazla para kaybediyor. Burada güvenlik yükünün bir kısmı müşterilerinize de düşüyor çünkü kredi kartlarının çalınmamasını veya kötüye kullanılmamasını sağlamak onların da sorumluluğunda.

Ancak, siber suçluların dolandırıcılık yapma fırsatlarını en aza indirmek de sizin sorumluluğunuz.

Gittikçe daha fazla şirket, makine öğrenimi ve yapay zeka (AI) tabanlı güvenliğe yatırım yapıyor. Böylece şüpheli aktiviteleri yakalama ve engelleme oranlarını artırırken aynı zamanda müşterilerinin tercih ettikleri online ödeme yöntemlerini sorumlu bir şekilde kullanmalarını sağlayarak onlara daha iyi güvenlik önlemleri sunuyorlar.

Online ödeme yöntemleri gibi yeni trendleri nasıl takip edebilirsiniz

Online ödeme yöntemlerindeki en önemli trendlerden bazılarını işletmenize dahil etmenize yardımcı olmak için ele aldık. Ancak trendler sürekli değişiyor.

Yeni teknolojiler ortaya çıkıyor, müşteri tercihleri değişiyor ve rakipleriniz online ödeme sürecini kolaylaştırmanın yeni yollarını buluyor. Peki, bunları kendiniz nasıl takip edebilirsiniz?

1. En iyi yayınlara abone olun

Öncelikle, online ödeme işleme konusundaki büyük yayınlara bakın. JP Morgan ve Visa gibi finans sektöründeki büyük markalar, tüketicilerin bilgi sahibi olmaları için sıklıkla yeni makaleler ve raporlar yayınlıyor.

Bu yayınları düzenli haber akışınıza ekleyin ve yeni bilgilerin gelip gelmediğini düzenli olarak kontrol edin. Bu, yeni teknolojiler ve önemli trend değişimleri hakkında bilgi sahibi olmanın en iyi yoludur.

2. Online ödeme ile ilgili sosyal medya influencer’larını takip edin

Online ödeme alanındaki influencer’ları takip etmek de iyi bir fikirdir. Bu sektör, örneğin seyahat sektörü kadar eğlenceli olmasa da, fikirlerini açıkça belli eden ve dünyayla paylaşmak için yeni teknolojiler bulma konusunda proaktif olan niş bir uzman topluluğu bulunuyor.

3. Dijital ödeme sağlayıcılarına dikkat verin

Halihazırda bir online ödeme sağlayıcısıyla çalışıyorsunuz, ama gelecekte onlarla daha yakın çalışmaya özen gösterin. Örneğin yeni ve gelecek teknolojilerden haberdar olmak için bloglarını takip etmeyi deneyebilirsiniz.

Endişeleriniz hakkında satış temsilcinizle veya müşteri hizmetleri temsilcinizle konuşun. Piyasaya sürülen yeni ürünleri veya özellikleri denemeye açık olun ve mevcut sisteminizi her zaman geliştirmenin ve iyileştirmenin yollarını arayın.

4. Rakiplerinizi araştırın

online ödeme masa üstünde raporlar

Son olarak, en büyük rakiplerinizi takip edin. Online ödeme süreçlerini gözden geçirin ve web sitelerine ekledikleri yeni özellikler hakkında bilgi edinin.

Yeni bir şey eklerlerse veya bir şeyleri değiştirirlerse bunlar hakkında bilgi edinip varsa açıklarınızı kapatabilirsiniz.

Online ödemeler ile ilgili son trendlere ayak uydurmak zor olabilir, ancak işletmenizi esnek tutmak ve son değişiklikleri düzenli olarak takip etmek işinizi kolaylaştırabilir.

Yeni trendler ve teknolojiler ortaya çıktıkça haberdar olun ve gerektiğinde şirketinizin sunduğu hizmetleri ve yöntemleri güncellemeye hazır olun.