Ek iş ile para kazanmak isteyenler için başlangıç rehberi

GenelKategori
Okuma süresi: 7 dk
Tom Rankin

Maalesef günümüzde hem maddi, hem de manevi olarak tatmin edici bir iş bulmak zor. Fakat bu umutsuzluğa düşmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Artık, mesai saatleriniz dışında, önem verdiğiniz konulara odaklandığınız bir ek iş ile para kazanmak hiç olmadığı kadar kolay. Her şeyden önce birkaç ek iş fikri bulmanız gerekiyor.

Birçok insan mesai saatleri dışında ek gelir elde etmek ve hayallerinin peşinden koşmak için ek iş yöntemini kullanıyor. Eğer girişiminizi doğru şekilde planlar ve faaliyete geçirirseniz, istediğiniz işi yaparken para kazanma şansını yakalayabilirsiniz.

Bu makalede bu yöntemin ayrıntılarını inceleyecek, size uygun olanı seçmeniz için bazı yöntemleri değerlendirecek ve uygulamaya geçirmenize yardımcı olmak için bazı kaynaklar sağlayacağız. Son olarak da ek iş yapmaya ve onu geliştirmeye devam ederken aklınızda bulundurmanız gereken bazı kritik unsurları paylaşacağız.

Ek iş nedir (ve siz de yapmalı mısınız)?

Kısacası ek iş, yarı zamanlı olarak kendi işinizi yapmaktır. İş fikrinizin kazançlı olması tabii ki önemli, ancak burada asıl kritik noktanın eğlenceli ve tatmin edici bir iş olması olduğu söylenebilir. En azından, normalde sosyalleşmek veya dinlenmek için kullanacağınız saatleri adamaya hazır olacağınız bir iş olmalı.

Sebebini tam olarak anlamak kolay olmasa da, son yıllarda ek iş yapmak hızla ün kazandı.

Küresel ekonomik durum ve viral pazarlamanın bu durum üzerindeki etkisi oldukça büyük. Mevcut seçenek bolluğu göz önüne alındığında bir ek iş hayata geçirmenin hiç olmadığı kadar kolay olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Başarılı bir ek iş yürütmek sağlam bir çalışma etiği, esnek bir program ve en önemlisi başarma isteği gerektirir. Eğer sizde bu üçü de varsa hazırlık yapmaya başlayabilirsiniz demektir.

Yeni başlayanlar için 4 adımda ek iş planlama rehberi

ek iş ressam
Eddy Klaus, UnSplash aracılığıyla.

Bu noktada muhtemelen bir ek iş yapmanın sizin için doğru bir seçim olduğunu düşünüyorsunuz. Bu çok iyi, ama fikrinizi gerçekten nasıl formüle edecek ve uygulamaya geçireceksiniz? Sürece bir göz atalım!

1. Ek iş fikirleri seçin ve geçerliliklerini test edin

Her şeyden önce muhteşem fikirlere ihtiyacınız var. Örneğin, zengin bir nişe hizmet veren belirli bir uygulama oluşturmayı düşünebilirsiniz. Planınız ne olursa olsun, fikirlerinizi doğru seçmek ve test etmek, gelecekte başta finansal olmak üzere birçok sorundan kaçınmanıza yardımcı olur. Sizi heyecanlandıran sağlam fikir, onu geliştirirken odağınızı korumanızı sağlar.

Ne kadar iyi bir fikir olduğundan emin olmasanız bile, aklınızdaki tüm ek iş fikirlerinin bir listesini yapın.

Sonra bu listeyi, sizin için en uygulanabilir, heyecan verici ve kârlı ek işi bulacak şekilde elemeden geçirin. Sıradaki adım seçtiğiniz fikri geliştirmek olacak.

2. Ek iş fikirlerinizi geliştirin

Bir ek iş başka türlü hayata geçirilemeyeceğine göre, fikrinizi geliştirmek bariz bir adım! Fikrinizi hayata geçirmek için gereken kaynakları, gereken zamanı ve mümkünse toplam maliyeti hesaba katmalısınız.

Ek işe dair fikrinizi hayata geçirmek için düşünmeniz gereken farklı unsurları listeleyin, sonra da her biri için hedef ve tamamlanma tarihi belirleyin.

Verdiğimiz uygulama örneğine bakarsak, bunun için bir çerçeve oluşturmak, API (Uygulama Programlama Arayüzü) veya SDK (Yazılım Geliştirme Kiti) arasında karar vermek gibi birçok unsuru değerlendirmek gerekiyor. Sonrasında her bir adım için neye ihtiyacınız olduğunu düşünmeye başlayın. Süreç boyunca araştırmaya devam etmek, doğru kararlar verdiğinizden emin olmak için iyi bir fikir.

Son olarak da mali durumunuza bakmanız gerekiyor. Birçok yeni girişim çok az sermayeye sahip oluyor veya hiç olmuyor bile. Sizin işinizin sermaye gerektirip gerektirmeyeceğini ilk günlerde belirlemeniz gerekecek.

3. Ek işe dair fikrinizi hayata geçirin ve pazarlamasını yapın

Fikirlerinizi dikkatlice geliştirdikten sonra, hayata geçirmeye başlamaya hazır olmasınız. Aslında yaptığınız bir MVP (Minimum Viable Product), yani müşterilerinize sunabileceğiniz en yalın ve sade ürünü geliştirmek.

MVP, ek iş fikrinizi hızla hayata geçirmek ve uygulanabilirliğini daha doğru bir şekilde ölçmek için iyi bir yöntem.

Burada olay, gereğinden fazla sermaye harcamadan fikrinizi sadece performansını ölçmenize yetecek kadar geliştirmek. Neyse ki ek işinizi nasıl geliştireceğinizle ilgili fikir edinmek adına en iyi MVP’yi oluşturmak için birçok öneri mevcut.

Örneğin, sadece bir iki özelliği tam olarak çalışan bir uygulamayla başlayabilir, hatta ücretsiz sunabilirsiniz. Böylece, hızlı bir şekilde kritik kullanıcı geri bildirimleri edinebilir ve gelecekte uygulamanıza para ödeyecek kitleniz için daha fazla geliştirme yapmak için sağlam bir temel oluşturabilirsiniz.

Tabii ki pazarlama da lansman stratejinizde önemli bir rol oynamalı. Bunu göz önünde bulundurarak en azından aşağıdaki unsurları hazırlamalısınız.

  • Bir web sitesi
  • Sosyal medya kanalları
  • Bülten ve okuyucular için kolay kaydolma yöntemi

Ek iş pazarlaması, içinde kaybolabileceğiniz bir labirent haline gelebilir; bu yüzden pazarlama stratejinizi MVP temellerinizle denge tuttuğunuzdan emin olun. Kapsamlı stratejilerinizi projenizin yol haritasına saklayıp acil sorunlara öncelik vermek daha iyi olacaktır.

4. Ek işinizi analiz edin ve sadeleştirin

ek iş tasarımcı
Rachael Gorjestani, UnSplash aracılığıyla.

Ek işinizi hayata geçirince işiniz bitmiyor. En iyi şekilde işlediğinden emin olun ve gelirinizi etkileyebilecek tüm metriklere göre hareket edin. Yani, lansmandan sonra bu ek iş ile devam etmek mi yoksa yeni bir fikre geçmek mi istediğinizi düşünmek için zaman ayırın.

Örneğin, uygulamanızın çok başarılı bir başlangıç yapmadığını veya hedef kitlenizin yalnızca ücretsiz sürümüyle ilgilendiğini görebilirsiniz. Aksine, edindiğiniz geri bildirimler yaratıcılığınızı tetikleyebilir ve daha önce aklınıza gelmeyen özellikler eklemenize yol açabilir.

Tabii ki eğer başlangıç rakamlarınız düşükse ve ek işinize olan heyecanınızı kaybetmeye başladıysanız, yeniden değerlendirme vakti gelmiş olabilir. Fakat eğer kâğıt üstünde ne olduğuna bakmaksızın heyecanınız devam ediyorsa, bu noktada ek iş performansınızı değerlendirmek önceliğiniz olmalı. Böylece yolunuza devam ederken rotanızı düzeltebilirsiniz.

Ek iş başarılı olabilir

Ek iş fikirleri üretmek, bir yandan kişisel tatmininizi sağlarken, bir yandan fazladan para kazanmak için müthiş bir yöntem olabilir. Bu yüzden, bir ek iş kurmanın sizin için doğru yaklaşım olup olmadığını değerlendirmeğe değer.

Bu yazıda hızlı ve kolay bir şekilde nasıl ek iş kurulabileceğini inceledik. Bu dört adımı özetleyecek olursak:

  • Bir fikir seçin ve geçerli ve mantıklı olduğundan emin olun.
  • Fikrinizi geliştirin ve gerçekleştirmek için nelere ihtiyacınız olduğunu değerlendirin.
  • Ek işinizi hayata geçirin ve pazarlamasını yapın. Bunu yaparken MVP temellerinizi göz önünde bulundurun.
  • Ek işinizi analiz edin, devam edip etmeyeceğinize karar verin ve sadeleştirin.

Kim bilir, dikkatli bir değerlendirme ve başarılı bir lansmanla elinize tam zamanlı bir fırsat bile geçebilir.