Facebook işletme hesabı açma ve sonrasında atmanız gereken adımlar

GenelKategori
Okuma süresi: 5 dk
Andrea Rowland

Dünyada 1,9 milyar, Türkiye’de ise 44 milyon kullanıcı ile Facebook’un sosyal medyanın etkin gücü olduğunu hepimiz biliyoruz. İnsanlar, Facebook’ta gerçek zamanlı bir şekilde ilişki durumlarından, en sevdikleri restorana kadar pek çok bilgi paylaşıyor. Bu nedenle Facebook işletme hesabı açma ve Facebook’u büyüme stratejilerinin bir parçası olarak kullanma, küçük işletmeler için de önemli bir konu.

Facebook işletme hesabı açma işlemini gerçekleştirirken sayfanızda işletmenizin logosuna, akılda kalıcı bir tanıtım yazısına, ürün ve/veya hizmetlerinizi temsil eden bir kapak fotoğrafına yer vermelisiniz. Sonrasında mevcut ve potansiyel müşterilerinizle ilişki kurmaya, marka bilinirliğinizi artırmaya ve satışlarınızı artırmaya başlayabilirsiniz.

facebook işletme hesabı açma cep telefonu

Facebook işletme hesabı açma ve verimli kullanma

Facebook, işletmelerin ürün ve hizmetleri hakkında bilgi, canlı videolar, özel teklifler ve indirimler ile mesajlarını duyurabilmeleri için canlı bir platform sunuyor. Facebook işletme hesabı açma için hazır mısınız? İşletmeniz için Facebook’u kullanırken ihtiyacınız olacak adımları aşağıdaki şekilde derledik:

 1. Bir Facebook hesabı oluşturun
 2. İşletmeniz için Facebook Sayfası oluşturun
 3. İçerik üretin
 4. Sayfanızı paylaşın
 5. Ücretli reklamları göz önünde bulundurun

Şimdi her adıma ayrıntılı bir şekilde göz atalım.

1. Bir Facebook hesabı oluşturun

Facebook işletme hesabı açma işlemi için önce kendinize bir Facebook hesabı oluşturmalısınız.

2. İşletmeniz için Facebook Sayfası oluşturun

İkinci adım, işletmeniz için bir Facebook sayfası oluşturmak.

Bir sayfa türü seçin.

Ücretsiz başlamak için işletmenizin türüne uygun olan bir sayfa türü seçin.

facebook işletme hesabı açma sayfa oluştur

İşletmenizin bilgilerini girin.

Seçtiğiniz sayfa türüne göre Başla tuşuna basmadan önce işletmenizle ilgili belli ayrıntıları girmeniz istenecektir. Örneğin, ‘Yerel İşletme veya Yer’ seçeneğinde aşağıdaki bilgileri girin:

 • Sayfa İsmi: büyük ihtimalle işletmenizin adıyla aynı olacaktır
 • Sayfa Kategorisi: işletmenizin türü olabilir (örneğin, emlakçı)
 • Açık Adres ve Telefon Numarası
facebook işletme hesabı açma sayfa oluştur

’Hakkında’ kısmını tamamlayın.

İnsanlara sayfanızın neyle ilgili olduğunu göstermek için sayfanıza tanıtıcı bir metin ekleyin. Bu bölüme web sitenizin adresini de eklemeyi unutmayın ki ziyaretçiler sitenizi de ziyaret ederek, ürün ve hizmetlerinizi inceleyebilsin. ‘Hakkında’ kısmını tamamlamak için işletmenizin gerçek bir oluşum olduğunu ve sizin resmi temsilcisi olduğunuzu onaylayın.

Profil fotoğrafı yükleyin. 

Görenlerin ilgisini çekecek, işletmenizi temsil eden bir profil fotoğrafı seçin.

Sayfanızı, yer işaretlerine ekleyin.

Sayfanızı, tarayıcınızın yer işaretlerine ekleyin. Böylece daha sonra ulaşmanız daha kolay olacaktır.

Kapak fotoğrafı ekleyip, son düzenlemeleri yapın.

Sayfanızı tamamlamak için aşağıdaki bilgileri ekleyin:

 • Kapak fotoğrafı: Sayfanızı ziyaret edenlerin göreceği ilk unsurlardan biri olduğu için seçeceğiniz kapak fotoğrafının işletmenizi temsil ettiğinden ve ilgi çekici olduğundan emin olun.
 • Çalışma saatleri
 • Hizmetler
 • Eylem çağrısı

Son kontrolleri yapıp yayınlayın.

Sayfanızı tamamladıysanız ve içerikten memnunsanız, yayınlama zamanı gelmiş demektir. İşte, Facebook işletme hesabı açma bu kadar kolay!

3. İçerik üretin

Büyük ihtimalle bu noktada yeni sayfanızda paylaşım yapmak için can atıyorsunuz ancak önce güçlü içerik oluşturmak için biraz zaman ayırın. Kitlenizin etkileşime geçmesini ve genişlemesini sağlayacak, kaliteli içerikleri düzenli bir şekilde paylaşmanız önemli.

Bir pet shop için hazırladığımız örnekler şöyle:

 • Sayfamızı beğenin ve kuaförde %30 indirim kazanın
 • Bugünün ipucu: halılarınız kirlenmesin istiyorsanız girişte bir havlu bulundurarak, eve girerken köpeğinizin patilerini silebilirsiniz
 • Sizi, köpek kıyafeti yapma atölyemize bekliyoruz! Ayrıntıları öğrenmek ve ücretsiz kayıt için godaddypetshop.com adresindeki web sitemizi ziyaret edin

Biri, sayfanızdaki bir yazıyı beğenirse, ona yorum yaparsa veya paylaşırsa bu paylaşımlar arkadaşlarının Haber Akışında da görünüyor. Bu, marka adınızın kulaktan kulağa yayılmasına ve marka görünürlüğünüzün artmasına yardımcı olur.

4. Sayfanızı paylaşın

Arkadaşlarınızı ve müşterilerinizi sayfanızı beğenmeye davet edin.

Web siteniz, Facebook sayfanıza bağlantı vermeyi unutmayın.

Eğer web sitenizi GoDaddy Hazır Web Sitesi ile oluşturduysanız, Facebook sayfanızı tek tıkla sitenize bağlayabilirsiniz.

5. Ücretli reklamları göz önünde bulundurun

Facebook, aynı zamanda Sayfanızı daha da güçlendirebilmeniz ve belli hedeflere ulaşabilmeniz için ücretli reklam seçenekleri sunuyor. Facebook’un reklam araçları, spesifik kitleleri hedeflemenizi sağlıyor. Bu sayede mesajlarınız, onlarla etkileşime geçme olasılığı yüksek olan insanların karşısına çıkıyor.

Facebook işletme hesabı açma konusunda daha fazla bilgi edinin

Mevcut ve potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekmek ve etkileşim elde etmek için eğlenceli fikirler üretmeye devam edin. İşletmenizle ilgili herhangi bir değişiklik olduğunda (yeni bir çalışma arkadaşınız veya ürününüz olduğunda, örneğin) bunu Facebook sayfanızdan duyurmaya çekinmeyin.