Fotoğraf siteleri arasında taze bir nefes: mercekhane.com

GenelKategori
Okuma süresi: 5 dk
Simay Yıldız

“Content is king” anlayışıyla birlikte içerik, özelikle de iyi içerik kral olmaya devam ederken görsel ihtiyacı da girerek arttığından fotoğraf siteleri de yükselişte. Buna paralel olarak stok fotoğraf siteleri de yükselirken, internet hem profesyonel hem de amatör fotoğrafçıların kendilerini ve işlerini tanıtmaları için etkili bir platform olarak dikkat çekiyor. GoDaddy Web Siteleri + Pazarlama Araçları gibi kullanımı kolay, uygun maliyetli araçlar sayesinde de pek çok kişi online varlığını rahatça oluşturup, benzer ilgi alanlarına sahip kitlelere ulaşabiliyor ve hatta hobisini işe dönüştürebiliyor.

mercekhane.com sitesinin kurucusu Celil Doğan da fotoğraf ve video çekme tutkusunu online dünyaya taşıyanlardan. Hobi amaçlı olarak, çektiği fotoğrafları yayınlamak için açtığı sitede bugün başka insanların fotoğraflarına da yer vererek topluluğunu büyütüyor. Siteye aynı zamanda Sanat, Etkinlik ve Tasarım bölümlerini de ekleyen Celil, yayınladığı içeriklerle bir ‘dijital dergi’ havası yaratmayı hedefliyor.

fotoğraf siteleri mercekhane.com godaddy hazır web sitesi
mercekhane.com ana sayfa

Sosyal medyadan web sitesine geçiş

Küçüklüğünden beri fotoğraf ve video çekmeyi seven Celil, fotoğraflarını yayınlamaya ilk Instagram’da başlamış. Sosyal medyanın fotoğraf siteleri kadar yüksek çözünürlük imkânı sunmadığını belirten Celil, aynı zamanda takipçi ve beğeni miktarı gibi kalıplaşmış olgularla ölçümlenmek istememiş. Fotoğraflar beğeni ve takipçi sayısı üzerine değerlendirildiğinde bir süre sonra yapılan işin önemini yitirdiğine inanan Celil, bu olguları bertaraf etmek için bir web sitesi kurmayı tercih etmiş.

mercakhane.com’da tam tersi; sadece içeriğin kendisi ön plana çıkıyor. Bize içerik gönderenlerden her görsel için bir açıklama yazmalarını da istiyoruz. Bunu yaparak görüntüleyenlerin fotoğrafçının düşüncelerine tanık olmalarını, görüntüledikleri görselleri anlamlandırabilmelerini hedefliyoruz.

Celil’e göre mercekhane.com’un diğer fotoğraf siteleri ile farkı interaktif bir site olması; bunu, ziyaretçileri ve hedef kitlesiyle sürekli iletişim ve etkileşimde olmaları anlamında söylüyor. Bir fotoğrafçı veya tasarımcı kendilerine “benim işlerimi de yayınlar mısınız?” diye ulaştığında genellikle yeni bir dosya açıp, söz konusu işlere de yer veriyorlar. Ziyaretçilerini ve takipçilerini dinleyerek sitenin bölümlerini ve içeriğini güncelliyor ve böylece topluluklarını genişletiyorlar.

fotoğraf siteleri mercekhane.com godaddy hazır web sitesi
mercekhane.com ana sayfa

Sevilen fotoğraf siteleri arasında yer almaya aday

Celil’in teknolojiyle arası oldukça iyi. Ön lisans eğitimini bilgisayar programcılığı alanında tamamlamış ve sonrasında dikey geçiş sınavı ile açık öğretim yönetim işletim sistemleri bölümüne geçiş yapmış. Üniversiteyi bitirene kadar satış danışmanlığı yapan Celil, okuduğu alana yönelmek isteyince bir bilişim firmasında bilgi işlem teknisyenliği yapmaya başlamış. Teknolojiyi hem iş hem de özel hayatına entegre eden ve gelişmeleri yakından takip eden Celil, ürünlerini daha güvenilir bulduğu için mercekhane.com’u kurarken GoDaddy’yi tercih etmiş.

mercekhane.com, fotoğraf siteleri arasına Kasım 2019’da katıldı. GoDaddy'den alan adı kaydettiren Celil, web sitesini GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi ürününü kullanarak kurdu. Hazır Web Sitesi’nin bülten aboneliği, iletişim formu, etkinlik düzenleyici ve blog özelliklerini aktif bir şekilde kullanan Celil, aynı zamanda siteyle ilgili iletişim faaliyetlerini yürütmek için Kurumsal E-posta ürününden de faydalanıyor. Celil, kurumsal e-postasını kullanarak etkinlik duyuruları da yapıyor.

fotoğraf siteleri mercekhane.com godaddy hazır web sitesi
mercekhane.com Bize Ulaşın sayfası

İlerleyen dönemde yeni projeleri için de GoDaddy’nin ürünlerini tercih edeceğini belirten Celil’in mercekhane.com’a yönelik de gelecek planları var. Öncelikli olarak kullanıcıların kendi kullanıcı adı ve şifreleri ile girebilecekleri bir ‘hesabım’ bölümü oluşturmak istiyor. Kendi web sitesini kurmak isteyen ama teknik bilgi yetersizliği veya yüksek maliyet korkusu gibi nedenlerle çekinenlere ise önerileri şöyle:

GoDaddy’nin anlaşılabilir bir web sitesi var. Bu konularda hiç bilginiz olmasa bile siteye girdiğiniz zaman alan adından hostinge kadar her türlü hizmet hakkında bilgi sahibi olabilir, kendi fikrinizi hayata geçirebilir ve herhangi bir sorunla karşılaştığınız zaman müşteri hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

GoDaddy ürünleri ile online dünyaya taşınan işletmeler ve hayata geçirilen fikirler tabii ki fotoğraf siteleri ile sınırlı kalmıyor. Celil de teknolojinin her türlü işletmenin faydalanması gereken bir şey olduğunu düşünüyor:

Mahalle arasında bir terzi olsun, su satıcısı olsun veya hobisini geliştirmek isteyenler olsun herkesin dijital bir kartvizit oluşturması gerektiğini düşünüyorum. Google’da pek çok kişi ‘en yakınımda ne var’ araması yapıyor ve bu sayede çevredeki işletmeleri görüntülüyor. Web sitenizi kurarak dijital bir kartvizit oluşturursanız siz de bu insanları işletmenize çekebilirsiniz.

mercekhane.com’un içerik alanlarını ve yönetim ekibini genişleterek yoluna devam etmeyi planlayan Celil’e biz de başarılar diliyoruz. Siz de hobinizi hayata geçiren bir platform kurmak istiyorsanız GoDaddy Web Siteleri + Pazarlama Araçları ürününe göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar:

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin