Girişimci kadınlar dijital varlıklarını oluşturarak daha fazla kişiye ulaşıyor

GenelKategori
Okuma süresi: 6 dk
Simay Yıldız

Türkiye’deki girişimci kadınlar beslenmeden psikolojiye, web tasarımından seslendirmeye kadar pek çok alanda başarılı işlere imza atmaya devam ediyor. Koçluk ve eğitmenlik yapan, Nar Kendin Ol Gelişim Atölyesi’nin sahibi Öznur Yılmaz Berk de onlardan biri. Berk, koçluk ve eğitmenlik çalışmaları kapsamında mandalaterapi.com ile mandala çizim atölyeleri ve mandala terapi ve psikoterapi hizmetleri de veriyor.

Berk, koçluk ve eğitmenliğe başladığında mandalayı da markasına ve faaliyet alanına hizmet eden bir araç olarak kullanmaya başlamış. Berk, mandalayı Hint felsefesinde bir yaşam çemberi olarak ifade edilen, bir yaşam projeksiyonu sunulmasını sağlayan, yaşamı anlamlandıran sembollerle döngüsel bir alanı temsil eden meditatif bir süreç olarak tanımlıyor. mandalaterapi.com adresindeki web sitesini, insanın iç ve dış dünyası arasında bağlantı kurmasını sağlayacak bu sürece yönelik eğitimlerini daha fazla kişiye ulaştırmasına yardımcı olan bir platform olarak kullanıyor.

Turizmden sonra psikoloji alanına yoğunlaştı

Üniversite sonrasında uzun yıllar turizm alanında çalışan Öznür Yılmaz Berk, psikoloji alanında eğitim veren akreditasyonlu, uluslararası kurumlardan biriyle tanışmasıyla her zaman ilgi duyduğu bu alana yöneldi. 2014 yılında KOSGEB’in girişimci kadınlar için sunduğu destekten yararlanmaya hak kazanarak işini kurdu.

O günden beri hizmet verdiğim kişilerin yaşamlarında sıkışmış hissettikleri zamanları gözden geçirmelerine yardımcı oluyorum. Çözümsüz olarak bakılan her şeyin aslında dışarıdan alınan uyarıların içe yanlış şekilde işlenmesinden kaynaklandığını, o duygu durumunun işlevsiz hale getirilmesiyle kişinin engellenmiş, agresif, stresli hissedebileceğini göstermeye çalışıyorum. İşim sayesinde hem güzel dostluklar kazanıyor hem de kişilerin farklı yaşam hikâyelerine imza atıyorum.

Kişisel gelişim alanının bütünsel ve geniş bir alan olduğunu belirten Berk, insanı anlamak için bilişsel, duyusal, fizyolojik ve duygusal anlamda fayda sağlayacağına inandığı farklı araçlara başvuruyor. Mandala da ona bu alanda büyük fayda sağlayan araçlardan biri. Berk, özellikle kendi hikâyesini anlatmak istemeyen kişiler için mandalanın faydalı bir araç olduğunu belirterek, “Renklerle, aslında hikâyesini anlatmasına gerek kalmadan, o döngüsel serüveni yaşarken bilinçaltının dışa vurumu gerçekleşiyor. Bir şey olmak zorunda değilsiniz mandala çizerken. Kendinizi belli bir süreçten geçirerek, kendinizle karşılaşmalarınızı görüyorsunuz. Bu anlamda mandala mesleğime çok büyük hizmet etti,” diyor.

girişimci kadınlar öznur yılmaz berk

2014 yılında Mandala Terapi olarak ilk atölye çalışmalarını yapanlardan olduğunu belirten Berk, o zamana kıyasla bugün mandalanın terapi olarak algılanmaya başlamasından mutluluk duyuyor. Mandala terapinin kişiyi gerçekten meditatif bir sürece, anda olma haliyle, sabrıyla, sağ beyni ve sol beyni dengeleyerek bir yaratım sürecine sokan bir uygulama olduğunu belirtiyor. “Anlatılmaz, yaşanır” bir uygulama olduğunu da dile getirerek, deneyimleyen kişilerin gerçekten büyük bir dönüşüm süreci yaşadığını gözlemlediğini vurguluyor.

mandalaterapi.com’da sürecin nasıl işlediğine, sunduğumuz mandala terapi hizmetlerinin içeriğine ve fiyatlarına dair bilgiler yer alıyor. Baştan beri bu bilgilere yer verebileceğim, daha çok insana ulaşmamı sağlayacak bir web sitesi olmasını arzuladım.

girişimci kadınlar mandalaterapi.com web sitesi hizmetler bölümü
mandalaterapi.com web sitesinin hizmetler bölümü. NOT: Siteye girdiğinizde bu yazının yayınlanma tarihiyle alakalı olarak listelenen fiyatlar farklılık gösterebilir.

Girişimci kadınlar teknolojiyle daha fazla insana ulaşıyor

“Teknolojiyle aramın çok iyi olduğu söylenemez” diyen Berk, iş dünyasında olanların teknolojiyi kullanmıyorum demelerinin mümkün olmadığını da vurguluyor. GoDaddy’den öncelikle mandalaterapi.com alan adını alan Berk, “Nasıl web sitesi kuracağım? Maliyeti çok fazla mıdır?” diye düşünerek ilk başta çekingen davranmış. Alan adını  alırken Hazır Web Sitesi ile tanışan Berk, tek başına, adımları takip ederek bugün yayında olan web sitesini kurmuş.

girişimci kadınlar mandalaterapi.com web sitesi ana sayfa
mandalaterapi.com web sitesi ana sayfa

Ben web sitemi konuyla ilgili olan kişilerle temas etmek için bir adres, bir mağaza vitrini olarak düşünüyorum. Bir girişimci kadın olarak tek başıma, rahatlıkla bir web sitesi kurabilmek beni çok mutlu etti.

Diğer girişimci kadınlar gibi Öznur Hanım da web sitesi ile daha fazla kişiye ulaşıyor. Web sitesini bularak kendisinden hizmet almak isteyenlerin, paylaşımlarını görüp, kendisiyle iletişime geçenlerin olduğunu belirtiyor.

Bir pazar günü blog yazılarımdan birini gören birisinden telefon aldım. “Öyle güzel anlatmışsınız ki” diyerek aradı beni. Web sitem çok yeniydi ve böyle bir şey olduğuna inanamadım. Ben buradayım, o başka bir yerde ama ben onun kalbine dokunmuşum. Ve bana Allah sizden razı olsun diyor. İşte bu yüzden çok önemli gerçekten web sitesi.

Berk, orta vadede web sitesine mandala terapi hizmetlerinden faydalanmış kişilerin geri bildirimlerini ekleyerek, atölye çalışmalarında neler yaşandığını da görsel bir şekilde aktarabilmek istiyor. Mandala terapinin çocuklara büyük faydası olduğunu bilen Berk, ileride özellikle okul öncesi çocuklara yönelik olarak da hizmet sunmayı hedefliyor.

Öznur Yılmaz Berk, başta girişimci kadınlar olmak üzere web sitesine ihtiyacı olmadığı düşünenlere de şunları söylüyor:

Web sitesi bir girişimci için olmazsa olmaz. Artık eski bir kartvizitin yerine geçen bir araç olarak görüyorum ben web sitesini. Bir web sitesi ile varlığını bile bilmediğiniz bir kişiyle tanışma şansınız veya ona bir teklif vererek para kazanma şansınız var. O yüzden tüm girişimcilere bir web sitesi kurmalarını tavsiye ediyorum.

GoDaddy blogda hikâyelerine yer verdiğimiz diğer girişimci kadınlar ise şöyle:

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin