GoDaddy alan adları artık daha güçlü gizlilik koruma sağlıyor

GenelKategori
Okuma süresi: 4 dk
Selina Bieber

İşletmeniz veya girişiminiz için bir online varlık oluşturmak amacıyla bir alan adı kaydettirdiyseniz, tebrikler! İşletmenizi online dünyaya taşımak ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak için ilk adımı attınız. Ancak alan adı kaydettirirken paylaştığınız bilgiler istenmeyen kişilerin size ulaşmasına da sebep olabilir. GoDaddy olarak müşterilerimizin gizliliğini koruma konusunu ciddiye alıyoruz, bu nedenle mevcut gizlilik koruma hizmetimizi eskisinden daha güçlü olacak şekilde güncelledik. Ancak öncelikle alan adı kaydı, WHOIS dizini ve alan adı gizliliği konusunda bilmeniz gereken bazı şeyler var.

WHOIS dizini ve alan adı gizliliği nedir?

ICANN (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kanunu) yönetmeliklerine göre bir alan adı kaydettiren kişi veya kuruluşun iletişim bilgilerini sağlaması gerekiyor. Bu bilgiler daha sonra herkese açık olan WHOIS dizinine ekleniyor.

WHOIS dizinini alan adları için bir sarı sayfalar olarak düşünebilirsiniz. Dünyada kayıtlı olan tüm alan adları ve bunlara sahip olan kişilerin adları, adresleri ve diğer bilgileri bu listede bulunuyor.

Bu uygulamanın iyi yönleri olduğu gibi kötü yönleri de var. Örneğin satışını yapmak istediğiniz bir alan adınız varsa, insanların size ulaşabilmeleri iyi bir şeydir. Ya da biri alan adını kötü amaçlar için kullanıyorsa, sorumlunun kim olduğuna dair kolayca erişilebilir resmi bir kayıt bulunur.

Buna karşılık, adınız ve iletişim bilgileriniz gibi alan adı kayıt verileriniz spam e-posta gönderenler, bilgisayar korsanları veya siber suçlular tarafından ele geçirilme riski altındadır. Bunun kötü bir şey olduğunu belirtmemize gerek yok, değil mi?

İşte burada alan adı gizliliği veya gizlilik koruma devreye giriyor. Gizlilik koruma, GoDaddy gibi alan adı kayıt kuruluşlarının sunduğu bir hizmet ve WHOIS dizinindeki herkese açık bilgilerinizin saklanması anlamına geliyor.

İlgili yazı: Alan adı gizliliği nedir ve buna neden önem vermelisiniz? 

GoDaddy alan adları nasıl daha güçlü gizlilik koruma içeriyor?

GoDaddy olarak müşteri gizliliğini koruma konusuna önem veriyoruz. Bu nedenle uygun alan adları için tüm yeni kayıtlar sonsuza kadar ücretsiz gizlilik koruması ile birlikte geliyor. Daha önce sağladığımız gizlilik koruması ile de müşterilerin bilgileri gizleniyordu ancak yeni güncellenmiş koruma ile herkese açık WHOIS dizinindeki kişisel bilgileriniz artık bir Proxy ile değiştiriliyor.

Kişisel bilgilerinizi WHOIS dizinine herkesin göreceği şekilde dahil etmek yerine iş ortağımız Domains By Proxy bunları kendi bilgileriyle değiştiriyor.

Merak etmeyin, alan adınız hâlâ size ait, ancak bunu yalnızca Domains by Proxy ve siz biliyorsunuz.

Gizlilik koruma özelliği uygun alan adlarında varsayılan ayar olarak etkinleştirilmiş bir şekilde geliyor, böylece kimsenin müşterilerin iletişim bilgisini görmemesini sağlıyor. Buna ek olarak, söz konusu alan adını satın almak isteyenlerin sorgu yapabilmesi için müşterilere özel bir e-posta adresi de sağlanıyor, böylece kendi e-posta adreslerine spam gönderilmesi olasılığı mümkün olduğunca azaltılıyor. Müşteriler bu e-posta adresine gelen e-postaları kendi gelen kutularına yönlendirilecek, filtrelenecek ya da tamamen engellenecek şekilde ayarlayabiliyorlar.

Yeni kaydettirilen alan adları için uygulanan bu ücretsiz gizlilik koruma önümüzdeki haftalarda halihazırda GoDaddy’de kayıtlı olan alan adları için de etkinleştirilecek.

GoDaddy olarak girişimcilerin ve küçük işletmelerin online dünyadaki güvenliklerini artırmaya yardımcı olmaya önem veriyoruz. Alan adı sahiplerinin internette bulunan kişisel bilgilerini sınırlamak da bu doğrultuda yaptığımız çalışmalardan biri. Daha fazla bilgi için GoDaddy Alan Adları ve Gizlilik Koruma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.