İndirim kampanyaları: Satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacak eposta pazarlama önerileri

GenelKategori
Okuma süresi: 13 dk
Kevin Wood

Yılın en çok alışveriş yapılan zamanları yaklaşıyor. Ülkemizde Şahane Cuma, Efsane Cuma gibi isimlerle gerçekleştirilen Black Friday (Kara Cuma) ve Siber Pazartesi, sadece büyük firmaların değil küçük ve orta ölçekli işletmelerin de indirim kampanyaları sunup satışlarını büyük oranda artırdıkları günler.

Black Friday Global’ın 2018 verileri, Türkiye’de bu günlerde sıradan günlere kıyasla satışlarda %615’lik bir artış olduğunu gösteriyor.

Ne satıyor olursanız olun, müşterileriniz bu fırsat günlerinden yararlanmak istiyorlar. Siz de satışlarınızı artırmak için özel indirim kampanyaları hazırlayıp bunları eposta pazarlama yolu ile müşterilerinize ulaştırabilirsiniz.

Eposta listeniz, işletmenizin sahip olduğu en önemli varlıklardan biridir.

Ancak, müşterilerinizin gelen kutuları büyük olasılıkla epostalar ile dolup taşacağı için, kalabalıktan sıyrılmanız ve onlara sizin epostalarınızı açmaları için bir neden vermeniz gerekiyor. Sadece eposta göndermeniz yetmez, onlara reddemeyecekleri fırsatlar sunmalısınız.

Nasıl indirim kampanyaları yapabileceğiniz hakkında aklınıza bir şey gelmiyorsa telaşlanmayın, bu yazıyı sizin için hazırladık. Aşağıda, Kara Cuma ve Siber Pazartesi eposta kampanyaları için farklı öneriler bulacaksınız.

İndirim kuponları, kıtlık pazarlaması, başka işletmelerle iş birlikleri yapmak ve daha fazlası… Bu alışveriş sezonunu işletmeniz için nasıl kârlı hale getirebileceğinize dair fikirler size ilham verecek.

Black Friday için eposta pazarlama yapmanın önemi

Black Friday (yani Kasım ayının son cuması) hafta sonu, bu yılki genel satış rakamlarınızı büyük ölçüde artırabilir. En iyisi de, bu artışı sadece iyi düşünülmüş ve planlanmış epostalar göndererek elde edebiliyor olmanız.

Her yıl daha fazla müşteri bu dönemde indirim kampanyalarından faydalanmak için hazır bekliyor.

Bundan yararlanmak için pazarlama kampanyalarınızı son dakikaya bırakmak yerine önceden planlamaya başlamak iyi bir fikir olabilir.

SendGrid’in verilerine göre, geçen sene bu 24 saat içinde yaklaşık 2,4 milyar eposta gönderilmiş. Bu, neredeyse dünya nüfusunun yarısı kadar eposta gönderilmiş demek.

Ancak bu, oldukça kalabalık gelen kutuları da demek…

Müşterilerinizin eposta bağlantılarınıza tıklamalarını ve online mağazanızı ziyaret etmelerini istiyorsanız, onların dikkatini çekecek ve diğerlerinden ayrışacak epostalara ihtiyacınız var.

İlgili yazı: E posta pazarlama: Tatil dönemlerinde kalabalıktan sıyrılmanıza yardımcı olacak 6 ipucu 

Satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacak indirim kampanyaları için öneriler

Yaratıcı eposta kampanyaları bulmak, özellikle de çok fazla işle uğraşmanız gereken yoğun dönemlerde, zorlayıcı olabilir. Ama endişelenmeyin, size yardımcı olmak için buradayız.

 1. İnsanlara kendinizi erkenden hatırlatın.
 2. Sadık müşterileriniz için erken indirim kampanyaları sunun.
 3. Ücretsiz teslimat fırsatı sunun.
 4. Kıtlık prensibine dayalı hediyeler verin.
 5. Geri sayımlı indirim kampanyaları oluşturun.
 6. İndirimlerinizi yılbaşı hazırlığı olarak konumlandırın.
 7. Çekiliş düzenleyin.
 8. Başka işletmeler ile iş birliği yapın.
 9. Son gün fırsatı sunun.

Bu eposta kampanyası fikirleri, başlamanız için size yardımcı olabilir.

Editörün notu: GoDaddy E-posta Pazarlama ile indirim kampanyaları epostalarını kolayca önceden hazırlayabilir ve istediğiniz zaman gönderilmeleri için planlayabilirsiniz. Böylece tatilinizi eposta göndermek için harcamak zorunda kalmazsınız.

1. İnsanlara kendinizi erkenden hatırlatın

İndirim dönemi başlamadan önce müşterilerinizin aklında yer etmeniz sizin için daha yararlı olabilir.

İndirim kampanyaları başladığında, gelen kutuları onların ilgisini çekmeye çalışan yüzlerce eposta ile dolup taşacak. Ama kendinizi daha önce hatırlatıp, onların sizin epostanızı beklemelerini sağlamak bu kalabalıktan sıyrılmanıza yardımcı olabilir.

Bunu yapmanın etkili bir yolu indirim kampanyaları başlamadan bir-iki gün önce bir teşekkür epostası göndermektir. Bu epostanın tek amacı onlara sadık müşteriniz oldukları ve epostalarınızı açtıkları için teşekkür etmek olmalı.

Bu, aynı bir arkadaşına göndereceğiniz gibi gerçek bir eposta olsun. Şirket-ağzı kullanmayın. Samimi ve içten bir dil ile yazın.

Sonra, epostanın sonuna doğru, yaklaşmakta olan büyük indirim kampanyanızdan bahsedin. Örneğin, “Yarın işletmemizin şimdiye kadar gerçekleştirdiği en büyük indirim kampanyası başlıyor. Gözünüz gelen kutunuzda olsun.” tarzında bir şey yazabilirsiniz.

Bu epostanın amacı duygularla oynamak değil, sadık müşterilerinizle minnettarlığınızı paylaşmak ve yaklaşan indiriminiz hakkında onları kısaca bilgilendirmektir.

2. Sadık müşterileriniz için erken indirim kampanyaları sunun

Satışlarınızı artırmaya biraz önceden başlamak istiyorsanız bir indirim öncesi eposta kampanyası düzenleyebilirsiniz.

Bu kampanyayı sadece sadık müşterilerinize sunmalısınız. Bunu etkin bir şekilde yapmak için gönderdiğiniz epostaları düzenli olarak açan ve sizden alışveriş yapan aktif kullanıcıların bir listesini çıkarın.

Bu kampanyayı, eposta listenizdeki herkese göndermemeye özen gösterin.

İlk olarak, sunacak bir şeye ihtiyacınız var. Bazı ürünlerde indirim yapabilir, sepet üzerinden indirim kodu önerebilir ya da bir alana bir bedava fırsatları sunabilirsiniz. Her ne olursa olsun, sadık müşterilerinizin karşı koyamayacakları bir teklif oluşturun.

Bu teklifi süreli yapmayı da unutmayın. İsterseniz sadece tek bir günlük fırsat sunabilir, isterseniz asıl indirim kampanyanız başlayana kadar sürdürebilirsiniz. Zamanlaması size kalmış.

Bunu, sadece en sadık, işletmeniz için en değerli müşterilerinizin girmesine izin verildiği bir kırmızı halı etkinliği olarak düşünebilirsiniz.

3. Ücretsiz teslimat fırsatı sunun

Black Friday ve Siber Pazartesi eposta kampanyalarınızı daha da hareketlendirmek istiyorsanız, ücretsiz teslimat fırsatı sunmayı da düşünün. Böylece harika indirimlerinizin üstüne sunacağınız ücretsiz kargo ile müşterilerinizi sizden alışveriş yapmaya teşvik edebilirsiniz.

Bu fırsat ile para kaybetmediğinizden emin olmak için nakliye maliyetlerinizi hesaplayın ve belirli bir miktarın üzerindeki siparişler için ücretsiz teslimat sunun. Örneğin, “100 liranın üzerindeki siparişlerde kargo bedava!” diye bir mesaj verebilirsiniz.

Bunu tüm indirim kampanyanız süresince sunabilir ya da Siber Pazartesi gibi belirli bir gün satışlarınızı daha da artırmak için bu fırsatı önerebilirsiniz.

4. Kıtlık prensibine dayalı hediyeler verin

indirim kampanyaları hediye

Yılın bu döneminde, insanların mümkün olduğunca çabuk eyleme geçmelerini sağlamanız gerekiyor. Çünkü müşterilerinizin dikkatini çekmeye çalışan yüzlerce başka işletme ile yarışıyorsunuz.

Rakiplerinizin önüne geçmenin bir yolu da ekstra fırsatlar sunmak. Sadece indirim sunmakla kalmayıp bedava bir hediye de önerebilirsiniz.

Bu belki ücretsiz bir sırt çantası ya da tişört olabilir. Ne olursa olsun, iyi bir şey önerdiğinizden emin olun çünkü sadece bu hediye için bile sizden alışveriş yapmak isteyen müşterileriniz olabilir.

Bu hediyeyi kıtlık prensibine bağlayarak, yani sayılı miktarda sunarak, kampanyanızı bir adım öteye taşıyabilirsiniz. Örneğin, hediyeyi sadece alışveriş yapan ilk 200 müşterinize sunabilirsiniz. Buna ek olarak, kaç hediyenin verildiğini ve kaç hediyenin kaldığını belirten takip epostaları da gönderebilirsiniz.

İsterseniz, bu hediyenin haberini önceki epostalarınızda da duyurabilirsiniz. Müşterilerinize Black Friday öncesinden Siber Pazartesi’ye kadar eposta göndereceğinizi göz önünde bulundurursak, bu hediyeyi sonraya da saklayabilirsiniz.

Örneğin, “Siber Pazartesi eposta kampanyamızı bekleyin. İlk 200 müşteriye 150 lira değerinde bir hediye veriyoruz,” gibi bir mesaj verebilirsiniz.

5. Geri sayımlı indirim kampanyaları oluşturun

Kıtlık prensibi yaratmanın bir yolu da bu kampanyaları geri sayımlı yapmaktır. Süre dolduğunda kampanya da biter.

Bunu yapmanın birkaç yolu var.

Örneğin farklı ürün gruplarınız varsa, belirli bir gün için belirli bir ürün grubunda indirim sunabilirsiniz. Black Friday’de saatlerde, hafta sonu el çantalarında, Siber Pazartesi’de ise diğer aksesuarlarda indirim yapabilirsiniz.

Göndereceğiniz her epostanın sunduğunuz belirli ürün kategorisine yönelik olmasına ve indirimin ne kadar süreceğini belirten bir sayaç içermesine dikkat edin.

Ya da sunduğunuz indirim kampanyaları için epostaların başına, hatta web sitenizin en üstüne, standart bir sayaç ekleyebilirsiniz. Tam süre dolmadan önce gelen son dakika satışları için de hazırlıklı olun.

6. İndirimlerinizi yılbaşı hazırlığı olarak konumlandırın

Yılın bu dönemi en çok alışveriş yapılan zamanlardan biri olduğundan, insanlar çok fazla para harcıyorlar.

Bununla birlikte, yaklaşan yılbaşını da düşünen insanlar bütçelerini ona göre ayarlayabiliyor. Bazı epostalarınızı “Yılbaşı alışverişinizi erkenden tamamlayın” şeklinde konumlandırarak bu fırsattan da yararlanabilirsiniz.

Herkes son dakika alışverişlerini tamamlamaya çalışırken sizin müşterileriniz gönül rahatlığıyla oturup çaylarını yudumlayabilirler.

Yılbaşı alışverişini haftalar öncesinden tamamlamış olacaklar.

Yılbaşının yaklaşmakta olduğunu hatırlatmanız ve bu yıl boyunca teklif edeceğiniz en düşük fiyatların bunlar olduğunun belirtmeniz, satışlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

7. Çekiliş düzenleyin

İnsanlar ücretsiz hediyelere ve bir şeyler kazanma fırsatları olmasına bayılırlar. Milyonlarca insan bu yüzden her sene piyango oynuyor.

Tabii siz bu derece büyük bir ödül veremezsiniz. Ama yeterince çekici bir teklif sunarsanız, satışlarınızı artırabilirsiniz. Örneğin düzenlediğiniz indirim kampanyaları boyunca 100 lira ve üstü alışveriş yapanlara 1000 liralık hediye çeki kazanma fırsatı sunabilirsiniz.

Bu, müşterilerinizin sizden alışveriş yapmaları için iyi bir teşvik olabilir.

Bunun bir para ödülü de olması gerekmiyor. Kazanan kişiye bir sene boyunca ücretsiz kargo ya da partner bir işletmede geçerli hediye kartı sunabilirsiniz. Ya da sattığınız bi yazılım için ömür boyu ücretsiz üyelik sunabilirsiniz.

Müşterilerinizi ve onların ne istediklerini göz önünde bulundurarak yaratıcı ödüller bulmaya çalışın. Böylece sırf bu ödülü kazanmak için bile sizden alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz.

8. Başka işletmeler ile iş birliği yapın

indirim kampanyaları alışveriş torbalı insanlar

Bunun için öncesinde biraz daha çalışmanız gerekebilir ama bu, hem yeni müşteri kazanmanıza hem de satışlarınızı artırmanıza yardımcı olabilecek bir yöntemdir.

Bu yöntem şöyle işliyor: Kendi eposta listenize tekrar tekrar gönderim yapmak yerine, iş birliği yaptığınız diğer işletmelerden kendi eposta listelerine sizin indiriminizi de bildirmelerini istiyorsunuz ve siz de onlar için aynı şeyi yapıyorsunuz.

Bunun için doğrudan rakibiniz olmayan ama sizin ürünlerinizi tamamlayıcı ürünler sunan işletmelerin bir listesini yapın. Örneğin su geçirmez sırt çantaları satıyorsanız, çadır, su filtreleri veya su mataraları satan işletmeler ile iş birliği yapabilirsiniz.

Sonra bu işletmelerden sizin indirim kampanyalarınızı ve kuponlarınızı paylaşmalarını isteyebilir, siz de onlar için aynı şeyi yapabilirsiniz.

Böylece işletmenizin satışlarını artırmaya ve yeni müşteriler kazanmaya ek olarak, işletmenizin saygınlığını da artırabilirsiniz.

Ayrıca, sizin epostalarınızdaki bağlantılara tıklanarak yapılan satışlardan pay elde ettiğiniz bir gelir ortaklığı anlaşması da yapabilirsiniz. Böylece yılın en çok alışveriş yapılan zamanlarından birinde fazladan gelir elde etme şansını da yakalamış olursunuz. Tabii, bu gelir ortaklığı anlaşmasının karşılıklı olması gerektiğini de unutmayın.

9. İndiriminizi bir gün uzatıp son gün fırsatı sunun

5 gün sürekli devam eden eposta kampanyasından yorulmadıysanız, sizin için son bir önerimiz var.

İndirimi son bir gün uzatmak.

Bunun amacı, son kalan müşterilere ya da zamanında indirimden faydalanamadığı için üzülenlere son bir fırsat sunarak satışlarınızı artırmaktır.

Bunu bir stokları eritme indirimi olarak da düşünebilirsiniz. Ancak, önceki indirim kampanyaları ile sizden alışveriş yapmış müşterilerinizi de gücendirmemeye dikkat etmelisiniz. Sözünüzden geri döndüğünüzü düşünürlerse size tepki gösterebilirler. Örneğin, Siber Pazartesi’nin gece yarısı biteceğini söylediğiniz, zamanlı bir indirim yaptıysanız, o zaman buna bağlı kalmanız gerekiyor.

Güven, uzun sürede kurulur ancak bir saniyede kaybedilebilir. Bu yüzden fazladan satış yapabilmek için sözünüzden dönmemeye dikkat edin.

Bunun yerine, indirim için farklı ürünler sunun veya daha az indirim yapın. Bu indirimi, sonbahar ve kışa yer açmak için yaz envanterini bitirmeye çalışan bir spor mağazasının sunacağı bir kampanya olarak düşünebilirsiniz.

Sonuç olarak

Black Friday ve Siber Pazartesi için başarılı indirim kampanyaları yürütmek hazırlık ve planlama gerektirir ama bunun için harcadığınız zamana değer.

Bu yazıda bahsettiğimiz eposta kampanyalarının hepsini kullanmak zorunda değilsiniz. Onun yerine sunduğunuz ürünlerle uyumlu olan birkaç tanesini seçip uygulayabilirsiniz.

İşte yazıda bahsettiğimiz eposta kampanyası fikirlerinin kısa bir özeti:

 1. İndirimler başlamadan önce bir teşekkür epostası atıp müşterilerinize kendinizi önceden hatırlatın.
 2. En değerli müşterileriniz için bir erken indirim kampanyası yürütün.
 3. İndirimli fiyatlarınızın üstüne ücretsiz kargo fırsatı sunun.
 4. Sadece ilk 200 müşterinize vereceğiniz değerli bir hediye düşünün.
 5. İnsanları süre dolmadan alışveriş yapmaya teşvik etmek için geri sayımlı kampanyalar yapın ve epostalarınızda ve web sitenizde sayaç kullanın.
 6. Kampanya epostalarınızdan birini “erken yılbaşı alışverişi için fırsat” olarak konumlandırın.
 7. İndirim süresince alışveriş yapan bir müşterinizin kazanacağı bir çekiliş düzenleyin.
 8. Daha fazla kişiye ulaşmak için başka işletmeler ile iş birliği yapın.
 9. İndiriminizi Siber Pazartesi’den sonra bir gün daha uzatın.

Bu eposta pazarlama fikirleri Black Friday ve Siber Pazartesi indirim kampanyaları oluşturup satışlarınızı artırmanıza ve başarılı bir indirim dönemi geçirmenize yardımcı olabilir.

Kullanılan Ürünler