Kadın girişimciler neden web sitesi kurmalı?

GenelKategori
Okuma süresi: 6 dk
Selina Bieber

Global trendlere paralel olarak Türkiye’de de kadın girişimciler yükselişte. Hatta girişimci ve start-up ekosisteminin nabzını tutan startups.watch’un verilerine göre 2019 yılında kurucusu kadın olan girişimlerin sayısı yüzde 22 arttı. 2019 yılında yatırım alan kadın girişimciler tarafından kurulan şirketler arasında ise Adalet Hanım, Armut, Pakolino ve Tutumlu Anne gibi çoğumuzun severek takip ettiği, ürün ve hizmetlerinden faydalandığımız girişimler yer alıyor. Peki 2019’da yatırım alan kadın girişimciler için ortak nokta ne? Hepsinin girişimleri için bir web sitesi kurmuş olmaları.

“Girişimcilik zaten kolay değil, bir de web sitesi ile mi uğraşmam lazım?” dediğinizi duyar gibiyim. İş yoğunluğu, kısıtlı zamanınızın olması, teknik bilgi eksikliği ve “benim web sitesine ihtiyacım olmaz” düşüncesiyle bu fikri bir kenara atmış olabileceğinizin farkındayız. Halbuki bugün bir web sitesi kurarak online dünyada kendinize yer edinmeniz, daha görünür ve erişilebilir olmanız hem kolay hem de uygun maliyetli. Bu doğrultuda kadın girişimciler neden web sitesi kurmalı sorusunu yanıtladık.

Kadın girişimciler neden web sitesi kurmalı?

Bir web sitesinin size ve girişiminize sağlayacağı bazı değerli faydalar bulunur:

  1. Web sitesi, online kartvizitiniz olur
  2. İtibarınızı artırmanıza yardımcı olur
  3. Şahane bir pazarlama aracı olarak kullanılır
  4. Müşteri hizmetleri çalışmalarınıza destek olur
  5. Web siteniz sizin için sürekli çalışır

Şimdi hepsini daha ayrıntılı inceleyeceğiz.

1. Web siteniz, online kartvizitiniz olur

Şunu bir düşünün: Yemek ısmarlayacağınız, giysi veya alışverişi yapacağınız, eve tesisatçı çağırmanız gerektiği zamanlarda ilk olarak nereye bakıyorsunuz? Siz de yüksek ihtimalle benim de yaptığım gibi ilk olarak Google’a yöneliyorsunuz. Pek çok kişi de aynı şekilde internette ürün ve hizmet araması yapıyor.

 

Bununla birlikte toplam internet trafiğinin yüzde 74,8’i ise mobil telefonlardan geliyor. Bu veriler ne kadar çok insanın internette arama yaptığına işaret ettiği gibi kadın girişimciler için ne tür bir kitleye erişebileceklerinin de göstergesi. GoDaddy Web Siteleri + Pazarlama Araçları ile tamamen fonksiyonel ve profesyonel görünümlü bir web sitesini kolaylıkla kurabilir, işletmenizi, ürün ve hizmetlerinizi tanıtmaya başlayabilirsiniz.

2. Web siteniz, itibarınızı artırmanıza yardımcı olur

Tüketiciler, internette ürün ve hizmet araması yaparken genellikle birden fazla web sitesini ziyaret ediyor. Onlara ciddi, saygın ve itibarlı kadın girişimciler olduğunuzu yansıtabilmeniz için web siteniz de profesyonel görünmeli. Bunun için iletişim bilgileriniz, ürün ve hizmetlerinizle ilgili bilgilere yer vermenizin yanı sıra web sitenizin masaüstü bilgisayarlar, tabletler ve cep telefonları gibi farklı cihazlarda da düzgün görüntüleneceğinden emin olun. Aynı zamanda mevcut müşterilerinizin sizinle çalışma deneyimleri ile ilgili yorumlarına web sitenizde yer vermeniz de yeni ziyaretçilerinizin gözünde itibar kazanmanıza yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, iletişim faaliyetlerinizi alan adınızla eşleşen Profesyonel E-posta kullanarak yapmanız da işinizde ciddi olduğunuzu gösterecektir.

3. Web siteniz, şahane bir pazarlama aracı olur

Online pazarlama çalışmalarınız söz konusu olduğunda bunların merkezine web sitenizi koyabilirsiniz. Kadın girişimciler olarak sosyal medya ve e-posta pazarlama gibi araçlardan destek alarak işletmenizi online dünyada tanıtabilirsiniz. Bunun için sosyal medya kampanyaları oluşturabilir, reklamları görenlerin işletmeniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaları için onları web sitenize yönlendirebilirsiniz. GoDaddy E-posta Pazarlama ile profesyonel görünümlü, dikkat çekici e-posta kampanyaları oluşturarak ürün ve hizmetlerinizle ilgili bilgi ve güncellemeler, kampanyalarınız, teklifleriniz hakkında paylaşım yapabilirsiniz.

İlgili yazı: 30 dakikadan kısa sürede e bülten oluşturmaya hazır mısınız?

4. Web siteniz, müşteri hizmetleri çalışmalarınıza yardımcı olur

GoDaddy Hazır Web Sitesi (eski Web Sitesi Mimarı) gibi kolay kullanılabilir, uygun maliyetli araçlar müşteri hizmetleri alanındaki faaliyetlerinize destek olabilecek özelliklere de sahip. Web sitenizde işletmenizin e-posta adresi ve telefon numarasını paylaşmanızın yanı sıra bir diğer iletişim yöntemi olarak iletişim formundan yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda web sitenize kolayca yeni bir sayfa ekleyerek sıkça sorulan sorular ve yanıtlarına yer verebilirsiniz. Eğer daha fazla içerik oluşturma ve yayınlama planlarınız varsa hem diğer kadın girişimciler hem de ziyaretçilerinizle ilgili bilgi ve deneyiminizi paylaşmak üzere Blog özelliğinden yararlanabilirsiniz.

5. Web siteniz uyumaz

kadın girişimciler uyuyan kedi

Bir web sitesi ile işletmeniz 7 gün 24 saat faaliyette olur. GoDaddy Hazır Web Sitesi’nin (eski Web Sitesi Mimarı) İletişim Formu, WhatsApp Mesajlaşma ve Randevular gibi özellikleri ile ziyaretçileriniz sizinle diledikleri zaman, diledikleri yerden iletişime geçebilir, randevu alabilir ve eğitimlerinize kayıt yaptırabilirler. Web sitenizde paylaştığınız bilgi ve kaynaklar ile siz uykudayken bile işletmenizin tanıtımını yapmaya devam edebilirsiniz.

Pek çok kişi ve kuruluş gibi kadın girişimciler de bir web sitesi ile online varlıklarını oluşturarak mevcut ve potansiyel müşterilerine, çalışanlara, iş ortaklarına ve potansiyel yatırımcılara daha etkili bir şekilde ulaşabilir.

GoDaddy’nin ürün ve hizmetlerinden faydalanarak kendi işi ile kendi yolunu çizen Türk kadın girişimciler:

Kullanılan Ürünler