Kaliteli SEO nasıl yapılır? Kullanıcılar için optimizasyonun önemi

GenelKategori
Okuma süresi: 8 dk
Anıl Zengin

Günümüzde birçok SEO uzmanı, yürüttükleri SEO çalışmalarında yalnızca Google algoritmalarına, SEO kurallarına ve sıralama faktörlerine bağlı kalıyor. Peki, Google bizden gerçekten SEO’da yalnızca bunları yapmamızı mı istiyor? Bu yazıda kaliteli SEO nasıl yapılır ve kullanıcıyı dikkate alarak SEO yapmanın önemi nedir konularını ele alacağız.

Son çekirdek güncellemeleri ile birlikte Google, SEO’nun büyük bölümünün kullanıcı deneyimi ve gerçek insanlar için optimizasyon olduğunu gösteriyor.

İşte SEO’da başarı için kilit bir nokta: kullanıcılar için optimizasyon.

Kaliteli SEO nasıl yapılır?

Kaliteli SEO nasıl yapılır sorusunu cevaplarken değineceğimiz birkaç kilit faktör var:

  1. Kullanıcılara odaklanın
  2. Mobil uyumluluğa önem verin
  3. Ölçümleme yapmayı atlamayın
  4. Ziyaretçilerinize istedikleri bilgileri sağlayın
  5. Sayfa hızına dikkat edin

Şimdi hepsini daha yakından inceleyeceğiz.

1. Yaklaşımınızı değiştirin; kullanıcıları düşünün

SEO artık sadece bol bol anahtar kelimelerin kullanıldığı sayfalar/makaleler oluşturarak bu sayfalara ücretli linklerin (backlink) satın alındığı ve beraberinde başarının beklendiği bir çalışma olmaktan çıktı. Hem de bir süredir. Ancak maalesef bazı SEO uzmanları bir projeyi yönetirken sadece algoritmalara ve sıralama faktörlerine bağlı kalarak kullanıcıları unutabiliyor. Bilinen SEO faktörlerine uyum sağlamanın ve birçok siteden link edinmenin başarı için yeterli olduğunu düşünebiliyorlar. Sayfada xxx kelimelik makalede xx kere anahtar kelime kullanmanın SEO nasıl yapılır sorusunu cevaplamaya yettiği ve arama motoru botları için yeterli olacağı düşünülebiliyor. Ancak çalışmalar bu doğrultuda yürütülünce sonuç ne yazık ki hüsran oluyor. Algoritma güncellemesi dönemlerinde, sadece bu mantığa dayanarak çalışan SEO projeleri bu sebeple trafik ve sıralama kayıpları yaşayabiliyor.

Bu eski çalışma yöntemlerini bir kenara bırakıp bugüne baktığımızda ise web sitelerini ziyaret eden insanların SEO’nun en büyük bölümünü oluşturan önemli bir SEO faktörü haline geldiğini görüyoruz. Nasıl mı? Son Google algoritma güncellemelerini gözden geçirdiğimizde Google’ın aslında sıralamayı oluştururken artık robotların değil insanların onayını aldığını gözlemleyebiliriz.

Özellikle mobil kullanım oranının artış göstermesiyle mobil öncelikli indekslemeyi etkinleştiren, mobil kullanılabilirliğin ve mobil sayfa hızının önemini vurgulayan Google, kullanıcıların bir sayfaya geldiğinde sorunsuz bir şekilde aradığına yanıt bulmasını istiyor.

Bu nedenle eğer kullanıcı deneyimini ve ziyaretçilerinizi önemsemeyerek sadece arama motorlarına yönelik bir optimizasyon sürecindeyseniz, çalışmalarınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekiyor.

2. Artık herkes ‘mobil’, siz neden olmayasınız?

SEO nasıl yapılır deyince, başarıyı getiren önemli kriterlerden biri de mobil kullanılabilirliğin üst düzeye çıkarılması ve sitenizi ziyaret eden kullanıcılara özellikle mobilde hızlı ve kullanışlı bir sayfa sunulması.

Hitwise’ın yaptığı bir araştırma internet aramalarının neredeyse yüzde 60’ının mobil cihazlar üzerinden yapıldığını gösteriyor.

Masaüstü kullanımı geride bırakan mobil teknoloji, site sahiplerini de iyi bir SEO performansı için büyük oranda ilgilendiriyor.

Google Analytics’te trafik verilerinizi kontrol ettiğinizde büyük ihtimalle trafiğinizin %50’den fazlasını mobil ziyaretlerin oluşturduğunu göreceksiniz. Mobilin bu kadar önemli olduğu bir dönemde, sitelerin mobil uyumlu olmaması hem kullanıcılar hem de Google tarafından kötü yorumlanıyor. SEO’da bugün başarıya ulaşmak için mobil kullanımdaki kolaylığı, hızlı mobil sayfaları ve aranılan şeyin mobilde de kolay bulunmasını sitenizi ziyaret eden insanlara sağlamalısınız.

3. Ziyaretçileriniz sitenizden verim alabiliyor mu? Ölçümleyin!

seo nasıl yapılır ölçümleme mezura

Özellikle e-ticaret sitelerinde dönüşüm optimizasyonunda kullanılan ve “insanlar neden ürünü satın almıyor?” sorusuna yanıt aranırken başvurulan bazı yöntemler bulunuyor. Örneğin, Hotjar aracı sayesinde sitenin tıklama ısı haritası, kaydırma ısı haritası ve kullanıcıların ziyaretini video olarak izleme gibi yöntemlerle ziyaretlerin neden dönüşüme ulaşmadığı sorununa çözüm aranabiliyor.

Bu özellikleri SEO açısından da kullanıcıları izleyerek verim alıp alamadığını tespit etmek amaçlı kullanabilirsiniz. Sitenize gelen bir kullanıcının ziyaretini video olarak izlediğinizde neler yaptığını görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede ziyaretçinin sitenizde ne gibi zorluklar yaşadığını, sitenizde gezinirken problem olup olmadığını ve en önemlisi aradığı şeyi bulup bulamadığını ölçümleyebilirsiniz.

Bu ölçümlemeler üzerinden elde ettiğiniz veriyi işleyerek sitenizdeki sorunlara çözüm üretebilir ve kullanıcı deneyimini üst düzeye çıkarma fırsatı yakalayabilirsiniz. Ziyaretçilerinize verimli ve gerçekten aradığı şeyi kolayca bulmasını sağlayan sayfalar sunmanız SEO performansınızı doğrudan etkilediğini unutmayın.

4. Ziyaretçilerinizin aradıkları bilgileri kolayca bulabilmelerini sağlayın

Sitenize Google’dan yaptığı bir aramayla gelen ziyaretçinin amacı, aradığı şeyi hızlı ve kolay bir şekilde bulmaktır. Google, amaç itibarıyla insanlara aradığı şeyleri bulmasını ve bunu hızlı ve kolay biçimde gerçekleştirmesini sağlayan bir arama motoru olarak hizmet veriyor ve dizindeki siteleri temelde bu faktöre göre listeliyor.

Siz de sayfalarınızı belli bir şeyin yanıtını bulmak için ziyaret eden kullanıcılara istediği şeyi onu oyalamadan ve hızlı bir biçimde vermek için çabalayın. Sayfa hızınızı buna göre optimize edin ve hızlı açılan sayfalara sahip olun. Ayrıca tasarımınızda (özellikle mobil) yapacağınız iyileştirmeler ile sitenize gelen ziyaretçilerin yaptığı aramaya basit ve sorunsuz bir şekilde yanıt bulmasını sağlayın. Örneğin, bir içerikte “SEO nasıl yapılır?” konusunu anlatıyorsanız, aynı içerikte “internet nedir?” sorusuna yanıt vermeyin. Sayfanıza gelen kullanıcı SEO’nun ne olduğunu ve nasıl yapıldığını merak ederken ona internetin ne olduğunu da ayrı olarak sunmak doğru bir uygulama değildir. Çünkü sitenize gelen ziyaretçi “internet nedir?” değil, “SEO nasıl yapılır?” sorusunun cevabını arıyor.

5. Sayfa hızına önem verin

seo nasıl yapılır hız yarış arabası

Kaliteli SEO nasıl yapılır konusunun önemli noktalarından biri de hız. SEO’da başarı için hızlı olmak zorundasınız. Hızlı açılan sayfalar ve kısa sürede yüklenen içerikler sizi her zaman rakiplerinizin bir adım önünde tutar. Özellikle 2018 yılının Temmuz ayından itibaren daha da değer kazanan sayfa hızı, günümüzde önemli sıralama faktörleri arasında yer alıyor.

Google, 2018 Temmuz’undan itibaren mobil sayfa hızını bir sıralama faktörü olarak tanıdığını ve sıralamanın bu faktör göz önünde bulundurularak da oluşacağını belirtmişti. Mantıken baktığınızda da Google’da bir arama yaptıktan sonra aradığımız şeye erişmek için tıkladığımız sitenin uzun bir bekleyişten sonra açılması hepimizi rahatsız ediyor. Bu doğrultuda da hızlı yüklenmeyen sayfaları kullanıcılar direkt olarak terk ediyor.

Google’ın yaptığı bir araştırma, kullanıcıların yüzde 53’ünün yüklenmesi 3 saniyeden fazla süren mobil siteleri terk ettiğini gösteriyor.

Sayfalarınızın kısa süreler içinde terk edilmesi de hemen çıkma oranını doğrudan olumsuz olarak etkiliyor.

Sayfa hızı faktörü, ziyaretçi kaybetmenize yol açacağı gibi ilerleyen süreçte sıralama ve beraberinde trafik kaybetmenize de neden olabilir. Bundan dolayı, özellikle mobil platformda mümkün olabildiğince hızlı olmalı ve ziyaretçilerinize aradığı şeyi hızlı bir şekilde sunmalısınız.

Artık kaliteli SEO nasıl yapılır sorusunun cevabını ve SEO’yu etkileyen faktörleri biliyorsunuz. Genel olarak web sitenizi hem yapı hem de içerik açısından nihai kullanıcıyı göz önünde bulundurarak tasarlarsanız daha başarılı bir SEO çalışması gerçekleştirebilir, arama motoru sonuçlarında daha yukarı tırmanabilirsiniz.