Küçük işletme web siteleri için en iyi virüs temizleme araçları

GenelKategori
Okuma süresi: 6 dk
Kristian Rivera

Virüsler zararlı yazılım türleridir. Zararlı ya da kötü amaçlı yazılımlar, pop-up reklamları çıkarmak ya da tarayıcınıza araç çubukları eklemek gibi sinir bozucu işlemler gerçekleştirmekten, bilgisayarınıza keylogging ya da daha kötü yazılımlar yükleyerek ciddi güvenlik riskleri oluşturmaya kadar giden sorunlara sebep olabilirler. Bu yüzden saygın virüs temizleme araçları bulmak ve kullanmak önemlidir.

Çoğumuz, virüslerin bilgisayarlarımız için nasıl riskler oluşturduğunu biliyoruz ancak web siteleri de güvenlik risklerine bir o kadar açık olabiliyor.

Bir virüs ev bilgisayarınıza bulaşıp onun kaynaklarını ele geçirebildiği gibi, işletmenizin web sitesinin barındırıldığı web sunucusuna girip büyük zararlar verebilir – hem de bu düşündüğünüzden daha sık gerçekleşir.

Bir hacker’ın tek yapması gereken paylaşımlı hosting planınızın barındırıldığı tek bir sunucuyu ihlal etmek, ondan sonra sayısız farklı siteye erişim sağlayabilirler.

Virüsler ve işletmenize etkileri

Virüslerin web sitelerine zarar vermeleri şaşırtıcı değil, ancak işletmenizin itibarına da onarılamaz zararlar verebilirler. Diyelim ki işletmeniz için virüslü bir web sitesi kullanıyorsunuz. Anti-virüs yazılımı olan bir ziyaretçi web sitenize geldiğinde ne olur? Sitenizin virüslü olduğu ile ilgili bir uyarı ile karşılaşır, bu da sizin trafik kaybetmenize sebep olur.

Google gibi arama motorları virüslü web sitelerini fişleyebilir, bu da SEO performansınızı etkilediğinden daha da fazla ziyaretçi kaybetmenize sebep olur.

Daha da kötüsü, bu deneyim kullanıcının genel olarak işletmeniz konusundaki algısını olumsuz yönde etkileyebilir ve daha sonra size geri dönmelerini engelleyebilir. Maalesef çoğu kullanıcı, siteye virüsü yükleyen kişinin sitenin sahibi olmadığını bilmez ya da bunu umursamaz.

Web sitenize virüs bulaşıp bulaşmadığından emin değil misiniz? Google’ın Şeffaflık Raporu’nu kullanarak web sitenizin “güvenli değil” olarak işaretlenip işaretlenmediğini kontrol edebilirsiniz. İşaretlenmiş ise de panik yapmayın. Web sitenize verilen zararı en aza indirmek için kullanabileceğiniz virüs temizleme araçları gibi yardımcılarınız var.

Güvenliği ihlal edilmiş siteler için en iyi 3 virüs temizleme aracı

Virüsler başınıza büyük dertler açıyor olabilir ancak sorunu hızlı ve etkili bir şekilde gidermek için kullanabileceğiniz birkaç araç bulunuyor.

  1. GoDaddy Express Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme.

  2. Sucuri.

  3. Quttera.

Virüslerin ve zararlı yazılımların işinizi yapmanıza engel olmalarına izin vermeyin. Web siteniz için bir virüs temizleme aracı seçin ve tekrar çalışmaya başlayın.

1. GoDaddy Express Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme

virüs temizleme GoDaddy express kötü amaçlı yazılım temizleme

İşletmenizin web sitesi hack’lendiyse, GoDaddy Express Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme, zararlı yazılımların kaldırılmasını ve bu yazılımlardan korunmayı garanti ediyor. GoDaddy, web sitenizdeki zararlı yazılımları veya diğer virüsleri manuel olarak kaldırıyor ve siteniz tamamen temiz ve güvenli olana kadar sitenizi onarıyor.

Virüs temizleme işlemi sonrasında web siteniz tekrar online olduğunda web uygulaması güvenlik duvarı (WAF) sayesinde yeniden bulaşmaya karşı proaktif olarak koruma sağlanıyor. GoDaddy Web Sitesi Güvenliği’nin Deluxe planlarında bulunan güvenlik duvarı, DDoS (Distributed Denial of Service, Dağıtılmış Hizmet Engelleme) saldırıları ve sıfır gün saldırılarına karşı da koruma sağlıyor.

Ayrıca bu hizmetin web sitenizin performansına yardımcı olacak ek özellikleri de bulunuyor:

  • GoDaddy’nin içerik dağıtım ağı (CDN), web sitenizin içeriğini dünya çapındaki birden çok sunucuya dağıtarak uluslararası ziyaretçiler için de yüklenme sürelerinin azalmasını sağlar.
  • Kara liste izleme ve yeniden indeksleme, web sitenizin fişlenmesine ve Google gibi arama motorları tarafından kara listeye alınmasına neden olabilecek sorunları belirler ve çözer.
  • Gelişmiş güvenlik izleme, spam listesi güncelleme ve web sitesi çalışma süresini denetlemenin yanı sıra DNS, SSL ve WHOIS kayıtlarınızda değişiklik olması gibi diğer tehditleri de tanımlar.

Hepsinden iyisi, bu hizmetten faydalanmak için GoDaddy web hosting müşterisi olmak zorunda değilsiniz. Sucuri tarafından sağlanan GoDaddy Web Sitesi Güvenliği’ni hosting sağlayacınız kim olursa olsun kullanabilirsiniz.

2. Sucuri

virüs temizleme sucuri

Sucuri, web siteleri için en yaygın olarak kullanılan güvenlik tarayıcılarından biridir ve WordPress, Drupal, Joomla, vBulletin ve Magento dahil olmak üzere internetin en popüler platformlarının çoğunda kullanılabilir. Hatta, GoDaddy’nin Web Sitesi Güvenliği ürününün arkasındaki sağlayıcıdır. Peki, neden iki hizmeti ayrı ayrı öneriyoruz?

Sucuri, bilinen kötü amaçlı yazılımları, kara liste durumunu, web sitesi hatalarını ve eski yazılımları denetleyen ücretsiz bir web sitesi taraması hizmeti sunuyor. Web siteniz için virüs temizleme gibi hizmetlerine ihtiyacınız varsa, Sucuri aylık ücretlendirilen farklı fiyatlandırma seviyelerinde bir dizi plan sunabiliyor.

3. Quttera

virüs temizleme quttera


Sucuri gibi, Quttera da WordPress, Joomla, Drupal, Magento, vBulletin veya SharPoint web siteniz için ücretsiz bir tarama sunuyor ve şunları kontrol ediyor:

  • Kötü amaçlı dosyalar
  • Şüpheli dosyalar
  • Potansiyel olarak şüpheli dosyalar
  • Kara liste durumu

Quttera, tek bir web sitesi için uygun bir yıllık ücretle temizleme ve denetleme planları sunuyor. Ayrıca, web sitenize virüs bulaşmışsa sekiz saat içinde yanıt vereceklerini garanti ediyor.

İşletmenizin web sitesi için bir virüs temizleme aracı seçin

Çoğu işletme, bilgisayarlarını anti-virüs yazılımı ile korumaları gerektiğinin farkındadır ancak aynı şey konu web siteleri olduğunda her zaman söylenemez. Bazı işletmeler, bunun web sitesi barındırma hizmetinin sorumluluğu olduğunu düşüyor olabilir, bazıları ise böyle risklerin farkında bile olmayabilir. Ne olursa olsun, anti-virüs koruması tüm işletme web siteleri için önemli bir araçtır.

Sorunu daha oluşmadan önlemek tabii ki her zaman en iyisidir, ancak işletmenizin web sitesine zararlı yazılım ya da başka bir virüs bulaştıysa, hasarı gidermeye ve olası etkileri en aza indirmeye yardımcı olabilecek çözümler vardır. Biz bir virüs temizleme çözümü olarak GoDaddy Express Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme hizmetini, kapsamlı olması, hızlı yanıt süreleri ve rekabetçi maliyeti nedeniyle öneriyoruz.