Küçük işletmelerin güvenli internet kullanımı için 5 ipucu

GenelKategori
Okuma süresi: 8 dk
Bryan Caplan

Web trafiğinizin yüzde 50’sinden fazlasının botlardan, hacker araçlarından ve dolandırıcılardan geliyor olabileceğini biliyor muydunuz? Gelen kutunuzda siber güvenlik ve güvenli internet kullanımı ipuçları içeren e-postalar ile karşılaşmış ama onları bir kenara itmiş olabilirsiniz. Belki de saldırıya uğrayan web sitelerinin hikayelerini duymuşsunuzdur ancak kendinizin hedef olabileceğinizi asla düşünmemişsinizdir. Üzücü gerçek şu ki, hacker’lar ve dolandırıcılar web sitelerine kişisel nedenler ile saldırmazlar.

Bunu heyecan için ya da ekonomik kazanç sağlamak için yaparlar.

Peki, bu durumda küçük işletme web sitenizi hacker’lardan nasıl koruyabilirsiniz? Küçük işletmelerin güvenli internet kullanımına yönelik ipuçları size yardımcı olabilir.

Küçük işletmelerin güvenli internet kullanımı için 5 siber güvenlik ipucu

Bir küçük işletme sahibi olarak sunduğunuz ürün ve hizmetler konusunda uzman olabilirsiniz. Ancak kimse sizden bir web güvenliği uzmanı olmanızı beklemez, bu nedenle küçük işletme web siteleri saldırılara karşı genellikle savunmasızdır.

İster bir köpek gezdiricisi ister bir hipnoterapist ister yerel bir restoran işletmecisi olun, web siteniz potansiyel bir hedef olabilir. Sektörünüz ne olursa olsun, web siteniz hassas bilgilerin girilmesini gerektiriyorsa (yalnızca e-posta adresi veya telefon bile olsa), hacker’ların web sitenizi er ya da geç hedefleyeceğini düşünebilirsiniz.

Ama endişelenmeyin! Aşağıdaki 5 güvenli internet kullanımı ipucu ile güvenliğinizi artırabilirsiniz:

  1. Güvenli, benzersiz şifreler kullanın.
  2. Rutin güvenlik kontrolleri yapın.
  3. Siber güvenlik ipuçlarını takip edin.
  4. Sitenizi korumak için özel araçlar kullanmayı düşünün.
  5. Hemen bir SSL sertifikası yükleyin.

Küçük işletme web sitelerine yönelik bu 5 güvenlik ipucunu uygulamaya hemen başlamak dijital savunma hattınızı oluşturmanıza yardımcı olabilir.

1. Güvenli, benzersiz şifreler kullanın

İnternette inanılmayacak kadar çok bilgi saklıyoruz.

Bir düşünün, kişisel bilgisayarınızın, banka hesaplarınızın, internette oturum açmanız gereken her sitenin ve uygulamanın bir şifresi var.

Tanıdığım bazı insanlar gibiyseniz, her şey için aynı şifreyi kullanıyor olabilirsiniz. Ancak bunu kesinlikle yapmamalısınız. Bir hacker veya dolandırıcı hesaplarınızdan birinin şifresini doğru tahmin ederse aynı şifreyi web siteniz de dahil olmak üzere diğer hesaplarınıza erişmek için de kullanabilir. Bu nedenle güçlü ve benzersiz şifreler oluşturmanız oldukça önemli.

İşte sizi düşündürecek bir bilgi: Sadece 7 harften oluşan bir şifrenin tahmin edilmesi 1 saniyeden kısa sürüyor.

İşte güvenli internet kullanımı için güçlü şifreler oluşturmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

  • Bir şifreyi birden fazla yerde kullanmayın.
  • Tahmin edilmesi kolay güvenlik soruları seçmeyin.
  • Birden fazla kelime kullanın.
  • Rakamları ve sembolleri kullanın ancak sıralı olmasın.
  • En az 12 ila 15 karakter uzunluğunda şifreler kullanın.

Web sitenizi güvende tutmak için en azından üç ayda bir şifrelerinizi değiştirmeyi unutmayın.

İlgili yazı: Şifre yöneticisi nedir, nasıl kullanılır? Şifre güvenliği için ipuçları 

2. Rutin güvenlik kontrolleri yapın

güvenli internet güvenlik kameraları

“Taht Oyunları” hayranıysanız, Gece Nöbeti’nin, krallığı duvarın ötesinde dolaşan her şeyden korumak için var olduğunu bilirsiniz.

Aynı Gece Nöbeti gibi, sizin de dikkatli bir şekilde devriye gezmeniz ve kalenize hiçbir şeyin girmediğinden emin olmak için rutin güvenlik kontrolleri yapmanız gerekiyor. Taht Oyunları’nı izlemiyorsanız, bunu kale kulelerinde devriye gezen ve savunmak için hazır bekleyen bir asker olarak da düşünebilirsiniz.

Her iki durumda da, bir saldırının herhangi bir zaman olabileceğini bilmeniz gerekiyor. Bu nedenle güvenli internet kullanımı için sitenizin güvenliğini rutin olarak kontrol etmeniz önemli.

Editörün notu: GoDaddy Web Sitesi Güvenliği, web sitenizi kötü amaçlı yazılımlara karşı tarar ve bulursa kaldırır. Buna ek olarak marka itibarını takip etme, Google kara liste takibi ve silinmesi gibi pek çok hizmet de içerir.

3. Güvenli internet kullanımı için siber güvenlik haberlerini takip edin

Siber güvenlik dünyası sürekli değişiyor, bu nedenle tüm siber tehditlerden haberdar olmanız önemli.

Buna zamanınız olmadığını söylüyorsanız (dürüst olmak gerekirse kimin zamanı var ki?) sektör lideri bazı haber bültenlerine abone olmayı düşünebilirsiniz. Özellikle yeni güvenlik açıkları ve siber tehditler hakkında bilgi edinmek için yararlı olan Sucuri Security bültenine abone olmanızı öneriyorum.

Başka bir blog/bülten kombinasyonu ise Krebs on Security. Sitenin yazarı Brian Krebs, zamanında bir hacker mağduru olmuş ve bu nedenle siber güvenlik konusuyla ilgilenmeye başlamış. O zamandan beri de online suç soruşturmalarına, en son siber tehditlere ve veri ihlallerine ve hacker dünyasındaki güvenlik güncellemelerine odaklanan günlük bir blog yayınlıyor.

Bu bültenlere abone olmak işinize yarayabilir ancak tabii ki gerçekten fayda sağlamak için onları okumanız gerekiyor.

Her gün sadece birkaç dakikanızı ayırarak neler öğrenebileceğinize şaşıracaksınız. Küçük işletme web sitenizi olası tehditlerden korumak için bu bültenleri incelemeye zaman ayırdığınıza emin olun.

Güvenilir kaynaklara ve bloglara da bakmaya devam edin. Sizi en son tehditler ve güvenli internet kullanımı için en yeni siber güvenlik ipuçları ve araçları hakkında bilgilendirecek, yararlı ve anlaşılması kolay birçok blog yazısı bulunuyor. Başlamanıza yardımcı olacak bazı yazılar şöyle:

4. Web sitenizi koruyacak araçlar kullanmayı düşünün

Siber tehditleri, küçük işletme web sitenize dokunmadan önce izlemenize ve önlemenize yardımcı olabilecek bazı araçlar kullanmayı düşünün. Ancak web sitenize halihazırda kötü amaçlı yazılım bulaşmışsa, GoDaddy Web Sitesi Güvenliği, sitenizi düzeltmeye yardımcı olmak için kötü amaçlı yazılım kaldırma hizmeti de sunuyor.

Ayrıca bu araçla küçük işletme web sitenizi korumak için kötü amaçlı yazılım taraması, Google kara liste izlemesi, günlük yedeklemek ve tek tıkla geri döndürme gibi hizmetlerden de faydalanabilirsiniz.

5. Hemen bir SSL sertifikası yükleyin

güvenli internet asma kilit simgesi

Bir SSL sertifikası veya Güvenli Yuva Katmanı, web sitesi ziyaretçisinin tarayıcısı ile web sunucusu arasında güvenli, şifreli bir bağlantı kurarak web sitenize girilen bilgilerin korunmasına yardımcı olur.

SSL sertifikasını bir gizlilik duvarı olarak hayal edebilirsiniz. Arkasında olan her şey meraklı gözlerden korunmuş olur. Yani, müşterilerinizin web sitenize ödeme bilgileri gibi verileri girmeleri gerekiyorsa, kredi kartı bilgilerinin korunması SSL sertifikası ile sağlanır.

SSL sertifikası, müşterilerinizle güven oluşturmaya ek olarak, Google ile de güven oluşturur. Güvenli bir siteniz yoksa (sitenizde SSL sertifikası kurulu değilse) Google Chrome sitenizi “güvenli değil” olarak işaretler, bu da arama sonuçlarındaki sıralamanızı kötü etkileyebilir.

Doğru duydunuz, web sitenizin güvenliği SEO’nuzu veya arama motoru optimizasyonunuzu da etkiler.

Güvenli internet kullanımı için SSL sertifikası o kadar önemli ki, Temmuz 2018’den beri Google Chrome gibi web tarayıcıları, SSL sertifikası yüklü olmayan web sitelerini “güvenli değil” olarak işaretliyor.

SSL sertifikaları sunucunuza gönderilen verileri şifreler, böylece bir müşterinin kredi kartı bilgileri veya ev adresi gibi verileri, bu verileri web üzerinden çalmaya çalışan kişiler tarafından görülmez. SSL sertifikalarının kurulumu kolaydır ve yıllık olarak işletmeniz için koruma sağlarlar.

İlgili yazı: Web siteniz için SSL sertifikası gerekli mi? 

Güvenli internet kullanımı üzerine son sözler

İşletmenizin ve müşterilerinizin güvenliğini sağlamak için olan bitenden haberdar olmanız ve uzmanların paylaştığı siber güvenlik ipuçlarını takip etmeniz önemli. Benzersiz ve karmaşık şifreler kullandığınızdan, bu şifreleri üç ayda bir değiştirdiğinizden, rutin güvenlik kontrolleri yaptığınızdan, web sitenizi düzenli olarak yedeklediğinizden, kötü amaçlı yazılım izleme araçları kullandığınızdan ve web siteniz için hemen bir SSL sertifikası yüklediğinizden emin olun. Uygulanabilecek daha birçok siber güvenlik ipucu var, ancak bu beş tanesi ile başlamanız güvenli internet kullanımınız için sağlam bir başlangıç yapmanıza yardımcı olur.

Kullanılan Ürünler