Küçük işletmelerin indirim günleri ile kâr etmelerine yardımcı olacak 6 ipucu

GenelKategori
Okuma süresi: 5 dk
Erik Deckers

2020 sona ererken, indirim günleri devam ediyor ve yılbaşı alışveriş dönemi de başlıyor. Ancak küresel bir pandeminin ortasında, tüketiciler birbirlerine yakın alışveriş yapmaktan ve iç mekanlarda alışveriş yapmaktan endişe duyuyor, işletmeler ise onların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için hızla adapte olmaya çalışıyor.

  • Tüketicilerin yüzde 75’i bu dönemdeki önceki yıllara kıyasla daha fazla online alışveriş yapacaklarını söylüyor. Buna benzer bir yüzde ise hediye alışverişi için fiziksel mağazalara değil internete yöneleceklerini belirtiyor.
  • Alışveriş yapanların yüzde 47’si online satın alma, mağazadan teslim alma ya da kaldırım kenarından teslim alma gibi seçenekleri kullanmayı planladıklarını söylüyor.

Ancak, özellikle Black Friday ve yılbaşı gibi dönemlerde online satışların yıldan yıla artması ve pandemi nedeniyle e-ticarette yaşanan artış göz önüne alındığında, bu seneki indirim günleri size biraz daha aşina gelebilir.

COVID-19 sırasında bir yılbaşı alışveriş dönemi ile karşı karşıya olduğumuz için, küçük işletmelerin sadece online alışveriş deneyimi sunmaya değil (özellikle de şimdiye kadar sadece fiziksel mağazanızda hizmet veren bir işletmeyseniz) müşterilerin önüne her zamankinden erken çıkmaya da ihtiyaçları var.

Bu yıl hem güvenli hem de başarılı olmak için online ve offline promosyonlar sunmak, ekstra güvenlik önlemleri almak ve hatta ödemeleri işleme ve kabul etme şeklinizde değişiklik yapmak gibi atabileceğiniz ekstra adımlar bulunuyor. İşte küçük işletmelerin kârlı COVID-19 yılbaşı indirim günleri geçirmelerine yardımcı olacak öneriler:

1. Yılbaşı indirim günleri için ne yapacağınızı müşterilerinize şimdiden anlatmaya başlayın

İşletmeniz için bir e-posta listeniz varsa, listedeki herkesle iletişime geçin. Daha da iyisi, haftalık özel promosyonları duyuran düzenli bir e-bülten oluşturun. (Bir e-posta listeniz veya e-bülteninizin yoksa şimdi başlamanın tam zamanı.)

Özel kampanyalarınızı, indirimlerinizi ve kısıtlamalarınızı sosyal ağlarınızdan duyurun.

2. Sosyal medya reklamlarından faydalanın

Küçük bir fiziksel mağazanız varsa, geniş bir alandan çok mağazanıza belirli bir uzaklıktaki kişileri hedefleyen Facebook reklamları vermeyi düşünün. Belirli bir hedef kitleniz varsa, bunları Facebook’ta da hedefleyebilirsiniz. E-ticaret özelliğiniz de varsa, müşterilerinizi özel teklifler ya da ücretsiz kargo fırsatları da sunabilirsiniz.

3. Tedarikçilerinize alternatifler arayın

Bir yedek planınızın olması her zaman iyidir, ancak tedarikçilerinizden birinde aniden bir stok kıtlığı yaşanması ya da COVID-19 nedeniyle işe ara vermek zorunda kalması gibi bir durumda, özellikle yılbaşı için düzenlenen indirim günleri gibi yoğun alışveriş zamanlarında, bu büyük kurtarıcınız olabilir.

Yedek tedarikçileriniz varsa, gelen siparişleri karşılayamama gibi bir paniğe kapılmazsınız.

Bu yedeklere ihtiyacınız olana kadar beklemek yerine, şimdiden hazır bulundurabilmek için bir perakende kaynak sistemi kullanabilirsiniz.

4. Özellikle yoğun indirim günleri için e-ticaret sisteminize drop shipping şirketleri de ekleyin

Direkt nakliye olarak da adlandırılan drop shipping sistemi ile siz elinizde stok bulundurmadan tedarikçiden müşteriye ürün gönderimini sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sipariş ve teslimat bilgilerini tedarikçiye iletmektir, paketleme ve gönderim işlemleri ile onlar ilgilenir.

Bu size deponuzda ürün stoklamanıza gerek kalmadan sonsuz bir envanter sunar. Tabii burada dikkat etmeniz gereken drop shipping için tedarikçilerinizi iyi seçmektir.

5. Kredi kartı dolandırıcılıkları hakkında kendinizi bilgilendirin

indirim günleri kredi kartı online alışveriş

Kredi kartı dolandırıcılıklarının arttığını ve büyük olasılıkla artmaya devam edeceğini unutmayın. Pandemi nedeniyle kredi kartı dolandırıcılıkları halihazırda artışta. Yılbaşı gibi indirim günleri zamanında e-ticaretin artması, zaten dolandırıcılıktan muzdarip olan bu sektör için, yoğun zamanlarda kredi kartı dolandırıcılığı vakalarının artış gösterebileceği anlamına geliyor.

Bu nedenle, diğer önlemlerin yanı sıra, tüm kredi kartı ve banka kartı ile yapılan satın alımlarda kasiyerlerinizin kimlik kontrolü yaptıklarından emin olmalısınız.

Ayrıca, kredi kartı terminallerinizin EMV uyumlu olduğundan emin olun – bu alışveriş yapanların, kartları kaydırmak yerine çip okuyuculara takmaları gerektiği anlamına gelir. Online siparişler için ise kimlik doğrulama ve güvenlik adımlarını nasıl artırabileceğinizi öğrenin. Örneğin tüm satın alma işlemlerinde CVV kodu girilmesini zorunlu hale getirebilirsiniz.

6. Online güvenliğinizi güçlendirdiğinizden ve bilgilerinizi yedeklediğinizden emin olun

Hesaplarının ele geçirilmesini mümkün olduğunca önlemek için, müşterilerinizin kırılması zor, güçlü şifreler  kullanmalarını sağlayın. Kendi oturum açma bilgileriniz için de aynı yöntemi izlediğinizden emin olun. Ayrıca, işletmenizin kesinlikle bir siber güvenlik sigortası olsun. Bunlar gibi önlemler, veri ihlalleri ve kimlik hırsızlığını önlemeye yardımcı olabilir veya bir ihlal meydana gelirse oluşan kayıp ve hasarı karşılayabilir.

İlgili yazı: E-ticaret siteleri için web güvenliği ipuçları