Markalı görseller oluşturmak için Canva nasıl kullanılır?

GenelKategori
Okuma süresi: 9 dk
Maddy Osman

Birçok müşterim için sosyal medya pazarlaması yapıyorum, ancak aynı şeyi kendi markam için yapmakta bazen zorlanıyorum. Bir pazarlama şirketi işleten biri olarak, bu pek de ideal bir durum değil. “Kendinize bir müşteri gibi davranın” birçok insanın yapmaya çalıştığı ama her zaman uygulayamadığı bir tavsiye. Benim için ise bunu uygulamak Canva nasıl kullanılır öğrenmek demekti.

Çünkü bence bir şeyin gerçekten yapıldığından emin olmanın tek yolu, o şeyin yapılmasını sağlayan mümkün olduğunca basit sistemler ve süreçler geliştirmektir. Benim için de bu önceden hazırlanmış sosyal temalar ve kolayca özelleştirilebilir markalı görsel şablonları ile içerikler oluşturmak anlamına geliyor.

Sosyal medya için temalar oluşturmak

Her şey ne ile başlıyor. Yani, ne hakkında gönderi paylaşmalısınız?

Bu yazı boyunca sosyal medyadaki kendi çabalarımı örnek olarak kullanacağım. GoDaddy blogunun okuyucularının çoğu gibi ben de müşterilerime teknik hizmetler sağlıyorum. Hem uzmanlığımı göstermek hem de insanların verdiğim hizmetlerden haberdar olmasını sağlamak için kullandığım farklı sosyal medya temaları var. Örneğin;

 • Konuşma başlatmak için sektör düşünce liderlerinden alıntılar
 • Mutlu müşterilerden gelen yorumlar
 • Sektörle ilgili ipuçları ve tavsiyeler

Ayrıca sektörle ilgili okuduğum makaleleri sergilemek için de Canva nasıl kullanılır öğrenmeye devam ediyorum (hem takipçilerimin yeni şeyler öğrenmelerine yardımcı olmak hem de kendi bilgilerimi güncel tuttuğumu göstermek için). İçeriklerinizi güncel tutmak için kullanacağınız ek sosyal medya temaları şunlar da olabilir:

 • Popüler kültürle ilgili gönderiler paylaşın (fikir edinmek için trend olan konulara veya bir özel günler takvimine  göz atabilirsiniz)
 • Yerel topluluğunuz hakkında bir şeyler paylaşın
 • İnsanlara soru sorarak etkileşim kurun
 • Günlük iş hayatınızın perde arkasından görüntü paylaşın
 • Fikirlerinizi belirtin ve insanlarla konuşma başlatın

Markalı görüntü şablonları oluşturmak, işletmenizi ve sağladığınız önemli veya düşündürücü bilgileri kitlenizin karşına çıkarmanın harika bir yoludur.

Sosyal medya için neden markalı görsel şablonları oluşturmalısınız?

Görseller, sosyal medya pazarlamasının önemli bir yönüdür ve üzerine düşünülmeleri gerekir. Telifsiz stok fotoğraflar kullanmak gibi kısa bir yol tercih edebilirsiniz ama unutmayın ki bunu çoğu kişi yapıyor. Sıklıkla kullanılan stok fotoğrafları tanımak çok kolay ve dürüst olmak gerekirse biraz da sıkıcı.

Markalı görseller gönderilerinizin diğerlerinden ayrışmasına yardımcı olur

Burada amaç paylaşılabilir içerikler oluşturmaktır. Görsellerinizin markalı olması, başka hesaplar tarafından paylaşılmaları durumunda insanların sizi bulmasını kolaylaştırır. İhtiyacınız olan markalı görseller için şablonlar oluşturarak (daha önce karar verdiğiniz sosyal temalara göre), sosyal içerik oluşturma işlemini çok daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

Markalı görsel şablonlarınızın şirketinizin markasını yansıtması gerekse de, bunları ilk oluşturduğunuzda dikkate almanız gereken bazı temel unsurlar şunlardır:

 • Markanıza uygun bir arka plan görüntüsü (düz renkler sıkıcı olabiliyor)
 • Markanızın stiline uygun bir font ile yazılmış başlık
 • Bir veya iki satırlık metin için yer (markaya uygun bir font ile yazılacak)
 • Web sitenizin adresi / en çok kullandığınız sosyal medya hesabınızın kullanıcı adı
 • İnsanların fotoğraflarını ekleme seçeneği (alıntılar veya yorumlar için)

Markalı görseller için hazırlayacağınız şablonları gözünüzde canlandırmaya başlamış olabilirsiniz. Ancak nihayetinde seveceğiniz görsellere ulaşmanın en kolay yolu, kullanıcı dostu bir grafik düzenleyici kullanmaktır. O zaman sıra Canva nasıl kullanılır öğrenmeye geldi.

Canva nasıl kullanılır öğrenmek neden önemli

canva nasıl kullanılır anasayfa

Bu blogu okuyanların çoğu bir web tasarımcı seviyesinde olsa da, Photoshop gibi grafik tasarım araçlarını kullanma konusunda tam olarak yetkin olmayan küçük bir okuyucu yüzdesi de var. Ben de bu yüzdeye dahilim. Tüm temel bilgileri anlıyorum, ancak gelişmiş Photoshop araçları kullanma konusunda kendimi hiçbir zaman yetkin hissetmedim.

Canva özünde Photoshop’a benziyor ancak aslında oldukça farklı. Photoshop, hiç anlamayanlar için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Bu açıdan, Canva nasıl kullanılır öğrenmek hiç tasarım geçmişi olmayanlar için biraz daha kullanıcı dostu bir deneyim sunuyor.

Canva, güçlü bir yazılım aracını içli dışlı öğrenmek istemeyenler için ideal bir seçenek. Kurslara veya sertifika programlarına ihtiyaç duymadan temel tasarım ihtiyaçlarınızı Canve nasıl kullanılır öğrenerek karşılayabilirsiniz.

Ama hepsi bu kadar değil

Canva’nın nasıl kullanılacağını öğrenmek, ekip üyelerinizle de paylaşabileceğiniz markalı içerik şablonları oluşturmanızı gerçekten çok kolaylaştırır.

Markalı görseller oluşturmak için Canva nasıl kullanılır?

Canva nasıl kullanılır temel olarak anladıktan sonra, herhangi bir şey tasarlamak oldukça basittir. İşte markalı görsel oluşturmak için benim izlediğim süreç:

 1. Hangi şablonları oluşturacağınıza karar verin.
 2. Boyutları ayarlayın.
 3. Bir arka plan görüntüsü seçin.
 4. Başlığınızı oluşturun.
 5. Örnek metninizi hazırlayın.
 6. Bir altbilgi alanı oluşturun.
 7. Ek alanlar oluşturun.
 8. .PNG olarak kaydedin.
 9. Ekibinizle paylaşın.
 10. Yeni bilgilerle haftalık olarak tekrarlayın.

Canva gibi bir programda şablon hazırlayarak, çok fazla zaman harcamadan ve tutarlı bir şekilde markalı görseller oluşturabileceğiniz anlamına gelir. Nasıl yapılacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Hangi şablonları oluşturacağınıza karar verin

İyi haber, bunu yaptınız bile! Sosyal medya temalarınıza karar verdiyseniz, tam olarak ne yapacağınızı biliyorsunuz demektir. Örneğin başta da bahsettiğim gibi benim alıntılı gönderiler, müşteri yorumları ve sektör ipuçları için ayrı şablonlarım var.

canva nasıl kullanılır şablonlar

2. Boyutları ayarlayın

Burada iki seçeneğiniz var: Kendi boyutlarınızı belirleyebilir veya Canva’nın mevcut sosyal medya şablonlarından birini seçebilirsiniz. Genellikle tek bir platformda paylaşım yapıyorsanız, boyutları ayarlamak için o platformun rehberine danışın.

canva nasıl kullanılır boyutlar

3. Canva nasıl kullanılır: Bir arka plan görüntüsü seçin

arka plan resmi

Seçeceğiniz arka planlar büyük ölçüde marka stilinize bağlıdır. Ben kendi markam The Blogsmith için seyahatlerimde çektiğim fotoğrafları ve daha çok da sokak sanatı görüntülerini kullanıyorum.

Canva ayrıca düz renk bir arka plandan daha hareketli görseller oluşturabilmeniz için bazı doku ve desen seçenekleri de sunuyor.

desenler

4. Başlığınızı oluşturun

başlık

Görselin başlığının fontunun markanızın mevcut fontuyla uyumlu olduğundan emin olun. Ben bu aşamada metnin okunmasını kolaylaştıracak kadar kontrast oluşturan bir metin kutusu da ekliyorum.

5. Örnek metninizi hazırlayın

canva nasıl kullanılır örnek metin

İşletmenizin web sitesindeki metinlerin fontuna uyan bir lorem ipsum metni (ya da ilk markalı görselinizin metni) ekleyin. Canva’nın font seçimi, boyutu, dekorasyonları, boşluk ve hizalama gibi metin biçimlendirme araçlarını istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

6. Bir altbilgi oluşturun

canva nasıl kullanılır altbilgi

Markalı görsel şablonunuzun alt kısmında, işletmenizin web sitesinin adresini veya öncelikli kullandığınız sosyal medya hesabının kullanıcı adını eklemek için bir alan oluşturun. Ben bunu genellikle marka renkleri ile uyumlu, görsel boyunca uzanan bir dikdörtgen ekleyerek yapıyorum. Bu örnekteki görsel için, alt dikdörtgeni arka plan fotoğrafının baskın rengiyle eşleştirmeye çalıştım.

7. Canva nasıl kullanılır: Ek alanlar oluşturun

Müşteri yorumları paylaştığım gönderiler için yorumu yapanların fotoğraflarını eklemeyi seviyorum. Bu mesajın derinliğini ve güvenilirliğini de artırıyor. Bileşenler menüsü içinden Çerçeveler’i seçerek tasarımınıza fotoğraf eklemek için farklı seçenekler bulabilirsiniz.

çerçeveler

8. .PNG olarak kaydedin

PNG seçeneği

Canva bazen dosyaları garip formatlarda kaydedebiliyor. Sosyal medya için kullanacağınız görselleri .PNG formatında kaydedin ve yüklemeden önce dosyayı yeniden kontrol edin.

9. Ekibinizle paylaşın

ekip ile paylaşma seçeneği

Canva bu özelliği işletme hesapları için ücretli olarak sunuyor, ancak tasarımlarınızı sınırlı sayıda ekip üyesiyle ücretsiz olarak paylaşabilirsiniz. Bu, sosyal medya içerikleri oluşturmak için dış kaynak kullanan ama görseller konusunda rehberlik etmek isteyen kullanıcılar için idealdir.

10. Yeni bilgilerle haftalık olarak tekrarlayın

Görsel oluşturmaya başlamadan önce o haftaki yeni bilgileri kullanacağınız temalar ile eşleştirirseniz, tüm süreç sadece saniyeler alabilir. Böylece Canva’daki dosyalarınıza girdiğinizde, şablonlarınızı önceden oluşturduğunuz için işin çoğunluğunu çoktan bitirmiş olacaksınız. Şimdi tek yapmanız gereken onları bu haftanın yeni bilgileri ile doldurmak!

Artık markalı görseller oluşturmak için Canva nasıl kullanılır sorusunun cevabını biliyorsunuz. Canva’nın kullanımı kolay ve anlaşılır yapısı sayesinde, işletmenizin sosyal medya hesapları için kaliteli ve markanıza uygun içerikler oluşturabilirsiniz. Bunun için şablonlarınızı hazırladıktan sonra haftada sadece birkaç dakika ayırmanız yeterli.