Müşterilerinizi işletmenizdeki güvenlik tedbirleri ve prosedürlerinden nasıl haberdar edebilirsiniz?

GenelKategori
Okuma süresi: 4 dk
Derek Miller

Bir küçük işletme sahibi olarak, operasyonlarınızın çeşitli yönlerini COVID-19 nedeniyle muhtemelen değiştirmek zorunda kaldınız. Çalışanlarınızı korumaktan, sosyal mesafe kurallarını uygulamaya kadar, 2020 herkes için her zamankinden farklı bir yıl oldu. Çalışma saatleri değişiklikleri, sokağa çıkma yasakları gibi güvenlik uygulamalarının geri dönmesi ya da düzenlemelerde yeniden değişikliğe gidilmesi, geçerli kuralları takip etmeyi biraz zorlaştırabiliyor. Bu nedenle müşterileriniz son zamanlarda uyguladığınız yeni güvenlik tedbirleri ve politikalarından haberdar olmayabilirler. Bu da müşterilerinizle hemen, etkili bir şekilde iletişim kurmanız ve işletmenizdeki yeni uygulamaları bilmelerini sağlamanızın önemini artırıyor. Daha sonra yapmanız gereken ise müşterilerinizin bu kurallara uyduğundan emin olmak…

1. Çalışanlarınızı güvenlik tedbirleri ve prosedürleri konusunda eğitin

Değişen ya da yeni eklenen güvenlik tedbirleri hakkında konuşmak için çalışanlarınızla düzenli olarak görüşün. Çalışanlarınızdan ve müşterilerinizden ne beklendiğini ve müşterilerin kurallara uymaması durumunda neler yapabileceklerini açıklayın.

Çalışanlarınızın, maske takmayan ya da kapasite kurallarına uymayan müşterilere hizmet vermeme ya da yaklaşmama gibi haklara sahip olduklarından emin olun.

Bu güvenlik tedbirleri ve prosedürlerinin amacının sizi, çalışanlarınızı ve müşterilerinizi korumak olduğunu unutmayın. Bunu, topluluğunuzun iyiliği için yapıyorsunuz.

2. Müşterilerinizle iletişim kurmak için online kanallardan faydalanın

güvenlik tedbirleri telefonda sosyal medya ikonları

İşletmenizde olan yeni değişiklikleri müşterilerinize bildirmeniz her zaman önemlidir.

Mevcut ve potansiyel müşterilerinize ulaşmanın en iyi yollarından biri sosyal platformlar, web siteniz veya e-posta gibi online araçlardan faydalanmaktır.

Yeni güvenlik tedbirleri uygulamaya başladıktan sonra bunları sosyal hesaplarınızda, e-bülteninizde ve web sitenizde paylaştığınızdan emin olun.

Böylece müşterileriniz kendilerinden ne beklendiğini bilerek işletmenize hazırlıklı olarak gelebilirler. Online araçları kullanmak, müşterilerinizin soruları veya endişelerine yanıt verebilmenize de imkan sağlar.

3. Güvenlik tedbirleri ve politikalarınızı işletmenizin hem içinde hem dışında sergileyin

Güvenlik politikalarınızı online olarak yayınlamanın yanı sıra işletmenizin fiziksel mağazasında da açıkça sergileyin. Örneğin kapınıza basit bir “lütfen maske takın” uyarısı koyabilir ya da duvarınıza sağlık önlemlerini detaylı bir şekilde anlatan bir poster asabilirsiniz.

Bunları işletmenizin hem içine hem de dışına birden fazla yerde belirtmeyi unutmayın. Böylece müşterileriniz bir işareti gözden kaçırırlarsa başka bir tanesini görebilirler.

4. İşletmenizin girişinde bir çalışan bulundurmayı düşünün

Bazı şirketler, müşterilerin güvenlik tedbirleri ve prosedürlerini uygulamalarına yardımcı olmak için mağaza girişinde çalışan bulundurmayı tercih ediyor. Siz de dilerseniz böyle bir önlem uygulayarak her müşterinin maske taktığından emin olabilirsiniz ya da ihtiyaç duyarlarsa el dezenfektanı sunabilirsiniz.

5. Kurallarınıza uyan müşterilere değer verin

güvenlik tedbirleri el dezenfektanı

Birkaç defa uyarmanıza rağmen güvenlik tedbirleri ve prosedürlerinize uymayı kabul etmeyen müşterileriniz varsa onlara hizmet vermeyi reddedebilir ve işletmenizi terk etmelerini isteyebilirsiniz.

İnandığınız şeyin arkasında durmak, güvenliği sağlamak için harcadığınız çabayı takdir eden müşterilerin işletmenize karşı olan sadakatini artırır.

Hiç kimse 2020’nin getirdiği maske takma zorunluluğu, sosyal mesafe ve sağlık kurallarını öngöremezdi.

Ancak müşteriler de bu zorunlu değişikliklerin farkında ve çoğu, alışverişi herkes için daha güvenli hale getirmek için tasarlanmış bu düzenlemelere uymaya hazır. Çalışanlarınızı ve müşterilerinizi yeni güvenlik politikalarınızdan haberdar etmek için bu yazıda düzenlediğimiz adımları takip etmek işinizi kolaylaştırabilir.