Müşterilerinizle kolayca iletişim kurmak için ne yapmalısınız?

GenelKategori
Okuma süresi: 5 dk
Dan Hughes

Koronavirüs (COVID-19) bütün dünyada insanların yaşayışlarını değiştirdi. Nişiniz ya da sektörünüz ne olursa olsun, küçük işletmelerin de zor zamanlar yaşadığının farkındayız. Ama neyse ki dijital çağda yaşıyoruz. Müşterilerinizle iletişim kurmak ve onların da size ulaşabilmelerini sağlamak için pekçok seçeneğiniz var.

Müşterilerinizle iletişimi sürdürmek ve sizinle iletişim kurmalarını kolaylaştırmak, içinde bulunduğumuz belirsiz zamanlarda iş yapmaya devam etmeyi, beklentileri yönetmeyi ve insanlara yardımcı olmayı kolaylaştırır.

İşte, müşterilerinizle iletişim kurmak ve karşılıklı iletişim hattını açık tutmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler.

Müşterilerinizle iletişim kurmak için e-posta kullanın

Tüketicilerin yüzde 73’ü markalar ve işletmeler ile e-posta yoluyla iletişimi tercih ediyor. Bu yüzden bir acil durum planı oluşturuyorsanız, e-postayı bu plana mutlaka dahil edin.

İyi hazırlanmış ve iyi planlanmış e-postalar, müşterilerinize işletmenizin durumu, planlarınız veya girişimleriniz ve onlara değer sunacağını düşündüğünüz diğer bilgiler hakkında fikir vermenizi sağlar.

Tüm mesajlarınızın güncel iletişim bilgilerinizi içerdiğinden emin olun, işletmenizdeki yenilikler hakkında düzenli güncellemeler yapın ve müşterilerinizle olan iletişiminizi devam ettirebilmek için tüm iletişim kanallarınızda size doğrudan yanıt yazabilmelerine olanak verin.

Sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarından faydalanın

İnsanlar acil durumlarda önemli bilgilere erişmek ve başkalarıyla iletişim kurmak için sosyal medyadan faydalanır. Bu nedenle sanal iletişim hatlarınızı açık tutmanız önemlidir.

Sosyal medyada aktif olun. Böylece müşterilerinizin ve diğer işletme sahiplerinin sizinle iletişim kurması ve size mesaj bırakması için açık bir yol sağlamış olursunuz.

İletişimde kalmak için sosyal platformların yerleşik mesajlaşma hizmetlerini de kullanın.

Facebook Messenger, Snapchat, WhatsApp gibi uygulamaları kullanarak iletişim hattını açık tutun.

E-posta, blog yazıları ve web siteniz gibi diğer iletişim kanallarınızda da sosyal medya profillerinize bağlantılar eklediğinizden emin olun.

İşletmenizin iletişimini yapmak için en çok kullandığınız sosyal medya platformundan müşterilerinize ulaşın, canlı video oturumları planlayın, topluluk grupları oluşturun ve en önemlisi her zaman erişime açık olun (makul bir çerçevede tabii ki, sonuçta uyumanız da gerekiyor).

İşletmenize özel bir telefon hattınız olsun

Çağın dijitale evrilmesine rağmen, tüketiciler hâlâ gerektiğinde işletmelere telefon ile ulaşabiliyor olmayı da istiyor.

Özellikle izolasyon zamanlarında, müşterileriniz telefonda muhatap olacakları bir ses duymak isteyebilir. Bu nedenle işletmeniz şu anda resm olarak kapalı olsa bile, çağrıları yönlendirebileceğiniz ikincil bir iş hattınızın olması, kitlenizle iletişim kurmak için size çok yardımcı olabilir.

Bunun gibi ekstra çabalar göstermek, nişiniz veya sektörünüz ne olursa olsun, müşteri sadakati oluşturmanıza da yardımcı olacaktır.

Online randevu hizmeti sunun

Bu zorlu zamanlarda, müşterilerinizle temas noktalarınızın her birinde düzenli olarak işletmeniz ile ilgili bilgileri yayınlamaya çalışın.

Web siteniz üzerinden hâlihazırda online randevu hizmeti sunmuyorsanız, müşterilerinizin sizinle iletişim kurmak için kullanabilecekleri bir online randevu formu ve kişi bilgisi içeren özel bir sayfa oluşturmayı düşünün.

Bu kriz sırasında personel sıkıntısı da ek bir endişe kaynağı olduğu için, randevularınızı online olarak yönetme özelliği çok işinize yarayabilir.

İşletmenizde müşterilerinizi tabela ile bilgilendirin

İşletmenizin fiziksel bir lokasyonu varsa, değişen çalışma saatlerinizi veya kapanış bilgilerinizi asmak da iyi bir fikirdir.

Müşterilerinizin hepsi dijital iletişim çabalarınızı göremeyebilir, bu nedenle fiziksel mağazanızda da, açılış-kapanış saatleri, iletişim kurmak için gerekli bilgiler gibi önemli detayları paylaştığınızdan emin olun.

Müşterilerinizle iletişim kurmak üzerine son sözler

Şu anda bir küçük işletmeyi yönetmek kolay olmasa da, müşterilerinize odaklanmak işletmeniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Müşterilerinizin sizinle iletişim kurmasını mümkün olduğunca kolaylaştırın, iletişim bilgilerinizi kullandığınız tüm platformlarda paylaşın ve açık, samimi bir dil kullanın. Konu iletişim olduğunda, açık bir yol izlemenin faydası çoktur.

Müşterilerinizin sizinle iletişim kurmak için kullandığı tüm yöntemlerin açık, şeffaf ve web sitesi, mıbil uygulamalar ve daha fazlası gibi tüm kanallardan erişilebilir olmasına odaklanın.

Bu yazıda paylaştığımız müşteri iletişimi ipuçlarının yaşadığımız bu belirsiz dönemde tüketicilerinizle bağlantıfa kalmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Bize ihtiyacınız varsa, lütfen iletişime geçin. Sizin için buradayız.