Okul alışverişi yapanları web sitenize çekmek için ipuçları

GenelKategori
Okuma süresi: 7 dk
Brenda Barron

Bir yaz daha sona erdi ve okula dönüş zamanı yaklaştı. Yani okula dönüş indirimleri, promosyonları ve fırsatları hazırlamanın şimdi tam zamanı! Okul alışverişi yapanlar, çeşitli sektörlerdeki perakendecileri için büyük bir fırsat sunuyor. Yani bu dönemin, özellikle e ticaret işletmesi olanlar için oldukça kazançlı bir satış dönemi olma potansiyeli var.

Okula dönüş sezonuna hazırlanıyorsanız ve okul alışverişi yapanları nasıl hedefleyeceğinizi ve kazancınızı nasıl artıracağınızı öğrenmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz.

Bu yazıda, okul alışverişi yapan müşterileri e ticaret sitenize çekmeye yardımcı olacak sekiz pazarlama taktiği paylaşacağız.

Okul alışverişi yapanları hedeflemenize yardımcı olacak 8 pazarlama taktiği

Okula dönüş döneminden en iyi şekilde yararlanabilmek için bu stratejileri izleyin:

 1. Okul alışverişi yapan müşterilerin ne istediğini bilin.
 2. Okul alışverişi için ürün koleksiyonları ve açılış sayfaları oluşturun.
 3. Ürünleri, müşteri tiplerinize göre gruplayın.
 4. Promosyonlarınızı mevcut trendlerle eşleştirin.
 5. Okula dönüş temalı içerikler kullanın.
 6. Site ziyaretçilerini alışveriş yapmaya teşvik edin.
 7. Okul alışverişi yapanlarla sosyal medyada etkileşime geçin.
 8. Son dakika alışverişi yapanları unutmayın.

E ticaret sitenizde okul alışverişi yapanları hedeflemeye hazır mısınız? O zaman bu sekiz pazarlama önerisine daha yakından bakalım.

1. Okul alışverişi yapan müşterilerin ne istediğini bilin

Okul alışverişi yapanların ilk ilgileneceği kategori tabii ki kırtasiyedir, ancak diğer kategorileri görmezden gelmeyin. Giyim, ayakkabı, elektronik, spor malzemeleri, kitap, müzik gibi diğer ilgili kategorilere bakacaklarını da unutmayın.

Bu kategoriler, okul malzemelerini tamamlayan ürünler sunacağından okul alışverişine çıkan insanların diğer istek ve ihtiyaçlarını karşılamalarına da yardımcı olurlar.

2. Okul alışverişi için ürün koleksiyonları ve açılış sayfaları oluşturun

okul alışverişi kırtasiye ürünleri

Satın alma sürecini mümkün olduğunca kolaylaştırın ve okula dönüş ürünleri için koleksiyonlar veya kategoriler oluşturun. En popüler ürünler veya ürün kategorileri için açılış sayfaları (landing page) de oluşturabilirsiniz.

Site ziyaretçilerini tam da ihtiyaç duydukları ürünlere yönlendirmek, aradıkları ürünleri kolayca bulmalarını sağlayabilir, böylece sadece gezinen ziyaretçilerin müşteriye dönüşmesine yardımcı olabilir.

Ürün koleksiyonları ve açılış sayfaları oluşturmanın bir başka avantajı da onları ücretli reklam kampanyalarında kullanabilmenizdir. Bu yöntem, özellikle indirim kampanyaları gibi etkinlikler düzenlediğinizde oldukça işe yarar.

3. Ürünleri, müşteri tiplerinize göre gruplayın

Bu ipucu bir önceki ile doğrudan ilgilidir ve okula dönüş ürünlerinizi farklı müşteri tiplerine göre gruplandırmayı içerir.

Örneğin, anneleri, üniversite öğrencilerini ve öğretmenleri hedef alan farklı koleksiyonlar oluşturabilirsiniz:

 • Anneler sadece temel okul malzemelerine değil, aynı zamanda giyim ve spor malzemelerine de bakabilirler.
 • Üniversite öğrencileri standart okul malzemelerine ek olarak elektronik eşyalar, yurt odaları için aksesuarlara odaklanabilirler.
 • Öte yandan öğretmenler, okul malzemelerinin yanı sıra saklama ve depolama kutuları, düzenleyiciler, tahta kalemleri ve bilgisayar ile ilgili ürünlere bakabilirler.

4. Promosyonlarınızı mevcut trendlerle eşleştirin

Mevcut trendlerden haberdar olun ve satışlarınızı artırmak için bunlardan faydalanın. Çocuklar ve anne-babalar bugünlerde ne hakkında konuşuyor? Okul dışında ilgilendikleri alanlar ve konular neler? Bölgenizde şu anda hangi konunun ilgi çektiğini görmek için Google Trends gibi bir araç kullanabilir ya da Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında popüler hashtag’lerin neler olduğunu takip edebilirsiniz.

Neyin popüler olduğunu öğrendikten sonra bunları indirim, çekiliş ya da yarışma gibi promosyonlarınıza dahil etmeyi düşünün.

Örneğin, popüler bir uygulama ya da oyun trend oluyorsa, geliştiricilerle iş birliğine gidebilir ve o oyun veya uygulama için kod sunabilirsiniz. Ya da okula dönüş sezonunda popüler bir film gösterime girecekse yerel bir sinema ile anlaşabilir ve sinema biletleri sunabilirsiniz. Burada sadece hayal gücünüzle sınırlısınız, bu yüzden farklı fikirleri denemekten çekinmeyin.

5. Okula dönüş temalı içerikler kullanın

Bu yazıda bahsettiğimiz taktikleri uygulayabilmek için öncelikle müşterilerin web sitenize gelmesini sağlamanız gerekiyor. Bunu yapmak için okula dönüş temalı içerikler üretebilir ve sosyal medyada bunların reklamını yapabilirsiniz.

Belli bir ürünün incelemesini yapabilir, okul alışverişi için gerekenlerin listesini çıkarabilir, bir satın alma rehberi oluşturabilir ya da popüler iki ürünü artıları ve eskileriyle karşılaştıran bir değerlendirme yapabilirsiniz.

okul alışverişi kitap okuyan adam

6. Site ziyaretçilerini alışveriş yapmaya teşvik edin

Okul alışverişi yapanlar da dahil herkes promosyonları sever, yani sitenize gelenleri alışveriş yapmaya teşvik edecek fırsatlar sunmanın satışlarınıza büyük etkileri olabilir. Örneğin işe, alışveriş sepetini terk etmenin en büyük nedenlerinden biri olan teslimat ücretlerini ele alarak başlayabilirsiniz.

Ücretsiz teslimat fırsatları sunmak, bu sorunla başa çıkmanıza yardımcı olur.

Ayrıca ücretsiz teslimat fırsatı sunmak, alışveriş yapanların o ilk ürünü sepete atması sonrasında da alışverişe devam etmesi için iyi bir teşviktir.

Ücretsiz teslimat dışında indirim kodları ya da bir alana bir bedava fırsatları gibi promosyonlar sunarak okul alışverişi yapanların sizi rakiplerinize tercih etmelerini kolaylaştırabilirsiniz.

7. Okul alışverişi yapanlarla sosyal medyada etkileşime geçin

Sosyal medyada aktif olmak, potansiyel müşterilerinizin nerelerde olduğunu, ilgi alanlarının ne olduğunu anlamanıza ve onlarla daha anlamlı bir ilişki kurmanıza yardımcı olur. Onlarla diyalog kurabilir, sorularına ve yorumlarına cevap verebilir, markanızın kişisel bir unsuru da olduğunu gösterebilirsiniz, bu da daha sonra yapacağınız pazarlama çalışmalarınıza katkıda bulunabilir.

Mevcut ve potansiyel müşterilerinizle kurduğunuz iletişimden edindiğiniz içgörüyü, onların ihtiyaçlarını karşılayan pazarlama kampanyaları oluşturmak ve mağazanızı tanıtmak için kullanabilirsiniz.

8. Son dakika alışverişi yapanları unutmayın

Son olarak, herkesin okula dönüş alışverişini erken yapacağını varsaymayın. Müşterilerinizden bazıları okulların açılmasına çok az kala, hatta okul açıldıktan sonra bile alışveriş yapabilir.

Sitenizde sunacağınız fırsatlara ve indirimlere bir bitiş tarihi koyarak alışveriş yapanları harekete geçirebilir, bitiş tarihine yakın hatırlatmalar gönderebilir ve kıtlık pazarlaması yoluyla onları satın almaya teşvik edebilirsiniz.

Okula dönüş döneminde satışlarınızı artırın

Okul alışverişi zamanı, yılın en uzun satış dönemlerinden biridir, bu nedenle mağazanızın en fazla satış yapacağı ve kâr elde edeceği dönem olma potansiyeline sahiptir. Bu yazıda bahsettiğimiz sekiz pazarlama taktiğini kullanmak e ticaret sitenizde okulda dönüş alışverişi yapanları hedeflemenize ve satışlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.