Online mağazanızı Babalar Günü için nasıl hazırlayabilirsiniz?

GenelKategori
Okuma süresi: 12 dk
Bryan Caplan

Babalar Günü genellikle aileyle vakit geçirdiğimiz huzurlu ve güzel anıları çağrıştırır. Ancak bir işletme sahibi olarak Babalar Günü için hazırlık yapmak o kadar da rahatlatıcı olmayabilir.

Daha önce planladığınız Babalar Günü kampanyaları pandeminin getirdiği hızlı değişiklikler sebebiyle yeterli olmayabilir.

2020’deki “yeni normal”, ürün ve hizmetlerin fiziksel olarak alınmasından çok birkaç tık ile online alışveriş yapmaya doğru yöneldi.

PayTR’nin verilerine göre 2020 yılında Babalar Günü’nde yapılan internet alışverişi önceki yıla oranla 3 kat arttı.

Kısıtlamalar yavaş yavaş kalkmaya başlasa da 2021’in ortasına geldiğimiz bugünlerde online alışverişe olan artan talep hâlâ devam ediyor. Siz de bu yazıda bahsedeceğimiz yöntemleri uygulayarak Babalar Günü’nde online mağazanızın satışlarını artırabilir ve bu e-ticaret trendinden faydalanabilirsiniz.

Babalar Günü için öncelikle satış hunisinin gözden geçirilmesi

İpuçlarına geçmeden önce, online pazarlamayı başarılı yapan temel ilkelerden birini gözden geçirelim.

Satış hunisi terimini daha önce duymuş olabilirsiniz. Babalar Günü için de ilgi çeken, etkileşim sağlayan, dönüşüm yaratan ve müşterilerinizi elinizde tutmanızı sağlayan bir strateji geliştirmeniz gerekiyor.

Örneğin, babalar için en yeni ürünlerinizi sergilediğiniz bir landing page, potansiyel müşterileri online mağazanıza çekebilir. Ya da yeni ürünlerinizden birinin veya daha fazlasının nasıl kullanılacağını açıklayan bir video hazırlayarak müşterilerinizin ilgisini çekebilirsiniz.

Alışveriş sürecini ne kadar uygun ve kolay hale getirirseniz dönüşüm oranlarınız da o kadar artar.

Müşterilerin sinirlendikleri ya da sıkıldıkları için alışveriş sepetlerini tek ettikleri bir online mağazanız olmasını istemezsiniz, değil mi?

Müşterilerinizi elinizde tutabilmek için ise, satın alma işlemlerini takip ederek yalnızca ürün hakkında değil, müşterilerin online mağazanızda yaşadıkları alışveriş deneyimi hakkında da geri bildirim almak önemlidir.

Online mağazanızı Babalar Günü için hazırlamanıza yardımcı olacak 8 ipucu

Babalar Günü’nde online mağazanızın satışlarını artırmak için yapabilecekleriniz şöyle:

 1. Ziyaretçilerinizin web sitenizde yaşadıkları deneyimi optimize edin.
 2. Babalar Günü ürünlerinden paket yapın.
 3. Sosyal medyayı kullanın.
 4. Babalar Günü için e-posta pazarlama kampanyası hazırlayın.
 5. Ziyaretçilerinizin ilgisini çekmek için video içerikler oluşturun.
 6. Online alışveriş deneyimini kolaylaştırın.
 7. Online mağazanızı mobil uyumlu hale getirin.
 8. Aciliyet duygusu oluşturun.

1. Ziyaretçilerinizin web sitenizde yaşadıkları deneyimi optimize edin

Online mağazanız, işletme web sitenizin bir uzantısıdır. Ürünlerinizi online mağazanıza eklemeden önce, web sitenizin ziyaretçilere müşteri dostu bir deneyim sunduğundan emin olmalısınız.

Babalar Günü için özel bir açılış sayfası (landing page) oluşturun.

Babalar Günü ile ilgili en çok aranan anahtar kelimeleri bulmak için Google Trends’e danışın. Daha sonra, arama motoru sonuç sayfasında (SERP) görünürlüğünüzü artırmak için bu popüler anahtar kelimeli açılış sayfanıza eklediğinizden emin olun.

Babalar Günü özelinde bir veya daha fazla açılış sayfası oluşturmanın yanı sıra, Babalar Günü’nün tarihini anlatan bir içerik yükleyebilir ya da en popüler Babalar Günü etkinliklerinden bazılarını listeleyen bir blog yazısı yayımlayabilirsiniz.

İçerik, dijital pazarlama dünyasının kralıdır, bu nedenle Babalar Günü’nde ilgi çekmek için her yaştan babayı eğlendiren ve ilgilendiren içerikler sunmak önemlidir.

Ayrıca işletme web sitenizde tüm Babalar Günü indirimlerinizi ve promosyonlarınızı duyurmayı da unutmayın.

İlgili yazı: Landing page oluşturmak için en iyi WordPress eklentileri 

2. Babalar Günü ürünleri ile paketler oluşturun

Ürünleri paket haline getirmek, işletmelerin çok satanlar kadar hızlı tükenmeyen ürünlerini azaltmalarına yardımcı olan etkili bir promosyon stratejisidir. Ayrıca işletmelerin bazı günler özelinde daha iyi satabilecek ürünleri öne çıkarmalarına da olanak tanır.

Babalar Günü için paketler oluşturmak özellikle erkek giyim, ev dekorasyonu ve spor malzemeleri mağazalarında satılan ürünler için iyi sonuç verebilir.

Ayrıca, yalnızca online mağazanızdan alışveriş yapan müşteriler için özel paketler de oluşturabilirsiniz. Bu, daha fazla online trafik çekmenize yardımcı olabilir.

Birkaç ürünü birlikte paketleyip satmaya benzer bir şekilde, belirli bir ürünün satın alınmasıyla ücretsiz hediye sunulan bir Babalar Günü fırsatı da oluşturabilirsiniz. “Satın alıma hediye verilmesi” fırsatları, ürünlerin satılmasını kolaylaştırmanın yanı sıra online mağazanıza gelen trafik miktarını da artırır.

3. Sosyal medyadan faydalanın

Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya siteleri artık dijital pazarlamanın olmazsa olmazları arasında. Bu platformları kullanmak, Babalar Günü indirimlerinizi duyurmanın oldukça etkili bir yolu.

Diyelim ki Babalar Günü kapıda ve müşterilere ulaşmak için son bir hamle yapmak istiyorsunuz. Sadece bir saat için geçerli özel bir indirimi duyuran bir tweet atmak ya da bunu işletmenizin Facebook sayfasında paylaşmak, çekeceğiniz müşteri sayısını önemli ölçüde artırabilir.

Ancak, Babalar Günü için sosyal medyadan faydalanmak son dakika indirimleri ile ilgili mesaj atmaktan çok daha fazlasını içeriyor.

Aynı zamanda yarışmalar düzenlemeyi de denemelisiniz.

Facebook veya Instagram gibi platformlardaki etkileşimlerinize dikkat eden müşterilerinizi ödüllendirmek için bir yarışma düzenleyebilirsiniz. Kazanan katılımcıya hediye kartı ya da en popüler ürünlerinizden biri (ya da birkaçı) gibi değeri yüksek bir ödül verebilirsiniz.

Katılma oranını artırmak için yarışmaya katılma sürecini mümkün olduğunca kolaylaştırın ve seçilme şartlarına “satın alım yapmak gerekli değildir” gibi çok az kısıtlama koyun.

4. Babalar Günü için e-posta pazarlama kampanyası hazırlayın

babalar günü için eposta kampanyası

İşte işletme sahiplerinin göz ardı edemeyeceği bir istatistik: E-posta pazarlamasına harcanan her 1 dolar, 44 dolar yatırım getirisi olarak geri dönüyor. İyi düşünülmüş e-posta pazarlama kampanyalarının inanılmaz başarısı, muhtemelen sizin de bu dijital pazarlama yöntemine şans vermenizi sağladı.

Babalar Günü için, bülteninize kaydolan müşterilerinize yönelik mesajlar hazırlayarak, onlara online mağazanızda olup bitenler hakkında bilgi verebilirsiniz. Hatta sadece e-bülteninize kaydolan müşterilerinize özel fırsatlar hazırlayabilirsiniz.

Babalar Günü gibi özel günlerde, müşterilerinizi işletmenizden alışveriş yapmaya teşvik eden anlaşılır bir dil kullanmaya özen gösterin. İşte “eylem çağrıları” olarak adlandırılan bu mesajlara birkaç örneği:

 • Bugün online mağazamıza uğrayın.
 • Satın alımınızla ücretsiz hediye kazanın.
 • Hediye paketi indirimlerinden faydalananın.
 • “Erken Babalar Günü” fırsatını değerlendirin.
 • Babanızı şımartmak için tıklayın.

Eylem çağrılarınıza eklediğiniz tüm bağlantıların online mağazanızdaki doğru ürünün sayfasına gittiğinden emin olun. Kırık bağlantılar ya da müşterileriniz yanlış sayfalara yönlendiren bağlantılar hayal kırıklığı yaratarak müşterilerin alışveriş sepetlerini terk etmelerine neden olabilir.

Ayrıca, müşterileriniz işletmenizle ilgili e-postalarınızı almalarını sağlamak kadar, istedikleri zaman e-bülten aboneliklerini iptal etmelerine sorunsuz bir şekilde izin vermenin de önemli olduğunu unutmayın. Onlara sürekli istemedikleri mesajlar göndererek işletmenizden bıktırmayı istemezsiniz.

İlgili yazı: 30 dakikadan kısa sürede e bülten oluşturmaya hazır mısınız? 

5. Ziyaretçilerinizin ilgisini çekmek için video içerikler oluşturun

Babalar Günü satışlarınızı artırmak için video içeriklerin güçlü etkisinden faydalanın.

Başarılı video pazarlama yapabilmek için Hollywood tipi bütçelere ya da kameranın arkasında Steven Spielberg’ün olmasına ihtiyacınız yok.

Tek gereken biraz hayal gücü ve satışların artmasına yardımcı olan video içeriklerin neler olacağı konusunda biraz içgörü. İşte ilham alabileceğiniz birkaç öneri:

 • Bir “Nasıl yapılır?” videosu, online mağazanızdaki ürünlerden birinin nasıl kullanılacağı hakkında net bir açıklama sağlayabilir.
 • Eğitici bir video, müşterilere nişinizdeki son yenilikler hakkında bilgi verebilir.
 • İşletmenizle ilgili komik bilgiler vererek veya bazı müşterilerinizin anlattığı komik hikayeleri paylaşarak izleyicileri eğlendirebilirsiniz.
 • Çok fazla izlenen içeriklerden biri de kutu açma videoları. Tek yapmanız gereken bir ürünü (ya da ürünleri) paketleyip kutulamak ve sonra da açarken video çekmek. Kulağa komik geliyor ama oldukça işe yarıyor.

Babalar Günü için hazırlayacağınız videoların amacı müşterileri alışveriş yapmaya zorlamak değil, markanızı ve ürünlerinizi tanımalarını sağlayacak daha samimi bir ortam sunmak olmalı.

6. Online alışveriş deneyimini kolaylaştırın

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, müşterilerinizin alışveriş sepetlerini doldurup sonra süreç çok uzun sürdüğü için ya da daha da kötüsü teknik bir hata satış yapılmasını engellediği için sepetlerini terk etmelerini istemezsiniz.

Öncelikle müşterilerin ödeme yapıp alışverişleri tamamlamak için geçmeleri gereken adımları mümkün olduğunca azaltarak online mağazanızdan alışveriş yapmayı kolaylaştırmalısınız.

İşte özellikle de Babalar Günü gibi alışveriş zamanları için bunu yapmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

Online alışveriş yaparken görsellik en önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle müşterilerinize ürünlerinizin kaliteli görsellerini sunmak mağazanızdan alışveriş yapma olasılıklarını artırabilir.

Web sitenizi bir SSL sertifikası ile koruma altına almak, kötü amaçlı kişilerin kişisel finansal bilgileri ele geçirmelerini engeller ve artık her web sitesi için ama özellikle de e-ticaret siteleri için olmazsa olmazlardandır.

Kırık bağlantılar ve düğmeler, aradıkları ürünlere ulaşmalarını engelledikleri için müşterilerinizin canını sıkabilir, bu da alışveriş sepetlerini terk etmelerine ve müşteri kaybetmenize yol açabilir.

7. Online mağazanızı mobil uyumlu hale getirin

babalar günü için mobil telefon

Bir pazarlama araştırmasına göre tüketicilerin yüzde 38’i bir ürünü satın almadan önce araştırmak için mobil cihazlarını kullanıyor.

Tüketiciler online alışveriş yapmak için masaüstü ve dizüstü bilgisayarları hâlâ daha fazla tercih etseler de, insanlar alışveriş yapmak için mobil cihazlarını kullanma konusunda daha rahat hale geldikçe mobilin online alışverişteki yüzdesinin de hızla artacağını unutmamak gerekiyor.

Bu da, online mağazanıza bir akıllı telefondan erişmenin kolay olması gerektiği anlamına geliyor. Ya da başka bir deyişle mobil uyumlu olması gerektiği…

Son birkaç yılda kurulan e-ticaret sitelerinin çoğu otomatik olarak mobil uyumlu, ancak siteniz WordPress gibi bir platform üzerine kurulmuşsa ve senelerdir güncellenmemişse, mobil cihazlarda bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Güvenlik, online mağazanızı zarara uğratabilecek tek mobil cihaz sorunu değildir. Örneğin web sitenizdeki görsel kullanımına dikkat etmelisiniz. Yüksek büyüklükteki görseller sitenizin yüklenmesini yavaşlatır, bu nedenle ürünlerinizi tanıtmak için kullandığınız fotoğraflar hariç görsel ağırlıklı bir site kurmamaya ve görsellerinizi her zaman optimize etmeye dikkat edin.

Sitenizin yüklenme süresi, özellikle yüksek alışveriş beklentisi olan Babalar Günü gibi zamanlar için müşterilerinizi elde tutmanızı etkileyen önemli bir unsurdur. Sitenizin ne kadar hızlı yüklendiğini görmek için Google’ın ücretsiz PageSpeed Insights aracını kullanabilirsiniz.

8. Babalar Günü alışverişi için aciliyet duygusu oluşturun

Babalar Günü yılda bir kez gelir ve genellikle insanları hazırlıksız yakalar. Birden günün çok yaklaştığını fark ederiz ve aceleyle hediye bulmaya çalışırız.

Ancak siz bir online mağaza sahibi olarak insanlara bugünün yaklaşmakta olduğunu hatırlatabilirsiniz. Ayrıca aciliyet duygusu yaratmak, müşterilerinizin Babalar Günü indirimlerinden yararlanmak için zamanlarının azaldığını fark etmelerini sağlayabilir.

Promosyonlarınızı asıl günden birkaç hafta öncesinden başlatarak potansiyel müşterilerinizin akıllarında erkenden yer edebilirsiniz. Ardından gün yaklaştıkça aciliyet duygusu oluşturmak ve insanları satın almaya teşvik etmek için sosyal medya ve e-posta pazarlama yöntemlerini birlikte kullanabilirsiniz.

Babalar Günü, etkili e-ticaret yöntemleri kullanan işletmeler için hem bilinirliklerini hem de satışlarını artırmalarına yardımcı olacak bir fırsat sunuyor. Online mağazanızı, ister Babalar Günü indirimlerinizi öne çıkarmak için, ister pazardaki popüler ürünleri tanıtmak için kullanın, babaların büyük gününü özel kılmanıza yardımcı olacak birkaç ipucunu takip etmek, internet satışlarınızı artırmanızı sağlayabilir.

Kullanılan Ürünler