Pinterest nasıl kullanılır: Takipçi kazanmak için 12 öneri

GenelKategori
Okuma süresi: 14 dk
Jane Fazackarley

Sosyal medya, markasını tanıtmak ve müşterileriyle etkileşim kurmak isteyen tüm işletmeler için olmazsa olmaz bir hale geldi. Ancak sosyal medya sadece Facebook, Twitter, Instagram ve LinkedIn’den ibaret değil… Takipçi kazanmak için Pinterest nasıl kullanılır bilmek de önemli.

Aylık 320 milyon aktif kullanıcı ve 200 milyardan fazla pin ile Pinterest, işletmenizi büyük bir kitlenin önüne çıkarma potansiyeline sahip. Ayrıca Pinterest kullanmanın işletmenize sağlayacağı çeşitli faydalar da var. Örneğin;

 • Daha geniş bir müşteri tabanına ulaşmak
 • Otoritenizi ve markanızı geliştirmek
 • Web sitenizin trafiğini artırmak
 • Uzmanlığınızı göstermek
 • Müşterilerle bağlantı kurmak
 • Yeni trendleri takip etmek

…ve daha fazlası.

Ama hepsi bu kadar da değil.

Pinterest ayrıca satın alma alışkanlıklarını etkileyebilir ve potansiyel müşterileri artırabilir. Dahası, müşteri etkileşimini de artırır. Diğer tüm avantajlarıyla birleştirildiğinde, Pinterest işletmenizi tanıtmanıza ve satışlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

O zaman Pinterest nasıl kullanılır, neden öğrenmeyesiniz?

Yalnız şunu belirtmekte de fayda var. Pinterest çok eğlencelidir, ancak büyük ve aktif bir takipçi kitleniz olmadan, ürünlerinizi tanıtma ve daha fazla satış elde etme konularında başarı gösterme olasılığınız düşüktür.

Bununla birlikte, bu yazıda göreceğiniz gibi, Pinterest takipçilerinizi artırmak için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor.

Pinterest nasıl kullanılır: Takipçi kazanmak için uygulayabileceğiniz 12 strateji

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz merak etmeyin, bu yazıda takipçilerinizi artırmak için Pinterest nasıl kullanılır konusunda yol gösterici olacak 12 stratejiden bahsedeceğiz.

 1. İlgi çekici orijinal görseller oluşturun.
 2. Web sitenize sosyal paylaşım simgeleri ekleyin.
 3. Etkileyici pin açıklamaları yazın.
 4. Anahtar kelime ve hashtag kullanın.
 5. Pinterest reklamlarını deneyin.
 6. Pinterest Bölümleri’nden yararların.
 7. Yarışmalar düzenleyin.
 8. Pin’leyenlerle ve popüler markalarla etkileşim kurun.
 9. İlgili grup panolarına katılın.
 10. Rakiplerinizin takipçilerini takip edin.
 11. A/B testleri yapın.
 12. E-bülteninizde pin’lerinizi öne çıkarın.

Takipçilerinizi artırmak için adım atmaya hazır mısınız? Hadi başlayalım!

pinterest nasıl kullanılır godaddy sayfası

1. İlgi çekici orijinal görseller oluşturun

Pinterest’te kesinlikle bir orijinal görsel eksikliği var.

Pin’lenme sayınızı artırmak için fotoğraflar ve infografikler gibi orijinal görseller paylaşabilirsiniz. Ancak bu görsellerin yüksek kaliteli ve dikkat çekici olmaları gerektiğini de unutmayın.

Pinterest oldukça görsel bir platformdur. Panonuza dikkat çekici görseller eklemezseniz, tanıtım yapma fırsatlarınızı kısıtlamış olursunuz. Bu nedenle, Pinterest’e fotoğraf eklemeden önce kendinize eklemek üzere olduğunuz resmin ilgi çekici olup olmadığını sorun.

Görselleriniz dikkat çekici mi?

Değilse, daha iyi bir fotoğraf elde etmek için yeniden çekmeyi veya farklı açı ve ışık alternatiflerini değerlendirmeyi deneyin.

Ayrıca fotoğraflarınızın aydınlık ve net olduğundan emin olmalısınız. Karanlık veya kumlu fotoğraflar, kitlenizin fotoğraflarınızı pin’lememesine yol açabilir.

Yüksek kaliteli görseller eklediğinizde, insanların dikkatini çekmek ve pin’lemelerini sağlamak için çarpıcı banner’lar eklemeyi de deneyebilirsiniz.

2. Web sitenize sosyal medya düğmeleri ekleyin

Konu, takipçi sayınızı artırmak için Pinterest nasıl kullanılır olduğunda belki de en kolay yollardan biri, web sitenize sosyal medya paylaşım düğmeleri eklemektir. Web sitenize bu düğmeleri eklediğinizde, ziyaretçilerin içeriğinizi paylaşmasını çok daha kolay bir hale getirirsiniz.

Pinterest’in “kaydet” düğmesini web siteniz veya blogunuzdaki görsellere ve ürün gruplarına ekleyerek, web sitenizde kolayca sosyal paylaşım düğmeleri bulundurabilirsiniz.

Pinterest iki farklı “kaydet” düğmesi sunuyor: otomatik bir düğme ve fareyle üzerine gelindiğinde beliren bir düğme. Hangisi ihtiyaçlarınızı daha iyi karşılıyorsa onu kullanabilirsiniz.

Bir Pinterest kullanıcısı içeriğinizi pin’lediğinde, onların takipçileri bunu görebilir. Böylece pin’lerinizin erişim oranı artar bu da daha fazla takipçi kazanmanıza yardımcı olabilir.

“Kaydet” düğmesi eklemenin başka bir yararı da, onu Pinterest Analytics ile birlikte kullanabilmenizdir. Böylece insanların ilgisini çeken, popüler içeriklerinizi belirleyebilir ve bu doğrultuda daha fazla benzer içerik üretebilirsiniz.

Son olarak, daha geniş bir kitleye ulaşmak için pin’lerinizi Facebook ve Twitter gibi diğer sosyal medya sitelerinde de paylaşın.

Editörün notu: Pinterest ve diğer sosyal medya düğmelerini GoDaddy Web Siteleri + Pazarlama Araçları ile yaptığınız bir siteye eklemek çok kolaydır. Nasıl yapılacağını öğrenmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

3. Pinterest nasıl kullanılır: Pin açıklamalarınız etkileyici olsun

Pinterest görsel ağırlıklı bir platform olsa da tek başına fotoğraflar yeterli değil, fotoğraflara uyacak harika açıklamalar da olmazsa olmaz. Etkileyici pin açıklamaları oluşturmak istiyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta var.

Öncelikle, panonuza eklediğiniz görsellerdeki ürünlerinizde herhangi bir özelliği detaylandırmak için metin katmanları ekleyin.

Ardından, açıklamalarınıza mümkün olduğunca ayrıntı eklemeyi unutmayın. Pinterest, 500 karaktere kadar açıklama yazmanıza olanak sağlıyor ve olabildiğince çok yararlı bilgi eklemenizi öneriyor.

Bununla birlikte, ilk 50-60 karakter, insanların sosyal medya akışlarında gösterilme olasılığı en fazla karakterler olduğundan, bunlara daha fazla önem göstermelisiniz. Bu nedenle açıklamanın girişinde hedef kitleniz için en alakalı olan içeriklere odaklanın ve en önce onları belirtin.

Açıklamalarınızı yazarken, Pinterest kullanıcılarının ürün ve hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek istemeleri için onlara neden verin ve araştırdığınız anahtar kelimeleri de eklemeyi ihmal etmeyin.

Ayrıca Pinterest, tamamlanmış cümleler, ilgili anahtar kelimeler ve eylem çağrıları kullanmanızı da tavsiye ediyor. Eylem çağrılarınızda, “buraya tıklayın”, “satın alın”, “iletişime geçin” gibi eylem fiillerini öne çıkarın, böylece ziyaretçileriniz onların sayfanızda ne yapmalarını istediğinizi açıkça anlayabilirler.

4. Anahtar kelime ve hashtag kullanın

Pinlerinizi anahtar kelimeler ile optimize etmek, arama motorlarında görünmelerine yardımcı olur ve Pinterest kullanıcılarının sizi bulabilmeleri için organik bir yol sunar.

Pinlerinizde hem anahtar kelimeleri hem de alakalı arama terimlerini kullanmayı ihmal etmeyin. Yardıma ihtiyacınız varsa, en çok yapılan aramalar ve en alakalı anahtar kelimeler ile ilgili ayrıntılar için Pinterest’in arama aracını kullanabilirsiniz.

Açıklamalarınızı optimize ederken görsellerinizi atlamayın.

İçeriklerinizin bulunma olasılığını daha da artırmak için resimlerinizin ve profilinizin alternatif metnini de optimize edin.

Peki, Pinterest hashtag’leri nasıl kullanılır? Pinterest, pinlerinize 20’ye kadar hashtag eklemenize izin veriyor ancak bunların spesifik ve açıklayıcı olduğundan emin olmalısınız. Hashtag kullanmak daha geniş bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olabilir. Anahtar kelimelerinizle birlikle # eklemek yeterli olacaktır. Fikre ihtiyacınız varsa, Pinterest sizin için bazı önerilerde bulunacaktır.

İlgili yazı: Hashtag nasıl kullanılır? Instagram ve Twitter için ipuçları 

5. Pinterest reklamları nasıl kullanılır öğrenin

Çoğu sosyal medya platformu gibi Pinterest’in de ücretli reklam seçenekleri bulunuyor. Reklamlı pin’lerin görünüş olarak diğerlerinden bir farkı olmasa da, hedef kitlenize ulaşmak için bir ödeme yatığınızda size daha fazla görünürlük sağlarlar.

Reklamlı pin’ler tıklama başına maliyet (TBM) modelini kullanır. Bu, yalnızca bir ziyaretçi pin’inize tıkladığında ödeme yapacağınız anlamına gelir. Tıkladıktan sonra nereye gitmelerini istiyorsanız oraya yönlendirebilirsiniz. Örneğin, onları ana sayfanıza, e-ticaret mağazanızdaki bir sayfaya veya indirimli/kampanyalı ürünlerinize yönlendirebilirsiniz.

Pinterest’te reklamları pin’lerini kullanmaya başlamak için atmanız gereken bazı adımlar var. Size yardımcı olmak için aşağıda kısaca özetledik:

 1. Bir işletme hesabı oluşturun.
 2. Reklam vermek istediğiniz pin’i seçin.
 3. Pin’lerinize metin ekleyin.
 4. Bir hedef ve URL (pin’in yönlendirileceği adres) belirleyin.
 5. Günlük bir bütçe belirleyin.
 6. Doğru anahtar kelimeler ile geniş bir kitleyi hedefleyin.
 7. Süreci sürekli takip edin.

6. Pinterest bölümlerinden yararlanın

Bölümler, kaydedilen içeriklerinizi daha iyi düzenlemenize olanak tanır, böylece hedef kitlanizin onları bulmasını kolaylaştırır.

Bölüm oluşturmak da çok kolaydır. Pinterest bölümleri nasıl kullanılır ve nasıl oluşturulur konuları hakkında ayrıntılı bilgiyi Pinterest’in bu yardım sayfasında bulabilirsiniz.

Pinterest panonuz birden fazla konu içeriyorsa, Bölümler oldukça işe yarar bir özelliktir. Belirleyebileceğiniz bölüm sayısı için de bir sınırlama yoktur. İçeriğinizi daha küçük bölümlere veya alt kümelere ayırırsanız, ziyaretçilerinizin gezinmesini de kolaylaştırırsınız.

Ancak, Pinterest’in de açıkça belirttiği gibi bölümlerin, panonuzun görünürlüğüne veya genel sıralamasına bir etkisi yoktur.

7. Yarışmalar düzenleyin

pinterest nasıl kullanılır yarışma podyumu

Bir Pinterest yarışması düzenlemek, takipçilerinizin takipçilerine ulaşmanıza olanak sağlayarak, işletmenizin ücretsiz bir şekilde daha fazla kişinin önüne çıkmasına yardımcı olur.

Pinterest takipçilerinizi artırmak, yeni veya mevcut bir ürünün kampanyasını/tanıtımını yapmak, indirimlerinizi duyurmak veya insanları özel fırsatlarınızdan haberdar etmek için Pinterest yarışmalarından faydalanabilirsiniz.

En basit model, ziyaretçilerinizden yarışmanın görselini pin’lemelerini, yarışmaya özgü bir hashtag kullanmalarını ve ürünlerinizi içeren bir pano oluşturmalarını istediğiniz “kazanmak için pin’le” modelidir.

Diğer yarışma türleri arasında temalı fotoğraflar yayınlama ya da hesabınızı etiketleme yer alabilir.

Yarışmanıza başlamadan önce düşünmeniz gereken birkaç şey var. Her şeyden önce yarışmanızın yayından kaldırılmasını istemiyorsanız, yarışmalar için Pinterest nasıl kullanılır bilmeli ve bu kurallara uymalısınız. Pinterest’in yarışma yönergeleri kısaca şöyle:

 • Bir kişi belirli bir yarışmaya sadece bir kere katılabilir
 • Pinterest’in yarışmanıza sponsor olduğu imasında bulunmayın
 • Kullanıcılardan belirli bir fotoğrafı kaydetmelerini istemeyin
 • Pinterest’in marka kurallarını inceleyin
 • İlgili tüm yasa ve yönetmeliklere uyulduğundan emin olun

Ardından kendi yarışmanıza ait bazı kurallar belirlemeniz gerekir. Yarışmanızın mümkün olduğunca başarılı olmasını sağlamak (ve kafa karışıklığını önlemek) için koşulları ve talimatları açıkça eklemeli ve başvuruları sıkı takip etmelisiniz.

Ayrıca katılımcı ve takipçi çekmek için başlık resimlerinden, hashtag’lerden ve pano kategorilerinden faydalanmayı da deneyebilirsiniz.

8. Pinterest nasıl kullanılır: Kullanıcılarla ve popüler markalarla etkileşim kurun

Pinterest’te başarılı olmak için kullanıcılarla ve yüksek profilli markalarla etkileşim kurmanız gerekir.

Başka bir deyişle, başarılı olmak için sosyal olmalısınız.

Bunu yapmanızın birkaç yolu var. Örneğin;

 • Manuel olarak pin’leme
 • Trend olan pin’leri kendi hesabınızdan re-pin etme
 • Alakalı pin’leri takip etme
 • Keşfet ve trend sayfalarındaki içerikleri re-pin etme
 • Diğer kullanıcıların içeriklerini paylaşma
 • Başkalarının pin’lerine yorum bırakma
 • Bir pin zamanlayıcı kullanma. Tailwind gibi araçlar oldukça popülerdir, ancak Viralwoot, Buffer ve SocialPilot gibi kullanabileceğiniz başka araçlar da bulunur.

Bunlarla birlikte Pinterest takipçisi kazanmanın en etkili yollarından biri diğer kullanıcılarla etkileşimde bulunmaktır.

Yararlı yorumlar bırakın, sizi takip edenleri siz de takip edin ve düzenli olarak pin paylaşın.

Pinterest platformunda ne kadar çok etkileşimde bulunursanız takipçi, güvenilirlik ve görünürlük açısından o kadar çok geri dönüş alırsınız.

9. İlgili grup panolarına katılın

Kendi alanınızdaki en iyi panoları bulun ve bunlara kaydolun. Kaydolduktan sonra da düzenli olarak katkıda bulunduğunuzdan emin olun.

Pinterest’te ne sıklıkta içerik paylaşacağınız size bağlıdır.

Ancak, Buffer’ın yaptığı bir araştırma günde beş kez gönderi paylaşmanız gerektiğini söylüyor. Pinterest’te yapılan araştırmalar ise en popüler bazı markaların günde 3 ila 10 kez gönderi paylaştıklarında en iyi performans gösterdiğini belirtiyor. Ayrıca pin’lerinizi haftanın hangi günlerinde paylaşmanın daha etkili olduğunu da test etmeyi deneyebilirsiniz.

10. Rakiplerinizin takipçilerini takip edin

Her zaman olmasa da, çoğunlukla birini takip ederseniz onlar da sizi takip eder.

Buna yaklaşmanın kolay bir yolu rakiplerinizin profillerini bulmaktır. Örneğin, sanat ve el sanatları hakkında içerikler paylaşıyorsanız, arama alanına bu terimi yazın ve daha sonra “kişiler” seçeneğini işaretleyin. Bu, karşınıza rakiplerinizin bir listesini çıkaracaktır. Buradan onların profillerine bakabilir, kimler tarafından takip edildiklerini görebilir ve siz de onları takip edebilirsiniz.

Ancak takipçilerinizi daha da artırmak için onların ilgisini çekecek içerikler paylaşmalısınız.

Bunu, rakiplerinizin neler paylaştığına ve en çok nelerin ilgi gördüğüne bakarak yapabilirsiniz. Bir içerik ne kadar çok re-pin’lenmişse (yeniden paylaşılmışsa), kitlenizde yankı uyandırma olasılığı o kadar fazladır.

11. A/B testleri yapın

pinterest nasıl kullanılır veriler

Bazen kova testi, bölme testi ya da varyant testi olarak da adlandırılan A/B testi, iki farklı reklam kampanyasının sonuçlarını karşılaştırmaya denir. Pazarlamacılar bu yöntemi e-postalar, web sayfaları ve uygulamalar için kullanır.

Peki, A/B testi Pinterest pin’leriniz için nasıl kullanılır? İşte kampanyalarınızda A/B testi yaptığınızda karşılaştırabileceklerinizden bazıları:

 • Metninizin rengi
 • Yazı tipi
 • Görseller
 • Açıklamalar
 • Eylem çağrıları

En iyi verileri elde edebilmek için A/B testlerinizi 7 ila 14 gün boyunca deneyin ve hangisinin daha iyi çalıştığını karşılaştırın.

12. E-bülteninizde pin’lerinizi öne çıkarın

E-bültenlerinize en son pin’lerinizin bağlantılarını ekleyin. Bir eylem çağrısı ile birlikte en alakalı pinleri vurgulayan kısa bir bölüm oluşturun.

İlgili yazı: 30 dakikadan kısa sürede e bülten oluşturmaya hazır mısınız? 

Takipçi sayınızı artırmak için Pinterest nasıl kullanılır üzerine son sözler ve sonraki adımlar

Pinterest’in başarısı inkar edilemez. Bu kadar geniş br aktif kullanıcı kitlesine sahip olan bu platformda takipçilerinizle etkileşim kurmak ve içeriklerinizi tanıtmak için bol bol fırsatınız var.

Ancak, içeriklerinizin olabildiğince çok ziyaretçi tarafından görülmesini sağlamak ve takipçi sayınızı artırmak için bazı etkili stratejiler geliştirmeniz gerekir.

Bunlar, içeriğinizin kolay keşfedilmesini sağlamak için anahtar kelimeler ve hashtag’ler kullanmayı, web sitenize paylaşım düğmeleri eklemeyi ve tutarlı olmayı içerebilir.

Bu yazıda ayrıntılı olarak bahsettiğimiz stratejiler, daha fazla Pinterest takipçisi edinmenize ve daha geniş bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olabilir.