Podcast ile para kazanma yolları nelerdir?

GenelKategori
Okuma süresi: 8 dk
Bob Dunn

Son birkaç yılda, özellikle de pandemi süresince evde kaldığımız ve dijital kanallara daha fazla yöneldiğimiz bu son senede, podcast yayınlarında olağanüstü bir artış oldu. Nedeni ister kişisel bir tutkuyu paylaşmak, ister kendi alanlarındaki diğer kişilerle sohbet etmek ve röportajlar yapmak, ister markalarını geliştirmek olsun, giderek daha fazla insan podcast yayını yapmaya başlıyor. Podcast yayınlarındaki bu artış ile birlikte podcast ile para kazanma yollarında da bir artış var.

Podcast ile para kazanma yolları

Podcast ile para kazanma için en iyi beş yol şöyle:

  1. Sponsorluk ve reklam alın.
  2. Gelir ortaklığı pazarlamasını benimseyin.
  3. Para ödeyen üyelere özel içerikler üretmeyi düşünün.
  4. Bağış kabul edin.
  5. Markanızı geliştirin.

Şimdi hepsine daha yakından bakalım.

1. Sponsorluk ve reklam alın

podcast para kazanma kulaklık takan adam

Bu podcast ile para kazanma stratejisine sık sık denk gelmişsinizdir. Reklam, podcast yayınının başına, ortasına ya da sonuna eklenebilir veya bu üçünün bir karışımı olabilir.

Her bölüm için birden fazla sponsorluk sunabilir ya da o bölüme özel tek bir kişi/markayla çalışmayı seçebilirsiniz.

Reklam spotları genel olarak 30-60 saniye arasında olur ve yayına nasıl dahil edildikleri farklılık gösterebilir. Örneğin daha önceden ayrı kaydedilmiş olabilirler ya da podcast yayını içinde konuşmaya doğal bir şekilde eklenebilirler.

Podcast sponsorlukları ve reklamlar için ücretlendirmeyi nasıl yapacağınız birçok faktöre bağlıdır. İndirilme başına fiyat politikası benimseyebilir ya da sabit maliyetlerinizi karşılamak için nasıl bir ücretlendirme yapmanız gerektiğine göre fiyata karar verebilirsiniz.

Podcast ile para kazanma konusunda bir standart, podcast’leriniz ancak bölüm yayınlandıktan sonraki ilk 30 gün içinde 5K indirmeye ulaştığında sponsorluk istemeye başlamaktır.

Ama bu aynı zamanda pazarın neyi kaldırabileceğine ve yayınınızın ne kadar saygın olduğuna bağlı olarak da değişiklik gösterir.

Çok saygın ve sektörde yüksek talep gören bir yayınınız yoksa sponsorların size kendiliğinden akın etmesini beklemek pek de gerçekçi olmaz. Bunun yerine potansiyel sponsorlara sizin ulaşmanız gerekir, bu da güçlü satış becerilerine sahip olmanız gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle irtibat kurmaya başladığınızda, yayınınızın başarısını sergileyecek rakamların elinizde olduğundan emin olun.

Sponsorlar, tıklanma sayısı ve dönüşüm oranları gibi verileri bilmek isteyecektir. Bu sorulara hazırlıklı olun.

2. Podcast ile para kazanma için gelir ortaklığı pazarlamasını benimseyin

Bir ürün veya hizmeti ön plana çıkardığınız ve sonuçta satışlardan bir yüzde kazandığınız sistem olan gelir (ya da satış) ortaklığı, podcast ile para kazanma için etkili bir yol olabilir. Ancak önce bu konuda biraz tecrübe kazanmanız daha iyi olabilir.

Yani kısaca, dinleyicilerinizi sizden soğutacak bir şey yapmamaya dikkat edin.

Gelir ortaklığı, özellikle ürün incelemelerine dayanan bir podcast’iniz varsa, para kazanmak için doğal bir yol gibi görünebilir, ancak o zaman bile podcast’inizi dev bir tanıtım reklamına dönüştürmemeye özen gösterin.

Burada püf noktası, bir ürünü, podcast dinleyicileriniz sahip olduğu bir soruna çözüm olarak sunmaktır.

Ayrıca, bildiğiniz ve güvendiğiniz ürün veya hizmetleri paylaştığınızdan da emin olun.

Bu yöntem ile para kazanmayı seçerseniz, satış ortaklığı bağlantılarını program notlarınıza ve transkriptlerinize eklemelisiniz.

En önemlisi de, sesli bir şekilde paylaşabileceğiniz, hatırlaması kolay bir URL oluşturun. Ya da satın alımlarda kullanılabilecek podcast’inize özel bir indirim kodu uygulaması da yapabilirsiniz. Ancak bunları dinleyicinin hatırlaması kolay bir şekilde yapmayı unutmayın. Bazı insanlar podcast’inizi hareket halindeyken dinliyor, bu yüzden URL’niz veya kodlarınız ne kadar kısa olursa o kadar iyidir.

İlgili yazı: Blogunuzda satış ortaklığı yapmaya nasıl başlayabilirsiniz? 

3. Para ödeyen dinleyicilere özel içerikler üretmeyi düşünün

Pek çok podcast yayıncısı, ücretli bir abonelik platformu olarak Patreon kullanıyor.

Bu modelde, hem normal podcast yayınızı hazırlıyor hem de ücret ödeyen dinleyiciler için ekstra içerikler sağlıyorsunuz. Genellikle üyelere çeşitli ürünler vermek gibi, katılmayı teşvik edici faktörler de oluyor.

Podcast ile para kazanma için ek içeriğe bir örnek, özel röportajlar yapmak ya da daha ayrıntılı bir program sunmak olabilir. Örneğin normal podcast’inizde biriyle kısa bir röportaj yapabilir, daha ayrıntılı ve uzun versiyonunu ücret ödeyen dinleyicilerinize özel olarak sunabilirsiniz.

Bu stratejinin dezavantajı, başarılı olması için öncelikle büyük bir dinleyici tabanına sahip olmanızı gerektirmesidir.

Daha yolun başındaysanız, bir ünlü olmadığınız sürece, insanların başka yerlerde ücretsiz olarak bulabileceklerini düşündükleri içerikler için para harcamalarını sağlamak zor olabilir.

Ayrıca, bu platformlara bir yüzde ödemeniz gerektiğini ve başkasının alanında olduğunuz için yapabilecekleriniz üzerinde sınırlı kontrole sahip olduğunuzu da unutmayın.

4. Bağış kabul edin

podcast para kazanma bahşiş kavanozu

Maliyetlerinizi karşılayacak kadar para kazanmak istiyorsanız, podcast ile para kazanma için bu yolu deneyebilirsiniz.

Burada dinleyicilerinizin sayısı, dinleyicilerinizin türü kadar önemli değildir çünkü size destek olmak isteyecek küçük ve sadık bir kitleniz olması yeterlidir.

Ancak herkesin para göndermeyeceğini ve beklentilerinizi bu doğrultuda ayarlamanız gerektiğini de unutmayın.

5. Podcast ile para kazanma için markanızı geliştirin

Podcast’inizi markanızı oluşturmak için bir pazarlama aracı kullanmak, işletme sahipleri için muhtemelen en popüler stratejilerden biridir.

Bunu uzman olduğunuz konuları paylaşarak ya da başkalarıyla röportajlar yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Bildikleriniz hakkında konuşmak güvenilirliğinizi artırır, bu da yeni müşteriler kazanmanızı sağlayabilir. Bu durumda, dinleyicilerinizin kalitesi, sizin için sayılarından daha önemlidir. Yani söyleyeceklerinizle gerçekten ilgilenen ve ürün veya hizmetlerinize ihtiyaç duyan insanların dinleyiciniz olması, sizin için çok fazla dinleyiciniz olmasından daha değerlidir.

Düşünmeniz gereken ek unsurlar

Podcast ile para kazanma konusunu düşünmeye başlamadan önce belirlemeniz gereken iki önemli unsur var.

1. Hedefinizi belirleyin

Öncelikle neye ulaşmak istediğinize dair bir fikriniz olmalı. Bunu sadece bir yan gelir olarak mı düşünüyorsunuz yoksa podcast’inizi gelir akışınızın büyük bir parçası haline getirmek mi istiyorsunuz?

Tabii ki, podcast yayınınız bir ek iş olarak başlayıp hayal ettiğinizden daha büyük bir şeye de dönüşebilir, ancak yine de başlangıçta belirli bir hedefe sahip olmak her zaman iyidir.

2. Stratejinizi planlayın ve test edin

Podcast ile para kazanma için geliştirdiğiniz ilk strateji büyük olasılıkla mükemmel olmayacak. Bu nedenle sonuçları test ettiğinizden ve indirilme sayılarınız gibi istatistikleri her zaman takip ettiğinizden emin olun.

Ayrıca, sponsorluk veya reklam için para talep ediyorsanız, bu analizlerden bazılarını size yatırım yapmaları için bu konuda karar vericiler ile paylaşmanız da gerekebilir.

Podcast ile para kazanma yöntemlerinden hangisinin sizin için doğru olduğuna nasıl karar verebilirsiniz?

podcast para kazanma yazı yazan adam

Para kazanmak için doğru plan ve strateji, hedeflerinize ve sahip olmak istediğiniz kitleye bağlı bir karardır.

Tavsiyelere kulak verin, ancak kararınızı verirken kendi ihtiyaçlarınızı ve sizin için neyin işe yarayacağını düşündüğünüzü de göz önünde bulundurun.

Örneğin, podcast alanındaki pek çok uzman, büyük bir marka değilseniz sponsorluk almanın uzun vadede en iyi strateji olmadığını söylüyor. Ancak podcast yayınlarının popülerliğinin gittikçe arttığı düşünüldüğünde, bağlantılarınız ve satış becerileriniz kuvvetliyse, bu sizin için mükemmel bir çözüm olabilir.

Ya da reklam verenleri memnun edecek istatistikler ile ilgilenmeden, podcast aracılığıyla sadece uzmanlığınızı ve itibarınızı artırmayı hedefliyor olabilirsiniz.

Ne yapmayı seçerseniz seçin, podcast ile para kazanma için hangi yöntemi uygularsanız uygulayın, sizin için en ideal olanı yaptığınızdan emin olun çünkü podcast yayını yapmak zaman ve enerji gerektirir.