Satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacak YouTube video fikirleri

GenelKategori
Okuma süresi: 7 dk
Bryan Caplan

YouTube oldukça güçlü bir araç. Dünyanın en çok ziyaret edilen web sitesi Google’a göre kendisini ikinci sırada YouTube takip ediyor ve her ay 1,9 milyar kişi tarafından ziyaret ediliyor. Peki, kendi kanalınız için YouTube video fikirleri bularak satışlarınızı artırabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Muhtemelen düşünmemişsinizdir ancak bunu gerçekten yapmalısınız.

Şu anda YouTube, yarı sosyal medya platformu yarı arama motoru olarak kullanıldığından kendine özgü bir kültüre sahip. Küçük işletmenizin de bu kadar önemli ve görünür bir platformda bir profile sahip olması kulağa mantıklı geliyor, değil mi? Ancak bir profiliniz olması da yeterli değil.

Basit ama dönüşüm oranlarını artırmaya yardımcı olacak bir video koleksiyonuna da sahip olmalısınız.

Potansiyel müşterilerinize işletmeniz hakkında bilinçli bir satın alma kararı vermeleri için ihtiyaç duydukları bilgileri sağlamanız gerekiyor.

Satışlarınızı artırmaya yardımcı olacak YouTube video fikirleri

youtube video fikirleri laptop telefon

Müşterilerinizin işletmeniz hakkında detaylı bilgi edinmelerini sağlamak (ve satışlarınızı artırmak) için kanalınızda bulunması gereken 5 temel video şöyle:

 • Başlangıç hikayeniz.
 • Müşteri yorumları
 • Ürünlerinizi öne çıkaran videolar
 • Eğlenceli veya komik videolar
 • İşletmenizin sahne arkasını gösteren videolar

Şimdi bu YouTube video fikirleri nelermiş, daha ayrıntılı inceleyelim.

İlgili yazı: YouTube’dan nasıl para kazanılır? Bu ipuçlarını deneyin. 

YouTube video fikirleri 1: Başlangıç hikayeniz

Aynı süper kahramanların olduğu gibi işletmenizin de bir başlangıç hikayesi olmalı. Bunun için birkaç soruyu yanıtlamanız veya sizi olduğunuz yere getiren şeyin hikayesini anlatmanız gerekiyor. İlginç ve heyecan verici bir hikayeniz de olabilir, sıkıcı olduğunu düşündüğünüz bir hikayeniz de… Ama ne olursa olsun bu size özgü ve gerçek bir hikaye olacak. İnsanlar da özellikle küçük işletmeler söz konusu olduğunda bu özgünlüğü görmek istiyor. Başlangıç hikayenizi nasıl oluşturacağınızdan emin değilseniz, aşağıdaki sorular size bir yön verebilir.

 • Siz kimsiniz?
 • Nereden geliyorsunuz?
 • Başlamanıza sebep olan şey neydi?
 • Neden bu işi başlattınız?
 • Bu iş koluna ilginizi çeken ne oldu?
 • Üstesinden geldiğiniz bazı engeller nelerdi?

Çekeceğiniz videonun uzun ve profesyonelce düzenlenmiş olması gerekmiyor. Tüm ihtiyacınız olan bir tripod ve kamera (hatta akıllı telefonunuz bile olur) ve tabii ki özgünlüğünüz.

2. Müşteri yorumları

Kanalınız için çekeceğiniz YouTube video fikirleri içinde müşteri referanslarının kesinlikle bulunması gerekiyor çünkü bu sosyal kanıt oluşturmanın en güçlü yollarından biri. Bunlar müşterilerinizin ürünlerinizi veya hizmetlerinizi incelediği veya sizinle olan deneyimlerini anlattıkları videolar olabilir.

Her bir yorumu ayrı bir video olarak veya birkaçını bir araya getirip birlikte tek bir video olarak yükleyebilirsiniz.

İşte GoDaddy’nin kendi müşterilerinden biriyle yaptığı videolardan bir örnek:


Bunların çok uzun ve karmaşık videolar olması gerekmiyor. Basitçe kameraya konuşan biri olması yeterli. Müşterilerinizden bu tür videolar istemek size garip gelebilir ancak her müşteriniz için video çekmeyeceğinizi de unutmayın. Güçlü bir ilişkiniz olduğunu düşündüğünüz ve işinizle ilgili iyi deneyim yaşamış müşterilerinizle iletişime geçin. YouTube’a müşteri yorumu videoları eklemek işletmenizin meşruiyetini artırır. Böylece potansiyel müşterileriniz de sizinle ve işletmenizle ilgili olumlu bir izlenim oluşturmalarına yardımcı olacak videoları direkt olarak kanalınızda bulabilirler.

3. Ürünlerinizi öne çıkaran videolar

Tabii ki ne sattığınızı da vurgulamanız gerekiyor. Yeni çıkan, trend olan ya da çok satan bir ürün veya ürün grubu seçin ve bir video çekerek onları öne çıkarın. Bu videolarda ürünlerin nasıl çalıştığını gösterebilir, onlarla bir tarif verebilir, belirli bir ortamda nasıl kullanılacaklarını sergileyebilir veya onlar hakkında eğlenceli bir tüyo verebilirsiniz. Ya da aklınıza gelen herhangi başka bir şey yapabilirsiniz, yaratıcı olmaktan çekinmeyin!

İşe tek bir video ile başlayın ve sezona değişikliklerine göre uygun olan daha fazla ürün ile güncelleme yapın. Daha sonra farklı ürünler veya aynı ürünün farklı yönleri hakkında videolar çekebilirsiniz. Konu, işletmenize yardımcı olacak YouTube video fikirleri olduğunda sınır sadece sizsiniz.

4. Eğlenceli veya komik YouTube video fikirleri

Kanalınıza biraz eğlence katmak için komik veya eğlendirici videolar çekmeyi de düşünebilirsiniz. Örneğin çocuklarınız ya da evcil hayvanlarınız varsa onları videolarınıza dahil edebilirsiniz. Çalışanlarınızı ve hatta ürün veya hizmetlerinizi de bu videolara ekleyebilirsiniz, her şey size ve yaratıcılığınıza kalmış. Sadece fazla aşırıya kaçmadığınızdan emin olun.

5. İşletmenizin perde arkasını gösteren videolar

İnsanlar bazen bir işin nasıl yapıldığını da görmek ister. Hatta, işinize bağlı olarak, sahne arkası videoları epey popüler ve ilgi çekici olabilir.

İşletmenizin yerinde fiziksel bir şey üretmeseniz bile, iş süreçlerinizi müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Örneğin kendinizi iş gününe nasıl hazırlıyorsunuz? İşletmeniz hizmet tabanlı ise bu hizmetleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Hazırlık süreciniz nasıl? İzleyicilerinizin sizi ve işletmenizi tanımaları için perde arkasına göz atmalarını sağlayın. Böylece aranızda güven ve aşinalık da oluşturabilirsiniz.

YouTube video fikirleri ve ötesi

Bu yazıda bahsettiğimiz YouTube video fikirleri, ana olarak bu platforma yüklenecek olsa da web siteniz ve online mağazanız gibi birçok başka yerde de kullanılabilir.

Böylece hem platform içinde hem de platform dışında satışlarınızı artırmak için YouTube’dan yararlanabilirsiniz.

Örneğin, başlangıç hikayenizi çektiğiniz videoyu işletmenizin web sitesinin Hakkında sayfasına ekleyebilirsiniz. Böylece web sitenizi ziyaret edip işletmeniz hakkında bilgi almak isteyen müşteriler işin arkasındaki yüzleri de görebilir. Bu da işletmenize kişisellik katarak güven duygusunun oluşturulmasına yardımcı olur. Hatta perde arkası videonuzu da bu sayfaya ekleyebilirsiniz.

Ana sayfanıza ve müşteri yorumlarını paylaştığınız bir sayfaya müşteri referanslarını çektiğiniz videoları ekleyin. Bu, yazılı yorumlara hoş bir eklenti olur ve sayfanıza değişiklik katar. Ürün videolarınızı ise online mağazanızda belirli ürünlerin bulunduğu sayfalara ekleyin. Bir ürünün videosunu ve kullanım alanını görmek online alışveriş yaparken son derece faydalıdır ve satın alma kararları veren müşterilere yardımcı olur.

Oldukça basit görünüyor, değil mi? Bu YouTube video fikirleri ile beş temel videodan oluşan bir set yaratmak YouTube platformu içinde ve dışında işletmeniz hakkında olumlu bir izlenim oluşturarak satışlarınızı artırmaya yardımcı olur. Ayrıca video içerikleri üretmenin düzenli bir yolunu sunarak ilk adımı atmanızı destekler ve sonra daha rahat videolar çekmenize yardımcı olur. Bunun ne kadar kolay olabileceğini gördüğünüzde bir daha durmak istemeyeceksiniz.