Sık sorulan sorular: Web siteleri hakkında merak edilenler

GenelKategori
Okuma süresi: 4 dk
Murat Erdör

Web siteleri günümüzde bireyleri, işletmeleri ve kuruluşları dijital dünyada temsil ediyor, bir köprü görevi görüyor. Ancak, dijital dünyanın geldiği noktaya ve bilince rağmen dijital alanda temsilcimiz haline gelen web siteleri ile ilgili halen yanıtları merak edilen bazı sık sorulan sorular bulunuyor. Şimdi bu soruların hangileri olduğuna hep birlikte bakalım.

Neden bir web sitesine sahip olmalıyım? Web sitesi gerekli mi?

Evet, halen bu soru ile karşılaşıyoruz. Hem de düşündüğünüzden de fazla… Bu soruya verilecek ilk yanıt, bir web sitesine sahip olarak markanızı, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi bulunduğunuz lokasyonun çok ötesine taşıma imkanınız bulunduğudur. Fiziksel sınırların önüne geçerek dünyanın başka bir ucunda yaşayan insanlara bile temas edebilirsiniz. Özellikle de mobil cihazların gelişimiyle birlikte internet erişiminin oldukça kolay bir hal aldığı günümüzde.

Bu yazımıza da göz atabilirsiniz: Web sayfası oluşturma: İşletmenizin neden bir web sitesi olmalı?

Web sitesi ücretleri ne durumda?

sık sorulan sorular bozuk para

Web siteleri hakkında sık sorulan sorular arasında tabii ki ücret konusu da bulunuyor. Web sitenizde markanızın kurumsal kimliğini nasıl yansıtacağınız, alan adınız, hosting, tasarımının düzeyi, işlevselliği, içeriği gibi unsurlar bütçeyi etkileyen kriterlerin başında geliyor. Kısacası web sitesine yapacağınız yatırım size ve sitenizin ihtiyaçları doğrultusunda belirleyeceğiniz kriterlere bağlı. Kurmak istediğiniz sitenin içeriğine göre, dilerseniz Hazır Web Sitesi gibi sürükle-bırak tarzı kullanımı kolay bir araç ile sitenizi kendiniz bile oluşturabilirsiniz. Daha kapsamlı siteler kurmak istiyorsanız WordPress çözümlerini deneyebilirsiniz. Bu konuda bütçe önemli bir kriter olabilir ancak dikkat edilmesi gereken en önemli unsur profesyonel bir ekip ile çalışmanız gerektiğidir. Alanında uzman kuruluşlar ya da kişiler ile çalışırsanız kısa sürede ve dilediğiniz şekilde bir web sitesine sahip olmanız daha kolaylaşacaktır. Alanında uzman olmayan ya da merdiven altı olarak tabir edilen web sitesi tasarımcılarıyla ilerlemenin hem zaman hem maliyet açısından pahalıya patlayabileceği unutulmamalıdır.

Web sitesi nasıl bir fayda sağlar?

Günümüzün iletişimin en önemli ve güçlü araçlarından birisi internettir. İnternetin yaygınlaşması ile birlikte web siteleri de önem kazandı ve bireylere, işletmeler ve kuruluşlara birçok avantaj sağladı. Hızlı bir ivmeyle dijitalleşen iş dünyasında web siteleri kurumsallaşma adımlarının başında geliyor. Dolayısıyla web sitesi markanıza, ürününüze veya hizmetinize değer katıyor. İnternetin sınırları aşan yapısı, hakkınızdaki şeffaf bilgi paylaşımı ve chatbotlar sayesinde 7/24 tüketici ile iletişim sağlanması, tüketicilerin gözünde marka imajını iyileştiriyor, vizyon ve misyonunuzu pekiştiriyor.

Web sitesinin tasarımı önemli midir?

Web sitesi tasarımı da sık sorulan sorular arasında… Web sitenizin tasarımı üzerinde durmanız gereken bir diğer önemli noktadır. Web siteleri aynı zamanda dijital dünyada sizin, işletmenizin ya da kuruluşunuzun imajını yansıtmaktadır. Hedef kitleye hitap eden özgün görünümün ve tasarımın da içerik kadar önemli bir kriter olduğu göz ardı edilmemelidir.

Web sitesi trafiği nasıl artırılır?

İşiniz sadece bir web sitesi kurmakla bitmiyor, web sitenizi beslemeniz ve trafik çekmeniz de gerekiyor. İçeriklerinizi dikkat çekici, güncel ve özgün olması gerekiyor. Bunu dışında belirli bir bütçe gerektiren teknik destekleri de sağlamalısınız. Arama motoru optimizasyonu, arama motoru pazarlaması ve Google Adwords gibi uygulamaları kullanarak, web sitenizdeki ziyaretçi sayısını artırabilirsiniz. Ayrıca alanında uzman kişiler ile çalışarak ve anahtar kelimeleri doğru kodlayarak web sitenizi cazip kılabilirsiniz. Site trafiği artırmak hakkında daha fazla bilgi için “Web site trafiği nedir, sitenizin trafiğini artırmak için neler yapmalısınız?” yazımıza da göz atabilirsiniz.