Google AdWords kullanımı: Her küçük işletmenin bilmesi gereken 8 önemli kural

PazarlamaKategori
Okuma süresi: 11 dk
Dinesh Thakur

Google AdWords, online pazarlama stratejilerinizi belirlerken işinizi kolaylaştırmakta oldukça önemli bir rol oynar. Web sitenize, satın alma eşiğinde büyük bir trafik çekmenizi sağlayan en hızlı ve en verimli yöntemlerden biridir. Google AdWords kullanmak başta biraz tuzlu gelse bile (tıklama başına ücret ödersiniz) uzun vadede, yapılan yatırımın karşılığını fazlasıyla alırsınız.

Google AdWords sayesinde web sitenize çekeceğiniz trafik ile, bir çok ziyaretçiyi potansiyel müşterilere dönüştürebilirsiniz.

Google AdWords hesabı açmak oldukça kolay, ancak işe koyulmadan önce aklınızda bulundurmanız gereken bir kaç önemli nokta var.

Google AdWords kullanımı için 8 önemli kural

 1. Uygun bir bütçe belirleyin.

 2. Doğru anahtar kelimeleri kullanın.

 3. Daha fazla müşteri çekin.

 4. Varış sayfalarının önemini unutmayın.

 5. Arama ve görüntülü reklam ağları.

 6. Arama terimleri raporundan yararlanın.

 7. Sonuçlarınızı takip edin.

 8. Yer hedeflemeyi kullanın.

1. Uygun bir bütçe belirleyin

Google AdWords kullanımı bütçelendirme

Pazarlama ekibinin size en sık soracağı sorulardan biri de “AdWords kampanyalarına ne kadar harcama yapmalıyız?” olacaktır. Google AdWords hesabınıza uygun bir bütçe belirleyerek, hem eksik hem de fazla bütçe harcamalarının önüne geçmiş olursunuz; böylelikle yapmış olduğunuz yatırımın getirisi daha fazla olur.

Uygun bir bütçe belirlemek, AdWords kampanyası oluştururken atmanız gereken en önemli adımlardandır.

Söz konusu Google AdWords olunca, kurallar oldukça esnek ve değiştirilebilir olabiliyor, bu sayede siz de işletmenizin gereksinimlerini karşılayabilecek bütçe kararlarını rahatlıkla verebilirsiniz. Aylık ve günlük bütçe belirleyebilmenin yanı sıra Google AdWords, aylık bütçenizi aşmanızı önlemek için web sitesi trafiğinizde oluşan her türlü dalgalanmayı gözlemler ve buna göre kendini ayarlar.

Kendinize uygun bir bütçe belirleyerek, diğer işletme fonksiyonlarınızı tehlikeye atmadan başarılı bir reklam kampanyası oluşturabilirsiniz.

2. Doğru anahtar kelimeleri kullanın

İşletmeniz için en uygun anahtar kelimeleri seçebilmek için, öncelikle dört farklı anahtar kelime eşleme türünü dikkate almalısınız:

Geniş eşleme: Bu varsayılan eşleme tipi, benzer ve birbirlerine yakın kelimeler ile yapılan aramalara bağlı olarak reklamlarınızı geniş bir kitleye gösterir. Örneğin; “Antika Mobilya”

Geniş eşleme düzenleyici: Bu eşleme türüne, ufak bir kısıtlama ile yapılan genel eşleme de diyebiliriz. Anahtar kelimelerin önünde “+” işareti bulunur. Bu seçenek, genel eşleme tipine sahip anahtar kelimeler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar. Örnek: “+ Antika Mobilya” veya “+Antika + Mobilya”

Sıralı eşleme: Eğer anahtar kelimeleriniz, aranılan kelime öbeğini veya bu kelime öbeğine yakın varyasyonları içeriyorsa reklamınız gösterilir. Bu eşleme türü ile tıklanma sayısını optimum seviyeye çıkarabilir, dolayısıyla satın alım oranlarını arttırabilirsiniz. Örneğin: “Antika Mobilya”

Tam eşleme: Bu eşleme tipi ile reklamlarınız, yalnızca seçmiş olduğunuz anahtar kelimeler aratılırsa gösterilir. Tam eşleme tipi, reklamlarınızı görüntülemede tüm kontrolü size verir. Örnek: [Antika Mobilya].

İşletmenizi, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi doğru anlatan anahtar kelimeler seçmelisiniz.

İşletmeniz ile ilgili seçeceğiniz doğru anahtar kelimeler, reklamlarınıza tıklanma sağlar, satın alım oranlarını arttırır ve yapmış olduğunuz yatırıma getiri sağlar. Web siteniz için anahtar kelime seçerken yapacağınız araştırmada, anahtar kelimeleri kullanıcı gözünden bakarak aramaya çalışın. Anahtar kelimeleri seçmeye başlayınca, fazla harcamaların önüne geçebilmek için kampanya bütçenizi göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Yüksek getiri sağlayan anahtar kelimelere yatırımı artırarak ve düşük getiri sağlayan anahtar kelimelere yaptığınız yatırımı azaltarak, bütçenizi yeniden düzenleyin.

Klasik anahtar kelime eşleme türlerinin yanı sıra, bir de negatif eşleme türünü dikkate alabilirsiniz. Negatif eşleme, reklamlarınızın alakasız aramalarda çıkmasını engeller. Bunları kullanmak, kitlenizi daraltır, gereksiz harcama yapmanızı engeller ve yatırım gelirinizi artırır.

3. Daha fazla müşterinin ilgisini çekin

Google AdWords kullanımı müşteriler
Ali Arif Soydaş, UnSplash aracılığıyla.

Diğer dijital pazarlama platformlarının size arzu ettiğiniz sonuçları sunabilmeleri biraz zaman alabilir, ancak Google AdWords, doğru işletildiği takdirde size derhal ve kesin sonuçlar sunar.

Doğru anahtar kelimeleri kullanmanın yanı sıra, potansiyel müşterileri cezbedilmek için reklamlarınızın anlaşılır ve dikkat çekici ifadeler içerdiğinden emin olun. Başlıklarınızı seçerken, kolay akılda kalan kelimeler tercih edin ve açıklama kısmında amacınızı açık bir dille ifade edin. Reklamlarınızın aynı zamanda, kullanıcıları harekete geçirmeye teşvik eden basit ve güçlü eylem çağrısı (CTA) içermesi gerektiğini unutmayın.

Basit bir reklam oluşturup gerekli takipleri yapmamak gibi bir hataya sakın düşmeyin. Eğer kampanyalarınız sürekli olarak izlenip optimize edilmiyorsa, yaptığınız tüm yatırımı kaybetme riskiyle karşı karşıya olabilirsiniz.

Hangi reklamın daha fazla dönüşüm sağladığına karar verebilmek için reklamlarınızın farklı varyasyonlarını da test edebilirsiniz. Eğer belirli bir kelime öbeğinin daha yüksek performansa sahip olduğunu keşfederseniz, bunun üzerine yoğunlaşın. Ve son olarak, müşterilere altından kalkamayacağınız şeyler vadederek onları yanlış yönlendirmeyin. Yapmak istediğiniz son şey, müşteriler üzerinde olumsuz bir izlenim yaratmak olacaktır.

4. Açılış sayfalarının önemini unutmayın

Açılış sayfaları, online pazarlamanın esas ve olmazsa olmaz parçalarından biridir. Kazançlı bir AdWords kampanyası oluştururken verdiğiniz tüm çabalar, eğer konu ile ilgili, yüksek kaliteli bir açılış sayfanız yoksa boşa gider.

AdWords’den en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, tüm ziyaretçileri uygunsuz ana sayfalardan ziyade, optimize edilmiş açılış sayfalarına yönlendirin.

Açılış sayfaları, teklifleriniz hakkında daha fazla bilgi ve detay sunar ve böylelikle ziyaretçileri potansiyel müşterilere çevirme şansı yakalarsınız. Varış sayfaları, geri dönüş sağlamaya dayalı olduklarından dolayı, sayfanın bu yönde tasarlanmış ve ziyaretçilere anlaşılırlık sağladığından emin olun ve tabii ki harekete geçirici mesajları unutmayın.

Güzel bir açılış sayfası aşağıdaki özellikleri içerir:

 • Dikkat çekici bir başlık
 • Ürünlerin fayda ve özellikleri
 • Etkili fotoğraf ve grafikler
 • Müşteri görüşleri ve sosyal kanıtlar
 • Güçlü ve ikna edici harekete geçirici mesaj (CTA)

Açılış sayfalarının ziyaretçileri potansiyel müşterilere çevirip, satın alım sağlayabildiğinden emin olmak için A/B testi uygulayın. A/B testi; başlık, özellik, fotoğraflar, CTA gibi varış sayfalarındaki farklı unsurların etkinliklerini ölçüp değerlendirmenizi sağlar.

Profesyonel tavsiye: Tüm reklamlarınızı tek bir varış sayfasına yönlendirmeyin. Her reklam, aynı ürün veya hizmete atıfta bulunmaz.

Kısaca ifade etmek gerekirse, ne kadar fazla varış sayfası oluşturursanız, ziyaretçileri o kadar fazla potansiyel müşterilere çevirme şansınız olur.

5. Arama ve görüntülü reklam ağları

Genellikle, işe yeni başlayanlar ve küçük işletme sahipleri; arama ağı mı, görüntülü reklam ağı mı, yoksa her ikisini de mi seçmeli gibi sorunlarla karşılaşır.

Arama ağları

Arama ağları kullanarak reklam verdiğinizde reklamlarınız, birisi anahtar kelimeleriniz ile eşleşen bir kelime aradığında Google arama sonuçlarında gösterilir. Genel olarak, arama ağlarının trafiği, görüntülü reklam ağları ile karşılaştırıldığında daha yüksek dönüşüm sağlar. Üstelik, arama ağları daha fazla tıklanma (CTR) ve kalite puanı oranlarına sahiptir.

Görüntülü reklam ağları

Görüntülü reklam ağları kullanarak reklam verdiğinizde, reklamlarınız çeşitli web sitelerinde gösterilir. Görüntülü reklam ağları daha esnektir ve reklamlarınızda yer almasını dilediğiniz içerikleri seçebilme özgürlüğü tanır.

Profesyonel tavsiye: Her iki ağ farklı işleyişlere sahip olduklarından dolayı, tek bir kampanya için her ikisini de tercih etmekten kaçının.

Başlangıç olarak arama ağları ile reklam vermeniz, çoğu dönüşüm burada gerçekleştiği için daha uygundur. Eğer işletmeniz için marka bilinci yaratmak istiyorsanız, görüntülü reklam ağları sizin için daha uygun olacaktır. Her iki kararı göz önünde bulundurduktan sonra, arzu ettiğiniz nihai amacınızı göz önünde bulundurarak tercihinizi yapın.

6. Arama terimleri raporundan yararlanın

Arama terimleri raporu, kullanıcıların kullandığı dili ve arama niyetlerini öğrenmenizi sağlar, siz de böylelikle işletmeniz için daha yerinde anahtar kelimeler seçebilirsiniz. Hatta rapor, sizin için yeni anahtar kelimeler üretir ve alakasız anahtar kelimeleri belirler.

Bu raporlar aynı zamanda, uzun vadede geri dönüşüm sağlayacak anahtar kelimeleri bulmada en etkili yollardan biridir.

İşletmeniz için uygun anahtar kelimeleri kolayca bulabilmek adına bu raporları kullanın ve reklamlarınızın hem görüntülenme hem de tıklanma oranlarını arttırın.

7. Sonuçlarınızı takip edin

Google AdWords kullanımı grafik

Online kampanyalar, geri dönüşüm üzerine ilerleme kaydeder. İşinizi kolaylaştırabilmek için Google AdWords, Dönüşüm İzleme adında, müşteri reklamınızı tıkladıktan sonra neler olduğunu takip etmenizi sağlayan ücretsiz bir araç sunuyor. Bunlara; reklamların potansiyel müşteri kazandırıp kazandırmadığı, ürün satışı sağlayıp sağlamadığı, bir ürünün indirilip indirilmediği, bültene kaydolup olunmadığı gibi bilgiler de dâhildir.

Dönüşüm İzleme aracı ile kaydedilen veri, işletmeniz için işe yarayan veya yaramayan metrikler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı sağlar, böylelikle siz de bu metrikleri daha iyi bir performans için optimize edebilirsiniz. Örneğin, daha verimli dönüşüm sağlayan anahtar kelimeler üzerine yoğunlaşabilir ve iyi performans göstermeyen anahtar kelimeleri arama listenizden çıkarabilirsiniz.

Neticede Dönüşüm İzleme; yalnızca reklamlarınızı, anahtar kelimelerinizi ve varış sayfalarınızı değerlendirmeniz için değil, aynı zamanda kampanyalarınız ile daha fazla dönüşüm sağlamanız ve yüksek yatırım getirisi için AdWords’e destek olmayı sağlayan güçlü bir araçtır.

8. Yer hedeflemeyi kullanın

Yer hedefleme, AdWords kampanyalarında en çok gözden kaçırılan noktalardan biri olarak bilinir. En mükemmel reklam ve varış sayfasına sahip olsanız bile, eğer yanlış yerde bulunan kişileri hedefliyorsanız, potansiyel müşterileri kaybedersiniz.

Google AdWords, kitleleri bulundukları yerlere bağlı olarak hedeflemenizi sağlar.

Yer hedefleme ile reklamlarınızın gösterilmesini istediğiniz belirli alanları seçebilirsiniz, böylelikle işletmenizi doğru insanların bulmasını sağlarsınız. Üstelik Google Adwords, size hedefleme yapabilmeniz için yer tavsiyelerinde de bulunur. Aynı zamanda, işletmeniz ile ilgisi olmayan müşterilerin bulundukları yerleri de saptamanızı sağlar.

Sonuç olarak…

Google AdWords kullanmak, web sitenize nitelikli ve dönüşüm eğilimine sahip trafik çekmenizi sağlar. İşletmenizin boyutu ne olursa olsun AdWords, her işletmeye değer katar. Yapmanız gereken tek şey, kampanyalarınızı en iyi sonuca ulaşabilmek için düzgün bir şekilde yürütüp optimize etmek. Deneyin ve AdWords sayesinde gerçekleştireceğiniz kampanyalar ile işletmenizin boyutunu ve kapsamını nasıl büyütebileceğinizi kendiniz görün.