Telefondan alışveriş yapanlar için web sitenizi nasıl optimize edebilirsiniz?

GenelKategori
Okuma süresi: 8 dk
Bryan Caplan

İnternet gittikçe küçülüyor. Tabii burada internetin kendisinden değil (şu anda yaklaşık 2 milyar web sitesi bulunuyor ve bu sayı gün geçtikçe artıyor) internete eriştiğimiz ekranların küçülmesinden bahsediyoruz. Kullanıcıların neredeyse yüzde 55’inin internete sadece akıllı telefonlarından eriştikleri göz önüne alırsak, e-ticaret işlemlerinin de giderek daha küçük cihazlarda gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Peki, sizin online mağazanız küçük bir ekranda nasıl görünüyor? Site içinde gezinmek ve alışveriş işlemlerini gerçekleştirmek kolay mı? Web sitenizin telefondan alışveriş deneyimine de önem vermeniz gerekiyor. O zaman şimdi online mağazanızı en iyi şekilde nasıl optimize edebileceğinize bir göz atalım.

Mobil neden önemli?

Mobil artık gelecek değil, şu anda mobil çağında yaşıyoruz. İyzico’nun yaptığı bir araştırma, 2020 yılında online alışverişin yüzde 55’i mobil cihazlardan gerçekleştirildiğini gösteriyor. Bunun çoğunu da telefondan alışveriş yapanlar oluşturuyor ve bu sayı yıldan yıla artmaya devam ediyor.

We Are Social ve Hootsuite’in Digital 2022 raporuna göre ise Türkiye’de internet trafiğinin yüzde 69,8’i mobil telefonlardan geliyor.

Rakamlar, internetin hızla mobil öncelikli bir hal aldığını gösteriyor, işletmelerin de online varlıklarına bu şekilde yaklaşmaya başlamaları gerekiyor.

Aynı zamanda mobil, satın alma yolculuğunun keşif ve değerlendirme aşamasının da büyük bir parçası. İnsanlar ürün ve hizmetleri satın almadan önce araştırmak için telefonlarına yöneliyor ve en nihayetinde birçoğu telefondan alışveriş de yapıyor. Grow with Google için verdiğim ücretsiz pazarlama derslerimin çoğunda tüketicilerin bu araştırma kısmında satın alma seçeneklerini daraltırken ortalama 140 temas noktasını ziyaret ettiklerinden bahsediyorum. Bu temas noktalarının çoğuna da mobil cihazlar aracılığıyla erişiliyor.

Müşterilerin telefondan alışveriş yaptığını nasıl anlayabilirsiniz?

Şu anda müşterilerinizin veya web sitesi ziyaretçilerinizin iyi bir yüzdesi size akıllı telefonlarından ulaşıyor. Bunu nasıl mı anlıyorsunuz? Google Analytics kontrol panelinize gidin ve Kitle’yi seçin. Burada ziyaretçilerin web sitenizi ne tür cihaz ve tarayıcılarda görüntülediklerinin bir dökümünü bulabilirsiniz. Mobil ve Genel Bakış sekmelerinden daha ayrıntılı bilgiye de ulaşabilirsiniz.

Web sitenizde Google Analytics’in kurulu olduğunu varsayarsak, mobil dökümünüzü görüntülediğinizde karşılaştığınız sayı sizi şaşırttı mı? Tabii bu sayı işletme kategorinize ve hedef kitle türünüze bağlı olarak büyük fark gösterebilir. Ancak çoğunuzun kayda değer sayıda mobil ziyaretçi göreceğinizi söyleyebilirim.

İlgili yazı: WordPress Google Analytics kodu nasıl eklenir?

Web sitenizi telefondan alışveriş için nasıl optimize edebilirsiniz?

telefondan alışveriş cep telefonuna bakan kadın

Web sitenizi akıllı telefonlarından ziyaret eden kullanıcıların e-ticaret sitenizde iyi bir deneyim yaşamalarını sağlamak için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Kullanıcı deneyimine odaklanın

Telefondan alışveriş yapmaya çalışırken doğru yüklenmeyen bir ekran veya tıklanamayan bir düğme yüzünden sıkılıp süreci terk ettiğiniz olmuştur, değil mi? Bu, mobil dünyasında ve Google’ın gözünde e-ticaret siteleri için büyük bir hata.

Google bu konuda şöyle diyor: “Kullanıcıya odaklanırsanız gerisi kendiliğinden gelir. Biz de bunu akılda tutarak kullanıcılarıma ilham veren ve onları aydınlatan deneyimler tasarlamaya çalışıyoruz.”

Basitçe söylemek gerekirse, kullanıcılar web sitenizde iyi bir deneyim yaşamıyorlarsa, Google da ürün ve hizmetlerinizi arayanlara göstermez.

İyi bir web sitesi veya online mağaza oluşturmak için satın alma yolculuğu boyunca, küçük bir ekranda bile kullanım kolaylığı sunmaya odaklanmalısınız. Web sitenizde kendiniz telefondan alışveriş yapmayı deneyerek müşterilerinizin ne deneyimlediğini görebilir ve gerekli iyileştirmeleri yapabilirsiniz.

Mobil öncelikli bir web sitesi kurun

Ne tür bir web sitesi kurarsanız kurun, “Önce Mobil” mantığını benimsemeye özen gösterin. Web sitenizi büyük olasılıkla bir laptop veya masaüstü bilgisayarda oluşturacağınız için bu hemen aklınıza gelmeyebilir. Tabii ki web sitenizin dizüstü ve masaüstü cihazlarda da harika görünmesi gerekiyor. Ancak hemen gözünüzün önünde olmadığı için mobili bir kenara itmeyin.

telefondan alışveriş bilgisayar laptop tablet

20 yılı aşkın web sitesi tasarım deneyimime dayanarak sizlerle bir uzman ipucu paylaşacağım: Web sitenizi kurarken bir yandan telefonunuzdan test edin. Arkadaşlarınızdan da kendi telefonlarında test etmelerini isteyin. Mobil cihazınızla sitede gezinirken karşınıza çıkan sorunları not edin. Daha sonra bunları kendiniz düzeltmeye çalışın ya da sizin için düzeltme yapabilecek web tasarım uzmanlarıyla çalışmayı düşünün.

En başından özellikle mobil cihazlar için optimize edilmiş bir web sitesi kurulum aracı kullanmayı da düşünebilirsiniz. Hem büyük hem de küçük ekranlarda iyi görünmek üzere tasarlanmış ve siz üzerinde oynama yaptıkça da bu düzeni koruyan, mobil cihazlar için optimize edilmiş birçok tasarım seçeneği bulunuyor.

Web sitenizde gezinme açık ve basit olsun

İyi bir mobil sitenin navigasyonu açık ve basittir. Asıl eylem çağrılarınızı gezinme çubuğunuza ekleyin ve küçük dokunmatik ekranlarda büyük başparmakları veya uzun tırnakları olanların bile kolayca erişebildiğinden emin olun.

Ürünlerinizi öne çıkarabilmeniz ve belirli sayfalara bağlantı verebilmeniz için ana sayfanızın en üstüne bir ürün slayt gösterisi eklemeyi düşünün. Bunlar akıllı telefonlarda ve laptoplarda iyi görünür.

Ayrıca site ziyaretçilerinize sayfayı aşağı kaydırmalarına gerek kalmadan çeşitli seçenekler sunabilmenizi sağlar.

Ayrıca telefondan alışveriş yapan müşterilerinizin tıklayıp göz atmasını kolaylaştırmak için ürünlerinizi kategoriler halinde organize etmeyi düşünün. 20’den fazla ürününüz varsa, müşterilerinizin ürünlerinizi basit bir aramayla bulabilmelerini sağlamak için bir arama çubuğu eklemeyi de atlamayın.

Satın alma sürecini kolaylaştırın

telefondan alışveriş kredi kartı tutan adam

İnsanların ürünlerinizi satın almalarını istiyorsanız, süreci onlar için mümkün oldukça kolaylaştırmalısınız. İnsanların yüzde 45’i telefondan alışveriş yapıyorsa, en küçük ekranlarda bile web sitenizin iyi bir e-ticaret deneyimi sunduğundan emin olun. Online işlemlerinizin yüzde 45’inin yok olduğunu veya web sitenizi kullanmak zor olduğu için yüzde 45’lik bu kesimi kaçırdığınızı hayal etmek bile istemezsiniz, değil mi?

Ürün listelemelerini optimize edin

Öncelikle ürünlerinizin listelemelerini optimize etmeye önem verin. Tüm görsellerin bir yere bağlantı verdiğinden ve bu bağlantıların ve düğmelerin doğru çalıştığından emin olun. Tüm ürün sayfalarında açıkça görünebilecek bir şekilde ürün resmi, fiyat ve satın alma düğmesi bulundurun. Sayfayı aşağı kaydırmaya gerek kalmadan, önemli bilgilerin kolayca görünebilmesini sağlayın.

Ödeme adımlarını azaltın

İnsanların sepeti terk etmeden alışverişlerini tamamlamalarını sağlamanın bir yolu da ödeme işlemi sırasında gereken adım sayısını mümkün olduğunca azaltmaktır.

Web sitenizdeki ödeme adımları ne kadar fazla olursa insanların sepetlerini terk etmesi veya örneğin Hepsi Burada gibi bilindik ve kolay bir yere yönelme ihtimalleri de o kadar artar.

Ad, soyad, e-posta adresi, teslimat adresi ve telefon numarası gibi sadece gerekli bilgileri toplayın ve insanlardan gereksiz bilgiler istemekten kaçının.

Farklı ödeme seçenekleri sunun

Mümkün olduğu kadar çok ödeme seçeneği sunarak ödeme işlemini sorunsuz hale getirin. Kredi kartı, banka kartı, banka havalesi, kapıda ödeme vb. gibi seçim yapabileceğiniz pek çok yöntem bulunur ve müşterilerinize çeşitli seçenekler sunmanın genellikle hiçbir dezavantajı yoktur. Telefondan alışveriş yapanların tek tıkla ödeme yapabilmelerini sağladığı için Apple Pay ve Google Pay gibi seçenekleri de eklemeyi düşünün.

Telefondan alışveriş üzerine son sözler

Bir web sitesini veya online mağazayı akıllı telefonlar için optimize etmek pahalı değildir. Aslında her şey biraz düzene ve minimalizme bağlı. Web sitenizin tasarımını hızlı yüklenecek ve gezinmesi kolay olacak şekilde nasıl düzenleyebileceğinizi düşünün.

Giderek daha fazla tüketici, internete erişim için yalnızca akıllı telefonlarını tercih eder hale geliyor. Bu nedenle web sitenizden alışveriş yapmak onlar için kolay bir seçenek değilse rakiplerinizden birini tercih edebilirler. Küçük işletmeler, mobil cihazlara öncelik verilen bir dünyada mobil cihazları ve deneyimleri görmezden gelmeyi göze alamaz.