Tesisatçılar web sitelerinin ismine önem vererek iş hacimlerini artırabilir mi?

GenelKategori
Okuma süresi: 6 dk
Cate Barker

Tesisatçılar olarak, daha fazla iş almanın yolunun ağızdan ağıza yayılma yöntemi olduğunu ya da Google Benim İşletmem gibi online işletme kayıtlarından geçtiğini zaten biliyor olabilirsiniz. Ayrıca, bir web sitesine sahip olmanın, hizmetlerinizi online yollardan arayan insanların karşısına işletmenizi çıkarmaya yardımcı olduğunu da biliyor olabilirsiniz. Peki, web sitenizi nasıl adlandırdığınızın daha fazla müşteri kazanmanıza yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz?

Alan adı, sokak ismine benzer; onu internetteki evinizin adresi olarak düşünebilirsiniz.

tesisatçılar musluk

Google Benim İşletmem konusuna geri dönelim. Google işletme kaydınızda tam olarak ne yazdığını biliyorsanız ve telefon numaranız ya da çalışma saatleriniz değiştiğinde güncellemeye önem veriyorsanız, doğru yoldasınız. Bu, tesisatçılar için daha fazla iş almanın en iyi ve en basit yollarından biridir.

Neden mi? Çünkü bir musluk akıtmaya başladığı anda potansiyel müşterilerinizin yapacağı ilk şey akıllı telefonlarını çıkarıp Google’a “tesisatçılar + yaşadığım şehrin adı” yazmak olacak. Google işletme kaydınızı güncel tutarak, potansiyel müşterilerinizin sizi bulmasını kolaylaştırırsınız. Çünkü zaten telefonları ellerinde olduğundan, size ulaşmaları için yapmaları gereken tek şey telefon numaranıza dokunmak olur. Yani onların sadece bir dokunuş uzağında olmalısınız.

İnternet adresi dediğin nedir ki?

Web sitelerinin nasıl adlandırıldığını hiç düşünmediyseniz, açıklayalım. Alan adları fikri, gerçek kelimeleri hatırlamak ve Google’a yazmak, numaraları hatırlamaktan daha kolay olduğu için ortaya çıktı. Örneğin “GoDaddy.com”u hatırlamak “2001:db8:0:1234:0:567:8:1”i hatırlamaktan çok daha kolay.

Ayrıca, alan adınız olmadan web siteniz ya da ugur@ugurtesisat.com gibi bir profesyonel e postanız da olamaz.

İşletmenizin isminin başka bir internet adresinin sonuna eklenmesini istemiyorsanız (örn. www.facebook.com/ugur.tesisat.2) bir web sitesi açmak ya da içinde işletmenizin ismi geçen bir e posta adresi almak için bir alan adına ihtiyacınız olacak. Neleri seçebileceğinizi görmek istiyor musunuz? O zaman bu adımları takip edin.

1.Tesisatçılar için uygun, istediğiniz internet adresi ismini arayın

tesisatçılar alan adı arama

GoDaddy.com adresine gidin ve sayfanın en üstündeki çubuğa web siteniz için kullanmak istediğiniz adı yazın. Sonra “Alan Adı Arayın”ı tıklayın.

2. İstediğiniz alan adı alınmış mı? Henüz her şey bitmedi.

tesisatçılar alan adı alınmış

Böyle bir sonuç çıkması, başka birinin bu alan adını önceden kaydettirdiği anlamına gelir. Bu alan adı onların adına kayıtlı olduğu sürece başka biri aynı alan adını bir web sitesi ya da e posta adresi için kullanamaz.

Çıkan sonuçlar sayfasının sağ tarafına bakarsanız, size sunulan alan adlarının bir listesini göreceksiniz. İçlerinden birini beğendiniz mi? Harika! Hemen kayıt ettirmek için üzerine tıklayın.

3. Kelimeleri ya da kelimelerin sırasını değiştirin

tesisatçılar yeni arama

Sunulan seçenekleri beğenmediniz mi? Arama kutusuna geri dönün, “ugurtesisat” yazısını silin ve başka bir arama yapın. Bu örnek için deneyebileceğiniz birkaç seçenek:

 • UgurUstaTesisat
 • UstaTesisat
 • UgurTesisatIstanbul

4. Hâlâ mı olmadı?

GoDaddy.com’da bir alan adı aradığınızda ama uzantı belirtmediğinizde (.com, .net gibi) sistem otomatik olarak .com istediğinizi düşünür.

.com uzantısı 30 yıldan fazla bir süredir hayatımızda olduğu için .com uzantılı çoğu alan adı alınmış olabilir. Bu yüzden aklınıza gelen tesisatçılar için uygun tüm alan adlarını .com uzantılı olarak denediyseniz ve hepsi alınmışsa, arama kutusuna geri dönün ve şu seçenekleri deneyin (tabii ki kendi işletmenizin adını yazarak):

 • Ugurtesisat.info
 • Ugurtesisat.co
 • Ugurtesisat.biz
 • Ugurtesisat.istanbul
tesisatçılar alan adı İstanbul

Müşterileriniz gibi düşünün

Şöyle bir senaryo hayal edin: Potansiyel bir müşteriniz evinde çamaşır yıkarken, çamaşır makinesinin arkasından su fışkırmaya başlıyor. Sizce aklına gelen ilk şey ne olur? Sıhhi tesisat işlerinden anlamıyorsa, aklına gelen ilk şey büyük olasılıkla “Bir tesisatçıya ihtiyacım var” olur. Sonra yapacağı şey ise telefonunu çıkarıp arama motoruna “tesisatçılar” ya da “tesisat” ve “yaşadığı şehrin ismi” yazmak olacak.

Bu olduğunda, Google gibi arama motorları harekete geçer. Google’ın sistemi potansiyel müşterinizin yazdığı arama terimine en yakın web sitesini bulmak üzere tasarlanmıştır. Yani internet adresiniz için hem içinde tesisat geçen hem de .istanbul uzantılı bir alan adı alırsanız (tabii ki eğer İstanbul’da çalışıyorsanız) Google’ın arama sonuçlarında çıkma şansınızı artırırsınız.

Tesisatçılar için, alan adı ararken akıllarında bulundurmaları gereken birkaç şey daha:

 • Seçeceğiniz alan adında işletmenizin isminin tamamı ya da bir kısmı bulunsun.
 • Bulunduğunuz mahalle, ilçe ya da şehri ekleyin.
 • Mümkün olduğunca kısa tutun.
 • Hatırlaması ve yazması kolay bir alan adı seçin.
 • Sayı ya da kısa çizgi kullanmayın.
 • Alan adını doğru yazdığınızdan emin olun çünkü satın aldıktan sonra değiştiremezsiniz.

İstediğiniz alan adını elinizden kaçırmayın

Henüz bir web sitesi kurmaya hazır değil misiniz? Sıhhi tesisat işiniz için mükemmel bir alan adı bulduysanız, onu yine de almanızı tavsiye ederim. Çünkü bir Premium alan adı seçmediğiniz sürece, maliyet oldukça düşüktür. Birçok küçük işletme hemen kullanmayı planlamasalar da alan adlarını satın alırlar, çünkü:

 • Müşterilerini işletmelerinin Facebook sayfasına yönlendirmek için alan adını kullanmak isterler.
 • İşletmelerinin adıyla bir e posta adresi almak isterler. Ugur@ugurtesisat.com’dan gelen bir makbuz, ugurusta2234@gmail.com’dan gelen bir makbuzdan çok daha etkileyicidir.
 • Alan adını başka birinin almasını önlerler.
 • Bir web sitesi kurmaya ya da e posta adresi oluşturmaya karar verdiklerinde alan adları onları hazırda bekliyor olur.

Alan adları “ilk gelene ilk hizmet” esasına dayanarak çalışır. Yani tesisat işinizi temsil eden istediğiniz alan adını bulduysanız, kaçırmayın. Çünkü yarın orada olmayabilir.