Web geliştiriciler için kârlı web hosting rehberi

GenelKategori
Okuma süresi: 33 dk
Troy Dean

Kârlı web hosting: Nasıl başarısız olunur?

Web hosting ile ilgili olan bu hikaye gerçek olaylara dayanıyor. Gizlilik sebeplerinden dolayı bazı küçük detayları değiştirdik...

web hosting hikaye

Otelin konferans odası, kâr amacı gütmeyen hayvan sağlığı kuruluşunun, ülkenin en değerli yerel hayvanlarının doğal yaşam alanlarının kurtarılmasına yardımcı olacak yeni girişiminin duyurulmasını hevesli bir şekilde bekleyen yerel gazeteciler, kamera ekipleri, yatırımcılar, çevreci aktivistler ve gönüllülerle doluydu.

Odaya yerleştirilen büyük ekranlar, birazdan yeni web sitesini göstermek için üzerlerinden çekilecek siyah perdelerle kapatılmıştı. Web sitesi, bu iddialı yeni kampanya için gereken finansmanı sağlamada crowdsource’a yardımcı olması için tasarlanmıştı.

Mühendisler, etkinliğin konuşmacısı seyircilere yeni dijital platformu tanıtırken her şeyin sorunsuz çalıştığından emin olmak için hazırda bekliyordu. Web sitesinin ana sayfası tarayıcıda hazır bekletiliyordu. Perdeler açıldığı gibi kameralar basın konferansını yerel televizyonda yayınlamaya başladı. On binlerce izleyici, son yıllarda topluluğu bölmüş bu çok beklenen duyuruyu izlemek için televizyonlarını açtı.

Aynı anda, dünyanın öbür ucunda çok büyük bir spor etkinliği düzenleniyordu ve bir yarış yatının koordinatları her birkaç dakikada bir, Google Haritalar API’si üzerinden iletişim kuran özel ayarlı bir uygulama aracılığıyla bir web sitesinde eşleniyordu. Spor etkinliği, canlı blog üzerinden binlerce yorum yapan yüz binlerce hayran tarafından takip ediliyordu.

Bu sırada otelde, basın konferansı gayet iyi başlamıştı, sunucu yeni web sitesinin tasarımı ve işlevselliği üzerinden hava atıyordu. Ana sayfanın tanıtımını bitirdiğinde mühendislere, hayvanların doğal yaşam alanlarının tahribatının fotoğraflarının bulunduğu fotoğraf galerisini açmaları için işaret verdi. Bu galeri, insanları hayvanlara yardım için bağışta bulunmaya teşvik etmek için tasarlanmıştı.

Tarayıcı fotoğraf galerisine erişmeye çalışırken, yat yarışı blogundaki binlerce yorum, hosting sunucusundaki SQL veritabanını aşırı yükledi ve bu sunucu üzerinde aynı kaynakları kullanan yüzlerce web sitesi çöktü.

Konferans odasındaki büyük ekranlar, büyük kalın fontla “500 – Dahili Sunucu Hatası” yazısını gösterdi. Sunucu hem seyirciyi meşgul etmeye çalışıyor hem de ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. İzleyiciler utançtan gülerek kanallarını değiştirdi. Yat yarışının hayranları cevap arayışında Twitter’a yöneldi. Dünyadaki milyonlarca web sitesi kullanıcısı bir anda işlemlerini tamamlayamaz, yorumlarını bitiremez, en son blog gönderilerini yayımlayamaz veya sorularını gönderemez hale gelmişti.

Bu web sitelerini çevrimiçi tutmakla sorumlu şirket, karar verme aşamasında büyük bir hata yapmıştı. Web hosting ile kâr etme amacıyla, paylaşımlı bir sunucuya çok fazla uygulama yüklemişlerdi ve birkaç tanesinin aynı anda sunucuya yüksek ölçekte ihtiyacı olmayacağını düşünerek kumar oynamışlardı.

Hatalıydılar ve şimdi hasar tespiti yapıyorlardı.

Bu korku hikayesi yıllar boyunca anlattıklarımdan sadece bir tanesi ve eminim ki daha önce müşterilerin web siteleri için hosting sağladıysanız sizin de paylaşabileceğiniz benzer hikayeleriniz vardır.

Neyse ki istisnalar kaideyi bozmaz. Pingdom’a göre, dünyanın en büyük 50 e-Ticaret web sitesi arasındaki ortalama çalışma zamanı 2016 yılında %99,03’tü.

Bu yüzden korku hikayelerinden uzak duralım ve web tasarım işiniz için web hosting kârlılığını nasıl arttırabilirsiniz ona bakalım.

Ama öncelikle, neden web hosting ile kâr etmeyi düşünmelisiniz?

Web hosting kârlılığının ziyafet-kıtlık döngüsü

web hosting ziyafet kıtlık döngüsü

Müşteriler için web sitesi oluşturma işinde olmanın tam zamanı. İnternet son 10 yılda bir gelişim patlaması geçirdi ve iş yapmak için güvenilir bir kanal haline geldi. Teknolojideki gelişmeler interneti, büyümeyi ölçeklendirmek ve kârlılığı iyileştirmek için harika bir platforma dönüştürdü.

Sitelerini oluşturmak, ürün ve hizmetlerini arama motorları ve sosyal ağlar üzerinden pazarlamak için online olmayı ve profesyonel yardım almayı seçen işletme sahiplerinin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Ancak, online dünyanın hızla büyümesi, web tasarımcılar için bazı benzersiz zorlukları beraberinde getirdi; çoğumuz projeleri yönetme, müşteri beklentilerini karşılama ve web hosting kârlılığı gibi şeyleri göz önünde bulundurma gibi yoğun bir iş yükünün altında kalıyor.

Bu zorluklardan bazıları:

 • Proje kapsamının kontrol edilemeyecek ölçüde büyümesi (müşterinin sürekli “sadece bir özellik daha” eklemek istemesi)
 • Kod içerisinde beklenmeyen hataları düzeltme
 • Tanıtıldığı gibi çalışmayan eklentilerle başa çıkma
 • Tasarım revizyonları (müşterinin logonun boyunu “bir tık” büyütmek istemesi)
 • Fiyatta rekabet etme
 • Tarayıcılar arası uyumluluk
 • Responsive tasarım
 • Müşterilerden içeriklerin zamanında toplanması
 • Güvenlik sorunları…

Ve liste uzayıp gidiyor.

Freelance bir çalışan ya da web tasarım yapan küçük bir işletme için belki de en büyük zorluk ziyafet-kıtlık döngüsü boyunca nakit akışını yönetmektir.

Ziyafet-kıtlık döngüsü, bir müşteriyi kazanmakla işi teslim etmek arasında geçen süre için kullanılan yaygın bir terim. Genel olarak konuşursak, aldığınız projeyi yaparken, ajandanıza başka potansiyel işler ekleyemezsiniz. Bu yüzden projeyi bitirdiğiniz gibi dikkatinizi sonraki müşterinizi bulmaya çevirmeniz gerekir.

Zamanınızı ya sonraki müşterinin nereden geleceği konusunda endişelenerek ya da önünüzdeki işi nasıl bitireceğinizi düşünerek harcarsınız.

Sürekli bir gelir akışı oluşturmak, ziyafet-kıtlık döngüsünden kurtulmanın en iyi yoludur.

Web hosting, elinizin altından bulundurabileceğiniz en bariz düzenli gelir kaynağıdır. Müşterilerinizin ihtiyaç duyduğu bir hizmettir ve sizi, onlara en iyi çözümü sunan güvenilir danışmanları olarak göreceklerdir.

Müşteriler için web hosting hizmeti sağlamak

Doğru bilgi ve yerinde destek ile müşteriler için web hosting hizmeti sağlamak işinizin kazançlı bir yanı olabilir ve projeleriniz arasındaki boşlukları doldurmanıza yardımcı olabilir. Ama aynı zamanda teknik bir mayın tarlasına da dönüşüp işletmenizi mahvedebilir.

Bu rehberde, piyasada mevcut olan farklı web hosting ürünlerini inceleyeceğiz, her birinin iyi ve kötü yanlarını belirterek bilinçli bir karar vermenize ve işletmenizi kârlı tutmanıza yardımcı olacağız.

Özellikle, piyasada bulunan üç ana hosting hizmetinin aralarındaki farklara bakacağız: Paylaşımlı hosting, VPS hosting ve kiralık hosting. Aynı zamanda, ölçekleme ve kârınızı korumak için kullanım kolaylığı sunan alternatif bir hibrit hosting ürününe de değineceğiz.

Hosting yaşam döngüsü

web hosting yaşam döngüsü

Paylaşımlı hosting planları

Paylaşımlı hosting alabileceğiniz en basit hosting türüdür. Planın adındaki “paylaşımlı” terimi web sitenizin bir sürü diğer web sitesi ile sunucu kaynaklarını paylaştığı anlamına gelir. Bu kurulumun belirli iyi ve kötü yanları vardır ve en yaygın hosting planlarından birisi olduğu için bu iyi ve kötü yanları anlamak önemlidir.

Önümüzdeki birkaç bölümde maliyet, performans, güvenlik ve destek gibi alanlarda paylaşımlı hosting planının iyi ve kötü yanlarına bakacağız. Bu planın yeni bir web sitesini başlatmak için harika ve uygun fiyatlı bir çözüm olduğunu göreceksiniz ancak yüksek trafik alan web siteleri için doğru çözüm olmayabilir.

Maliyet

web hosting paylaşımlı hosting maliyet

Paylaşımlı hosting’in en faydalı yanı web hosting kârlılığı için su götürmez bir potansiyele sahip, mevcut olan en makul fiyatlı hosting ürünü olmasıdır. Fazla miktarda ilk yatırıma gerek olmadan bir web sitesi başlatmak istiyorsanız paylaşımlı hosting tam size göre. Paylaşımlı hosting, sade bir ürünü test eden veya yeni bir fikri deneyen müşteriler için ideal.

Ek alan adları

Bazı paylaşımlı hosting planları “ek alan adı” denilen tek hosting hesabı ile aynı zamanda birden fazla web sitesi barındırmanıza imkan sağlar. Birden fazla siteye hosting hizmeti sağlarken harcayacağınız miktar tek bir siteye bu hizmeti verirken harcayacağınız ile aynı olduğundan web hosting ile daha fazla kâr etmenizi de sağlayabilir.

Web tasarımcıları ve geliştiricileri de dahil bir sürü işletme sahibi işlerine, tek bir paylaşımlı hosting planı üzerinde birden fazla web sitesine hosting hizmeti sunarak başlıyorlar çünkü maliyeti çok uygun. Başlarda birden fazla web sitesine hosting sunmak veya tek bir paylaşımlı hosting hesabı ile “ek alan adı” kullanmak mantıklı gelebilse de uzun vadede bu, aşağıda inceleyeceğimiz performans ve güvenlik sorunları sebebiyle pek akıllıca bir çözüm değildir.

Uzman önerisi: Projeler için hosting’i fiyatlandırırken, plan birden fazla alan adı için hosting’e izin verse bile bir web sitesi için tek paylaşımlı hosting hesabı kullanmak en iyisidir.

Müşteri web sitelerini paylaşımlı hosting’e eklemek

Bir müşteri için web sitesi açıyorsanız paylaşımlı hosting planları satın alırken iki farklı yaklaşım izleyebilirsiniz.

İlk yaklaşım müşterinize hosting planını kendi adlarına aldırmanız ve hosting ücretlerini doğrudan kendilerinin ödemesi. Bu yaklaşımı kullanırsanız hosting şirketinin herhangi bağlı bir program sunup sunmadığına bakın, böylelikle müşterinizin hosting’e kaydolmasıyla biraz da olsa sürekli kazanç sağlayabilirsiniz.

Müşteriniz GoDaddy hosting mi kullanıyor? Hesaplarına yetkili erişimine sahip olmak için GoDaddy Pro’ya kaydolun ve müşteriniz GoDaddy’den her ürün satın aldığında siz de bir şeyler kazanın.

İkinci ve web hosting ile daha fazla kâr etmenizi sağlayan seçenek, sizin veya işletmenizin hosting planını satın alması ve üzerine kâr koyarak müşterinize satmak.

Peki ya destek?

Müşteriniz hosting şirketinin ücretini doğrudan ödüyorsa, herhangi bir sorun yaşadıklarında doğrudan hosting şirketiyle görüşmeleri gerektiğini ona anlatmanız gerekiyor. Müşterinizi hosting için faturalandırıyorsanız hosting desteğini sağlamakla da siz yükümlüsünüz. (Desteği sizin sağlamanızın iyi yanı genellikle daha fazla ücret almanız ve böylece web hosting karlılığını arttırabilmeniz.)

Paylaşımlı hosting planlarının ana fikri en makul fiyatlı plan olmalarıdır.

Diyelim ki, aynı sunucu üzerinde aynı kaynakları kullanan binlerce olmasa bile yüzlerce farklı web siteniz var. Fiyatının makul olmasına rağmen, performans veya güvenlik açısından bu her zaman en iyi yaklaşım değildir. Şimdi paylaşımlı hosting’i bu açıdan inceleyeceğiz.

Performans

web hosting paylaşımlı hosting performans

Paylaşımlı hosting en makul fiyatlı seçenek olmasına rağmen en iyi performans gösteren hosting planı değildir. Sunucu üzerindeki tüm web siteleri arasında paylaşılan belirli sayıda kaynak bulunur. Bir paylaşımlı sunucudaki tüm hesaplar maksimum kaynak haklarını aynı anda kullanmaya çalışırsa hepsine yetecek kadar kaynak olmayabilir.

Özellikle bant genişliği ve RAM, paylaşımlı hosting planlarında yaygın kısıtlamalardır. Basit bir web sitesini yüklemek çok fazla kaynak isteyen bir iş değildir, ancak e-ticaret işlemleri veya büyük miktarda verinin işlenip analiz edilmesi gibi diğer faaliyetler çok sayıda kaynak isteyebilir.

Hosting hizmeti verdiğiniz web sitelerinin yüksek performansı karşılayabilecek kaynaklara ihtiyacı varsa paylaşımlı hosting sizin için doğru seçenek değildir.

Hosting hizmeti sunduğunuz web siteleri çok fazla kaynağa ihtiyaç duymuyorsa veya WordPress gibi bir içerik yönetme sistemi üzerinden önbellekleme veya optimizasyon eklentileri kullanıyorsanız paylaşımlı hosting, ihtiyaçlarınızı karşılamak için yeterli olabilir.

Güvenlik

Paylaşımlı hosting planlarından bahsederken güvenlik göz önüne alınması gereken bir diğer alandır. Dikkat etmemiz gereken üç ana risk bulunur:

 • Sunucuya olan saldırılardan meydana gelen kesinti
 • Hacklenmiş ek alan adları
 • Kötü websiteleriyle IP adreslerini paylaşmak
web hosting paylaşımlı hosting güvenlik

Kesinti ile başlayalım. GoDaddy gibi hosting sağlayıcılarının, hacklenmiş web sitelerinin aynı sunucudaki diğer web sitelerini etkilemesini engelleyecek sistemleri bulunur. Ancak bir hacker veya bot, bir web sitesini kapatmak için mevcut kaynaklara aşırı yükleme yaparak tüm paylaşımlı hosting sunucusunu çökertirse tüm websiteleri bundan etkilenir. (Bu tarz bir kesinti genellikle çabucak çözülür, ancak online mağazalar gibi iş-odaklı web sitelerinde herhangi bir kesinti bile çok önemlidir.)

Hacklenmiş ek alan adları ise bir başka risk. Ek alan adlarının hepsi aynı hosting hesabını paylaşırlar ve birbirlerinden ayrı değillerdir. Eklenti alan adlarınızdan biri hacklenirse aynı paylaşımlı hosting hesabını kullanan diğer web sitelerinizin de kolaylıkla hacklenme riski vardır. (Bu nedenle genellikle her web sitesini kendi paylaşımlı hosting hesabına koymak iyi bir fikirdir.)

Paylaşımlı IP adresleri de üçüncü büyük risktir. Paylaşımlı hosting hesaplarındaki web siteleri genellikle aynı sunucudaki diğer hesaplarla bir IP adresini paylaşırlar. IP adresinin eşi olmayan bir kimlik olması gerektiğinden, IP adresini paylaşmak, bazı internet servisleri için web sitenizi diğer web sitelerinden ayırmayı zorlaştırabilir.

Birisinin, müşterinizin web sitesi ile aynı paylaşımlı IP adresini kullanan bir hesaptan spam gönderdiğini düşünün. E-posta servisleri, o IP adresinden gönderilen herhangi bir e-postayı spam olarak işaretleyebilir. Bir web sitesi rahatsız edici içerik sebebiyle yasaklanır veya engellenirse ve bu web sitesi, müşterinizin web sitesiyle aynı IP adresini paylaşıyorsa müşterinizin e-postaları da yasaklanıp engellenebilir.

web hosting paylaşımlı hosting

Paylaşımlı hosting güvenliği hakkındaki tartışmamızı pozitif bir not ile kapatalım. Paylaşımlı hosting bazı güvenlik risklerini beraberinde getirse de hosting sağlayıcıları bu risklerin varlığının farkındalar ve onları en aza indirmek için her şeyi yapıyorlar. Bir sorun ortaya çıkarsa da bunu düzeltmek onların sorumluluğunda. Daha güçlü hosting planlarına yükseldikçe bu kolaylık kaybolmaya başlıyor ve bu güvenlik önlemlerini sizin uygulayıp devam ettirmeniz gerekiyor.

Genel olarak, paylaşımlı hosting planlarının fiziksel bir sunucunun veya IP adresinin bir sürü web sitesi tarafından paylaşılmasından doğan güvenlik riskleri var. İyi yanı ise sunucu düzeyinde güvenliğin bakımı ve müdahale sorumluluğunun sizde değil hosting sağlayıcısında olması.

Çoğu güvenlik sorunu hosting hesabı yüzünden değil, web sitesi yüzünden ortaya çıkar.

Gözünüz açık olsun. Web sitesi güvenliği için en iyi yöntemleri uygulayın ve olası tehditleri proaktif olarak sürekli gözlemleyin.

Destek ve bakım

Çoğu paylaşımlı hosting planı 7/24 destek ile beraber gelir. Hosting hesabınıza bir şey olursa veya hosting özelliklerinizi nasıl kullanabileceğiniz hakkında sorularınız varsa bu sorulara çabuk ve faydalı cevaplar alabilirsiniz.

Hosting sağlayıcılarının hosting hizmeti için destek sunduğunu unutmayın. Bir WordPress web sitesi, temalar veya eklentiler gibi kendi yüklediğiniz yazılımlar için destek beklemeyin.

Bir web profesyoneli olarak, web sitesindeki sorun ile hosting hizmetindeki sorun arasındaki farklı bilmek sizin işiniz.

Paylaşımlı hosting’in “görünmez” desteği sessizce bakım görevlerini gerçekleştirir ve belki de haberiniz bile olmayacak şeyleri düzeltir. Ancak, daha güçlü hosting planlarına ilerledikçe bu yönetimsel görevler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız gerekir.

VPS planları ve Kiralık hosting planları ile sunucunuza düzenli bakım yapmanız ve sistem kaynakları gibi şeyleri denetlemeniz gerekir. Hatta bir şeyler ters giderse sunucunuzu veya bireysel hizmetleri manuel olarak tekrar başlatmanız gerekebilir. Paylaşımlı hosting ile tüm bunlar destek hattı ile iletişime geçmenize veya bir şey yapmanıza gerek bile duyulmadan gözlemlenip ele alınır.

Paylaşımlı hosting, müşteriler için web hosting hizmeti sağlamaya yeni başlıyorsanız ideal çözüm olabilir.

Sadece, hiçbir şeyin ters gitmeyeceğini umarak tüm müşterilerinizin web sitelerini tek bir paylaşımlı hosting hesabına yığmanın cezbediciliğinden kaçının. Önünde sonunda bir şeyler ters gidecek. Bu yüzden her müşteriyi kendi paylaşımlı hosting hesabında tutun.

Kendinizi ispatladıktan sonra web hosting işinizi büyütmeye hazırsanız Özel Sanal Sunucu’ya (VPS) geçmeyi düşünebilirsiniz.

VPS hosting planları

web hosting VPS hosting planları

VPS (Özel Sanal Sunucu) hosting planları, paylaşımlı hosting planlarından daha kapsamlı bir hizmet arayanlar için en yaygın seçenek. Paylaşımlı hosting gibi, birden fazla VPS hesabı genellikle tek bir fiziksel sunucuda çalışır. Ancak, paylaşımlı hosting’in aksine VPS, web hosting karlılığı da dahil tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde ayarlanabilir atanmış kaynaklarla birlikte gelir.

VPS’nin açılımındaki “sanal” sadece size ait gibi görünüp hissettiren bir sunucunuz olduğu anlamına gelir.

VPS hosting, paylaşımlı hosting’e göre daha güçlü olmasının yanı sıra, sunucunun yapılandırmasına ve iç işleyişine daha fazla erişim imkanı sağlar. Önümüzdeki bölümlerde, web hosting kârlılığı, performans, güvenlik ve destek gibi alanlarda VPS planlarının iyi ve kötü yanlarına bakacağız.

Maliyet

VPS hosting planlarının maliyeti, paylaşımlı hosting’e göre daha fazladır. Bu web hosting karlılığını azaltabilir. Paylaşımlı hosting planının ücretinin iki ila on katını ödemeye hazır olmalısınız. Artan fiyatın öncelikli nedeni, sizin hosting hesabınıza özel olarak atanmış, yani diğer müşterilerle paylaşılmayan, RAM ve CPU gücü gibi kaynakları olan daha güçlü bir ürün alıyor olmanız.

Hosting sağlayıcıları genellikler birkaç farklı düzeyde VPS planı sunarlar. (GoDaddy dört seçenek sunuyor.) Genellikle ek disk alanı (saklama), RAM (bellek) ve CPU çekirdekleri (işlemci gücü) için fazladan ödeme yaparsınız. Diğer özellikler atanmış IP adreslerini ve sınırsız bant genişliğini içerebilir.

Hangi VPS planını seçeceğinizi belirlerken tam olarak ne kadar RAM ve CPU kullanımına ihtiyacınız olacağını belirlemelisiniz.

Bazı durumlarda RAM gibi bir kaynağa daha çok ihtiyaç duyarken, disk alanı gibi bir kaynağa o kadar da ihtiyaç duymayabilirsiniz. Bu büyük ölçüde hosting hizmeti sağladığınız web sitelerinin türüne bağlıdır.

VPS’de alt hesaplar

Çoğu VPS hosting planı alt hesap oluşturmanıza izin verir. Bu alt hesapların her biri tıpkı bir paylaşımlı hosting hesabı gibi çalışır. Müşterilerinize hosting (ve hosting desteği) sağlamaya karar verirseniz her müşteriniz için ayrı bir hesap oluşturabilirsiniz.

Paylaşımlı hosting hesabının içindeki ek alan adlarının aksine, bu VPS alt hesapları birbirlerinden ayrıdır. Hepsinin kendi yapılandırmaları ve kendi kimlik bilgileri vardır.

Farklı kullanım durumları için yapılandırılmış çeşitli VPS hesaplarına sahip olmak ve müşterileri VPS üzerinde onlar için en uygun alt hesaba atamak yaygın bir olaydır.

Performans

Daha iyi performans, insanların paylaşımlı hosting’den VPS’e geçmelerinin başlıca nedenlerinden biri. Paylaşımlı hosting ile kaynakları, sunucudaki tüm paylaşımlı hosting hesaplarıyla paylaşıyorsunuz. VPS’te ise bu kaynaklar hesabınıza özel.

Yüksek trafikli veya yoğun kaynak kullanan websitelerine hosting sağlıyorsanız VPS kullanmalısınız.

Web trafiğinde artışlar yaşayan bir web sitesine hosting sağlıyorsanız VPS’iniz bu yükü kaldırabilir. (2 GB ile 6 GB arasında bir RAM oldukça yüksek trafikli bir websitesini idare etmek için yeterli olur.)

Çok fazla veri işleyen veya sunucudaki uygulamaları yoğun olarak kullanan bir web sitesine hosting sağlıyorsanız adanmış CPU ve RAM her şeyin hızlıca çalışmasını sağlar.

VPS planları aynı zamanda sunucu yapılandırmalarına daha fazla erişim sağlar. Bu da hosting sağladığınız belirli türdeki web siteleri için daha fazla optimizasyon yapmanıza izin verir. Bunlara, bazı önbelleğe alma yöntemlerinin eklenmesi, veritabanı optimizasyonlarının yapılması ve hatta VPS'de çalışan yazılımların değiştirilmesi de dahil edilebilir.

Son olarak, hosting sağlayıcılarının çoğu sitenizi etkilemeden veya büyük geçişler gerektirmeden daha büyük veya daha küçük planlara kolayca yükseltme veya küçültme olanağı sunarak, kaynakları gerektiği gibi artırmanıza ve azaltmanıza olanak tanır.

Güvenlik

Bir VPS hesabının güvenliği çoğunlukla üç faktöre bağlıdır:

 1. Hosting sağlayıcınız tarafından yürütülen güvenlik tedbirleri.
 2. Sizin tarafınızdan yönetilen hesap düzeyindeki güvenlik tedbirleri.
 3. Hosting sağladığınız web sitelerindeki güvenlik düzeyi.
web hosting VPS güvenlik

GoDaddy gibi büyük VPS hosting sağlayıcılarının sunucularını korumak için mevcut güvenlik tedbirleri bulunur. Bunlar güvenlik duvarları, güvenlik izlemesi veya belirli türde hack denemeleri veya saldırılara karşı proaktif hafifletme ve kurtarma gibi yöntemleri içerebilir. Hosting sağlayıcınıza bağlı olarak bu hizmetlerin ekstra bir ücret karşılığı sunulması da mümkündür.

VPS planınıza bağlı olarak, çeşitli güvenlik tedbirlerini kendiniz yönetmeniz de mümkündür. Ancak bu yönetim hiçbir zaman Kiralık sunucularla aynı düzeyde olamaz. (Bu konuya birazdan döneceğiz.) Örneğin, belki anti virüs programı yükleyebilirsiniz ama güvenlik duvarı ayarlarını yönetmeniz veya port kullanımını doğrudan kendiniz kontrol etmeniz olası değildir.

Belirli güvenlik tedbirlerine ihtiyacınız varsa veya VPS planlarının sağladığı güvenlik düzeyi hakkında sorularınız varsa hosting sağlayıcınızla iletişime geçin. Hangi güvenlik tedbirlerini sağladıklarını öğrenin, kendinizin neyi izlemeniz ve ele almanız gerektiğini bilin.

Güvenlik uzmanı değilseniz VPS hesaplarınız için ek güvenlik hizmeti satın almak iyi bir fikir olabilir.

Destek ve bakım

VPS destek düzeyi hosting sağlayıcınızla ve kullandığınız VPS planına göre değişir. Örneğin, “yönetilmeyen” bir VPS planı, destek bakımından çok fazla yardım sağlamayabilir. Ancak, bugünlerde çoğu VPS hesabı “yönetilen” VPS olarak belirtilenlerdir. Paylaşımlı hosting hesabı ile alacağınız düzeyde bir destek ile birlikte gelirler. Bazı VPS sağlayıcıları seçtiğiniz plana bağlı olarak farklı düzeylerde destek sağlayabilir (örneğin, Yönetilebilir vs Tam Yönetimli).

VPS hakkında göz önüne alınması gereken bir diğer şey ise genel sunucu bakımının ne kadarını sizin kendi başınıza yapacağınız ve ne kadarını hosting sağlayıcısının sizin için yapacağıdır. Hangi görevlerden sorumlu olduğunuzu ve hangilerinin sizin için yapılacağını kontrol edin.

Genelde hosting sağlayıcıları, VPS hesabı seçenlerin paylaşımlı hesap seçenlere kıyasla bir web hosting hesabı yönetmek hakkında daha bilgili olduğunu varsayarlar.

Yine de, yönetilebilir bir VPS planı hosting hesabınıza 7/24 destek ile beraberinde gelmelidir.

Ama yönetilmeyen VPS hesabı seçerseniz, hosting sağlayıcınızın çok fazla yardımı olmadan kendi başınıza belirli yazılım ve hizmetleri yüklemeye hazır olun. Bu ortam size daha “adanmış” bir hesap vermeyi amaçlar ve bu istediğiniz bir şey olabilir de olamayabilir de… İstediğiniz bu değilse VPS hesabınızın istediğiniz yazılımlarla ve ihtiyacınız olan yönetilebilir hizmetlerle geldiğinden emin olun.

VPS ile daha fazla kontrol sahibisinizdir ama yapabilecekleriniz yine de sınırlıdır.

VPS hesapları genelde sunucunuza tam kök erişimi veya admin düzeyinde erişim ile gelmez. Destek hattı ile iletişime geçip bazı görevleri yapmalarını onlardan istemeniz gerekebilir. Örneğin, belirli bir port açılabilir veya güvenlik duvarı üzerinde ince bir ayar yapılabilir. Sunucunuza, kök veya admin düzeyi erişimin gerekeceği değişiklikleri düzenli olarak yapmanız gerekiyorsa, VPS doğru tercih olmayabilir.

Birkaç VPS hesabı tek bir sunucuda çalıştığından, bazı erişim ve yapılandırma yetkileri sınırlıdır. Bir VPS’in sağladığı erişim düzeyi ihtiyacınız olan performans iyileştirmelerini yapmaya yeterli değilse kiralık hosting planı sizin için daha uygun bir seçenektir.

web hosting VPS esnek

VPS'yi istediğiniz gibi yapılandıramazsanız, potansiyel performans ve özelleştirilebilirlik açısından VPS’den sonraki seçenek olarak bir kiralık hosting planına bakmayı düşünebilirsiniz. Web siteniz yüksek trafik almıyorsa veya yoğun işleme gücüne ihtiyaç duymuyorsa, VPS muhtemelen performans açısından ihtiyacınızı hayli hayli karşılar.

Özetlemek gerekirse VPS, hosting işinizi büyütmeye başladığınızda daha esnek ve güçlü bir seçenektir, ancak yönetip idare etmek için daha ileri düzey yetenek gerektirir, bu yüzden bir öğrenme eğrisine hazır olun.

Şimdi ise hosting planlarının en sözü geçenine bakalım: kiralık sunucu.

Kiralık hosting planları

Kiralık hosting alabileceğiniz standart hosting seçenekleri arasında en ileri seviyede olandır. Kiralık sunucu ile yalnızca size ait fiziksel bir makineniz bulunur. Bu da, web hosting kârlılığı düşünüldüğünde göz önüne alınması gereken önemli bir faktör.

Bu plan, size sunucuya erişim dışında başka hiçbir şey vermediği için bazen “boş raf hosting” olarak anılır. Kiralık hosting, bir hosting hesabı için tüm yazılımları, hizmetleri ve güvenlik tedbirlerini tek başınıza yükleyip kontrol etmek istediğinizde tercih edilebilir.

Kiralık hosting planı seçerken, genellikle, almış olduğunuz size özel ürünler ile birlikte planınız için kullanılan belirli donanım türü üzerinde daha fazla seçenek elde edersiniz. Önümüzdeki birkaç bölümde, projeniz için doğru çözüm olduğunda daha kolay ulaşabilmeniz için kiralık hosting’in iyi ve kötü yanlarına bakacağız.

Maliyet

Web hosting kârlılığında baktığınızda, kiralık hosting planlarının, VPS ve paylaşımlı hosting’den daha pahalı olduğunu görürsünüz. Genellikle kiralık hosting planları için her ay birkaç yüz lira harcayabilirsiniz. Donanımı paylaşan başka müşteriler yoktur, bu yüzden sunucunun bakım maliyeti tamamen size aittir.

Farklı düzelerdeki kiralık hosting planlarının fiyat farkı genellikle sunucunun nasıl yapılandırıldığını yansıtır. Bu, CPU türünü, CPU sayısını, RAM miktarını ve ihtiyacınız olan disk alanı miktarını da kapsar. (Tahmin edebileceğiniz gibi, bütün bir sunucunun size ait olması, mevcut kaynak düzeyinin VPS’e göre çok daha yüksek olması demektir.)

Kiralık hosting planlarının daha yüksek maliyetli olmasına hazır olun.

Fiyatlandırma hosting sağlayıcısı tarafından sunulan sunucu idare düzeyine göre de belirlenir. “Yönetilebilir” veya “tam yönetimli” kiralık hosting planları fiyata dahil olan yazılım, hizmetler ve destek özelliklerini içerir. “Yönetilmeyen” kiralık hosting planı kullanırsanız, sunucuyu sizin yerinize idare etmesi amacıyla bir sunucu yöneticisi tutmanız için ve WHM veya cPanel gibi sunucu yazılım lisansları için ayrıca bir bütçe ayırmanız gerekebilir.

Performans

Performans, web hosting kârlılığının aksine kiralık hosting için çok önemli bir avantajdır. Daha güçlü bir donanıma sahip olursunuz ve sunucudaki tüm kaynaklara özel olarak erişirsiniz. Ancak daha iyi performansın sebebi sadece donanım ve kaynaklar değildir. Gerçek performans kazançları genellikle bu donanımın yapılandırmasında, ek hizmetlerde ve yazılımdadır.

Kiralık bir sunucudaki erişim düzeyiniz sayesinde VPS veya paylaşımlı hosting’de yapılamayan iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Bu kazançlardan tamamen yararlanmak için ya iyileştirmeleri kendiniz yapmalısınız ya da sizin yerinize yapması için bir sunucu yöneticisi tutmalısınız. Ayrıca bu, tek seferlik bir çözüm değildir. İyileştirme genellikle birkaç farklı adımı ve sürekli denetimle birlikte zaman içerisinde yapılan ayarlamaları içerir.

Mümkün olan en iyi performansı arıyorsanız ve kurulum yapmak için bütçeniz ve zamanınız varsa, kiralık hosting planı sizin için doğru çözüm olabilir. Ancak, kiralık hosting’in performansından en iyi seviyede yararlanmak için sizin veya ekibinizden birinin ne yaptığını bilmesi gerekir.

Güvenlik

Konu kiralık sunucu olduğunda güvenlik hem yararlı hem de zararlı olabilir. Bir yandan düzgün şekilde yapılandırılmış bir sunucu tamamen güvenli olabilir. Diğer yandan güvenlik düzgün şekilde halledilmediyse, kiralık sunucu, paylaşımlı hosting hesabından bile daha az güvenlikli hale gelebilir.

Kiralık hosting’in iyi yanı, hesabınızın diğer hosting hesaplarından ayrı olmasıdır. (Sizin için özel olarak ayrılmış bir makinede çalışır.)

Bu, diğer sitelerin sizin sitenizi etkilemesini önler ancak, tek bir sunucuda birden fazla web sitesine hosting sağlayan bir kiralık hosting hesabı kullanıyorsanız fazladan güvenlik önlemi almanız gerekir. Bu hesapların düzgün bir şekilde ayrıldığından emin olmak için sektördeki en iyi uygulamaları takip etmek isteyebilirsiniz, böylece birine yapılan saldırı sunucudaki diğer hesapları da etkilemez.

Kiralık sunucular, sunucu yöneticiliğine alışık olan kullanıcılar için biçilmiş kaftandır. Yani, kiralık sunucunuzda yönetilebilir bir hizmet kullanmıyorsanız; güvenlik duvarı, izinler, izleme hizmetleri ve dahası gibi önemli güvenlik tedbirlerini sizin almanız gerekir.

Yönetilmeyen bir kiralık hosting planı kullanmayı düşünüyorsanız, hosting sağlayıcınıza ve üçüncü şahıs bir güvenlik uzmanına danışmayı unutmayın. Tüm hosting planlarında da olduğu gibi, güvenli olmayan bir web sitesi, sunucu kurulumuyla ilgisi olmayan güvenlik açıkları doğurabilir.

Destek ve bakım

web hosting kiralık hosting destek

Kiralık hosting planları, yüksek trafikli web siteleri ve karmaşık web uygulamaları için yaygın bir çözüm haline geldi. Bu tarz sitelerin ve uygulamaların yönetiminden sorumlu insanların hepsi sunucu yöneticisi değil. İşte bu yüzden yönetilebilir planlar kiralık hosting için yaygın bir seçenek.

Örneğin, GoDaddy’nin kiralık sunucular için yönetilebilir ve tam yönetimli planları ek güvenlik özellikleri, yedeklemeler, yazılım onarımı, sunucu izleme, geçişler ve destek hizmetlerini de içerir.

Peki hangi planı seçeceğinize nasıl karar vereceksiniz? Yapabileceklerinizi ve gerekliliklerinizi önceden belirleyin. Tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu anladığınızdan ve size sunularla karşılaştırdığınızdan emin olun. (Emin değilseniz, hosting sağlayıcınızla iletişime geçin ve yardım isteyin.)

Diyelim ki bir sunucuyu nasıl yapılandıracağını ve yöneteceğini bilen birisi ile çalışıyorsunuz. Böylece destek hattıyla sık sık iletişime geçmenize gerek kalmayabilir, onlar da yönetilebilir plan ile beraber gelen web arayüzüne kök düzeyindeki komut erişimini tercih edebilirler.

Ekibinizde kiralık bir sunucuyu yönetebilen biri varsa, bu iyi bir şey. Yoksa, yönetilebilir veya tam yönetimli plan veya VPS’yi tercih edin.

Hadi web hosting kârlılığı hakkında konuşalım

Bu rehberin en başında bahsettiğimiz üzere, müşteriler için web siteleri yapmak ziyafet-kıtlık döngülü bir iş olabilir. Küçük bir web tasarım mağazası işletmenin zorluklarından biri projeler arasındaki para akışını idare etmektir ve “daha fazla iş almak” ve “iş yapmak” arasında sürekli uğraşmanız gerekir.

Müşterilerinize hosting hizmeti sunmak web hosting kârlılığının sağladığı sürekli gelirle boşlukları doldurmak için çok iyi bir yol ve bunu yapabilmenin birkaç yöntemi var: kendi hosting hesabınızı oluşturabilir ve üzerine kâr koyabilirsiniz veya müşterinizin hesaba sahip olmasına izin verip kendisini destek ve yönetim hizmetleri için ücretlendirebilirsiniz.

Her iki durumda da kâr marjınızı koruduğunuzdan ve harcadığınız zamanı ücretlendirdiğinizden emin olun. Siz müşterinize değerli hizmetler sağlayan bir profesyonelsiniz. Sizi bu yüzden işe aldılar. Ne tür bir hosting planında olurlarsa olsunlar size yine de iş düşüyor.

Hangi hosting planı müşterileriniz için uygun olur?

Rehberde bahsettiğimiz en yayın üç hosting çeşidini hatırlayalım: paylaşımlı hosting, VPS hosting ve kiralık hosting.

Paylaşımlı hosting düşük maliyetlidir ve size en iyi kâr marjını sağlar ancak hosting işinizi nasıl ölçeklendireceğiniz açısından sizi sınırlandırır. Performans bakımından çoğu basit web siteleri için uygun olsa da fazla iş trafiği olan veya çok çalışan yoğun kaynaklı web sitelerinin hızına yetişemeyebilir (örn. e-ticaret).

VPS hosting daha iyi performans gösteren bir çözümdür ancak verimli bir şekilde yürütmek için paylaşımlı hosting ile karşılaştırıldığında daha fazla maliyet ve daha fazla uzmanlık (yani daha fazla zaman) gerektirir.

Kiralık hosting en pahalı ve yönetmesi en karışık olan hosting çeşididir. Aynı zamanda en güçlüsüdür de. Büyük web siteleri ve web uygulamaları için çok daha uygundur ve genellikle ortalama bir web sitesinin ihtiyaç duyduğunun fazlasıdır.

Yönetilebilir kiralık hosting size en iyi performansı sağlar ancak yüksek maliyet ve artan karmaşıklık kar marjını azaltır ve zamanınızı alır.

Bu durumda müşterileriniz için hangisi uygun? Cevabı belirleyebilmeniz için şunları bilmeniz gerekiyor:

 • Müşterinizin web sitesi için kaynak gereksinimleri.
 • Neleri onların yöneteceği ve neleri sizin yöneteceğiniz.
 • Web sitesi harcamaları için aylık bütçeleri (hosting ve sizin hizmetleriniz dahil).

Uzman önerisi: Gelirinizi artırmak ve müşterilerinizle daha güçlü ilişkiler kurmak için hosting destek hizmetinizi daha büyük bir bakım planına geçirin.

web hosting seçenekler

Büyük bir web sitesinde veya web uygulamasında çalışmıyorsanız, kiralık hosting müşteriniz için aşırı kaçabilir ve web hosting kârlılığını düşürebilir. Bu yüzden, bunu seçenekler listesinden çıkartabiliriz.

Müşterinizin kısıtlı bir bütçesi ve çok basit bir web sitesi varsa, paylaşımlı hosting işe yarayabilir. Ancak, özellikle trafiğin yüksek olduğu zamanlarda sunucuların ağır yük altında olması ile oluşan kaynak darlığını hissetmek çok da uzun sürmeyecektir.

Müşterilerinize bir VPS hosting planı sunabilirsiniz, ancak bu sefer daha karmaşık yönetim görevleriyle uğraşmak zorunda kalırsınız. Marjınızı korumak için ya ücretinizi artırabilir ya da bir VPS’yi nasıl yöneteceğinizi öğrenmek için zaman ayırabilirsiniz. (Bu zaman muhtemelen sizin için daha kârlı olan başka bir işten alınan zamandır.)

İki seçenek arasında güzel bir nokta olsa mükemmel olmaz mıydı? Paylaşımlı hosting kadar kullanımı kolay ama bir VPS gibi performans gösteren bir orta nokta.

İşte hibrit çözümün devreye girdiği nokta burası.

web hosting kurumsal hosting

Kurumsal hosting, web hosting kârlılığı için en güzel çözümdür.

Bu, GoDaddy’e özgü bir hosting planı. Kurumsal hosting, paylaşımlı hosting’in kolay kullanılan cPanel arayüzüyle, VPS’in (veya daha yüksek planlar için kiralık sunucu) adanmış kaynaklarını ve performansını çok iyi bir fiyat ile birleştirir.

GoDaddy kurumsal hosting’i, hosting ihtiyacı olan ancak sunucu yönetimini öğrenmek istemeyen web profesyonelleri için tasarladı. Bu plan ile bütün performans, güvenlik ve destek konularıyla GoDaddy ilgilenir.

Burası hepsinin bir araya geldiği yer. Kurumsal hosting ile hem müşterilerinizin bütçesine sadık kaldığınız hem de kârınızı koruduğunuz ideal bir hosting hizmeti kurulumu elde edersiniz:

 • Kurumsal hosting hesabı sizin mi? Kâr marjı ekleyin ve ücretlendirin.
 • Hesap müşterinizin mi? GoDaddy Pro ile yönetin ve harcadığınız zamanı ücretlendirin.
 • Performans veya kaynak sınırı hakkında endişelenmeden müşterinizin web sitesi üzerinde çalışın.
 • Güvenlik, destek ve sunucu iyileştirmeleri ile GoDaddy ilgilenir.

Böylece, ister WordPress ile bir iş websitesi, ister Magento ile online mağaza ister kendi tasarımınız olan özel bir CMS kuruyor olun, kurumsal hosting sizi sunucu yönetimi yükünden kurtararak web sitelerinin sorunsuz bir şekilde işlemesine yardımcı olacak.

Kulağa güzel geliyor, değil mi?

Siz de deneyin: Bir GoDaddy Kurumsal Hosting planı alın.