KOBİ’ler için web sitelerine güvenlik duvarı seçme rehberi

GenelKategori
Okuma süresi: 7 dk
Tom Rankin

Online güvenlik, çoğu web sitesi sahibi için, özellikle de işletmesi olanlar için önemli bir konu. Mesleki bütünlüğünüz (ve geliriniz) söz konusu olduğunda, web sitenizin hem sizin için hem de ziyaretçileriniz için bir kale gibi güvenli olmasını sağlamak önceliğiniz olmalı. Peki, ne yapabilirsiniz? Birincisi, güvenliğin bir süreç olduğunu ve statik bir durum olarak ele alınmaması gerektiğini unutmayın. İkincisi, genel güvenlik durumunuzu iyileştirmenize yardımcı olmak için tasarlanan güvenlik denetimlerini kullanın. Güvenlik duvarı da, işte bu denetimlerden biri.

Web Uygulaması Güvenlik Duvarı (WAF), ya da daha yaygın kullanılan ismiyle web sitesi güvenlik duvarı, zararlı saldırıların kaynaklarında etkisiz hale getirilmelerini sağlar.

Güvenlik duvarı, genel güvenlik önlemlerinizin önemli bir parçası. O olmadan, ön kapınızı açık bırakmış gibi olursunuz.

Bu yazıda, web sitesi güvenlik duvarının ne olduğunu ve size nasıl fayda sağlayabileceğini açıklayacağız. Ardından, sitenizi korumak için bazı popüler çözümleri karşılaştıracağız ve her birini benzersiz kılan özellikler hakkında konuşacağız.

güvenlik duvarı infografik DDoS1
güvenlik duvarı infografik DDoS2

Web sitesi güvenlik duvarı nedir ve ona neden ihtiyacınız var?

İlk önce en önemli soruya cevap verelim: WAF nedir? WAF’yi siteniz ve internet arasında bir güvenlik kapısı olarak düşünebilirsiniz. Bazı insanların geçmesine izin verirken, potansiyel tehditlerin geçmesini engeller.

Genel amaçlı güvenlik duvarı, yetkisi olmayan kişileri denetler ve ağınıza girmelerini engeller.

WAF bunları da yapar, ama Siteler Arası Komut Dosyası Çalıştırma (XSS), SQL injection ve daha fazlası gibi saldırıları filtreleme ve önleme özelliği de vardır. WAF’nin işletmeniz ve müşterileriniz için çeşitli pek çok faydası vardır:

  • Doğru çözümle, işletmenizin, web sitesi trafiğini sürekli olarak izlemesi veya özel bir güvenlik ekibi kullanması gerekmez.
  • Müşteriler, güvenli bir web sitesinde gezinebilir ve kişisel bilgilerinin ele geçirilmeyeceğini bilerek kendilerini güvende hissederler.
  • İşletmeniz, bilinen zararlı IP’leri ve kaynaklandıkları ülkeleri engelleyerek güvenlik konusundaki yaklaşımını sürekli geliştirebilir.

Bariz olanı abartmayalım ama web sitesi güvenlik duvarı güvenlik için çok önemlidir. Bu yüzden doğru olanı seçmek gerekir.

Sucuri tarafından sağlanan GoDaddy Web Sitesi Güvenliği

güvenlik duvarı Sucuri web sitesi güvenliği

Sucuri tarafından sağlanan GoDaddy Web Sitesi Güvenliği ile güvenlik uzmanlarının sitenizi korumak için her gün ve günün her saati hizmet verdiğini bilerek içiniz rahat olur.

Planınız ne olursa olsun, kötü amaçlı yazılımların kaldırılması ve Google kara liste denetlemesi hizmeti alırsınız, daha yüksek seviyelerde ise size özel bir web sitesi güvenlik duvarı hizmeti de sağlanır. Kötü niyetli saldırılar için günde 24 saat, haftanın yedi günü tarama yapılmasının yanı sıra, bu özellik sitenizi SQL injection, XSS, Dağıtılmış Hizmet Engelleme (DDoS), kaba kuvvet saldırıları, sıfır gün güvenlik açığı saldırıları gibi pek çok saldırıdan korur.

GoDaddy, sitenizi proaktif bir şekilde korumanın yanı sıra, anormal davranışların sürekli olarak kontrol edilmesini ve kara listelere eklenmediğinizden emin olmak için marka denetimi yapılmasını içeren daha bütünsel bir yaklaşım sağlamak için güvenlik hizmetlerini genişletiyor ve hiçbir şeyin atlanmadığından emin olmak için her zaman hizmete hazır profesyonel bir ekip sunuyor. Sucuri’nin gücü ile desteklenen bu servis, online güvenliğe yönelik kesin ve kapsamlı bir çözüm.

Web sitenizi korumak için ek WAF çözümleri

Kaliteli bir güvenlik duvarının önemini belirttiğimize göre, sitenizi ve müşterilerini korumak için en iyi üç web sitesi güvenlik duvarı çözümü önerebiliriz. Hadi onlara bir bakalım!

1. Wordfence Security

güvenlik duvarı wordfence security

Wordfence Security’nin özel bir eklenti arayan WordPress kullanıcıları için en iyi web sitesi güvenlik duvarı çözümü olduğu iddia ediliyor. Kötü amaçlı yazılım tarayıcısı, iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) ve IP adresiniz ve web siteniz için sürekli spam kontrolü gibi kaliteli güvenlik özellikleri bulunuyor.

Wordfence ayrıca, web sitenizin gerçek zamanlı olarak taranmasını sağlayan, kaba kuvvet saldırılarını ve şüpheli IP adreslerini otomatik olarak engelleyen güçlü bir güvenlik duvarı içeriyor. Birçok kötü niyetli eylemin kaynağı olduğu bilinen ülkeleri bile engellemenize izin veriyor.

Temel WordPress eklentisi tamamen ücretsiz ve çoğu kullanıcı için web sitelerinin korunması konusunda fazlasıyla yeterli. Ek özelliklerin keyfini çıkarmak için ise uygun bir aylık ücret karşılığında premium sürümünü alabilirsiniz.

2. Cloudflare

güvenlik duvarı cloudflare

Cloudflare, İçerik Dağıtım Ağı (CDN) ve web optimizasyonu ile tanınıyor. Milyonlarca kullanıcıya, web sitelerinin hızını artırmak için güvenilir ve uygun maliyetli bir çözüm sağlıyor.

Cloudflare, özel bir WAF dahil olmak üzere, çok önemli işlevsel güvenlik hizmetleri sunuyor.

Şirketin, kullanıcı tabanını etkileyen yeni güvenlik açıklarını arayan özel bir ekibi bulunuyor. Bir sorun tespit edildiğinde, web sitelerini ve ziyaretçilerini korumak için çözüme otomatik olarak yeni bir kural uygulanıyor. Dahası, bir müşteri yeni bir WAF kuralı istediğinde, bu kural ağdaki tüm sitelere uygulanıyor. Bu, topluluğun kötü niyetli saldırılarla mücadele etmek için temelde birlikte çalıştığı anlamına geliyor.

Cloudflare’in ücretsiz sürümünde bir güvenlik duvarı bulunmuyor, bu yüzden aylık ücretli sürümünü tercih etmeniz daha iyi olabilir.

3. Sucuri

güvenlik duvarı sucuri

Sırada Sucuri var. Sucuri, kötü amaçlı yazılım taraması ve dosya bütünlüğü kontrolleri gibi eksiksiz bir işlevsel güvenlik paketi sunuyor. Ayrıca bir şeyler ters giderse web sitenizi geri yükleyebilmeniz için bir yedekleme aracı da sağlıyor.

Ücretsiz WordPress eklentisiyle bir WAF hariç (bu, ücretli sürümde bulunuyor) pek çok güvenlik hizmetinden faydalanabilirsiniz. Ücretli sürüm, hacker girişimlerine ve kaba kuvvet saldırılarına karşı korumanın yanı sıra, sıfır gün güvenlik açıklarının sitenize zarar vermeden önce önlenmesine yardımcı oluyor.

Eğer isterseniz WordPress eklentisinden bağımsız olarak, makul bir aylık ücret karşılığında sadece güvenlik duvarı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Yine de tüm güvenlik araçlarından faydalanabilmek için profesyonel ya da işletme sürümünü seçmek çıkarınıza olabilir.

Sonuç

Artık kendinize web sitesi güvenlik duvarı nedir diye sormadığınıza göre işinize uygun bir WAF çözümü seçebilirsiniz.Bir web sitesi sahibinin başına gelebilecek en kötü şey, hacklenmiş ya da herhangi bir şekilde güvenliği ihlal edilmiş bir siteyle karşı karşıya kalmaktır. Bunu göz önünde bulundurarak, güvenlik sorunlarının önünü daha başlamadan kesmeniz gerek. Bunun için de, bir web sitesi güvenlik duvarı online güvenlik konusunda en büyük yardımcılarınızdan biridir.