Web profesyonelleri, dikkat! Bu forumlar kaçmaz!

GenelKategori
Okuma süresi: 13 dk
Anne Martinez

Web sitesi tasarımı için yeni fikirler mi arıyorsunuz? CSS yazarken küçük bir yardıma mı ihtiyaç duydunuz? Son yaptığınız tasarım için yorum mu almak istiyorsunuz? Forum sitelerinde zaman geçirerek bütün sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Web tasarım, web geliştirme ve her bir programlama dili için bile özel forumlar mevcut.

Forumlar gibi online topluluklar hem fikir alışverişi yapmak hem de her seviyeden tasarımcı ve geliştiricilerle iletişim kurmak için mükemmel zemin hazırlıyor. Bu toplulukların birine ya da birkaçına üye olarak en son trendleri yakalayabilir, bilgi paylaşımı yapabilir, iş ağları kurabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Forumlar tasarımcı ve geliştiricilere fayda sağlıyor

Bir web sitesi tasarımı ya da web geliştirme forumuna üye olmak sorunlarınızı çözmenize ya da yeni şeyler öğrenmenize yardımcı olur, fakat bunlardan başka faydaları da vardır. Forumlar özelinde, diğer üyelerin değerli bulduğu katkılar yaparak saygınlık kazanmanız da mümkün. Ne kadar katılımcı olursanız ve topluluğa değerli katkı sunarsanız, o kadar fazla üye sizi tanımaya ve size saygı duymaya başlar.

Bazı insanlar popüler bir toplulukta itibar kazanarak kendilerinin ve sundukları hizmetlerin tanıtımını yapmayı tercih ederler. Çünkü sorunlarınıza çözüm bulurken aynı zamanda son trendleri takip edebileceğiniz ve itibar kazanabileceğiniz başka bir yer bulmak neredeyse imkansızdır.

Bir web tasarım ya da web geliştirme forumu nasıl seçilir?

İnternette forumlar sayıca çok olsa da hiçbiri birbiriyle aynı değil. Her forumun kendine özgü bir vizyonu var. Bazıları oldukça büyük ve kalabalık ve birçok konuda gönderilerin olduğu yerlerken, diğerleri ise sadece küçük çaplı veya kenarda kalmış konular üzerine kurulu. Ayrıca, kimi forumlar uluslararası olarak kullanıcılara açık olduğu gibi Türkiye’de de alanlarında kendinden söz ettirenler bulunuyor.

Bu doğrultuda iyi bir forumda olması gerekenler şunlardır:

  • Adil moderasyon ve açık, anlaşılması kolay topluluk kuralları
  • Gönderilerin hızlıca cevaplanması
  • Sizin ihtiyacınıza uygun bir format (tartışmalar, soru-cevap, makaleler ve eğitimler)

Kariyer yolculuğunuz da forum seçiminizi etkileyebilir.

Bazı forumlar, alanlarında henüz yolun başında olan kullanıcılara yönelik olabilirken, bazıları ise daha deneyimli kullanıcıları barındırabiliyor. Sorulan soruları ve verilen cevapları inceleyerek bir forumun size uygun olup olmadığını ya da seviyesini anlayabilirsiniz.

Web tasarım forumları

forumlar bilgisayar monitör masa

Her tasarımcının işinin niteliklerine göre farklı iletişim kanallarına sahip olması gerekir. Bu doğrultuda, bir tasarımcı hem yerelde hem de uluslararası platformlarda görünürlüğünü artırmayı düşünebilir. Bu yüzden globalleşen dünyamızda web sitesi tasarım forumlarını seçerken sizin de bunu göz önünde bulundurmanız faydalı olabilir.

Yazımızın devamında sizin için hem Türkiye’den hem de dünyadan web sitesi tasarım forumları diyince güncel olarak akla gelenlerini inceledik. Bu forumlar, birçok kategoriye ayrılmış olsalar da web tasarımı, web geliştirme gibi alt başlıklara da sahipler.

Designer Hangout

Designer Hangout misyonunu şöyle tanımlıyor: “Hızla değişen teknoloji çağında, kullanıcı deneyimi tasarımcıları için dünyanın en güvenilir düşünce ortamını oluşturmak.”

Siteye ilk girdiğinizde üye alımlarının sadece davetiye ile yapıldığını fark edeceksiniz. İyi haber, herkes bir davetiye talep edebilir. Kötü haber ise, davetiyeler için bir bekleme listesi var. Yani, üyeliğinizin tamamlanması biraz zaman alabilir.

Giriş yapmayı başardıktan sonra, son trendler hakkındaki tartışmaları, oldukça parlak kafalardan çıkan fikirleri ve tavsiyeleri okuyabilirsiniz. Ayrıca, sitede gerçek zamanlı sohbet özelliği ve iş ilanları bölümü de mevcut.

Graphic Design Forum (GDF)

Graphic Design Forum gönderi ve içeriklerin nitelik ve niceliğini göz önüne aldığımızda, size herhangi bir işi öğrenmenize yetecek kadar ilham ve kaynak veren bir yer.

Bu forumda, sadece gönderileri ve tavsiyeleri okumak isterseniz üyeliğe ihtiyacınız yok fakat tamamen katılım yapmak isterseniz üye olmanız gerekiyor. Ayrıca, sitede Crit Pit adını verdikleri özel bir bölüm bulunuyor. Burada tasarımlarınızı paylaşabilir ve diğer kullanıcılardan eleştiri yapmalarını talep edebilirsiniz.

Bu arada, dikkatli olun: Sitede kendi tanıtımınızı yapmak ve iş aramak yasak.

Ayrıca, bu site Google tarafından dizinlendiği için paylaşacağınız her şeyin herkes tarafından görüntülenebileceğini unutmayın.

Graphic Design Forums

Bir yukarıdaki GDF forumundan farklı bir platform olan Graphic Design Forums, çizim, logo tasarımı, marka kimliği, yazı karakterleri gibi grafik tasarımla ilgili konularda yardım alabileceğiniz ve sorularınızı sorabileceğiniz faydalı bir kaynak. Eğer isterseniz, burada grafik ya da logo tasarımlarınızı diğer kullanıcıların yorum ve eleştirilerine sunabilirsiniz.

Ayrıca, bu platformda web tasarımına ayrılan bir alt forumlar bölümü de mevcut. Bu kısım, yazılım ve donanım desteği için ayrı bölümler içeriyor. Eğer stajyerlik ya da yeni bir iş pozisyonu arayışında iseniz buradaki eğitim ve işe alım alt forumuna göz atabilirsiniz.

ShiftDelete.net

Türkiye çıkışlı bir platform olan shiftdelete.net’in web tasarımına dair aradığınız birçok bilgiye ulaşabileceğiniz bir forumu  mevcut. E-ticaret komut dosyalarından tutun da web sitesi tasarımında mobil iyileştirmeye kadar birçok konuda diğer kullanıcılarla fikir alışverişinde bulunabileceğiniz bu forum oldukça aktif.

Chip Online

Yine ülkemiz çıkışlı olan Chip Online oldukça büyük bir platform ve bünyesinde farklı ihtiyaçlara yönelik forumlar bulunduruyor. Chip Online’ın web tasarım ve programlama alt forumu hem tasarım hem de programlama ihtiyaçlarınıza yönelik, sizin de kolayca katılabileceğiniz aktif bir ortam.

Chip Online’ın bahsettiğimiz alt forumu da çeşitli başlıklara ayrılmış durumda. Bunlardan genel web tasarımı ile ilgili olana katılım sağlayarak siz de başka kullanıcılara fikir ve yorumlarınızla ilham olabilirsiniz.

Web geliştirme forumları

Günümüzde forumlar oldukça geniş ölçekli platformlara dönüşmüş durumda. Bu sebeple, çoğu zaman farklı iş alanlarına yönelik alt forumlar aynı merkezde bulunabiliyor. Mesela, yukarıda bahsettiğimiz ShiftDelete.net ve Chip Online gibi platformların web geliştirme alt forumları da mevcut.

Yazının devamında son dönemde öne çıkan web geliştirme forumlarını ele alacağız. Ancak ihtiyacınıza göre bu platformlarda gezinirken farklı alan ve konulara eğilen alt forum ve başlıklar da bulunduğunu hatırlamakta fayda var.

Webdeveloper.com

Deneyimli profesyonellerden yeni başlayanlara kadar herkes Webdeveloper.com’da kendine yer bulabilir. Aktif forum beş bölüme ayrılmış: kullanıcı tarafı, sunucu tarafı, web sitesi yönetimi, web geliştiricilere yönelik sıkça sorulan sorular (SSS) ve diğer. Bu forumda, hayli teknik tartışmalardan gündelik sohbetlere kadar her şeyi bulabilirsiniz.

Kullanıcı tarafı bölümünde, erişilebilirlik, CSS, JavaScript, HTML ve benzeri konular bulunuyor. Sunucu Tarafı bölümünde ise ASP, Dinamik Programlama, Java, PHP, SQL ve benzeri konular bulunuyor.

Web sitesi yönetiminin altında son dönemde arama motoru optimizasyonu (SEO), WordPress için en iyi barındırma seçenekleri ve sayfa yüklenme hızı gibi konularda çok fazla başlık bulunuyor.

SitePoint forumları

Eğer hareketli ve aktif bir topluluk arıyorsanız, 1,3 milyon gönderi ve binlerce aktif kullanıcısı ile Sitepoint sizi yüzüstü bırakmayacaktır. Burada neredeyse her şey var: Forumda HTML, CSS, JavaScript, PHP gibi konularda tartışma bölümleri, tasarım ve kullanıcı deneyimi (UX) üzerine bölümler, iş yönetimi konusunda tartışmalar ve çeşitli içerik yönetim sistemleri üzerine yoğunlaşan bölümler mevcut.

Ayrıca, Showcase bölümünde gurur duyduğunuz projeleri sergileyebilirsiniz. Anlattıklarımız sadece buzdağının görünen tarafı, daha sayamadığımız 20’den fazla bölüm var.

Ana sayfada en son gönderileri görebiliyorsunuz ama aradığınız konuları ve gönderileri bulabilmek için en iyi yöntem ana sayfadaki “Kategoriler” sekmesine tıklamak. Bu sayede tüm bölümler önünüzde listelenir ve siz de istediğinizi seçebilirsiniz.

GoDaddy Topluluk forumları

Bu forumda GoDaddy ürünleri ile ilgili çok fazla içerik bulunması doğal fakat GoDaddy Community’nin sundukları bunun çok daha ötesinde.

SSL ve güvenlik, cPanel yönetimi ve Plesk barındırma, alan adları ve DNS kayıtları gibi birçok önemli konu şu anda gündemde. 11,500’ün üzerinde kullanıcısı ve 27,000 gönderi ile burası oldukça aktif bir topluluk.

GoDaddy Topluluk forumlarının yanında, bu yazıyı da okuduğunuz GoDaddy Türkiye blogu da bu forumlar arasında yer alacak topluluk odaklı bir platform olmasa da, web sitesi geliştirme ve tasarımına dair birçok bilgilendirici ve eğitici yazıyı çözüm önerileriyle bulabileceğiniz bir mecra sayılır.

Donanım Haber (DH) Forum

Donanım Haber platformunda web tasarımı ve programlamasına ayrılmış, web geliştirme konusunda sayısız başlığa katkı sunup alabileceğiniz bir alt forum mevcut. Son derece güncel ve aktif olan alt forumlarıyla DH Forum kullanıcılara faydalı bir iletişim ortamı da sağlıyor. Bir anlamda, web geliştirme başlığı altında bir bölüm bulunmasa da eğer forumlarda gezinmeyi seviyorsanız, DH Forum akıllı arama seçenekleriyle web geliştirme sorularına kolayca yanıt bulmanızı sağlıyor.

Kod Evreni

Kod Evreni, aynı yukarıdaki DH Forum örneğinde de olduğu gibi, web geliştirmeye dair cevabını aradığınız soruların diğer bir gözde adresi. Kod evreni, platforma evrilmiş forumlar özelinde yerelde öne çıkanlardan.

Genel web geliştirme programlama konularından tutun da işiniz için gerekli olabilecek komut satırlarına kadar her şeyi burada bulabilirsiniz. Kod Evreni ayrıca özel üyelik de sunuyor.

Tek bir web geliştirme alt başlığının bulunmadığı Kod Evreni’nde web geliştirmeye dair sorularınızın cevabını bulabilir, bir topluluğun parçası olabilirsiniz.

Özel forumlar

Eğer belirli bir platform ya da teknolojiye özgü teknik bir sorunuza hızlı cevap arıyorsanız, özel forumlar tam size göre. Bugün, aşağıda örneğini verdiğimiz Stack Overflow gibi forumlar belirli iş alanlarının olmazsa olmazlarından. Bu gibi özel forumlarda soracağınız soruyu bilirseniz, diğer kullanıcılar size yeni fikirler sunabilecek yanıtlarıyla çok kısa bir sürede dönüş verebilir.

Bootstrap Community Forum

Bazen çok özel bir konuda bir sorunuz olabilir ve eğer sorunuz Bootstrap ile ilişkiliyse, cevabı Bootstrap Community Forum’da bulabilirsiniz. Diğer forumlara göre daha küçük ve özel bir alana odaklanan bu sitede 1,800’ün üzerinde üye bulunuyor.

Forum iki bölümden oluşuyor: Twitter bootstrap yardım ve genel topluluk.

Topluluk kısmında aklınızdan geçen her şeyi konuşabileceğiniz Lounge, iş ilanı verip iş bulabileceğiniz bir bölüm ve Showcase başlıklı en iyi işlerinizi sergileyebileceğiniz bir bölüm bulunuyor.

Stack Overflow

Eğer kodlama ile ilgili zorlu bir sorunuz varsa Stack Overflow forumu tam sizlik. Şu ana kadar kurulmuş programcılara yönelik en büyük online buluşma noktası olan sitenin 11 milyon kayıtlı üyesi bulunuyor ve şu ana kadar sitede 18 milyon soru cevaplanmış durumda.

Forumlar bazında buranın güzel bir uygulaması da mevcut: Kullanıcılar soruları değerlerine göre oylayabiliyor, bu şekilde değerli sorular en üste çıkıyor. Tam da bir sosyal platform da olduğu gibi, değil mi?

Eğer çok zor bir sorunuz varsa ya da sorunuzun çok hızlı cevaplanmasını istiyorsanız, saygınlık puanlarınızı kullanarak cevaplayana bir ödül bile vadedebiliyorsunuz.

Kodlama üzerine bir forum arıyorsanız ya da saygıdeğer bir platformda saygınlık kazanmak istiyorsanız, buraya mutlaka göz atın.

WordPress Forumları

Eğer WordPress ile ilgili bir sorunuz varsa, ya da bir şeyler öğrenmek istiyorsanız WordPress Forumları size yardımcı olabilir. Bu forumdaki WordPress kurma, sorun giderme, WordPress geliştirme, WordPress ağ kurma, erişilebilirlik ile ilgili sorunlarınıza ilk elden yanıt bulabilirsiniz.

Ayrıca, eğer ilginiz varsa, burada WordPress’e nasıl katkı yapabileceğinizi de öğrenebilirsiniz.

Online topluluklardan en verimli şekilde faydalanın

Tasarım ve geliştirme yaparken yalnız kalmak zorunda değilsiniz. Size uygun forumlar bularak yardım alabilir, gündemi takip edebilir ve bağlantılar kurabilirsiniz.

Forumlara katkı yaptığınızda, gönderilerinizin aşağıdaki özelliklere sahip olmasına dikkat edin.

  • Konuyla alakalı olması: Konuyla ilişkili ve diğerlerine yardımı olan şeyler yazın.
  • Özgün olması: Daha önceden aynı gönderi içerisinde belirtilen şeyleri tekrar tekrar yazmayın. Forumlarda daha önceden sorulmuş sorular kadar faydasız görülen hiçbir şey yoktur.
  • Anlamlı olması: Sadece yazmış olmak için yazmayın. Anlamlı ve diğer kullanıcıların ilgisini çeken şeyler yazın.

Hangi platformu tercih ederseniz edin, forum kullanımında kural ihlali yapmamak için forumun SSS (Sıkça Sorulan Sorular) bölümüne göz atın. Örneğin, bazı forumlarda imza kısmının kullanımına izin verilirken, bazılarında verilmez.

İnsanlarla bağlantı kurmak ve bilgi dağarcığınızı genişletmek için çok güçlü araçlar olan forumları hem web tasarım hem de web geliştirme konusunda yardıma ihtiyaç duyduğunuzda bir kaynak olarak kullanabilirsiniz.