Web site trafiğini artırmaya yardımcı olan 10 sayfa dışı SEO yöntemi

GenelKategori
Okuma süresi: 13 dk
Sean Chaudhary

Herkes web sitesinin arama sonuçlarında en üstte görünmesini ister. Ancak bunu başarmak için SEO’nun yalnızca tek bir yönüne değil, eksiksiz bir SEO stratejisine ihtiyacınız var. Temel olarak teknik SEO, sayfa içi SEO ve sayfa dışı olmak üzere üç çeşit SEO yöntemi bulunuyor.

Teknik SEO nedir?

Teknik SEO stratejileri genellikle alan adı ve hosting ile ilgili çalışmaları kapsar. Alan adınız için HTTPS protokolüne geçmek, web sitesinin yüklenme süresini iyileştirme, düzgün 404 hata sayfaları ve domain uzantısı kaydı gibi unsurları içerir.

Sayfa içi SEO nedir?

Bu, açıklama, başlık, anahtar kelime yerleştirme, içerik, dahili bağlantılar, görseller gibi kendi web sitenizin içinde gerçekleştirdiğiniz çalışmaları içerir. Diğer bir deyişle sayfa içi SEO stratejileri, bir web sitesini arama motoru dostu haline getirmek için kendi web sitenizde yaptığınız şeylerdir.

Peki, sayfa dışı SEO nedir?

Sayfa dışı SEO, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) nerede sıralandığınızı belirleyen, kendi web sitenizin dışında yaptığınız şeylerdir. Web sitenizi sayfa dışı SEO faktörleri için de optimize etmek, güvenilirliğinizi, alaka düzeyinizi ve alan adı otoritenizi artırmaya yardımcı olur.

Site dışı SEO olarak da bilinen sayfa dışı SEO (off-page veya off-site SEO), internet kullanıcılarının ve dijital varlıkların web sitenizin genel özelliklerini nasıl gördükleri hakkında arama motorlarına bir fikir verir. Şimdi, sayfa dışı SEO hakkında daha iyi bir fikir edinmek için neden önemli olduğuna bakalım.

Sayfa dışı SEO faaliyetleri neden önemlidir?

Kaliteli geri bağlantılar (başka sitelerden sizin sitenize verilen bağlantı), sayfa dışı SEO tekniklerinin kritik bir parçasıdır. Geri bağlantılar, doğru yapıldığında, güvenilir bir web sitesi oluşturmaya yardımcı olabilir Web sitenize işaret eden kaliteli geri bağlantılara sahip olmak Google ve Bing gibi arama motorlarındaki sıralamanızı iyileştirmeye yardımcı olur.

Bununla birlikte, Google’ın spam’den nefret ettiğini bilmenizde de fayda var. Google, spam güncellemesine göre, spam gibi görünen veya Google’ın hüküm ve koşullarını ihlal eden bağlantıları görmezden gelecek.

Yani, geri bağlantı alırken sayıdan çok kaliteye odaklanmanız gerekiyor. İşte, sayfa dışı SEO’yu daha iyi anlayarak web sitenizin trafiğini artırmanıza yardımcı olacak 10 yöntem.

2021 için sayfa dışı SEO stratejileri

Sitenizin domain otoritesi, arama motoru sonuç sayfalarında nasıl sıralanacağını belirler ve sayfa dışı SEO yapmak, domain otoritenize büyük ölçüde yardımcı olur. Lafı daha fazla uzatmadan, web sitenizin domain otoritesini ve sonuç sıralamasını iyileştirmek için uygulayabileceğiniz yöntemlere göz atalım

1. Kaliteli geri bağlantılar oluşturun

Bağlantı oluşturma, dijital dünyada yaygın olarak kullanılan bir pazarlama tekniğidir. Bağlantı kurma aslında, siyah şapka SEO’nun yükselişine de katkıda bulundu. Ancak, doğru yaptığınızdan emin olmalı ve bağlantı kurma konusunda dikkatli olmalısınız; aksi takdirde sıralamanızı kötü yönde etkileyebilirsiniz.

Bağlantı oluşturma nicelik değil nitelikle ilgilidir. Bir web sitesinin daha fazla geri bağlantıya sahip olduğu için Google’da daha üst sıralarda yer alabileceği günler geçmişte kaldı. Google’ın, sonuç sayfalarında nerede sıralanacağınızı belirlemek için bağlantılarınızın kalitesini dikkate alacağını unutmayın.

Bu da, web sitenize geri bağlantı veren sitenin domain otoritesi ne kadar yüksekse Google sıralamanızı yükseltme ihtimalinin de o kadar artacağı anlamına geliyor. Ayrıca Google, bağlantının kalitesinin yanı sıra bağlantının alaka düzeyini de dikkate alıyor.

Konu bağlantı oluşturma olunca en iyi yaklaşımlardan biri bozuk bağlantı oluşturma stratejisini uygulamaktır. Bu yaklaşım, bozuk bağlantılar bulup web sitesinin sahibiyle iletişime geçerek, bozuk bağlantıdaki içeriği kendi web sitenizdeki benzer bir bağlantıyla değiştirmeyi teklif etmeyi içeriyor. Böylece yönlendirilen ve 404 hatası veren sayfaların sayısı azalıyor ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlanıyor.

Yazım hataları, taşıma sırasında site varlıklarının bozulması ve web hosting süresinin sona ermesi gibi birçok neden bağlantıların bozulmasına yol açabiliyor.

2. Sosyal medyanın gücünden faydalanın

Google, bir sayfayı sıralarken sosyal sinyalleri de dikkate alabilir. Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformları dijital alanda hayati bir rol oynuyor. Çoğu marka da ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak için bu platformları kullanıyor.

Beğeniler ve paylaşımlar sosyal alanda harikalar yaratır.

Sosyal medya, işletmenizi daha geniş bir kitleye tanıtmanızı sağlar. Ancak bunu başarmak için hedef kitlenizle yeni, alakalı ve ilgi çekici içerikler paylaşmalısınız. Böylece daha geniş kitlelere ulaşırken yeni aboneler ve potansiyel müşteriler kazanma şansınızı artırabilirsiniz.

İşte, sosyal medya kullanmaya başladığınızda aklınızda bulundurmanız gereken önemli bir detay: Markanızı mention’layarak sosyal paylaşım yapanları göz ardı etmeyin. Google’ın arama algoritması marka mention’larını bir bağlantı olarak kabul eder, bu nedenle onlara hak ettikleri ilgiyi gösterin. Sosyal medyada markanız hakkında kimin nasıl konuştuğunu takip edebilmek için etkili ve güvenilir bir izleme aracı kullanmak oldukça işinize yarayabilir.

3. Konuk yazarlık

Konuk yazarlık yapmak güçlü bir sayfa dışı SEO stratejisidir, çünkü:

  • Yeni bir kitleye ulaşmanıza ve markanızla ilgili yapılan aramaları artırmanıza yardımcı olur
  • Başkalarının da markanızdan bahsetmesini sağlayabilir
  • Konuk yazarlık yapmak sitenize geri bağlantı vermeniz için fırsat yaratabilir

Başka bir web sitesinde konuk yazarlık yaptığınızda, kendi web sitenize geri bağlantı verme fırsatınız olabilir. Adınız ve markanızın başka bir web sitesinde yer alması sitenizin itibarını artırır.

Konuk yazarlık yaparken daha iyi sonuçlar elde etmek için kendi nişinizle veya nişinizle ilgili siteler bulmaya özen gösterin.

4. Influencer pazarlaması

Online itibarınızı oluşturmanın ve artırmanın başka bir yolu da influencerlar’la ve diğer saygın markalarla ilişkiler kurmak ve onlardan içeriğinizi paylaşmalarını veya markanızı tanıtmalarını istemektir.

Sosyal medya platformlarında zaman içinde salam bir itibar oluşturup büyük takipçi kitlelerine sahip olan online influencerlar bulunuyor. Bir influencer’ın ürününüzden bahsetmesi site trafiğinizin, marka mention’larınızın ve domain otoritenizin artmasını sağlayabilir. Bu da SEO’nuz ve dolayısıyla işiniz üzerinde olumlu bi etki yaratır.

İlgili yazı: Influencer marketing nedir, nasıl yapılır? 

5. Paylaşılabilir içerikler oluşturun

İçerik kraldır ve harika içerikler her zaman kazanır. Bu nedenle web sitenizde yalnızca iyi araştırılmış, taze ve benzersiz içerikler yayımlamaya dikkat edin. İnsanlar bu tür içerikleri faydalı bulurlar ve tekrarlanan ve bilgilendirici olmayan içeriklere kıyasla diğer kullanıcılarla paylaşmaya daha meyilli olurlar.

Ayrıca bir sayfa dışı SEO stratejisi olarak da paylaşılabilir içerikler oluşturmak, web sitenize veya blogunuza daha doğal geri bağlantılar sağlamanın harika bir yoludur.

6. Bloglara yorum bırakın

Başka bir yararlı site dışı SEO yöntemi ise bloglara yorum bırakmaktır. Doğru yapıldığında sitenize daha fazla trafik çekebilir ve arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamanızı artırabilir.

Bloglara yorum bırakmak, başka bir web sitesinde yayınlanan belirli bir konu hakkındaki düşüncelerinizi ifade edebilmenizi sağlar. Böylece web sitesi sahibi veya blog yazarı ile okuyucu (yani siz) arasında sağlıklı bir sohbet başlamasına yardımcı olabilir.

Bunun için öncelikle alanınızla alakalı, yorum yapmaya açık blog veya web sitelerini bulmanız ardından düşüncelerini web sitesinin sahibine iletmeniz gerekli. Blog yorumlarının doğru bir şekilde nasıl yapılacağını açıklayan pek çok kaynak bulabilirsiniz ancak hatırlamanız gereken en önemli şey yorum yaparken spam yapmaktan kaçınmaya özen göstermektir.

Markanızdan bahsetmeniz gerekiyorsa, bunu faydalı ipuçlarından bahsederken metnin içinde geçirin ve her zaman mevcut konuyla alakalı olduğundan emin olun. Örneğin kendi işinizi tanıttığınız beylik bir paragrafı her yazının veya gönderinin altına kopyalayıp yapıştırmayın, aksi takdirde spam gibi görünürsünüz.

7. Forumlarda aktif olun

Birçok marka, web sitelerini tanıtmak için forumları kullanır. Reddit ve Quora gibi siteler insanların sorularına yanıt bulduğu en faydalı forumlardan bazılarıdır. Forumlar, benzer düşünen insanlarla tanışmak ve ilginizi çeken konularda sohbet etmek için harika bir fırsat sunar.

Bloglara yorum bırakmakta olduğu gibi, forum gönderileri yazarken de markanızdan bahsedebilirsiniz ancak bunu doğrudan yapmamalısınız. En iyi yaklaşım, belirli bir konu hakkında faydalı bilgiler sağlamak ve gerekirse laf arasında markanızın adını doğal olarak geçirmektir.

Bu soru-cevap platformlarından en iyi şekilde yararlanmak için, paylaşım yaparken kullanacağınız doğru kelime, stil ve tonu öğrenmeniz gerekiyor. Genel bir kural olarak yazdıklarınızın yararlı, alakalı ve şeffaf olduğundan emin olun. İşin püf noktasını öğrendikten sonra, forumlarda aktif olmak daha fazla organik trafik çekmenize ve dönüşüm oranlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

8. Marka imajınız üzerine çalışın

Markanızı diğerlerinden farklılaştırmak işinize yarayacak başka bir sayfa dışı SEO stratejisidir. Sonuçta özgünlük, insanlar için hep aynı şeyleri görmekten daha çekicidir. Burada amacınız müşterilerinizin aklında yer edecek, diğerlerinden ayrışan bir marka oluşturmaktır.

Özgün ve benzersiz bir markaya sahip olmak, internette bir şey paylaştığınızda ya da yayımladığınızda daha fazla dikkat çekmenize yardımcı olur. Bu nedenle paylaşımlarınızın diğerlerinden daha iyi ve farklı olmasını sağlamak için mevcut ve potansiyel müşterilerinizin size sorduklarını her açıdan ele almanın yollarını bulmalısınız.

Rakiplerinizden nasıl ayrışabileceğinizi, özgün ve kitlenizin bağlantı kurabileceği mesajlar ve içerikleri nasıl oluşturabileceğinizi düşünün. Harika bir marka imajı oluşturmak tam da bununla ilgilidir ve bu mükemmel bir sayfa dışı SEO uygulamasıdır.

9. Güven oluşturun

Güven, sayfa dışı SEO stratejilerinin önemli bir bileşenidir. Güven olmadan sosyal medyada insanları kazanmak veya trafiğinizi müşterilere dönüştürmek pek de kolay olmaz. Bu nedenle marka güveni oluşturmak için şeffaflığa önem vermelisiniz.

Akılda kalıcı başlıklar ancak düşük kaliteli içerikler kullanmak yerine organik trafiği artırmaya yardımcı olabilecek bilgilendirici ve faydalı içerikler oluşturun.

Google gibi arama motorları, web sitenizi değerlendirmek ve arama sonuçlarında nerede sıralanacağına karar vermek için Domain Otoritesi (DA) ve Sayfa Otoritesi (PA) kullanır. Bu nedenle bu kriterlere dikkat etmeniz önemli.

Göz ardı etmemeniz gereken bir diğer kritik nokta ise, web sunucusu ile tarayıcı arasında geçen verilerin şifrelenerek güvenli olmasını sağlayan SSL sertifikaları. Kullanıcı adları, şifreler, kredi kartı numaraları ve diğer hassas bilgiler gibi özel bilgilerinin güvende olduğunu öğrenen kullanıcılar, sitenize daha fazla güvenirler.

İlgili yazı: SSL nedir, ne işe yarar? 

Kullanıcı yorumları ve değerlendirmeleri, müşterilerinizin markanıza güvenip güvenmediğini kontrol etmenin etkili yollarından biridir. Örneğin sizden alışveriş yapmış ya da hizmet almış müşterilerinizin size yorum bırakmalarını isteyebilirsiniz. Fikirlerinin sizin için neden önemli olduğunu ve bunları herkese açık olarak yayımlayacağınızı bildirmeyi unutmayın. Kullanıcıların markanıza ve işletmenize olan güveni hakkında daha iyi bir fikir edinmek için bu incelemelerden mümkün olduğunca fazla almaya çalışın.

Ancak, iş burada da bitmiyor. Yorum ve değerlendirme bölümünüzü düzenli olarak kontrol edin ve sorulan sorulara ve yapılan yorumlara yanıt vermeyi atlamayın. Böylece kullanıcılarınız müşterilerinize değer verdiğinizi görebilirler ve sizinle daha fazla etkileşim kurabilirler.

10. Online işletme rehberlerine kaydolun

Yerel işletme rehberlerine veya dizinlerine kaydolmak harika bir sayfa dışı SEO stratejisidir. Yerel işletme rehberleri özellikle yerel arama sonuçlarında itibarınızı ve sıralamanızı artırmanıza yardımcı olabilir. Böylece gelirinizin artmasına da katkıda bulunabilir.

Yerel arama sonuçları, kullanıcının IP adresinin çıkan sonuçları belirlediği ve kullanıcının aramasına konumun da eklendiği sonuçlardır.

Online işletme rehberleri çoğunlukla ücretsiz olmalarına rağmen son derece etkili olabilirler. Yerel dizinlerde listelenmek işletmenizin görünürlüğünü ve trafiğini artırmanın yanı sıra yüksek domain otoritesi olan bir web sitesinden geri bağlantı fırsatı da sunar. İşte en bilinen işletme rehberlerinden bazıları:

• Google Benim İşletmem
• Yelp
• Zomato

Yerel listelere kaydınız yaparken bu sayfa dışı SEO yönteminden tam anlamda yararlanmak için her dizinde aynı bilgileri sağladığınızdan emin olun. İşletme adınızın, iletişim numaranızın ve adresinizin tüm listelerde aynı olmasına dikkat edin. Google’ın kafasını karıştırabileceği ve sıralamanızı etkileyebileceği için yazım hataları yapmaktan ve kısaltma kullanmaktan kaçının.

İlgili yazı: GoDaddy Hazır Web Sitesi’ne Google Benim İşletmem özelliği eklendi 

Sayfa dışı SEO stratejinize başlamaya hazır mısınız?

İşte bu kadar. İşletmeniz için uygulayabileceğiniz en iyi sayfa dışı SEO yöntemlerinden bazılarını artık biliyorsunuz. Bu teknikler doğru uygulandığında daha fazla organik trafik çekmenize ve gelirinizi artırmanıza yardımcı olabilir.