Web sitesi düzenleme: şimdi temizlemeniz gereken 20 unsur

GenelKategori
Okuma süresi: 9 dk
Lisa Stambaugh

Yazar Marie Kondo, Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle Topla Rahatla isimli kitabında hayatınızı ve yaşama alanınızı derleyip toplamanızı, gereksiz öğelerden kurtulmanızı sağlayacak bir yöntemden bahsediyor. Bu sayede elinizde sizi mutlu eden öğeler, giymeyi sevdiğiniz kıyafetler ve gerçekten ihtiyacınız olan belgeler kalıyor. Bu fikir, web sitesi düzenleme konusunda da size ilham verebilecek bir fikir.

Dikkatli bir inceleme ve biraz çalışma ile online varlığınızı gereksiz öğelerden arındırabilirsiniz.

Web sitesi düzenleme işleminin ardından elinizde kalanların okurlara mutluluk verecek içerik ve özellikler, paylaşmayı istediğiniz kullanışlı ve gerekli bilgiler ile müşterilerinizin gerçekten ihtiyaç duyacağı belgeler olması gerekiyor.

Web sitesi düzenleme yaparken göz önünde bulundurulması gereken 20 unsur

Web sitesi düzenleme işlemine başlamaya hazır mısınız? Web sitenizde düzenleme yaparken göz önünde bulundurmanız gereken 20 unsuru şu şekilde derledik:

1. Zamana duyarlı, tarihi referanslar
2. Zayıf eylem çağrıları
3. Gerekli yerlere atfedilmemiş içerikler
4. Aktif olmayan sosyal medya hesaplarına verilen bağlantılar
5. Klişe ve çok fazla kullanılan stok görseller
6. Dikkat dağıtan arka fonlar
7. Animasyonlar ve özel efektler
8. Otomatik yürütülen videolar
9. Sinir bozucu pop-up’lar
10. Web sitenizin ikincil, mobil versiyonu
11. Müşteri görüşleri sayfası
12. Ana içerik olarak PDF dosyaları
13. Sadece PDF formatında sunulan basın bültenleri
14. Sitenin anahtar kelimelerle doldurulması
15. Tarihi geçmiş blog yazıları
16. Kaliteli olmayan konuk yazar içerikleri
17. Uzun formlar
18. İlgili videoların YouTube bağlantıları
19. Kırık bağlantılar
20. WordPress nedeniyle oluşan dağınıklıklar

Evet, web sitenizde istediğiniz her şeye yer verebilirsiniz. Ancak yapabiliyor olmanız, yapmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Web sitesi düzenleme işlemini gerçekleştirirken temizlemeniz gereken 20 unsurdan oluşan listemi görmek için okumaya devam edin…

1. Zamana duyarlı, tarihi referanslar

web sitesi düzenleme zaman saat

Zamana dayalı, “Ayşe 12 yıldır diş doktorluğu yapıyor” gibi ifadelerden kaçının çünkü diğer türlü her yıl bu rakamı güncellemeyi hatırlamanız gerekiyor. Web sitesi düzenleme faaliyetleriniz kapsamında bunun yerine “Ayşe, 2005 yılından bu yana diş doktorluğu yapıyor” gibi ifadeleri tercih edebilirsiniz.

2. Zayıf eylem çağrıları

Evet, “Gönder” tuşu işe yatıyor. Ancak işlemin sonucunda elde edilecek avantajları belirten ve aksiyonu tanımlayan eylem çağrıları (CTA) daha çok işinize yarar. İnsanların bültenlerinize üye olmasını mı istiyorsunuz? “Beni Bilgilendir” çağrısını deneyin. Ücretsiz deneme süresinden faydalanılmasını mı istiyorsunuz? “1 aylık ücretsiz denememi başlat” ifadesine bir şans verin.

3. Gerekli yerlere atfedilmemiş içerikler

Bir makaleye bağlantı verirken, kendi kelimelerinizle fikrinizi belirtmek için hakkında yorum ve analiz yapın. Gerekli yerlere atfedilen, tırnak işareti içerisinde yer vereceğiniz kısa bir alıntı pozisyonunuzu destekler ve yorumlarınızı daha değerli kılar.

4. Aktif olmayan sosyal medya hesaplarına verilen bağlantılar

web sitesi düzenleme sosyal medya

Son paylaşımınızın üzerinden aylar ve hatta yıllar geçtikten sonra ziyaretçilerinizi neden bir yere yönlendiresiniz ki? Web sitesi düzenleme işlemlerini yaparken, sitenizde yer verdiğiniz sosyal medya bağlantılarının aktif hesaplara yönlendirme yaptığından emin olun.

5. Klişe ve çok fazla kullanılan stok görseller

Evet, farklı ırklardan, ülkelerden, cinsiyetten takım elbiseli insanların bir arada olduğu grup sizin iş felsefenizi de temsil ediyor olabilir. Yüzünde bir gülümsemeyle telefonu açmaya hazır olan kadının da hâli keyfi yerinde gibi… Bu tarz klişe stok görsellerden uzak durarak, banal görünmenizi engelleyin.

6. Dikkat dağıtan arka fonlar

Arka fonda yer alan grafiklerin, ana içeriği geri planda bırakmasına izin vermeyin. Markanızı geliştirip, gerekli duyguyu verirken, okurlarınızın dikkatini dağıtmadan, arka planda kalacak fonlar seçin.

7. Animasyonlar ve özel efektler

Hepimiz GIF’leri ve renkli efektleri seviyoruz. Ancak bir web sitesi söz konusu olduğunda bunlara çok fazla yer verildiğinde migrenimin tuttuğunu söylemeliyim.

8. Otomatik yürütülen videolar

web sitesi düzenleme sosyal medya

Google’a göre videoların otomatik yürütülmesi kullanıcıların önde gelen endişeleri arasında yer alıyor. Chrome 64 ile başlamak üzere artık videolar ancak sessiz oynatıldıklarında veya söz konusu kullanıcı içeriğe ilgi gösterdiğinde otomatik olarak yürütülecek. Farklı tarayıcıları kullananlar olduğunu da göz önünde bulundurarak, stratejinizi bu doğrultuda planlayın.

9. Sinir bozucu pop-up’lar

Sinir bozucu! Başka bir şey söylememe gerek var mı? Web sitesi düzenleme işlemlerini gerçekleştirirken gerçekten pop-up’larınızı da gözden geçirmelisiniz.

10. Web sitenizin ikincil, mobil versiyonu

İyi tasarlanmış, mobil uyumlu bir web sitesi kullanmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Bu sayede içerikleriniz her cihaza tek bir kaynak üzerinden ulaşır ve şablonu CSS yardımıyla özelleştirebilirsiniz.

11. Müşteri görüşleri sayfası

İyi müşteri görüşleri, işletmenize değer katar. Hepimiz pek çok web sitesinde şahane alıntıların yer aldığı bir müşteri görüşleri sayfasına denk gelmişizdir. Size tavsiyemiz, bu sayfayı tamamen uçurarak, ilgili görüşlere uygun sayfalarda yer vermek. 20 tane alıntıya yer verilen bir sayfa yerine, ürünle ilgili bir görüşün ilgili ürünün sayfasında yer alması daha güçlü bir etki yaratacaktır.

12. Ana içerik olarak PDF dosyaları

İnternet, yalnızca PDF dosyalarından değerli, analitik içerik toplamak üzere tasarlanmadı. Bununla birlikte, çıktı almaya uygun versiyonlar sağlaması sayesinde PDF dosyaları içeriğinizi destekleyebilir. PDF’de yer alan bilgilerin dosyadan bağımsız olarak da SEO uyumlu, kolaylıkla güncellenebilecek şekilde web sitenizde yer alması önemli.

13. Sadece PDF formatında sunulan basın bültenleri

Şunu kabullenmeliyiz ki basın bültenleri, blog yazısı olarak sunulacak içerikler değiller. Blog yazıları ve haber metinleri için iyi bir taban oluşturdukları kesin ancak yayınlanmadan önce webe uyumluluk ve rahat okunabilirlik açısından adapte edilmeleri gerekiyor. Web sitesi düzenleme işlemlerini yaparken, bu tarz yazıların webe uygun bir şekilde düzenlendiğine emin olun ve uygun yerlerde web sitenizin diğer bölümlerine de bağlantı verin.

14. Sitenin anahtar kelimelerle doldurulması

web sitesi düzenleme anahtar kelime

SEO stratejisi söz konusu olduğunda anahtar kelimelerin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ancak siteyi anahtar kelimelerle doldurup, okurlarınızı irite etmemeye dikkat etmelisiniz. Mesela, şöyle bir örnekle hepimiz karşılaşmışızdır:

İstanbul’daki en iyi glütensiz pizzayı biz yapıyoruz. Müşterilerimiz, glütensiz pizzaya bayılıyor ve eminiz ki siz de glütensiz pizzaya karşı boş değilsiniz. İstanbul’daki en iyi glütensiz pizzayı denemek istiyor musunuz? Bize uğrayın ve şefimizin glütensiz pizzasına aşık olmaya hazır olun!

Burada da görüldüğü gibi, içeriğin rahat okunabilir olması çok önemli. Arama motorları, sitenizi anahtar kelimelerle doldurduğunuzu fark ediyor ve inanın bunu ödüllendirmiyorlar.

15. Tarihi geçmiş blog yazıları

Özellikle sıklıkla yazı yazmadığınız durumlarda tarihleri silmek mantıklı bir hareket olabilir. Blogunuzu, kullanışlı ve zamansız bilgilerin yer aldığı bir oluşum olarak lanse edebilirsiniz.

16. Kaliteli olmayan konuk yazar içerikleri

Web sitenizde bir blogunuz varsa büyük bir ihtimalle sizinle iletişime geçerek yazı yazmak isteyenler olmuştur. Ücretsiz olmasına aldanarak, ödevinizi yapmadan teklifi hemen kabul etmeyin. Onlardan kendi web sitelerinin ve yazılarının bağlantılarını isteyin. Yazılarının işletmenizle, sizin odaklandığınız konularla ilgili olup olmadığını kontrol edin.

17. Uzun formlar

Ziyaretçilerin bilgilerini girmesi gereken formlar söz konusu olduğunda yalnızca gerçekten gerekli olan bilgilere odaklanın. Söz konusu kişilerle bir ilişki kuracaksanız, daha fazla bilgi almak için çok fazla fırsatınız olacak. Örneğin, satış yapıyorsanız, doğru ürünü, doğru adrese yollamanızı sağlayacak bilgilere ihtiyacınız var. Ancak amacınız e-posta listesi oluşturmaksa, insanların mail adresinden başka bir şeye ihtiyacınız var mı cidden?

18. İlgili videoların YouTube bağlantıları

web sitesi düzenleme YouTube

Gömülü video önerileri, ziyaretçileri web sitenizin dışına çıkarır ve yanlışlıkla rakibinizin ürün ve hizmetlerinin reklamını yapabilir. Web sitesi düzenleme işlemlerini yaparken bu YouTube’un bu özelliğine de dikkat etmelisiniz.

19. Kırık bağlantılar

Rastgele web siteleriyle bağlantı alışverişi yapmayın. Siz bundan daha iyisine layıksınız! Kaliteli web sitenizde sırf birinin gönlü olacak diye standart metinlere yer vermenize gerek yok.

20. WordPress nedeniyle oluşan dağınıklıklar

WordPress söz konusu olduğunda web sitenize eklediğiniz her şey ekstra yer ve bant genişliği anlamına geliyor. Web sitesi düzenleme işlemleriniz kapsamında kullanmadığınız eklentileri, temaları, kütüphane öğelerini ve onay bekleyen, spam yorumları temizleyin.

Sonuç

Web sitesi düzenleme işlemlerini tamamladığınıza göre günlük faaliyetlerinize rahat rahat devam edebilirsiniz. Unutmayın ki, internet sürekli bir şekilde değişiyor ve gelişiyor. Bu nedenle de web sitesi düzenleme işlemlerini belirli aralıklarla yaparak, sitenizin varlığını kaliteli bir şekilde devam ettirdiğinden emin olmalısınız.

Eğer düzenlemeleriniz sonucunda yeni, güncel bir web sitesi kurmanız gerekiyorsa GoDaddy’nin yeni Hazır Web Sitesi’ni denemenizi tavsiye ederiz.