KOBİ’ler İçin E-Posta Pazarlama Kullanım Rehberi

YönetmekKategori
Okuma süresi: 2 dk
Rachel LaCour Niesen

Toplumun yüzde ellisinin sabah daha yataktan kalkmadan e-postalarını kontrol ettiği düşünüldüğünde, e-posta pazarlama, müşterilere ulaşmanın güçlü bir yolu. Eğer doğru yaparsanız, müşterilerinizi memnun eder, şirketiniz ile bağlantılı tutar ve daha büyük meyveler toplarsınız. Yanlış yaparsanız, sinir bozucu olup, sonunda spam işaretini yiyenlerden olursunuz!

Benim KOBİ’lere e-posta pazarlama çalışmalarını doğru yürütmeleri için dört temel önerim var:

E-posta pazarlamada tek bir konuya odaklı kalın

Bu e-postayı göndermenizin asıl amacı ne? Müşterinizin bir ürün satın almasını mı istiyorsunuz? Bir kursa yazılmasını mı? Yoksa bir kupon kullanmalarını mı? Müşterinizin yapmasını istediğiniz bir tek şeyi seçin ve e-postanızı tamamen bu eylem etrafında kurun.

Şunu asla unutmayın: bir e-posta = bir eyleme çağrı

Kişiselleştir, kişiselleştir, kişiselleştir!

Econsultancy tarafından yapılan bir araştırmaya göre, pazarlamacıların %68’i davranışsal verilere göre yapılan kişiselleştirmenin yatırım getirisine yüksek etki ettiğini söylerken, %74’ü de bağlılık konusunda yüksek etkisi olduğunu söylüyor. Ancak sadece %19’u bunu uygulamaya geçiriyor. Müşterinizin ismini kullanın, özel günlerde (örneğin doğum günlerinde) e-posta gönderin ve ilgi alanlarına hizmet edin. Müşterileriniz bu özel ilgiyi takdir edecektir.

Sadece değerli içerik gönderin

Kabul etmeliyiz ki e-posta pazarlama kolayca spam pazarlamaya kayabilir. Bu tuzağa düşmeyin! Müşterilerinize en baştan onlara değerli içerik göndereceğinizi söyleyin ve dediğinizi yapın. Eğer e-posta değerli görünmüyorsa hiç riske girip göndermeyin. Müşterileriniz, zamanlarına ve gelen kutularına saygılı olduğunuzu görecek ve ilgi çekici e-postalarınızı her seferinde açarak karşılık verecektir.

Not ekleyin

E-postanızın sonunda göze çarpan küçük bir not, mesajınızı iletmek için son şansınız. Son bir  yorum, bir referans hatta eyleme çağrınıza cevap vermek için son bir teşvik ekleyin.

E-posta pazarlama zaman ve çaba ister. Doğru uygulama ile bu çabanın karşılığını aldığınızdan emin olun!