Web sitesi nedir ve farklı web sitesi türleri nelerdir?

GenelKategori
Okuma süresi: 8 dk
Equipo editorial GoDaddy

Sosyal ağlarda bir hesabınız varsa, internette bir varlığı olan 4,2 milyarlık bir kitlenin – yani dünyanın toplam nüfusunun yüzde 55’inin – bir parçasısınız. Ancak erişilebilir, ücretsiz ve küresel olmalarına rağmen sosyal ağlar, bilgilerin kontrolü, içerik yayınlayabileceğiniz formatlar veya potansiyel müşteri oluşturma ve satış yapma gibi alanlarda dijital stratejinizi kısıtlayabilir. Bu nedenle, ürün veya hizmetlerinizi internette tanıtmak ya da satmak, freelance çalışmalarınızı yayınlamak veya mesleki alanınızda edindiğiniz bilgi birikimini paylaşmak istiyorsanız sosyal ağlara bir alternatifiniz olması sizin için yararlı olabilir. Peki, bu bağlamda bir web sitesi nedir? Yukarıda saydıklarımızı ve daha fazlasını yapmanıza imkan sağlayan, tamamen kişiselleştirilebilir ve ihtiyaçlarınıza göre uyarlanabilir bir alandır.

Bu yazıda, kendi web sitenizi kurmak için zaman ve para harcamaya neden değeceğini anlatmak için web sitesi nedir sorusunun cevabını verdik ve farklı site türlerinin özelliklerini açıkladık. Ayrıca web siteleri oluşturmanızı kolaylaştıracak bir araç da ekledik. Detaylar için okumaya devam edin.

Web sitesi nedir?

Teknik terimleri karıştırmamanız için, aşağıdaki benzetme web sitesi ile ilgili temel unsurları daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir:

Bir Fizik kitabı bulmak için kütüphaneye gittiğinizi düşünün. Sanal katalog olan bilgisayarlarda yazarın veya cildin adını aratıyorsunuz. Sistem, size istediğiniz kitabın bölümünü ve kodunu gösteriyor. Bu bilgilerle Bilim ciltlerinin olduğu alana gidiyorsunuz. Kitabı raflarda bulup alıyorsunuz.

web sitesi nedir kütüphane

Şimdi bu surumun internet ögeleri ve tanımları ile nasıl ilişkilendirilebileceğini görelim.

Web sayfası

Web sayfası, bir web tarayıcısında (Google Chrome, Mozilla Firefox veya Apple Safari gibi) görüntülenebilen bir belgedir. Yukarıdaki örneğe göre, bu aradığınız fizik kitabı oluyor.

Web sitesi

Peki, o zaman web sitesi nedir? Birlikte gruplandırılmış ve genellikle çeşitli şekillerde birbirine bağlanan sayfalar koleksiyonudur. Kütüphanenin Bilim bölümü bir web sitesi gibidir.

Web sunucusu

Web sunucusu, sürekli internete bağlı olan ve bir veya birden fazla web sitesini barındıran bir bilgisayardır. Kütüphaneler farklı bölümleri (Bilim, Edebiyat, Tarih vb.) barındırdıkları için sunucu gibidirler. Ancak tabii ki çalışma saatleri sunuculardan farklıdır.

Arama motorları

Bunlar internette aradığınız web sayfalarını bulmanıza yardımcı olan ve genellikle Google, Bing, Yahoo veya DuckDuckGo gibi bir web sitesi formunda olan platformlardır. Kütüphane örneğinde, sanal kataloğu olan bilgisayar kütüphanenin Google’ı gibidir.

URL

URL, internetteki belirli bir kaynağa (bu bir web sayfası da sunucusu da olabilir) erişmek için kullanılan adrestir. Örneğimizde fizik kitabının katalog numarasına URL diyebiliriz.

Çoğu zaman insanlar – hatta bazen bilgisayar uzmanları bile – web sayfası ve web sitesini aynı anlamda kullanabiliyor. Ancak kütüphanenin bir bölümü tek bir kitaptan çok daha büyüktür. Bununla birlikte tek sayfalık web siteleri (bunlara landing page diyoruz) de olduğunu dikkate almak gerek tabii.

O zaman, web sitesi nedir sorusunu daha geniş bir şekilde şöyle cevaplayabiliriz:

Web sitesi, internet üzerinden erişilebilen, birbirleri ile bağlantılı ve belirli amaca sahip bir dizi web sayfasıdır. Ve her birinin genellikle sitenin Ana Sayfa’sına yönlendiren benzersiz bir URL’si vardır.

Bir web sitesinin her sayfası programlama kodu (genellikle HTLM) yazılır ve kullanıcıların sitenin bir sayfasından diğerine geçmelerine olanak sağlayan bağlantılara sahiplerdir.

Web sitelerini ve sayfalarını bulmak için web tarayıcıları ve arama motorları kullanmanız gerekir.

Sayısallaştırma ve mikro elektronik sayesinde, tek bir sunucu çok sayıda siteyi barındırabiliyor. İnternet de birbirine bağlı sunuculardan oluşan bir ağdan oluşuyor. Yukarıda verdiğimiz kütüphane metaforunu devam ettirmek istersek, interneti, Borges’in Babil Kütüphanesi gibi muazzam ve sonsuz bir kütüphane olarak tanımlayabiliriz.

Babil kütüphanesi
Görsel: “Babil Kütüphanesi”, Andrew Degraff (2015)

Şimdi internet ortamında belirli web sayfalarını öne çıkaranın ne olduğunu bulmaya çalışalım. Yani farklı web sitesi türleri nedir ve bunlar nasıl belirlenir?

Web sitesi türleri nedir?

Web sitelerinin sınıflandırılması, görüntülenme biçimlerine (statik veya dinamik), erişilebilirliklerine (özel veya genel) veya kullandıkları teknolojiye (HTML5, PHP, JavaScript) göre yapılabilse de, kullanıcıları asıl ilgilendiren bir web sitesinin işlevidir.

Bu nedenle, açıkça ayırt edilebilen en az 8 web sitesi türü vardır diyebiliriz.

1. E-ticaret web sitesi

Bugün dünya çapında 3,45 trilyon dolarlık satış rakamlarına ulaşan online mağazalar, en bilindik site türlerinden biri. Bu siteler, şirketlerin ürünlerini sergiledikleri ve kullanıcıların online olarak sipariş verebildikleri (sanal bir “alışveriş sepeti” aracılığıyla) ve farklı ödeme yöntemleri uygulayabildikleri (kredi kartı, banka havalesi ya da online cüzdanlar gibi) çeşitli web sayfalarından oluşur. Ayrıca bir müşteri hizmetleri sayfası içermeleri de önerilir.

2. Landing page ya da tek sayfalık web sitesi

İsminden de anlaşılacağı gibi, bu siteler tüm bilgilerini tek bir web sayfasında toplar ve kullanıcı, sayfayı aşağıya kaydırarak içeriğe ulaşır. Belirli bir amacı karşılamak için optimize edilen bu siteler, özel ürün veya hizmetlerin lanse edilmesi gibi durumlar söz konusu olduğunda oldukça etkili ve ucuz pazarlama araçları olarak kullanılırlar.

3. Kurumsal web siteleri

Bu sitelerin temel işlevi, bir kuruluş veya işletmenin temel bilgilerini barındırmaktır. Tasarımları basit ve temizdir, bu nedenle genellikle temel sayfalar hariç (ana sayfa, hakkında, konum, hizmetler ve iletişim) çok fazla sayfa içermezler.

4. Marka web siteleri

Genellikle kitlesel tüketici markaları tarafından kurumsal imajlarını güçlendirmek için kullanılan web siteleridir. Müşteri sadakati oluşturmaya ve müşterileri şirket felsefesi hakkında bilgilendirmeye adanmış mesajlar içerirler. Genellikle bu tür sitelerde bir alışveriş sepeti bulunmaz.

5. Bloglar

Bu siteler, yaşam öykülerinden haberlere, denemelerden, pratik tavsiye listelerine kadar aklınıza gelebilecek her konuda kronolojik olarak makaleler veya gönderiler yayımlamak için kullanılır. Genellikle sürekli olarak güncellenirler.

6. Profesyonel hizmetler için web sitesi

Kullanıcıları bir ürün veya hizmet almaya teşvik eden sitelerdir ama tam olarak bir e-ticaret sitesi de sayılmazlar. Genellikle farklı alanlardan profesyoneller (örneğin bir dişçi veya göz doktoru vb.), tedarikçiler ve hizmet temelli şirketler (nakliye şirketi gibi) bu siteleri kullanırlar çünkü satış süreçleri e-ticaretten çok bir teklif alımı veya randevu ile işler.

7. Forumlar, topluluklar ve sosyal ağlar

Bu siteler, zaman çizelgeleri, sohbetler veya özel forumlar aracılığıyla benzer ilgi alanlarına sahip kullanıcılar bir araya getirerek iletişim kurmalarını sağlar. Örnek olarak Facebook, Twitter, Reddit gibi siteleri verebiliriz.

8. Wiki’ler

Wiki web siteleri, bilgilerin yüklenmesi ve düzeltilmesinden bir yazar topluluğunun sorumlu olduğu ortak dijital ansiklopedilerdir. Bu formattaki en bilindik web sitesi ise Wikipedia’dır.

Neden bir web sitesi kurmalısınız?

Gördüğünüz gibi, web siteleri birçok amaca hizmet ediyor ve onları internette yayınlayan kuruluşlara ve kişilere rekabet avantajı sağlamak için farklı formatlarda bulunabiliyorlar.

O zaman doğru soru belki “bir web sitesi kurma nedeni nedir?” değil, “web sitesi nasıl kurulur?” olmalı…

Neyse ki artık deneyime, teknik bilgiye ya da bir profesyonel tutmaya ihtiyacınız olmadan kolayca web sitesi kurmanızı sağlayan GoDaddy Hazır Web Sitesi gibi çözümler bulunuyor.

Bu araç ile sitenizin web sayfalarının tasarımını ve yönetimini kolayca kendiniz yapabiliyorsunuz. Sadece birkaç tık ile sitenize resim ve video eklemek, makaleler ve fotoğraf galerileri yayınlamak, iletişim formları ve sosyal medya düğmeleri eklemek gibi işlemleri yapabilirsiniz.

Kullanılan Ürünler