Web tasarım şirketi seçerken nelere dikkat edilmeli?

GenelKategori
Okuma süresi: 6 dk
Cate Barker

Fikrinizi hayata geçirmek için bir web tasarım şirketi ile çalışmayı mı planlıyorsunuz? Önce benim hikâyemi bir dinleyin…

“Anne?” Bir duraklama. “ANNE.” Ofisimdeyken, 12 yaşındaki oğlumun iki katlı evimizde gezindiğini duyabiliyorum. Mutfaktan, daha sonra da salondan geçerken ayak sesleri yükseliyor. Birdenbire, kafası kapıda beliriyor. “Patenlerimi gördün mü?” Ona garaja bakmasını söylüyorum ve sözleşmeli olarak çalıştığım web tasarım şirketi için üzerinde çalıştığım işe geri dönüyorum.

Bu, geçmişten bir sahne. Uzun yıllardır profesyonel reklamcı olarak çalışan biriyim ve artık tam zamanlı bir şekilde GoDaddy ile çalışıyorum. Bunun öncesinde ise 12 yıl boyunca Iowa’daki evimden freelance çalıştım. İki küçük çocuğum ve portatif bir mesleğim var sonuçta.

Amaaaaa… Evde çalışan bir anne olmak, insanların düşündüğü kadar kolay değil. Her sabah saat 8’de çocuklarımı okula bırakıyordum. Öğleden sonra da onları parka, kütüphaneye veya arkadaşlarının evine götürmek için bilgisayarımı kapatıyordum. Çoğu akşam çocuklarıma yemek yedirdikten, banyo yaptırdıktan ve onlara kitap okuduktan sonra birkaç saat daha çalışmak için ofisime dönüyordum. Tatillerde de çalıştım hep. Hatta sezaryen doğum yaptıktan sonra kendimi beni bir daha aramayan bir müşterim için masama sürükledim.

Kendiniz için çalışıyorsanız, hayır deme lüksünüz yok.

web tasarım tasarımcı anne

Nihayetinde, zamanım olduğu kadar iş yaptığımı gördüm. Tam o sıralarda evde çalışan bir annenin işini büyütmek için yapabileceği en iyi şeyin en iyi yaptığı şeye odaklanmak olduğunu belirten bir yazı okudum. Faturalandıramayacağınız zamanlardaki işleri başkası yapsın misali yani. “Hmmmmmm,” dedim.

Tesisat, alçı… ve web sitesi kodlama

Eşim ve ben her zaman çok iyi tadilatçılar olduk. Sevgiye ihtiyacı olan evler alıp, onları yenilerdik. Marangozluktan peyzaja her şeyi yapardık ancak hiç kalkışmadığımız, beceremediğimizden üzerinde boşa zaman harcayacağımız iki şeye hiç bulaşmadık: tesisat ve alçı. Bu iki konu için profesyonellerden yardım aldık.

Aynı şey, web siteleri için de geçerli.

Kendi web sitenizi kurabilmeniz, oturup yapmanız gerektiği anlamına gelmiyor.

Belki temel özelliklere sahip, basit bir web sitesi istiyorsunuz. Bu durumda bir web sitesi mimarı işinizi görebilir. Ancak daha özel bir şeye ihtiyacınız varsa, neyin nasıl yapıldığını öğrenmek için harcayacağınız zaman, yapmak için para aldığınız işlere harcadığınızdan daha fazla olabilir.

İşletmenize bir kıyak geçin ve en iyi yaptığınız şeye odaklanın. Web sitenizi kurmak için de bir web tasarım şirketi veya freelance tasarımcıyla çalışın.

Amazon dünyasında yaşıyoruz

Amazon, müşterilerinizin sizin web sitenizden ne beklediğini de çok değiştirdi. Ne satarsanız satın, beklentiler şu yönde:

  1. Sizi internette hızlıca bulabilmek
  2. Web sitenizle yapılan etkileşimlerin hızlı ve kusursuz olması

Bunların altına düştüğünüzde hemen başka bir yere tıklayıverirler. Eğer böyle bir web sitesini kendiniz kuramıyorsanız, işi web tasarım firmalarına bırakın.

web tasarım tasarımcı

Duruma bir de şöyle bakın: insanlar, size işinizde iyi olduğunuz için para veriyor. Söz konusu işi, siz onların yapabileceğinden çok daha iyi yaptığınız için. İşte bu nedenle siz de web tasarım alanında uzman birileriyle çalışmalısınız.

Web tasarım uzmanı Suzanne Trevelyan’ın da dediği gibi:

Web teknolojileri sürekli olarak değişiyor ve gelişiyor. Sürekli olarak yeni araçları, hosting hizmetlerini ve SEO tekniklerini deniyoruz. Bundan dolayı web sitelerimizin kısa vadede daha güçlü, uzun vadede ise daha sağlam olmaları çok normal.

Web tasarım, SEO ve uzmanların sizin için takip edebileceği pek çok konuyu takip edecek ve hayata geçirecek zamanınız ve bilginiz var mı?

Peki, web tasarım şirketi seçerken nelere dikkat edilmeli

Becerilerinizi ve mevcut zamanınızı aşacak bir web sitesi istediğinize karar verdiniz. Web tasarım söz konusu olduğunda sağlayıcınızda aramanız gereken temel özellikler şöyle:

Kimlerle çalışmışlar? Kurdukları web sitelerini inceleyin.

Yerleri nerede? Yüz yüze tanıştığınızda profesyonel olup, olmadıklarını daha rahat anlarsınız.

Web sitenizin kurulumunun ne kadara mal olmasını istiyorsunuz?

Web tasarım uzmanı bir ücret karşılığında sitenizi sürekli güncelleyecek mi yoksa bunu kendiniz yapabilecek misiniz?

Web tasarım şirketinin kendi ekibi mi var, yoksa yazı, grafik, tasarım ve kodlama konularında sözleşmeli çalışanları mı?

İşletmenizi anlıyorlar mı? Benzer sektörlerden firmalar için web tasarım yapmışlar mı?

mobil uyumlu web tasarım

Web tasarım ötesine geçecek şekilde işletmenize yardımcı olabilirler mi? Örneğin, sosyal medya ve SEO hizmeti veriyorlar mı?

Mobil uyumlu bir web sitesi mi kuracaklar? Diğer bir deyişle, web siteniz masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi akıllı telefon ve tabletlerde de sorunsuz çalışacak mı?

En iyi yaptığınız işe odaklanın

Kendi işinizi yapıyorsanız ve özellikle çocuklarınız da varsa her dakikanız çok kıymetli.

Çalışma saatlerinizi, işletmenizi büyütecek aktivitelere ayırdığınızdan emin olun.

Eğer bu bir muhasebeci veya web tasarım uzmanı tutmanız anlamına geliyorsa, inanın bu yerinde harcanmış bir para olacak.

Geriye baktığımda görüyorum ki evde çalışan anne olarak hayatım kolay değildi. Ona kıyasla bugünkü işim hafif bir esinti gibi; her saniye işimi bölen yok, parmağı oyuncak kutusuna sıkıştı diye sürekli masama koşan birileri yok. Eğer bir teslim tarihim varsa, mesajlaşma uygulamalarımı “Meşgul” moduna alıyorum ve herkes beni kendi halime bırakıyor.

O zor yıllara da değdi ama; artık ergen olan çocuklarımla çok yakın bir ilişkim var. Kapıda, benim telefon görüşmemin bitmesini bekledikleri zamanların avantajı olarak da telefon görüşmelerinde çok başarılılar!