Web tasarımcılar ve geliştiriciler için ek gelir fikirleri

GenelKategori
Okuma süresi: 8 dk
Hugo Organista

Projeleriniz yavaşladığında ve fazladan gelir ihtiyacınız ortaya çıktığında, bir web profesyoneli olarak yeteneklerinizi ek gelir elde etmek için kullanabileceğiniz çeşitli alanlar var. Burada işinizle ilgili alanlardan bahsediyoruz, bir motosikletli kurye olmaktan değil (tabii isterseniz onu da yapabilirsiniz!) Web profesyonellerinin yetenekleri çok değerlidir ve farkında olmadığınız birden fazla kârlı kullanım alanı olabilir.

Ek gelir elde edebileceğiniz 6 ilgili hizmet

Web siteleri tasarlamanın ve geliştirmenin yanı sıra, ek gelir yaratmanıza yardımcı olabilecek diğer fırsatları değerlendirebilirsiniz. Örneğin;

  1. Sosyal medya pazarlaması.
  2. SEO (arama motoru optimizasyonu).
  3. Grafik tasarımı.
  4. Alan adları alıp satma.
  5. Google Ads kampanya yöneticisi.
  6. Metin yazarlığı.

Asıl işinizle ilgili bu hizmetleri sunmak, işlerinizin hacmi yeniden artana kadar gelirinizi dengelemenize yardımcı olabilir. Şimdi her birini ve onlarla müşterilerinize sağlayabileceğiniz değeri daha ayrıntılı inceleyelim.

1. Sosyal medya pazarlaması

Web profesyonellerinin, becerilerini kullanarak ek gelir elde edebilecekleri işlerden biri sosyal medya pazarlama projeleri üstlenmektir.

Sosyal medya pazarlaması, bir web profesyonelinin sahip olduğu çeşitli becerileri gerektirir. Örneğin, sosyal medya yöneticilerinin içerik ürettikleri şirketin veya markanın sesini ve tonunu yansıtabilecek iyi metin yazarlığı becerilerine sahip olmaları gerekir.

Sosyal medya yöneticilerinin sorumluluklarından biri içerik ile birlikte paylaşılacak görselleri hazırlamak da olabilir. Örneğin işleriniz arasında üzerine alıntı konulacak görseller hazırlamanın (burada grafik tasarım becerilerinizden yararlanabilirsiniz) ve fotoğraf çekmenin (fotoğraf makinesi ve basit bir fotoğraf editörü kullanmayı biliyorsunuzdur) yanı sıra içeriği iyileştirmek için hedef kitle analizi yapmak da olabilir.

Çalışmaya karar verdiğiniz müşterilere bağlı olarak, sosyal medya pazarlaması, web profesyonellerinin mevcut projelerinden çok da farklı şeyler yapmalarına gerek kalmadan, becerilerini kullanarak ek gelir kazanmalarını sağlayan harika bir seçenektir.

2. SEO (arama motoru optimizasyonu)

Web profesyonellerinin çoğu, web sitelerinin tasarım vegeliştirme yönüne odaklansa da, SEO, ek gelir kazanmanıza yardımcı olabilecek başka bir hizmettir.

SEO uzmanları rakip analizi yapmak, Google’ın arama algoritmasının nasıl çalıştığını bilmek web sitelerinin hızını optimize etmek gibi işlerden sorumludur.

Çoğu SEO uzmanı, rakip araştırmaları yürütmeye, Google’ın arama algoritmaları hakkında bilgi sahibi olmaya, web siteleri için değerli içerikler oluşturmaya ve Google’ın tarayıcılarının bir web sitesini doğru şekilde sıralaması için sayfaların en uygun ayarlarla yapılandırılmasını sağlamaya odaklanırlar.

ek gelir seo

SEO’nun diğer önemli faktörleri, bir web sitesinin kodunu analiz ederek, resim ve videoları sıkıştırarak ve sitenin hosting platformunun mümkün olan en yüksek performansı gösterdiğine emin olarak site hızını optimize etmeyi içerir.

Web profesyonelleri, bir web geliştirme projesi sürecinde bu alanların çoğunu uygular, bu nedenle ek gelir elde etmek için hizmetlerinize SEO’yu dahil etmek çok da zor olmayacaktır. Hangi müşteri aynı zamanda organik trafik çeken bir web sitesi istemez ki?

İlgili yazı: SEO çalışması yapmak isteyen küçük işletmeler için ipuçları 

3. Grafik tasarımı

Bir web profesyoneliyseniz, muhtemelen bir grafik tasarım yazılımı bilgisayarınızda zaten yüklüdür. Grafik tasarım yazılımları Adobe Photoshop gibi profesyonel seviyedeki yazılımlardan GIMP gibi açık-kaynak araçlara kadar çeşitlilik gösterebilir. Ayrıca, harika bir grafik tasarımcı olmasanız bile Canva, önceden oluşturulmuş şablonları kullanarak güzel tasarımlar yaratmanıza yardımcı olabilir.

Halihazırda web tasarım/geliştirme müşterileriniz varsa, hizmet sözleşmenize grafik tasarımını da dahil etmek ek gelir kazanmak için ideal fırsat olabilir.

Grafik tasarım becerilerinizi web sitesi banner’ları, logolar, markalama, sosyal medya profillerinin kapak ve profil fotoğrafları, blog görselleri ve daha fazlası için görsel oluşturmada kullanabilirsiniz.

Bionluk ve UzmanKirala gibi sitelerdeki işleri takip ederek grafik tasarım projeleri bulabilirsiniz. Ya da bölgenizdeki yerel işletmeleri ziyaret edebilir ve restoran menülerini yeniden tasarlamak, yeni kartvizitler oluşturmak gibi tekliflerde bulunabilirsiniz. Muhtemelen birilerinin yerel bir grafik tasarımcıya ihtiyacı olacaktır.

4. Ek gelir kazanmak için alan adı alıp satma

Alan adı alıp satmak web profesyonelleri için harika bir ek gelir fırsatıdır. Siz de dilerseniz değerli olabilecek alan adlarını satın almaya ve bunları kâr elde etmek için satmaya odaklanan “domainer”lardan olabilirsiniz.

Alan adları değerlerini korudukları ve işini bilenler için iyi kazanç sağlayabildikleri için internetin emlak piyasası olarak görülüyor.

Bazı alan adlarını satın almak ve yenilemek 10 dolardan daha ucuza mal olabilirken, bazıları binlerce ve hatta milyonlarca dolara alıcı bulabiliyor.

Alan adı alıp satmak web profesyonelleri için iyi bir ek gelir seçeneğidir, çünkü çalışma sıklığını kendiniz belirleyebilirsiniz, fazla riskiniz yoktur ve elinizde iyi bir alan adı olduğu sürece eninde sonunda bir alıcı bulursunuz. Bunun tek dezavantajı, alan adlarınıza teklif yapılıp satış gerçekleşmesinin biraz zaman (hatta bazen birkaç yıl) alabilmesidir.

5. Google Ads kampanya yöneticisi

Ücretli reklam kampanyalarının yönetimi, web profesyonelleri için ek gelir kazanmanın eğlenceli ve tatmin edici bir yolu olabilir.

Google Ads, zor durumdaki müşterilerinizin arama motorlarının gücünü kullanarak yeni müşteriler bulmasına yardımcı olmanın harika bir yoludur. Bu süreçte müşterileriniz, çabalarınızın onlara ne kadar potansiyel ve yeni müşteri kazandırdığını ve reklam yatırımlarından ne kadar para kazandıklarını tam olarak bilebilecekler.

Google Ads reklamcılık platformunu anlamak biraz zaman ayırmanızı ve araştırma yapmanızı gerektirebilir, ancak sonrasında Google Ads üzerinden ücretli bir kampanya yönetmenin göründüğünden çok daha kolay olduğunu fark edeceksiniz.

Bir kampanya yöneticisi olarak oluşturduğunuz landing page’ller dönüşüm oranlarını artırarak, müşterilerinizin potansiyel müşteri elde etmek için ödediği fiyatların azalmasına yardımcı olur.

Bir kampanya yöneticisi olarak değeriniz, dönüşüm oranlarını artıracak ve müşterilerinizin potansiyel müşteri elde etmek için yaptığı maliyetleri azaltacak etkili landing page’ler oluşturmanızı sağlayan web profesyoneli becerilerinizde yatıyor.

Ayrıca anahtar kelime araştırması yapma, reklam metinleri yazma ve arama trafiğini müşteriye dönüştürme gibi temel kavramları büyük olasılıkla anladığınız için web profesyoneli becerileriniz burada da işinize yarayabilir. Başarılı kampanyalar yürüterek müşterilerinizin geleneksel web profesyoneli hizmetlerinin ötesinde de sizinle çalışmaktan mutluluk duymasını sağlayabilirsiniz.

6. Metin yazarlığı

ek gelir metin yazarlığı daktilo
Görsel: MILKOVÍ, Unsplash aracılığıyla

Bu herkes için uygun olmayabilir ama metin yazarlığı, yazmayı seviyorsanız ek gelir elde etmenin harika bir yoludur.

Web siteleri kurarken, müşteriden içerik almak bazen epey zor olabilir. İçerikleri almayı başardığınızda bile, müşteriniz tarafından sağlanan bazı materyallerinden pek de iyi olmadığı ve sonunda onlara yardım etmeniz gereken projeler de olabilir. Öyleyse neden bu zorlu adımı müşterinizin elinden alıp ek bir maliyetle onlar için yapmayı teklif etmiyorsunuz?

Bir web profesyoneli olarak her sayfa, başlık vb. için tam olarak ne kadar metnin gerekli olduğunu zaten biliyorsunuz. Metin yazarlığı adımını devralmayı teklif ederek zamandan tasarruf edebilir ve her bir web sitesinin kurulma sürecini hızlandırabilirsiniz. Böylece hem projelerinizi daha kârlı bir hale getirebilir hem de daha fazla proje üstlenmek için zaman yaratabilirsiniz.

Web siteleri için metin yazarlığı yapmanın o kadar da heyecan verici olmadığını düşünüyorsanız, ürün sayfaları, e bültenler, bloglar ve uygulamalar için metin yazarlığı yapmayı deneyebilirsiniz. İçerik Bulutu gibi sitelere kaydolarak metin yazarlığı beceriniz ile ek gelir elde etmenizi sağlayacak projeler bulabilirsiniz.

Yeni şeyler deneyerek ek gelir kazanabilirsiniz

Bunun farkında olmayan web tasarımcıları ve geliştiriciler olabilir ama bir web profesyonelinin yaptığı projeler ile kazandığı beceriler oldukça fazladır. Web profesyonelleri olarak, para kazandıran çeşitli projeler üzerinde çalışmamızı sağlayan farklı becerilere sahip olduğumuz için şanslıyız.

Her seferinde tekerleği yeniden icat etmek zorunda değilsiniz – bu yazıda bahsettiğimiz altı fikri deneyerek ek gelir kazanmanıza yardımcı olacak projelere adım atabilirsiniz. Ayrıca bu yeni fırsatlardan bazılarını deneyerek hem deneyiminizi hem de müşterilerinizin gözünde değerinizi artırabilirsiniz.