Yaratıcı meslek sahipleri için en iyi 12 WordPress portfolyo eklentisi

GenelKategori
Okuma süresi: 10 dk
Tom Ewer

Bir sanatçı, fotoğrafçı, tasarımcı ya da yazarsanız, bu makale sizi düşünerek yazıldı. Web siteniz için en iyi WordPress portfolyo eklentisini bulmanıza yardımcı olmak istiyoruz. Yaratıcı iş yapan biri olarak, web siteniz genellikle potansiyel bir müşterinin sizinle ilk temas noktasıdır ve iyi bir ilk izlenim bırakmak için en iyi şansınızdır. İşe yeni başlıyorsanız, örnek işlerinizi gösterecek kapsamlı bir portfolyonuz olmayabilir. Ama önünde sonunda mevcut işlerinizi web sitenizde sergileyebileceğiniz bir yönteme ihtiyacınız olacak. Bu makalede, mevcut sitenize kolayca bir portfolyo bölümü eklemenizi sağlayan ücretli ve ücretsiz en iyi WordPress portfolyo ve galeri eklentilerini inceleyeceğiz.

Neden bir WordPress portfolyo eklentisine ihtiyacınız var?

İçlerinde halihazırda portfolyo özellikleri olan WordPress temaları da bulunuyor, ama kullanmakta olduğunuz temadan memnunsanız, tema değiştirmek yerine bir portfolyo eklentisi kullanmak sizin için daha pratik olabilir.

Ayrıca eklentiler, portfolyonuzu WordPress içindeki merkezi bir konumdan profesyonel bir şekilde yönetmenizi ve sergilemenizi kolaylaştırır.

Galeri ve portfolyo eklentisi terimleri sıklıkla birbirlerinin yerine kullanılır. Ancak, galeri eklentileri fotoğraf gibi görsel odaklı işler için, portfolyo eklentileri ise ek ayrıntılar içeren projeler için daha uygundur.

Sizin için seçtiğimiz eklentiler:

1. Nimble Portfolio
2. Essential Grid
3. Wonder Portfolio Plugin
4. NextGEN Gallery
5. Envira Gallery Lite
6. Media Grid
7. WordPress Portfolio Plugin (WP Portfolio)
8. Easy Portfolio
9. Gallery by GhozyLab
10. Go Portfolio
11. WP Auto Grid
12. Custom Content Portfolio

Şimdi hepsine daha yakından bakalım!

1. Nimble Portfolio

WordPress portfolyo eklentisi Nimble Portfolio

Nimble Portfolio, hem masaüstü hem mobil cihazlarda profesyonel bir görünüm sağlayan responsive bir tasarıma sahip. İçeriğindeki PrettyPhoto lightbox, fotoğraf, video hatta PDF gibi çeşitli ortam türlerini çekici bir şekilde sergileyebiliyor.

Küçük resimler kolayca biçimlendirilip özelleştirilebiliyor ve eklentinin içindeki sınıflandırma ve sıralama özellikleri sayesinde ziyaretçiler portfolyonuzun belirli alanlarına hızlıca göz atabiliyorlar.

WordPress portfolyo eklentisi Nimble Portfolio örnek

Nimble Portfolio’nun ücretsiz sürümü etkileyici, ancak geliştiricinin farklı görünümler, fotoğrafların bir pencere içinde gösterilmesini ve arka planın karartılmasını sağlayan lightbox ve alternatif sıralama seçenekleri içeren ücretli eklentileri de bulunuyor.

2. Essential Grid

WordPress portfolyo eklentisi Essential Grid

Essential Grid, ThemePunch tarafından geliştirilen güçlü bir eklenti. ThemePunch, Essential Grid’in WordPress için en popüler grid eklentisi olduğunu iddia ediyor. Grid’i, site içinde bulunan objelerin birbirleri ile hizalanması için kullanılan bir iskelet sistemi olarak tanımlayabiliriz.

Eklentinin sitesi, sanatsal portfolyolar, WooCommerce ürünleri ve sosyal medya akışları gibi çeşitli örnekler sergiliyor. Eklentiyi kullanmak çok kolay, tek yapmanız gereken bir yazıya veya sayfaya kısa bir kod yerleştirmek. Güçlü yapılandırma seçenekleri WordPress yöneticisinden kontrol ediliyor. Her grid’i yaratıp, içlerindeki Kaynak, Grid Ayarları, Görünümler, Animasyonlar gibi sekmelerden istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz.

Eklentinin en güçlü özelliklerinden biri, grid’deki öğelerin görünümünün değiştirilebiliyor olması. Öğe Görünümü editörü, kullanıcıların sürükle-bırak yöntemiyle her şeyi özelleştirebilmelerini sağlıyor. Herhangi bir CSS bilgisi de gerekmiyor.

3. Wonder Portfolio Grid

WordPress portfolyo eklentisi Wonder Portfolio Grid

Wonder Portfolio Grid, pek çok özellik sunan bir eklenti. Bu eklentiyle birden fazla galeri oluşturabilir, portfolyo öğelerine katmanlar ekleyebilir, öğeleri kategorilere göre filtreleyebilir, ses, video ve görsel gibi değişik dosya türlerine tıklayabilir, dosyaları bir lightbox içinde açabilir, altyazı ekleyebilir, sosyal medyayla entegre olabilir ve çoklu şablon kullanabilirsiniz.

Eklentinin ücretsiz sürümünde özellikler sınırlı değil ama görseller filigranlı. Ücretli sürüm ise içeriklerinizi kişiselleştirirken kazanacağınız zaman göz önüne alınırsa uygun bir fiyata sahip.

WordPress galeri eklentisi NextGEN

Fotoğrafçılar için ideal olan NextGEN Gallery, bir milyondan fazla aktif yükleme ile en popüler WordPress galeri eklentisi.

Bu eklenti ile fotoğraf galerileri oluşturabilir, yönetebilir, düzenleyebilir ve bunları albümlere ayırabilirsiniz. Fotoğrafları tek tek veya toplu olarak etiketleyebilir, kırpılabilir, üzerlerine filigran veya meta veri ekleyebilirsiniz.

WordPress galeri eklentisi NextGEN örnek

NextGEN Gallery responsive bir tasarıma sahip ve görseller slayt gösterisi, küçük resim veya tekli fotoğraf olarak, çeşitli lightbox efektleri ile sergilenebiliyor.

Ücretsiz sürüm oldukça güçlü ve çoğu kullanıcı için yeterli. Ama masonry şablonu (öğelerin aralarındaki boşlukları doldurabilen ve içeriklerin sayfa altına doğru devam ettiği bir tasarım) ve film şeridi galerileri gibi ek özellikler ve seçeneklere ihtiyacınız varsa, NextGEN’in bir ücretli Plus sürümü ve entegre e-ticaret özelliklerine sahip bir Pro sürümü de bulunuyor.

WordPress galeri eklentisi Envira Gallery Lite

Envira Gallery, fiyatı sağladığı özellikler ve desteklere bağlı olarak değişen ücretli bir eklenti. Ama biz bugün daha hafif bir sürüm olan Envira Gallery Lite’tan bahsedeceğiz. Lite sürümü, eklentiler ve gelişmiş kişiselleştirilebilirlik gibi belirli özelliklerden yoksun, ancak basit ve kurulumu kolay bir galeri eklentisine ihtiyaç duyan fotoğrafçılar ve sanatçılar için daha uygun.

Bu eklentinin ek ayrıntılar için desteği sınırlı olduğundan, tasarımcıların daha proje odaklı bir portfolyo eklentisi kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

Envira Gallery Lite, mobil uyumlu ve WordPress web sitenizin medya kitaplığındaki görselleri kullanıyor. Çeşitli kırpma, düzenleme ve çoklu sütun halinde sergileme seçeneklerine de sahip.

WordPress galeri eklentisi Envira Gallery Lite örnek

Galeriler, bir WordPress kısa koduyla sayfalara ekleniyor ve görseller küçük resimlerin tıklanmasıyla basit bir lightbox içinde açılıyor. Ek stiller ve seçenekler ise Envira Gallery’nin tam sürümünde bulunuyor.

6. Media Grid

WordPress portfolyo eklentisi Media Grid

Media Grid ücretli bir galeri eklentisi. Bu yazı yazıldığı sırada yaklaşık 9.000 satışı ve 700’den fazla kişinin değerlendirmesiyle 4,5 yıldızlı etkileyici bir ortalama puanı olan Media Grid’in son derece popüler olduğunu söyleyebiliriz.

CodeCanyon’da satılan birçok eklenti gibi, sürükle-bırak yöntemiyle kolayca galeri oluşturma, sıralama ve yeniden boyutlandırma gibi özellikleri bir araya getiriyor. Ayrıca çeşitli lightbox ve sergileme stilleri, medya oynatıcı, grid sayfalandırma (çoklu sayfa), WooCommerce ürün entegrasyonu, entegre öğe araması, neredeyse sınırsız kişiselleştirme seçenekleri gibi özellikler de bulunuyor.

Media Grid’in bahsetmeye değer kullanışlı bir özelliği de, kullanıcıların tamamen kendilerine özel bir portfolyo yaratabilmeleri için her bir öğenin özelliklerinin ayrı ayrı belirlenmesine imkân tanıması.

WordPress portfolyo eklentisi Media Grid örnek

7. WordPress Portfolio Plugin (WP Portfolio)

WordPress portfolyo eklentisi WordPress Portfolio Plugin

WP Portfolio, web tasarımcılar ve yazarlar için uygun ücretsiz bir WordPress eklentisi. Yayınlanmış online işlerinizin ekran görüntülerini otomatik olarak oluşturmak için Shrink The Web hizmetini kullanıyor, ya da isterseniz kendi oluşturduğunuz görselleri de kullanabiliyorsunuz.

Bu eklentide çekici lightbox efektleri veya galeri özellikleri bulunmuyor; öğelerinizi basit, dizin stili bir düzende gösteriyor. Varsayılan görünüm temel ama işlevsel olmakla birlikte CSS ve HTML ile özelleştirilebiliyor.

WordPress portfolyo eklentisi WordPress Portfolio Plugin örnek

Kurulumu WordPress sunucusu ile yapılıyor. Portfolyonuzu web sitenizde görüntülemek için yeni veya mevcut herhangi bir WordPress sayfasına bir kısa kod eklemeniz yeterli.

8. Easy Portfolio

WordPress portfolyo eklentisi Easy Portfolio

Easy Portfolio, web sitenize portfolyo eklemenizi sağlayan hafif bir eklenti.

Portfolyo girdileri özel gönderiler olarak kaydediliyor ve özel bir sınıflandırma ile düzenleniyor. Bir kısa kod kullanarak herhangi bir gönderi veya sayfaya portfolyo galerileri yerleştirebiliyorsunuz.

Portfolyo öğelerinin sayısını ve öğeleri almak istediğiniz kategorileri belirterek portfolyoları özelleştirebiliyorsunuz. Easy Portfolio, fazla ek özellik olmadan temel işlevsellik arayanlar için uygun bir çözüm.

WordPress galeri eklentisi Gallery by Ghozy Lab

Gallery by GhozyLab, ücretsiz ve hafif bir WordPress portfolyo eklentisi.

Easy Portfolio eklentisinin aksine, bu eklenti fotoğraf galerileri için destek, fotoğraf albümleri, görsel karuselleri ve kaydırıcıları, ses, video ve hatta Google Haritalar gibi pek çok özellik içeriyor.

İsterseniz, daha fazla kişiselleştirme ve stil özelliklerinin yanı sıra ek belgeleme ve 7/24 destek özelliği sunan Pro sürümünü de satın alabilirsiniz.

10. Go Portfolio

WordPress portfolyo eklentisi Go Portfolio

Go Portolio ücretli bir WordPress portfolyo eklentisi. Go Portfolio tüm WordPress temalarıyla uyumlu (tek yapmanız gereken bir gönderiye veya sayfaya yerleştirmek) ama özellikle Visual Composer ile çok iyi çalıştığından bahsediliyor.

Şablon hem masaüstü hem mobil cihazlarda düzgün çalışıyor ve kişiselleştirilebiliyor. Anket tarzı gönderiler de dahil olmak üzere, sınırsız portfolyo ve gönderi tipini destekliyor.

Birçok ücretli portfolyo eklentisinde olduğu gibi, Go Portfolio da WooCommerce desteği içeriyor, böylece portfolyonuza satın alınabilir ürünler ekleyebiliyorsunuz.

Son olarak, eklentinin puanının 5 yıldız üzerinden 4.59 olduğunu da belirtelim.

11. WP Auto Grid

WordPress portfolyo eklentisi WP Auto Grid

WP Auto Grid de ücretli bir WordPress portfolyo eklentisi ama Go Portfolio’nun aksine öğelerin yönetim şekline farklı bir yaklaşım getiriyor.

Özel bir gönderi türü oluşturmak ve WordPress yöneticisi aracılığıyla içine öğe eklemek yerine, WP Auto Grid’i WordPress’in içindeki bir dosyaya yönlendiriyorsunuz. WP Auto Grid dosyayı tarıyor ve görselleri galeri içerikleri olarak kaydediyor. Alt klasörler de galeri içindeki kategoriler olarak görülüyor.

Peki, neden böyle bir özellik isteyesiniz? Sabit bir diskin içinde yüzlerce fotoğrafınız olduğunu düşünün. Tüm bu fotoğrafları ayrı galeri öğeleri olarak manuel bir şekilde içe aktarmanız oldukça yorucu olur. İşlemi otomatikleştirmek isterseniz de size özel bir kod yazmanız gerekir.

WP Auto Grid böyle durumlar için ideal. Portfolyo gibi görsel ağırlıklı bir web sitesi oluştururken de size çok yardımcı olabilir.

12. Custom Content Portfolio

WordPress portfolyo eklentisi Custom Content Portfolio

Listemizin son maddesi, başka bir ücretsiz ve hafif WordPress portfolyo eklentisi olan Custom Content Portfolio. WordPress’e uzun zamandır katkıda bulunan ve Theme Hybrid’i geliştiren Justin Tadlock tarafından yaratılan Custom Content Portfolio eklentisinin diğer WordPress portfolyo eklentileri gibi fazladan yan özellikleri yok.

Eklentinin yaptığı iş basit: Portfolyo girişleriniz için yeni bir özel gönderi oluşturuyor. Portfolyo girişlerinizin “taban” arşivi portfolyo sayfanız olarak çalışıyor ve her ayrı portfolyo girişinin ayrı URL’si oluyor.

Basit bir eklenti arıyorsanız ve işin kişiselleştirme kısmını kendiniz halletmek istiyorsanız, Custom Content Portfolio tam size göre.

Sonuç olarak

Daha önce sizler için 5 ücretsiz online portfolyo hazırlama sitesini derlemiştik. WordPress ile bunu bir adım ileri taşıyabilir, eklentileri ile tema değiştirmenize gerek kalmadan mevcut web sitenizde profesyonel işlerinizin sergilenmesini sağlamak gibi önemli bir ihtiyacı giderebilirsiniz.

Eğer fotoğraflarınızı veya sanat eserlerinizi sergilemek istiyorsanız NextGEN ya da Elvira Gallery gibi galeri eklentileri deneyebilirsiniz. İşlerinize ek açıklama yazmanız gerekiyorsa WP Portfolio ya da Custom Content Portfolio’yu tercih edebilirsiniz. Kapsamlı özellik setiyle Essential Grid, küçük bir maliyetle de olsa, yaratıcı bir mesleği olan herkes için iyi bir çözüm sağlayabilir.

Editörün notu: 2017’nin en iyi 5 WordPress portfolyo eklentisi’ne de göz atmanızı tavsiye ederiz.