Etkilemek için tasarlayın: 5 ücretsiz online portfolyo hazırlama sitesi

BaşlangıçKategori
Okuma süresi: 7 dk
Lisa Stambaugh

Görsel/yaratıcı pazarlarda iyi bir yer edinmek istiyorsanız gösterişli, iyi sunulmuş bir portfolyo olmazsa olmazınızdır. Ancak çoğu zaman yaratıcı işler yapanlar (tasarımcılar, geliştiriciler, fotoğrafçılar, sanatçılar), ilk izlenimi etkileyici olmayan ve sonuçta potansiyel müşterileri başkalarına yollayan portfolyolarla sabote ederler. Bunu söylemişken, işlerinizi göstermek için tonla para harcamanıza da gerek yok çünkü pek çok ücretsiz online portfolyo hazırlama sitesi var.

Online portfolyonuz, dijital kartvizitinizdir.

Online portfolyonuz, tamamlanmış işlerinizi depoladığınız online depolama alanının ötesine geçerek, dijital kartvizitiniz haline gelir ve yaratıcı kimliğinizi en iyi şekilde yansıtır. İşlerinizi göstermek için en iyi online portfolyo hazırlama sitesini seçmek, iyi işler yapmak kadar önemlidir.

Eğer portfolyonuzun yer aldığı, kendi web siteniz varsa, yaşasın! Ancak yeterli zamanınız, gerekli becerileriniz veya bütçeniz yok ise üçüncü tarafların sunduğu online portfolyo hazırlama hizmetlerinden faydalanmak da oldukça çekici bir opsiyon olabilir.

Aşağıdaki 5 ücretsiz online portfolyo hazırlama web sitesi ile daha fazla iş bulabilirsiniz

 1. Behance
 2. Adobe Portfolio
 3. Coroflot
 4. Cargo
 5. Crevado

Şimdi, en popüler 5 ücretsiz online portfolyo hazırlama web sitesine daha yakından bakalım.

1. Behance

online portfolyo hazırlama behance
Küratörler tarafından “Öne Çıkanlar” arasında listelenmesi durumunda Behance size ek görünürlük de verir.

En iyi online portfolyo hazırlama sitelerinden biri Behance. Bu sitenin teması, işlerinizi farklı formlarda yerleştirmenize fırsat vererek, hepsini bir arada, etkileyici bir şekilde sergilemenizi sağlıyor. İşlerinizi yaratıcı veya iş alanına, ülkeye, okula ve Adobe Creative Cloud aracı gibi farklı parametrelere göre sıralayabilirsiniz.

Behance, önce gelen okul ve organizasyonlara da yaratıcı ağ hizmeti veriyor ve işleri, diğer online galerilere dağıtıyor. Bunlara ek olarak, pek çok yaratıcı marka ve şirket de çalışan bulmak için Behance’i kullanıyor.

Misyon: “Fikirlerin hayata geçmesi için yaratıcı dünyaya güç vermek.”
Maliyet: Ücretsiz
Portfolyo adresiniz: behance.net/kullaniciadi
Tasarım seçenekleri: Standart, üst düzey sayfa tasarımı; proje sayfalarına göre farklı tasarım seçenekleri de var.
Güzel bir ekstra: Küratörler tarafından “Öne Çıkanlar” arasında listelenmesi durumunda Behance size ek görünürlük de verir.

2. Adobe Portfolio

online portfolyo hazırlama adobe portfolio
Bu portfolyo, Adobe Creative Cloud planlarıyla birlikte ücretsiz geliyor.

Online portfolyo hazırlama uygulamalarının en iyileri arasında yer alan Adobe Portfolio, Adobe Creative Cloud planlarıyla birlikte ücretsiz geliyor ve hem hızlı, hem de kolay bir şekilde işlerinizi sergileyecek bir web sitesi kurmanızı sağlıyor. Özellikleri arasında şık tasarımlar, esnek kişiselleştirme, responsive tasarım ve canlı düzenleme yer alıyor. Adobe Portfolio, Behance ile kusursuz bir şekilde entegre oluyor ve bu sayede Behance’teki işlerinizi aktarabiliyorsunuz. Aynı şekilde, Adobe Portfolio’nuza eklediğiniz yeni işler de kolayca Behance hesabınıza aktarılabiliyor.

Misyon: “Adobe’nin tüm ürün grupları için geçerli olan misyonu, ‘kreatiflere en iyi işlerini oluştururken ihtiyaç duyacakları araçları sağlamak ve hak ettikleri görünürlüğü elde etmelerini sağlamak’tır.”
Maliyet: Adobe Creative Cloud ile birlikte ücretsiz
Portfolyo adresiniz: Kendi alan adınızı kaydedip kullanabilirsiniz
Tasarım seçenekleri: Sekiz adet standart tasarımdan birini seçebilirsiniz
Güzel bir ekstra: Mevcut Behance portfolyonuzla kusursuz entegrasyon

3. Coroflot

online portfolyo hazırlama coroflot
Coroflot’un yaratıcı yetenek arayanlar için büyük ve aktif bir iş bulma bölümü var.

Coroflot, dünyanın dört bir yanındaki tasarım odaklı şirketler tarafından farklı yaratıcı disiplinlerde çalışan bulmak için kullanılıyor. Katılım için başvuru yapmak gerekiyor ve başvurular, kabul edilip edilmediğinizin belirlenmesi için gözden geçiriliyor. Bu titiz inceleme süreci sayesinde Coroflot, yetenek pazarı için güvenli, mutlaka ziyaret edilmesi gereken online portfolyo hazırlama web siteleri arasında yer alıyor. Coroflot, 2001’den bu yana dünyanın dört bir yanındaki kreatif ve tasarımcıdan maaş bilgisi topladı ve raporladı.

Misyon: “Kreatif profesyonellere ve eleman arayan şirketlere birbirlerini bulma fırsatını verecek ortam ve fırsatları sunmak.”
Maliyet: Ücretsiz
Portfolyo adresiniz: coroflot.com/kullaniciadi
Tasarım seçenekleri: Profil sayfası opsiyonuna sahip, tek bir standart tasarım
Güzel bir ekstra: Maaş anketi bilgilerine erişim

4. Cargo

online portfolyo hazırlama cargo
Cargo ile portfolyonuz için kendi alan adınızı kullanabilirsiniz.

Cargo, geniş kişiselleştirilebilir tasarım şablonları ile üyelerine bağımsız web siteleri sunuyor. Dikkate alınması gereken bir konu, Cargo’ya üye olmak için birinin size davet etmesinin gerekmesi. Buna rağmen bir Cargo hesabı için başvuru yapabilir ve inceleme süreci sonunda kabul edilmeyi bekleyebilirsiniz. Başvuru sürecinde kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve işlerinizi sergilemeniz için neden Cargo’nun en iyi platform olduğunu belirtmeniz gerekiyor.

Misyon: “Yetenekli kişilerin interneti keşfetmesini sağlamak için erişilebilir araçlar ve içerik ağları oluşturmak.”
Maliyet: Ücretsiz
Portfolyo adresiniz: Domain sorgulama aracımızı kullanarak almak istediğiniz alan adını arayabilir ve kendi alan adınızı kullanabilirsiniz
Tasarım seçenekleri: 40’tan fazla tasarım seçeneği var

5. Crevado

online portfolyo hazırlama crevado
Crevado, ücretsiz olarak temel bir hesap edinmenizi sağlıyor; ekstra özellikler ücrete tabi.

Ücretsiz online portfolyo hazırlama sitelerinden biri olan Crevado, online portfolyo sitenizi kolaylıkla oluşturmanızı ve yönetmenizi sağlıyor. Ücretsiz plan kapsamında resim sayısı özellikler sınırlı olsa da, Plus ve Premium planların yeni alan adları, PayPal üzerinden satış ve kişiselleştirilmiş CSS gibi özellikleri bulunuyor.

Misyon: “Yaratıcı insanların online ortamda işlerini sergileyebilmelerini sağlayan bilfiil online araç haline gelmek.”
Maliyet: Temel hesap ücretsiz; ekstra özellikler ücrete tabi
Portfolyo adresiniz: Ücretsiz hesapla için kullaniciadi.crevado.com. Premium plan, yeni alan adlarını destekliyor
Tasarım seçenekleri: 9 adet temel tema, her birinin koyu ve açık renk seçenekleri mevcut
Güzel bir ekstra: Yükseltilmiş hesap kapsamında portfolyonuzda yer alan işlerinizi PayPal kullanarak satabilirsiniz

Sizin için doğru olan online portfolyo hazırlama platformu hangisi?

online portfolyo hazırlama şimdi başlayın
Blake Wheeler, UnSplash aracılığıyla.

Hangi ücretsiz online portfolyo hazırlama sitesinin sizin için uygun olduğunu bilmiyor musunuz? Aşağıdaki soruları yanıtlamak, nihai kararı vermenize yardımcı olabilir:

 • Yalnızca seçtiğiniz müşterilerin göreceği bir portfolyo mu yoksa herkesin rahatça görüntüleyebileceği bir portfolyo mu oluşturmak istiyorsunuz?
 • Yaratıcı kişilerden oluşan, mesaj forumları ve interaktif özellikleri olan sanal bir topluluğa üye olmak istiyor musunuz?
 • Portfolyonuzun görünümü söz konusu olduğunda tüm kontrolün sizde olmasını mı istiyorsunuz, yoksa tasarım konusunda esnek olabilir misiniz?
 • İş ilanları ve bilinen işverenlerle işbirlikleri gibi iş bulma fırsatlarınızı geliştirecek özellikler istiyor musunuz?
 • Maaş anket sonuçları gibi ek bilgilerle ilgileniyor musunuz?
 • Kendi alan adınızı kullanmak istiyor musunuz?

Mevcut ve potansiyel müşterilerinizin, adiniz.crevado.com yerine adiniz.design veya adiniz.photography adresini hatırlamaları daha kolay olacaktır.

Alan adınızı almaya hazır mısınız? Öncesinde, Mükemmel alan adı seçimi için 10 ipucu başlıklı yazımızı okuyun.

Unutmayın; biraz kırıtmak, kendinizi satmanıza yardımcı olur

Hangi çözümü seçerseniz seçin, en etkileyici portfolyo sitelerinin ortak özellikleri olduğunu unutmayın. Söz konusu özellikler şöyle:

 • Yalnızca sahiplerinin en iyi işlerinden oluşurlar
 • Hacme değil, kaliteye odaklanırlar
 • Kişisel projeler, gönüllü projeler ve ücretli projeler de dahil olmak üzere her alandan işi kapsarlar
 • Portfolyo sahibinin müşterilerin ihtiyaçlarına göre iş yapabildiğini, bunun yanı sıra bağımsız olarak iş yapabildiğini de gösterirler
 • İşler, görüntüleyenlerin kafasını karıştırmayacak şekilde organize edilmiştir
 • Yalnızca tamamlanmış işleri gösterirler.

Artık ne bekliyorsunuz? Bu yazımızdaki önerilerimizi göz önünde bulundurun ve portfolyonuzu oluşturun!

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin