Yılbaşı alışveriş dönemi için e-ticaret sitenizi nasıl iyileştirebilirsiniz?

GenelKategori
Okuma süresi: 16 dk
Bryan Caplan

Satış oranları hızla büyüdükçe online ticaret de gelişmeye devam ediyor. Eğer bu yılbaşı alışveriş dönemine bir e-ticaret web sitesi açarak girmeyi düşünüyorsanız veya halihazırdaki e-ticaret sitenizi 2021 yılbaşı alışveriş sezonu yaklaşırken optimize etmek istiyorsanız, şimdi tam zamanı.

2022 yılının, e-ticaret yoluyla yapılan satışların hacminin trilyon dolara ulaşacağı yıl olacağı tahmin ediliyor.

Şüphesiz ki bu satışların çoğu tatil alışveriş sezonlarında yoğunlaşıyor. Özellikle yılbaşı alışveriş sezonunun hızlıca yaklaştığı bugünlerde online alışverişi tercih eden potansiyel müşterilerinizin nazarında işletmenizi çekici kılmanıza yardımcı olacak bir yol haritası hazırladık. Bu harita aynı zamanda müşterilerle angaje olup satışlarınızı dönüştürmenize de yardımcı olabilir.

2021 yılbaşı alışveriş sezonunu önceden planlayın

E-ticaret rekabet oranının yüksek olduğu bir mecradır. Bu yüzden, 2021 yılbaşı alışveriş sezonuna şimdiden hazırlıklı olmanız önemli. Bu yılbaşı alışveriş döneminde işletmeniz için faydalı olabilecek yapılacak işler listesini kontrol etmeden önce, birlikte 2021 sezonu için önemli sayılabilecek ipuçlarına bir göz atalım.

Yılbaşı alışveriş sezonunda ekibinizi büyütün

E-posta kampanyanızı başlattığınız ilk günden yüzlerce ya da binlerce sipariş aldığınızı hayal edin.

Yeterli çalışanınız olmadığı sürece hem ekibiniz zorlanır, hem de müşterilerinizin alışveriş deneyimi bundan olumsuz etkilenir.

2021 alışveriş sezonunda işletmenizde yaşanabilecek karmaşayı engellemek için güvenilir bir ekibiniz olduğundan emin olmalısınız. İyi bir takım, işletmenizin bu dönemde ve sonrasında sipariş süreci, karşılaması ve takibinde operasyonlarını sorunsuz gerçekleştirmesine yardımcı olur. Ayrıca, sunduğunuz müşteri hizmetleri deneyimi de bundan olumlu etkilenir.

İlgili yazı: Başarılı küçük işletme sahiplerinin üretkenlik sırları

Müşteri hizmetleri deneyimini iyileştirin

Çok sayıda ürün satabilmek küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için mükemmel bir durum. Ancak eşsiz fırsatlar beraberinde kimi zorlukları da getirir. Müşterilerinizin şikayetleri, soruları ve geri dönüşleri her zaman iç açıcı gelişmelerden sayılmayabilir. Şu soruyu bir işletmeci olarak kendinize yöneltmekte fayda var: Müşteri hizmetleri yönetimi için halihazırda bir süreç planlamam mevcut mu?

Ekibinizi genişletmek istemiyorsanız, otomasyona yönelin.

Bu durumda, sesli veya yazılı sohbet robotları (chatbot), bilgi tabanları ve sıkça sorulan sorular (SSS) gibi araç ve sayfalardan faydalanabilirsiniz. Eğer vaktinizi ve kaynaklarınızı verimli bir şekilde harcamak istiyorsanız, müşterilerinizin yönelteceği temel soru ve sorunlarına kendi kendilerine cevap bulmalarını sağlamak günümüz e-ticaretinde önemli bir detay sayılır. Bunların yanı sıra, müşteri iletişim sayfasını da optimize etmek müşterilerinizin gözünde saygınlığınızı artırır. Günümüzde otomasyon hızla büyüyen bir fenomen olsa da birebir insani kontak da farklı müşteri profillerinin aradığı hizmetlerden sayılır.

Müşterilerinizin yılbaşı alışveriş ihtiyaçlarını iyi analiz edin

2021 yılbaşı alışveriş sezonuna girerken hatırlamanız gereken detaylardan biri de müşterilerinizi tam manasıyla anlamanın önemidir.

Müşterilerinizi alışverişe iten detayları anlayamazsanız, istediğiniz satış rakamlarına ulaşmak zorlaşır.

Müşterilerinizin size nasıl yönlendiğini, ne zaman neleri satın aldığını anlayabilmek için Facebook Insights, Google Analytics gibi araçların yanı sıra e-ticaret web sitenizin iç analitiklerinden de faydalanabilirsiniz. Örneğin, sitenizi GoDaddy Hazır Web Sitesi gibi bir ürünle oluşturduysanız, GoDaddy InSight ile bu verilere kolayca erişebilirsiniz.

Yılbaşı alışveriş döneminde e-ticaret web siteniz için trafik artırıcı yöntemler

E-ticaret web sitenizin uzun ömürlülüğü uyguladığınız dijital pazarlama stratejilerine bağlıdır. Kimi işletmeciler satışlarını artırmak için bir dijital pazarlama ajansıyla anlaşırken, kimi işletmeciler ise böyle bir hizmeti dışarıdan alacak bütçeye sahip olmayabilir.

Her iki durumda da izleyebileceğiniz yöntemlere göz atalım:

1. Sosyal Medya

Ülkemizdeki internet kullanıcılarının günde yaklaşık 3 saatlerini sosyal medyada geçirdiğini biliyor muydunuz?

Eğer e-ticaret web sitenizle bu değerlere yatırım yaparsanız, potansiyel müşterileriniz yılbaşı alışveriş döneminde hediye alacağı arkadaşları ve aileleriyle chat yaparken kendilerinin istek ve ihtiyaçlarını anlayıp bir adım öne geçebilirsiniz. Bu da, daha sıkı müşteri ilişkileri kurup satışlarınızı artırmanıza önemli katkıda bulunur.

Türkiye'deki internet kullanıcılarının her birinin ortalama 10 sosyal medya hesabı kullandığını hesaba kattığımızda, işletmeniz için doğru kullanıcılara ulaşmanın iyi bir planlamayla son derece mümkün olduğunu göreceksiniz.

Ülkemizde en çok kullanıcı sayısına sahip sosyal medya platformları sırasıyla Facebook, YouTube ve Instagram'dır. Bu yılbaşı alışveriş sezonu ve sonrasında sosyal medyadan tam anlamıyla faydalanmak için şu ipuçlarını inceleyebiliriz:

Video içeriklerden faydalanın

Video'lar potansiyel müşterilerinizin ilgisini cezbedip ürünlerinize angaje olmalarını sağlar. Bugünlerde, sosyal medya platformu farketmeksizin, kullanıcılar her geçen gün daha fazla video bazlı içerik talep ediyorlar.

Video'lar, ürettiğiniz içerikten bağımsız bir şekilde, müşterinizle angajmanınızı sağlayacak anahtar teknolojilerden biridir.

İlgili yazı: Instagram hikayeleri: Müşterilerinizle etkileşim yaratmanızı sağlayacak 10 fikir

Sosyal medyada canlı yayın yapın

Facebook, Instagram ve YouTube'un canlı yayın yapabilmenizi sağlamalarının bir sebebi var. Takipçileriniz canlı yayınları âna dair güncel birer deneyim oldukları için oldukça severler. Örneğin, yılbaşı alışveriş döneminde sunacağınız son fırsatları kaçırmamak için yayınınıza katılımcı olarak bağlanırlar.

Canlı yayın videolarınız hem müşteri kitlenizle samimi bir bağ oluşturmanıza, hem de kendilerinden anlık geri dönüş almanızı sağlar. Sosyal medyada canlı yayın yapmanın maddi gideri minimaldir. Bir cep telefonu ya da tablet işinizi kolaylıkla görür.

2. Yılbaşı alışveriş e-posta pazarlaması

yılbaşı alışveriş mobil akıllı telefon kutlama

Uluslararası bir araştırmaya göre e-posta pazarlamasına yapılan yatırımlarda dolar başına ortalama 44 dolara kadar kazanç elde edebilirsiniz.

E-posta pazarlaması, e-ticaret web sitelerinin pazarlama stratejilerinin temel taşlarından biri olmalı.

E-posta pazarlaması sayesinde müşterilerinizle ilgili temel izlenimi edinip sonrasında gelecek kampanyalarınız için kendilerine ulaşıp farklı fırsatlar da sunabilirsiniz.

Başarılı e-posta kampanyaları yürütmek için şu detaylara dikkat etmeniz tavsiye olunur:

Orijinal ve marka görünürlüğünü artıran e-posta şablonları hazırlayın

Yılbaşı alışveriş sezonunda, bu dönemin ruhuna uygun olan ve markanızı da görünür kılan şablonlar oluşturmanız önemli. Bunu her farklı sezon için uygulayabilirsiniz. Kendinize ait temel bir e-posta şablonunuzun olması müşterilerinize çekici bir alışveriş deneyimi sunar. Tutarsız bir tasarım politikası marka ve işletmenize satış kaybı olarak yansıyabilir.

GoDaddy Web Siteleri + Pazarlama Araçları, e-ticaret web sitenizin tasarımına uygun olarak, spam dosyasına düşmeyen can alıcı e-posta kampanyalarını hazırlayabileceğiniz entegrasyon ve araçlarla gelir.

E-posta kampanyalarınızda hem görsellerden, hem de metinlerden faydalanın

Müşterilerinizin profilleri birbirlerinden oldukça farklı olabilir. Kimi müşterileriniz yılbaşı alışveriş sezonundaki kampanyalarınızın yalnızca metin bazlı özetini incelemek isterken, sayıca çoğunlukta olan bir diğer kitle ise görsellere yoğun ilgi duyar.

Ayrıca, görsel bazlı kampanyalarınız Gmail gibi elektronik posta hizmeti sağlayıcılarınca (ESPs) doğrudan promosyonlar kutusuna düşürülür. Bu da, daha efektif bir şekilde müşterilerinize erişmenize yardımcı olur.

E-ticaret web siteniz üzerinden, görsel ve metin kullanımı dengeli e-postalarla potansiyel müşteri kitlenize ulaşmanız son derece kolaylaşır.

E-postalarınızı tutarlı aralıklarla yollayın

Yılbaşı alışveriş ve tatil sezonu gibi dönemlerde müşterilerinizin e-posta kutuları patlarcasına dolmaktadır. Haftalık, olmadı iki haftada bir, e-posta yollamak külfetli bir iş gibi anlaşılabilir. Ancak daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi, müşterileriniz bu tarz sezonlara aylar öncesinden hazırlanmaya başlar. Bunun için, Eylül'den Aralık sonuna kadar olan zaman aralığında e-postalarınızı mutlaka düzenli aralıklarla göndermelisiniz.

E-ticaret web sitenizi müşterilerinizin gözünde görünür kılmalısınız. Yoksa, unutulup gitmeniz işten bile değil.

Yılbaşı alışveriş döneminde e-ticaret sitenizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Yılbaşı alışveriş döneminde e-ticaret web sitenizi tam anlamıyla görünür kılmak için yapmanız gereken hazırlık aşamalarına ek olarak gereken kontrollere odaklanalım:

E-ticaret web sitenizi hazırlayın

Online mağazanız için önemli adımları atmakla işe başlayabilirsiniz:

Tasarruf etmeye yönelin

Kredi kartı işlem ücretlerinizi gözden geçirin. Her bir işlem başına yüksek pay ödüyor olmanız olası. Bu olası kârınızı sokağa atmak gibi de yorumlanabilir.

Bu durumda, kredi kartı sözleşmelerinizi gözden geçirip bankanızla iletişime geçebilirsiniz. Son dönemdeki oranlar hakkında bilgilendirme isteyebilirsiniz. Veyahut, bizzat bu işlemi sizin adınıza gerçekleştirebilecek aracılarla çalışabilirsiniz.

Sitenizdeki ölü bağlantıları temizleyin

Eğer e-ticaret web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar 404 gibi bir hata koduyla karşılaşırlarsa sitenizin açık olduğu sekmeyi kapatıp muhtemel rakiplerinize yöneleceklerdir. Bunun önüne geçmek için, Google Search Console hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Görsellerinizi iyileştirin

Eğer sitenizin daha hızlı yüklenmesini istiyorsanız, görsellerinizi iyileştimek sizin elinizde. Sitenizde hatrı sayılır sayıda görsel bulunacaktır ve bu önemli bir detaydır.

E-ticaret web sitenizin yavaş yüklenmesi potansiyel müşterilerinizi kaybetmenize yol açabilir.

Görsellerinizi iyileştirmek için Akamai gibi imaj kalitesini korurken dosya boyutunu küçülten araçlardan faydalanabilirsiniz.

Arama kutunuzun çalıştığından emin olun

Potansiyel müşterileriniz sitenizi incelerken kategorilerden ya da öne çıkardığınız ürünlerin olduğu sekmelerden faydalanabilir. Ancak, potansiyel alıcılar özellikle yılbaşı alışveriş sezonu gibi dönemlerde e-ticaret sitenizde spesifik bir ürünü aramak isterler. Bunun için arama kutunuzun çalışır olması avantajınızadır.

E-ticaret web sitenizin SEO değerlerini kontrol edin

Sitenizin Google gibi arama motorlarında daha görünür olup üst sıralarda yer alması için arama motoru optimizasyonu (SEO) e-ticaretin ve online görünürlüğün olmazsa olmazlarından. Bunun için şu adımları uygulamakta fayda var:

Geçmişte kullandığınız anahtar terimleri gözden geçirin

Daha önce kullandığınız ve SEO performansınızı artıran anahtar kelime ve terimleri gözden geçirin. İşe yaradığını verilerle destekleyebildiklerinizi optimize edip tekrar kullanın.

Ürün açılış sayfaları için daha derinlemesine detaylı içerik sağlayın. Bu sayfaları video'larla destekleyin. Böylelikle daha çok geri dönüş bağlantı sayısına erişeceksiniz.

Ürün sayfalarınız için daha uzun anahtar terimlerden faydalanın

Her bir ürün sayfası, belirli bir ürün için istediğiniz derinlikte içerik sağlamanızı mümkün kılar. Özellikle ürün tanımları önem arz eder. Bu sayfaları "Babalar için en iyi yılbaşı hediyesi nedir?" gibi uzun sorularla şekillendirip hem standart aramalarda, hem de sesli aramalarda görünür olursunuz.

Anahtar kelimeler üzerinden şekillenen açılış sayfaları hazırlayın

İnsanlar yılbaşı alışveriş sezonunda çok farklı aramalarda bulunur. Dolayısıyla anahtar terim ve kelimeler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bunun için farklı anahtar aramalar için açılış sayfaları hazırlamak yararınıza olacaktır. Örneğin aşağıdaki gibi kategorilerde açılış sayfaları hazırlayabilirsiniz:

  • Yılbaşı alışveriş fırsatları
  • Babanız için yılbaşı hediyeleri
  • Anneniz için yılbaşı hediyeleri
  • Yılbaşı alışveriş indirimleri
  • Yılbaşı indirimi özel

Yılbaşı alışveriş kampanyalarınızı başlatın

yılbaşı alışveriş kutlama insanlar

Fotoğraf: Matt Popovich, Unsplash aracılığıyla

Yılbaşı alışveriş sezonu için online mağazanızı iyileştirdiyseniz, sıra görünürlüğünüzü artırmaya geliyor:

Yılbaşı alışveriş sezonu için bir pazarlama takvimi oluşturun

Google Calender gibi online hizmetleri kullanarak kolayca bir pazarlama takvimi oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra, daha geleneksel yöntemlerle basılı takvimler hazırlayıp pazarlama planlamanızı buna göre şekillendirebilirsiniz.

Bu takvim temelde işletmenizin aylık pazarlama planlamasıdır. Bu şekilde, e-postalarınızı hangi aralıklarla atacağınızı, video ve sosyal medya paylaşımlarınızı hangi aralıklarla çıkacağınızı hesaplayabilirsiniz.

Bu takvimi tüm ekibinizle paylaşmış olmanız önemlidir.

Müşterilerinizi heyecanlandırın

Potansiyel müşterilerinize yılbaşı alışveriş sezonu öncesinde yaklaşan kampanyalarınızla ilgili tüyolar verebilirsiniz. Bu şekilde müşterileriniz beklenti içine gireceklerdir. Tüyo verdiğiniz ürün veya açılış sayfalarını e-postalarınıza ekleyerek ürünlerinizin görünürlüğünü artırabilirsiniz.

Ürün kargolama tarihlerini açıkça belirtin

Kimi müşteriler yılbaşı alışveriş sezonu gibi dönemlerde hediyelerini satın almak için son ana kadar beklerler. Bu gibi müşterilerinizin gözünde saygınlığınızı korumak için ürünlerinizin kargo tarih aralıklarını açıkça belirtmenizde fayda var.

Ürün teslimat tarihlerini ve yöntemlerinizi anlattığınız açılış sayfaları oluşturun. Bu sayfalarda her aşamayı detaylandırın. Bu şekilde müşterileriniz tam vaktinde hediyelerini sevdiklerine ulaştırabilirler.

Bu sayfaya yönlenen bağlantıyı her bir ürün sayfasının altına yerleştirin. Ayrıca, kimi e-posta kampanyalarınızı bu detaylar etrafında şekillendirin.

Popüler hediyeler sayfaları hazırlayın

İnsanlar işlerini kolaylaştıran işletmecileri her zaman severler.

Potansiyel müşterilerinizin alışveriş deneyimini çekici kılmanın yollarından biri de popüler ya da en çok tercih edilen ürünler sayfalarıdır. Bu şekilde, müşteriler sizin ürünlerinize rağbetin bol olduğundan emin olup, satın alış davranışlarını buna göre şekillendirirler. İşletmeniz kullanıcıların gözünde hediye almak için idealleşir.

Bu sayfaları sosyal medya ve e-posta pazarlama kampanyalarınızda duyurabilirsiniz.

Ortalama sipariş sayısını artırın

Eğer insanlar yılbaşı hediyesi almak için sizi tercih edeceklerse, siz de bu durumdan profesyonelce kâr edebilirsiniz. "İki alana bir bedava" ya da "100 liralık alışverişlerinize 10 liralık hediye kuponu" gibi seçeneklerle müşterilerinizin daha fazla ürünü bir arada almalarını sağlayabilirsiniz.

Hediye paketleri oluşturun

Yılbaşı alışveriş sezonu gibi dönemlerde birden fazla ürünü barından hediye paketleri oluşturabilirsiniz. Bu şekilde ortalama sipariş sayısını da artırmış olursunuz. Bu hediye paketlerinizi ana sayfanızda öne çıkarıp, e-posta ve sosyal medya yoluyla duyurabilirsiniz.

Herkes için ulaşılabilir olun

Şu adımları da uygularsanız daha geniş potansiyel müşteri kitlelerinin beğeni ve ihtiyaçlarına cevap verebilirsiniz:

Farklı ödeme yöntemleri kullanın

Günümüzde insanlar yalnızca kredi kartı ya da PayPal gibi hizmetleri kullanmıyorlar. Google Pay ve benzeri ödeme yöntemleri sayıca artmakta. Ne kadar çok ödeme yöntemi kullanırsanız, o kadar geniş bir kitleye hitap edersiniz.

Kabul edebileceğiniz ödeme yöntemlerini araştırın ve altyapısını önceden hazırlayın.

Teslimat seçeneklerinizi gözden geçirin

Bazı müşterileriniz tez canlı olabilirler. Yılbaşı alışveriş dönemine onlar herkesten önce hazırlanırlar. Ekim ve Kasım aylarında alışverişlerini yapmak isterler. Bu yüzden, standart kargo seçeneğini kullanırlar. Geç kalanlar ise hızlı teslimat hizmetlerinden faydalanmak isterler.

Her türlü teslimat seçeneğini müşterilerinize sunmaya özen gösterin.

Test, test, test

Yılbaşı alışveriş sezonunda e-ticaret sitenizin her anlamda kusursuz işleyip işlemediğini ölçmek için ödül avcısı tarzı oyunlaştırmalara gidebilirsiniz. Güvenilir müşteri, meslektaş ve yakınlarınızla birlikte sitenizde alışveriş yapacakmış gibi ürünlerinizi aratın, kargo seçeneklerini ve tarihlerini kontrol edin. Sonrasında da sitenizi iyileştirmek için çeşitli teşviklerle geri dönüşlerini rica edebilirsiniz.

Sitenizi farklı tarayıcı programlarında ve özellikle de mobil cihazlarda test edin. Unutmayın ki müşterilerinizin yarısından fazlası alışverişte mobili tercih eder.

Sezon başladığında potansiyel müşteri trafiğini artırabilmek için hiçbir detayı gözden kaçırmayın. Şimdiden tüm bu adımları uygularsanız, vakti geldiğinde satışlarınızda arzuladığınız değerlere ulaşacaktır.

Son olarak

Alışveriş sezonları ve tatil dönemleri işletmecinin karşısında bir anda beliren etmenlerdir. Yukarıda sıraladığımız tüm adımları uygularsanız tam vaktinde 2021 yılbaşı alışveriş sezonuna hazırsınız.

Ekibinizi genişletip müşteri hizmetlerin deneyiminizi optimize ederseniz müşteri kitlenizin ihtiyaç ve isteklerini gerçek anlamda anlayabilecek hale gelirsiniz. Böylelikle bu sezonda maksimum kazanca ulaşabilirsiniz.

Anlattığımız üzere sosyal medya ve e-posta kampanyaları arasında uygun şekilde denge kurup video gibi görsel içerikler üzerine de yoğunlaşırsanız bu sezonu dilediğiniz verimlilikte karşılayıp kapatmanız için hiçbir engeliniz bulunmaz.

Şimdiden iyi yıllar dileriz.

Kullanılan Ürünler