Araştırmalara göre kadınlar mükemmel CEO’lar olmak için her şeye sahip

KültürKategori
Okuma süresi: 5 dk
Deborah Sweeney

Mükemmel CEO’lar olmak için her şeye sahip olduklarını gösteren birçok araştırmanın varlığına rağmen kadınlar Standard & Poor’s 500 Endeksini oluşturan büyük şirketlerin sadece 24 tanesinin başında. Güvenirlilik ve tevazu gibi birçok niteliğe sahip olduklarından ve sonuç odaklı çalıştıklarından -satışları arttırmak gibi (bir araştırmaya göre %14) kadınlar liderlik pozisyonlarında hızlı ilerliyor.

Kadın bir CEO olarak bu benim için sürpriz değil. Asıl şaşırtıcı olan kadın liderlerin şirketlerine katabileceği değerleri fark eden şirket sayısının artmıyor oluşu. İşte kadınların neden genelde mükemmel CEO’lar olabileceğine dair yedi neden:

1. Güvenilirdirler

Zenger Folkman’ın uluslararası iş liderleri arasında yaptığı bir çalışma kadınların erkeklere göre verilen sözlere daha çok sadık kalıp itimat ettiğini gösteriyor. Aynı araştırma kadın liderlerin daha “dürüst ve güvenilir” olduğuna işaret ediyor -bu da insanların takip etmekten gurur duyduğu liderlerin en önemli özelliklerinden biri.

2. İlişkileri geliştirmeyi bilirler

Aynı Zenger Folkman araştırmasına göre kadın liderler ilişki kurma, işbirliği ve takım çalışmasına teşvik etme konusunda da daha sık öne çıkıyor.

Mükemmel bir CEO sadece vizyon ve gözetim sağlamaz şirketindeki insanların bir araya gelmesine de önayak olur

Birçok çalışma insanlar arası ilişkilerin olumlu olmasının daha verimli bir iş ortamı anlamına geldiğini göstermektedir.

3. Alçakgönüllüdürler

Kuzey Karolina Kenan-Flagler Business School ve Pensilvanya Üniversitesi Wharton School of Business’teki araştırmacılar yakın zamanda gerçekleştirdikleri bir çalışmada iş dünyasındaki kadınların erkek meslektaşlarına göre daha fazla tevazu eğiliminde olduklarını ortaya koydu ve aynı çalışma her ne kadar tevazunun startup başarıları için potansiyel bir engel olduğuna işaret etse de mükemmel CEO’ların ayrılmaz bir karakteri olduğunu gösteriyor.

Good to Great kitabında yazar Jim Collins “kişisel tevazu artı profesyonel istekliliğin güçlü bir karışımının” üst seviye (“5. Seviye”) liderleri tanımlamaya yardımcı olduğunu belirtiyor. Web sitesinde anlattığı gibi:

“Bu araştırmada iyiden-mükemmele tüm dönüşümler dikkatleri kendi üzerinden çekip düşük profilde kalmayı bilen ve ilham verici bir kişilikten ziyade ilham verici standartlar sunan 5.seviye bir liderin ortaya çıkmasıyla başlıyor.”

Collins’in araştırması 5.seviye CEO’lar tarafından yönetilen şirketlerin, dümeninde dikkat çekmeye çalışan liderlerin olduğu şirketlere göre daha iyi sonuçlar elde ettiğini gösteriyor.

4. Duygusal olarak zekidirler

Liderlik için kritik olan bir beceri altınızda ve üstünüzde çalışan herkesi iyi anlayabilmek ve onlara etkili bir karşılık verebilmektir ve kadınlar duygusal zeka testlerinde erkekleri geçme eğilimindedirler. Hatta, yakın zamanda 90 ülkeden 55 bin profesyonelle yapılan bir araştırmada kadınların sosyal ve duygusal zeka açısından 12 anahtar alandan 11’inde erkek meslektaşlarına göre daha yüksek iş puanlarına sahip olduğu bulunmuştur.

5. Aynı anda birden fazla işi mükemmel şekilde yapabilirler

CEO olmak demek devamlı birden fazla işi aynı anda yapmak demektir -bu iş tanımının bir parçasıdır ve gün içinde bunu farklı şekilde yapmak için yeteri kadar saat yoktur. Ve genel olarak kadınlar aynı anda birden fazla işi yapma konusunda başarılıdırlar. Bir çalışmaya göre erkekler farklı işler arasında gidip gelmek için kadınlara göre daha fazla beyin gücü kullanmaya ihtiyaç duyar. Araştırmacı Svetlana Kuptsova’ya göre:

"Bulgularımız kadınların erkeklere göre dikkatlerini farklı konulara daha kolay çevirebildiklerini ve erkeklerin aksine beyinlerinin bunun için daha fazla kaynak ayırmaya gerek duymadığını gösteriyor.”

Bilgiyayar üzerinden farklı görevler arası geçiş alıştırmalarının olduğu başka bir çalışmada da kadınlar erkeklere göre daha iyi performans gösterdi.

6. Dikkatlidirler

Zenger Folkman araştırmasının yazarları kadın liderlere neden erkek meslektaşlarına göre birçok liderlik vasıfı bakımından hep daha yüksek puan aldıklarını sordu. Bir cevap “Devamlı olarak hiç hata yapmama baskısı ve değerimizi ispatlama zorunluluğu hissediyoruz ve bu baskı aldığımız kararlar ve attığımız adımlarda çok dikkatli olmamıza neden oluyor” oldu.

Siz de bu özelliklere sahip misiniz?

Tabii ki tüm kadınlar mükemmel CEO’lara has yukarıda saydığımız veya diğer saymadığımız (birçok erkeğin sahip olduğu) özelliklere sahip olmayabilirler ama araştırmaların da büyük oranda gösterdiği gibi kadınların çoğu zaman mükemmel liderliğin gerektirdiği vasıflara sahip olduğu inkar edilemez.

Sizlerle son olarak Fortune 500 arasına giren ilk kadın CEO Katherine Graham’ın bir sözünü paylaşmak istiyorum: “Sevdiğiniz bir şeyi yapmak ve bunun önemli olduğunu hissetmek, bundan daha zevkli ne olabilir?”