Yaptığım takıları nerede satabilirim diye soranlara 5 ipucu

BaşlangıçKategori
Okuma süresi: 7 dk
Ashley Grant

Daha önce “İnternette kıyafet nasıl satılır” ve “el işi nerede satabilirim” diye soranlar için ipuçları paylaşmıştık. Şimdi sıra, “yaptığım takıları nerede satabilirim” diye soranlara geldi…

Takı, üzerine yoğunlaşıp, işiniz haline getirebileceğiniz en güzel ürünlerden biri. İster satacak değişik parçalar bulan, ister takılarını kendisi yapan biri olun, yaptığım takıları nerede satabilirim sorusunu kendinize mutlaka sormuşsunuzdur.

Gerçek şu ki, online platformlarda takı satmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Günümüzde bu işler oldukça kolaylaşmış durumda ve artık biraz yaratıcılık, biraz heyecan ve bol miktarda cesaret ile kendi el işi takı işinizi kurabilirsiniz. Yaptığım takıları nerede satabilirim diye soranlar için, kendi satış rotalarını belirleyebilmeleri doğrultusunda 5 ipucu hazırladık. Ve bunu yaparken önceki yazılarımızla ilgili, sizin yaptığınız önerileri de göz önünde bulundurduk.

Yaptığım takıları nerede satabilirim?

1. Senyapsensat
2. Emeksensin
3. Zet
4. Lidyana
5. GittiGidiyor

Şimdi bu web sitelerine biraz daha ayrıntılı bir şekilde göz atalım…

1. senyapsensat

yaptığım takıları nerede satabilirim senyapsensat

senyapsensat.com, “el emeklerinizi gelire dönüştürün” sloganıyla faaliyet gösteriyor. Google’a “yaptığım takıları nerede satabilirim” yazdığınızda karşınıza çıkan ilk web sitelerinden biri olan senyapsensat.com’un en ilgi çekici özelliklerinden biri sınırsız ürün sergileme ve satmanın ücretsiz olması. Buna ek olarak, kullanıcılar satışlarından komisyon da ödemiyor. senyapsensat.com’da nasıl satış yapabileceğinizi öğrenmek için Nasıl Satış Yapılır? sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

2. emeksensin.com

yaptığım takıları nerede satabilirim emeksensin

emeksensin.com, birkaç dakikada, ücretsiz olarak, kayıt formunu doldurup üye olabileceğiniz bir satış sitesi; üye olmak için ihtiyacınız olan tek şey bir e-posta adresi. emeksensin.com ekibi, öncelikle fotoğraf kalitesini göz önünde bulundurarak açıklamalarını, kategorilerini de inceleyerek siteye yüklenen ürünleri onay aşamasından geçiriyor. Yaptığım takıları nerede satabilirim diye merak ediyorsanız, emeksensin.com’u inceleyebilirsiniz.

3. zet.com

yaptığım takıları nerede satabilirim zet

Zet.com, “sadece büyük markaların değil, tasarımcıların, zanatkarların ve sanatçıların ürünlerini şık bir şekilde internetten sergilemesini ve kolayca satabilmesini sağlamak” amacıyla dikkat çeken bir platform. Tasarım ürünleri üreten ve/veya satan pek çok kişi zet.com’da satış yapabiliyor ancak satış yapmak için bazı ön koşulların da yerine getirilmesi gerekiyor. Diğer yandan, zet.com’da dükkan sahibi olmanız için öncelikle sopsy mağazası açmanız gerektiğini de belirtelim. Ayrıntılı bilgiler için zet.com’un Dükkan Açmak sayfasını inceleyebilirsiniz.

4. Lidyana.com

yaptığım takıları nerede satabilirim lidyana

lidyana.com, Türkiye’de oldukça popüler olan bir web sitesi. Yaptığım takıları nerede satabilirim diye soranlar için çekici de olsa, biraz zorlu bir yol olabilir gibi geliyor bize. Bunu söylememizin nedeni ise sitenin ‘tedarikçi’ açıklamasının çok net olmaması. Lidyana.com, tedarikçi olmak isteyenleri Tedarikçi Başvuru Formu’na yönlendiriyor, başvurunun değerlendirmeye alınacağını ve sonucun olumlu olması durumunda geribildirim yapılacağını söylüyor.

5. Gittigidiyor.com

yaptığım takıları nerede satabilirim gittigidiyor

Sizin de bildiğiniz gibi, gittigidiyor.com’da büyük markalarınki de olmak üzere pek çok ürün satışa sunuluyor. İnternette kıyafet nasıl satılır? İşte böyle… başlıklı yazımızda da bahsettiğimiz gibi, gittigidiyor.com da kendi yaptıklarınızı satmanız için iyi bir platform olabilir. “Nasıl Satış Yapılır?” sayfasını ziyaret ederek, satışa başlamak için ihtiyacınız olan bilgileri edinebilirsiniz.

Peki, kendi web sitenizi kurmaya ne dersiniz?

Takı işinizi bir sonraki seviyeye taşımayı hiç düşündünüz mü? Yaptığım takıları nerede satabilirim diye sorarken, kendi web sitenizi kurabileceğiniz aklınıza geldi mi? Gelmediyse de, kendi web sitenizi kurmayı düşünmenizin tam zamanı. Bunun ana nedeni de şu: bir online platformda kendi dükkanınız varsa, kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı anlatmak için sınırlı alanınız oluyor. Yaptığınız takıları göstermek için yüklediğiniz fotoğraf sayısına bile sınır getiriliyor. Kendi web sitenizi kurarsanız, hem işletmenizi daha ayrıntılı bir şekilde anlatabilir, hem de insanlar spesifik ürünler için arama yaptığında arama motorlarında görünür olabilirsiniz. Kendinizi, işinizi ve ürünlerinizi anlattığınız web sitesinden satış platformlarına yönlendirme yapabilirsiniz.

Bu doğrultuda, yaptığım takıları nerede satabilirim diyenlerin kendi web sitelerini kurmaları için de birkaç ipucu derledik:

1. Bir plan yapın

Hızlı bir şekilde harekete geçebilmek çekici bir fikir olsa da acele etmemeniz ve başarılı işletmelerin bir plana ihtiyacı olduğunu unutmamanız önemli. Ne satmak istediğiniz zaten belli ama bunun yanında fiyatları, hedef kitlenizi ve nerelerde promosyon yapacağınızı (Facebook, Instagram, Google Reklamları, dergiler?) belirlemeniz gerek.

2. Alan adınızı alın

Planınız hazır olduktan sonra, sanal vitrininizi insanlara sunmakta kullanacağınız bir alan adı almanız gerek. Bir alan adı bulmakta veya seçmekte zorluk çekiyorsanız, Mükemmel alan adı seçimi için 10 ipucu başlıklı yazımızdan fikir alabilirsiniz. İstediğiniz alan adının .com’u mevcut değilse, .jewelry ve .shop gibi alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. İşletmenize en uygun alan adı uzantısını bulmak için Yeni Alan Adı Uzantılarına da göz atabilirsiniz.

İstediğiniz alan adının müsait olup olmadığını kontrol etmek için domain sorgulama aracımızı ya da aşağıdaki arama çubuğunu kullanabilirsiniz.

3. Web sitenizi kurun

Günümüzde, eskiden olduğu gibi bir web sitesi kurmak için yazılım gibi teknik bilgilere sahip olmak gerekmiyor. GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi gibi ürünlerle teknik bilgiye sahip olmayanlar dahi sürükle-bırak arayüzü sayesinde bir saatten kısa sürede profesyonel görünümlü; arama motoru, sosyal medya ve mobil uyumlu bir web sitesi kurabiliyor.

yaptığım takıları nerede satabilirim web sitesi mimarı
GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi ile yukarıdaki gibi mobil uyumlu bir web sitesi kurabilirsiniz.

GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi’ni bir ay boyunca ücretsiz test edip, size neler sunduğunu ilk elden deneyimleyebilirsiniz.

4. Görsel ve yazılarınızı ekleyin

Takı yapıyorsanız ve yaptığım takıları nerede satabilirim diye soruyorsanız, ürünlerinizin kaliteli fotoğraflarını çekmenin ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuz. Kendi web sitenizi kurduğunuzda, farklı platformların kısıtlamalarını aşarak ürünlerinizin dilediğiniz kadar, farklı açılardan fotoğraflarını ekleyebilir, ürün açıklamalarını net bir şekilde yazabilirsiniz. Ziyaretçiler, web siteniz üzerinden satış yaptığınız platformlara yönlendirmeden önce satın almaya ikna etmek sizin elinizde!

5. Web sitenize ziyaretçi çekin 

Web sitenizi kurduktan sonra ziyaretçi çekmeniz de önemli. GoDaddy’nin Hazır Web Sitesi ile web sitenizin Arama Motoru Optimizasyonunu kolayca yapabilirsiniz. Web sitenizin takı severlerin sıklıkla ziyaret ettiği Pinterest gibi platformların yanı sıra Facebook ve Instagram gibi platformlarda da görünür olmasını sağlayın.

Satış için hazır mısınız?

Pek çok insan, bir işletme kurmanın kolay kısım olduğunu söylüyor. Asıl zor olan, pazarlama ve müşteri edinme faaliyetleri. Yaptığım takıları nerede satabilirim diye sorarken, bir bakmışsınız kendi web sitenizi kurmuşsunuz, sadece takı yapmaya yoğunlaşmışsınız. Kulağa hayal gibi gelse de denemeden bilemezsiniz. Şimdiden bol şans!