Amazon’da satış nasıl yapılır: 5 temel adım

GenelKategori
Okuma süresi: 40 dk
Adem Asha

Amazon satıcısı olarak kaydolduğunuz anda zaman işlemeye başlar. Amazon sizi ilk günden itibaren aylık performans ölçümlerine göre tutacak. Bu nedenle Amazon'da satış nasıl yapılacağına hazırlıklı olmak büyük fark yaratıyor.

Bu bilgi, markanızı haritaya koyarken istikrarlı bir gelir akışının keyfini çıkarmanız için size özel araçlar sağlayacaktır.

Bu beş adımlı kontrol listesiyle Amazon'da satış yapmanın her adımında başarılı olmaya hazır olacaksınız. En temel hazırlıktan başarıya ulaşmanız için gereken sonraki adımlara kadar her şeyi ele aldık.

Satışa başlamaya hazır mısınız? Hadi başlayalım.

1. Pazar ve ürün araştırması yapın

Ürün araştırması ve ürün seçimi

Pazarlama ve ürün araştırma çalışmalarınız, devam eden Amazon satış stratejinizin temellerini oluşturacaktır; dolayısıyla bu, operasyonun göz ardı etmemeniz gereken bir aşamasıdır.

Nişinizdeki tüketiciler arasında hangi tür ürünlerin ve ürün kategorilerinin en popüler olduğunu bilmenin yanı sıra, Amazon'un çeşitli satıcı ücretleri hakkında da sağlam bir bilgi sahibi olacaksınız. Ücretleriniz, tercih ettiğiniz satıcı planının türüne ve mağazanız aracılığıyla sunmayı düşündüğünüz ürünlerin türüne ve hacmine bağlı olarak değişecektir.

Satıcınızın ücretlerini anladıktan sonra, çok yönlü pazar ve tüketici araştırması için iki önemli adım vardır; şimdi bunlara bir göz atalım.

İlişkin: Çevrimiçi İşletme Kurmak: Tam Kılavuz

Bir ürün nişi bulun

Doğru ürün nişini bulmak, markanızı geliştirmenize yardımcı olurken aynı zamanda belirli bir sektöre girip ona sahip olmanıza da olanak tanır. 'Tek durak noktası' olmaktan ziyade, belirli bir nişe odaklanmak, satış çabalarınıza net bir yön verirken güven oluşturur ve sonuçta daha fazla sayıda ilgili müşteriyle bağlantı kurar (bu, daha fazla satış anlamına gelir).

Doğru ürünün bulunması, markanızı geliştirmenize yardımcı olurken aynı zamanda belirli bir sektöre girip ona sahip olmanıza da olanak tanır. 'Tek durak noktası' olmaktan ziyade, belirli bir niş gösterilir, satış çabalarınıza net bir yön verir ve sonuçta daha fazla sayıda ilgili müşteriyle bağlantı kurulur (bu, daha fazla satış anlamına gelir).

Benzersiz bir ürün arayın (veya ilgi alanlarınıza uygun bir ürün)

Yeni satıcıların zaten çok popüler olan ve bu kadar kalabalık pazarlarda başarılı bir şekilde satma şansının olmadığı ürünlere atlaması oldukça yaygındır. Bu nedenle, bir işi gerçekten yürütme şansınızın olduğu bir yerde bir şey satıp satmadığınızı kontrol etmek gerçekten hayati önem taşıyor.

Ürün seçiminde en iyi sonuçları elde etmek için, hangi ürünlerin en çok trend olduğunu öğrenmek ve pazardaki boşluklardan nerede yararlanabileceğinize karar vermek her zaman en iyisidir. Örneğin araba kameralarının trend olduğunu keşfederseniz, biraz daha derine inebilir ve potansiyel aralığınızı daraltmak için hangi stillerin, markaların ve boyutların en çok talep edildiğini öğrenebilirsiniz. Amazon'da popüler olan tek şeyin fiziksel ürünler olmadığını her zaman hatırlamakta fayda var; e-Kitaplar ve müzik gibi dijital ürünler de keşfedilmeye değer.

Amazon'un en büyük rakibi Amazon'un kendisidir; tasarladığınız kataloğu Amazon'la karşılaştırın ve ürünlerinizi şirketin kendisi satıyorsa yaklaşımınızı yeniden düşünün.

İlişkin: 2023’te çevrimiçi satılacak en trend ürünler

Kısıtlanmış veya geçitli ürünler hakkında bilgi edinin

Amazon'da satış güvenle nasıl yapacağınızı bilmek söz konusu olduğunda, kısıtlı veya kapılı ürünler hakkında bilgi edinmek çok önemlidir. Bununla birlikte şunu anlamak önemlidir:

 • Bazı kategoriler tüm satıcılara açıktır
 • Bazıları Pro Satıcı hesabı gerektirir
 • Bazıları satış için onay gerektirir
 • Bazıları üçüncü taraf satıcılar tarafından satılamayan ürünleri içerir

Alkolden lazer bazlı ürünlere ve ötesine kadar sıkı kısıtlamalara sahip pek çok ürün var. Üçüncü taraf satıcıysanız platformda kısıtlanan ana ürünlerden bazıları şunlardır:

 • EPA formaldehit emisyon standartlarına uymayan, düzenlemeye tabi kompozit ahşap içeren ürünler
 • Mühimmat veya saldırı silahları
 • Daha önce geri çağrılan herhangi bir öğe veya ürün
 • Dinleme veya telefon dinleme gibi amaçlar için kullanılan gözetim tabanlı ekipmanlar

Nişinizde hangi ürünleri satabileceğinizi öğrenmek için Amazon'un resmi kısıtlı ürünler listesine göz atın. Listeyi kontrol edin, ne sattığınızı düşünün ve uygun hesaba sahip olduğunuzdan emin olun.

Örnek isteyin

Eğer yetişmekte olan bir Amazon satıcısıysanız, platformda satmayı düşündüğünüz herhangi bir ürünün numunesini talep etmek akıllıca bir hareket olacaktır.

Bazı tedarikçiler, işinizi kazanmanız için bir teşvik olarak ücretsiz örnekler sunarken, diğerleri küçük bir ücret talep edecektir. Her iki durumda da, envanterinizin kalitesinden ve uygunluğundan %100 emin olacağınız ve bu süreçte marka itibarınızı koruyacağınız için bunu yapmak genellikle sağlam bir yatırım getirisi sağlayacaktır.

Rakip analizi yapın

Nişinizi seçtikten ve hedef müşterilerinizin satın almak isteyeceği ürünleri satmaya ve kaynak bulmaya hazır olduğunuzda, küçük bir rakip araştırması yapmalısınız. Rakiplerinizin ürünlerini platformda neyi ve nasıl sattıklarını anlayarak, pazardaki boşluklardan nerede yararlanabileceğinizi görebileceksiniz.

Rakiplerinizin çabalarını geliştirmenin yollarını bulmak, size markanızı güçlendirecek bir avantaj sağlarken, kendi benzersiz satış noktalarınızı (USP'ler) oluşturmanıza da yardımcı olacaktır.

Listelemelerinizin Amazon'daki rakiplerin listelemeleriyle etkili bir şekilde rekabet edebilmesini sağlamak için aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmak isteyeceksiniz:

 • Fiyat: Listeleme fiyatlarınızı, yalnızca alışveriş yapanların en iyi fırsatları aradığı için değil, aynı zamanda bir listelemeyi diğer satıcılarla paylaşıyorsanız ve Amazon'un bu konuda öncelik vermesi durumunda Satın Alma Kutusunu kazanmak istediğiniz için, listelemelerinizin fiyatlarını rakiplerinizinkiyle aynı veya onlardan daha düşük tutmak istersiniz. Kutu kazananını seçerken fiyat.
 • Görseller: Amazon müşterileri arama sonuçlarına göz atarken yalnızca fiyata bakmıyor, aynı zamanda görsellere de göz atıyorlar. Görseller, satın almaları teşvik etmede çok ikna edici bir faktör olabilir; bu nedenle, listelemenizde rakip ürünlere göre daha yüksek kalitede daha fazla görsel bulunduğundan emin olmak istersiniz.
 • Metin: Listelemeniz şu anda ürün anahtar kelimeleriniz için üst sıralarda yer almıyorsa bunun nedeni, listeleme metninin Amazon'un arama motoru tarafından alakalı görülmemesi olabilir. Ürününüzü öne çıkarmak için ekleyebileceğiniz potansiyel olarak alakalı anahtar kelimeleri aramak için mevcut en üst sıradaki listelerin metnini analiz edin.

Listelemenizin Amazon'daki rakiplerin ürünlerini gölgede bırakmanın yollarını bulmak, pazardaki arama sonuçlarında ürün sıralamanızı artıracaktır.

2. İş planınızı hazırlayın

satış planı oluşturmak

Devam etmeden önce önemli bir tavsiye: iş planınıza önceden karar verin. Onu kanatlandırmaya çalışmayın.

Sağlam bir iş planı oluşturmak için zaman ayırın; zaman içinde işinizi nasıl yürüteceğiniz ve geliştireceğiniz konusunda net bir yol haritanız olacak. Doğal olarak, Amazon mağazanız büyümeye devam ettikçe iş planınız da gelişecektir; ancak sağlam bir çerçeveye sahip olduğunuzda başarı için sağlam temeller atacaksınız.

İş planınızı yazarken şu önemli noktalara odaklanmalısınız:

 • Neden iş yaptığınızı ve ne satmaya çalıştığınızı açıklayın
 • Envanter yönetimini, yerine getirmeyi ve lojistiği açıklama
 • Kilometre taşlarını ve hedefleri tanımlayın
 • Finansal bilgilerin ana hatları: ücretler, maliyetler, reklam

İlişkin:Yeni yıl için iş planı yapmak yardımcı olacak 7 ipucu

Neden iş yaptığınızı ve ne satmaya çalıştığınızı açıklayın

Amazon'da etkili bir şekilde nasıl satış yapacağınızı bilmek, yalnızca ürünleri sitenize koymak ve en iyisini ummaktan ibaret değildir; aynı zamanda neden iş yaptığınızı ve neyi güvenle satmaya çalıştığınızı da tam olarak tanımlamanız gerekir.

Elbette oyunun bu aşamasında ne satmak istediğinize dair iyi bir fikriniz olacak, ancak ayrıntılı bir iş planı size daha fazla odaklanmanızı sağlayacaktır. Doğru yolda kalmanıza ve eylemlerinizden sorumlu kalmanıza yardımcı olacaktır. Amazon satış iş mantığınızı tanımlamanın temel kavramlarına bakalım.

Envanter kapsamınızı belirleyin

Aynı ürünleri mi satacağınıza yoksa envanterinizi düzenli olarak değiştirmeyi mi planladığınıza karar vermek için biraz zaman ayırın. Her zaman aynı ürünleri satmayı planlıyorsanız, ana ürünlerinizin hiçbir zaman tükenmemesi için Seller Central'ın stok yenileme uyarısından yararlanmak akıllıca olacaktır.

Envanter kapsamınızı kesin hassasiyetle yönetmenin en iyi yolu bir zaman çizelgesi oluşturmaktır. Örneğin, ilk altı ayda 12 üründen oluşan bir ürün yelpazesi satmayı taahhüt edebilir, ardından ilk yıldan sonra ürün yelpazenizi ikiye katlayabilirsiniz. Bunun gibi ölçütler belirlemek, sınırlamalarınızın ötesine geçmeden istikrarlı bir şekilde ölçeklenmenizi sağlayacaktır (bu, işiniz için kötüdür).

Müşterilere değer önerisini tanımlayın

Değer öneriniz, müşterilerinize markanızın veya ürününüzün onlara tam olarak nasıl fayda sağlayacağını ve neden sizi seçmeleri gerektiğini anlatmanın yoludur. Güçlü bir değer teklifi, hedef kitlenize sunduğunuz ürüne yatırım yapmaları için net bir neden verirken Amazon'daki tüm çabalarınızın yolunda gitmesini sağlayacaktır.

Değer önerinizi başarılı bir şekilde tanımlamanın anahtarı, müşterilerinize sunacağınız sözün ana hatlarını çizmek, kesin faydaları ayrıntılı bir şekilde özetlemek ve rakiplerinizden neden daha iyi veya daha değerli olduğunuzu belirtmektir.

Herhangi bir fikri mülkiyetin ana hatlarını çizin veya tanımlayın

İş planınızı oluştururken Amazon'da satmayı düşündüğünüz ürün veya hizmetlerle ilgili fikri mülkiyet (IP) haklarının ana hatlarını çizmeniz de önemlidir. Özellikle dijital kitap veya müzik satıyorsanız, envanterinizde bulunan herhangi bir fikri mülkiyeti iş planınızda açıkça tanımladığınızdan emin olmalısınız.

Envanter yönetimini, yerine getirmeyi ve lojistiği açıklama

İş planınızın bir sonraki adımında envanter yönetiminizi, yerine getirmenizi ve lojistik ayrıntılarınızı özetlemeniz gerekecektir. Bu belki de iş operasyonunuzun en işlevsel alanıdır, bu nedenle buna gereken özen ve dikkatin gösterilmesi hayati önem taşır. Daha derinlemesine bir göz atalım.

Ürünlerinizi nasıl tedarik edeceğinize karar verin

Öncelikle ürünlerinizi nasıl tedarik edeceğinizi düşünmeniz gerekecek. Envanter Amazon'da satış yapabilmenin önemli bir sorundur. Satın Alma Kutusu'nu hedefleyen satıcılar. Satın Alma Kutusunu kullanmaya hak kazanırsanız, alışveriş yapanları ödeme sayfasına daha hızlı yönlendirebilecek ve bunun sonucunda daha fazla satış elde edebileceksiniz.

Ancak ürününüz stokta yoksa içeri giremezsiniz. Ayrıca stokta kalmadığınız ve satış yapmadığınız, dolayısıyla para kazanamadığınız dönemlerden de kaçınmanız gerekir.

İşletmeniz için en uygun envanter kaynaklarını yalnızca siz bilirsiniz, ancak mümkünse yedeklerinizin olduğundan emin olun, böylece yakalanmazsınız.

Karşılama seçeneğinizi seçin

Ürünlerinize nasıl kaynak sağlayacağınıza karar vermenin yanı sıra platformun sipariş karşılama seçeneklerinden birini de seçmeniz gerekir. Amazon satıcıları için üç ana seçenek şunlardır:

 1. FBA: Platformun toplama ve paketlemeden teslimata kadar tüm uçtan uca süreci yürütmesi nedeniyle Amazon Tarafından Gerçekleştirme seçeneği caziptir. Bu istikrarlı akışlı model, Satın Alma Kutusunu kazanma şansınızı artıracaktır ancak ücretlerin diğer gerçekleştirme seçeneklerine göre biraz daha yüksek olduğunu belirtmekte fayda var.
 2. FBM: Satıcı Tarafından Gerçekleştirme seçeneği, daha düşük ücretlerle birlikte geldiğinden caziptir çünkü satıcı tüm uçtan uca süreci yönetir. Bu size daha fazla kontrol sağlayacaktır ancak ekstra sorumluluk da getirir.
 3. 3PL: Üçüncü Taraf Lojistiği olarak da bilinen 3PL, sipariş karşılama ve lojistik süreçlerinizin dış kaynak kullanımı sürecidir. 3PL hizmetlerini kullanmak maliyetleri azaltabilir ve operasyonlarınızın belirli yönlerini kolaylaştırabilir; ancak kesin bir taahhütte bulunmadan önce seçeneklerinizi ayrıntılı olarak kontrol etmeniz önemlidir.

Eski envanter için bir plan yapın

Nasıl satış yapıyor olursanız olun, envanter yaşını takip etmek tedarik zincirinizi yönetmenin önemli bir parçasıdır. Ürünler üç aydır rafta duruyorsa, bu size ne sipariş etmeniz gerektiği konusunda bir şeyler anlatır.

Daha acil olarak, FBA kullanıyorsanız, Amazon'un 180 günlük envanter taramalarına yakalanmamak ve çok daha yüksek depolama ücreti talep etmemek için eski envanteri tanımlamanız hayati önem taşımaktadır. 179 gün beklemeyin ve envanterinizin ne kadarının artık size para kazandırmak yerine maliyet getirdiğini merak etmeyin.

Amazon'un envanter raporunu Raporlar > Gönderim > Amazon Lojistik Envanterini Yönet altında bulabilirsiniz. Burada, SKU, ürün durumu vb. gibi çeşitli envanter verileri için sayısal değerler içeren tam bir gerçek zamanlı envanter raporu bulacaksınız.

İade sürecinizin ana hatlarını çizin

Amazon'un, bir Amazon satıcısı olmanız için karşılamanız veya aşmanız gereken kendi dahili iade politikası vardır. Bu sayfayı okumak, en azından Amazon'un politikası kadar iyi ne yapacağınızı bulmak ve bunu masaüstünüzde yapışkan bir not olsa bile bir yere yazmak iyi bir fikirdir. Bir ürünü iade ettiğinizde bu, bu konuda ne yapacağınızı düşünmek için yanlış zamandır; özellikle de süreci başlatmak için yalnızca 24 saatlik bir süreniz olduğundan.

Mali durumunuzun ana hatlarını çizin

Bu noktada, çeşitli potansiyel giderlerinizi özetlemeniz gerekecektir. Bir Amazon satıcısı olarak bu maliyetlere platform ücretleri, ürün maliyetleri ve reklam masrafları dahildir.

Maliyetleri göz önünde bulundurun ve fiyat noktanızı belirleyin

Fiyat noktalarınızı belirlerken, indirimlere veya özel tekliflere izin verecek kadar marj bırakarak rekabetçi kalmak önemlidir (rakiplerin ne kadar ücret talep ettiğine de bakmak önemlidir).

Fiyatlarınızı belirlerken bir Amazon satıcısı olarak aşağıdakiler de dahil olmak üzere temel maliyetleri de dikkate almanız gerekir:

 • Ürün tedariki, SKU ve nakliye ücretleri dahil doğrudan maliyetler
 • Depolama, defter tutma, ürün numuneleri ve pazarlama dahil dolaylı maliyetler
 • Satış komisyonu ve sipariş tamamlama ücretleri dahil Amazon ücretleri; satış ücretleri, Amazon Lojistik ücretleri; İade edilen ürünler ve para iadeleri komisyonu, depolama ücretleri, iade nakliyesi veya elden çıkarma maliyetleri ve Amazon Lojistik gelen kargo ücretleri

Dönüşüm noktalarınızı ve hedefleri tanımlayın

İş planınızın aksamadan ilerlemesini sağlamak için, istediğiniz sonuçlara göre belirli hedefler ve dönüm noktalarınızı belirlemeniz gerekir. İşte bunu yapmanın yolu.

Son teslim tarihlerini belirleyin

Her şeyden önce, işinizin ilerlemesi için son teslim tarihlerini not etmeniz gerekir. Sürecin bu kısmı, devam eden başarınız için hayati öneme sahiptir, çünkü size ilerlemeniz için kesin bir yol haritası verirken zaman içindeki gelişiminizi karşılaştırmanıza da olanak tanır.

Son teslim tarihleriniz sizi tetikte tutacak ve iş stratejinizi şekillendirecektir. Bu son tarihler, örneğin envanterinizin tamamını ne zaman tedarik ettiğinize, çevrimiçi mağazanızı kurduğunuza ve ilk pazarlama kampanyanızı başlattığınız zamana bağlı olabilir.

Hedefler belirleyin

Son teslim tarihleriniz ve dönüşüm noktaları donanmış olarak, aynı zamanda temel iş hedeflerinizi de belirlemelisiniz. Bu iş hedefleri, sizi sürekli büyümeniz ve başarınızdan sorumlu tutarken ilerlemeye devam etmenizi sağlayacak.

12 ay sonra ürün yelpazenizi genişletmek ister misiniz? Ulaşmak istediğiniz üç aylık belirli satış hedefleriniz var mı? İlk 18 aydan sonra kazanmak istediğiniz sürekli müşteri sayısı var mı? Kendinize bu soruları sorun ve üzerinde çalışabileceğiniz gerçekçi kilometre taşları belirleyin.

Bir destek planı belirleyin

Amazon'da satış nasıl yapılacağını bilmenin en hayati yönlerinden biri beklenmedik sorunlara veya sürekli değişime yanıt verebilmektir. Bu nedenle bir destek planı oluşturmalısınız. Destek planınız, işletmeniz hedeflerine ulaşamıyorsa üzerinde çalışabileceğiniz senaryolar içermelidir; bu size sorunun kökenine hızlı bir şekilde inip harekete geçmeniz için gerekli araçları sağlayacaktır. İşte kılavuz olarak kullanabileceğiniz bir kontrol listesi:

 • Ürünlerimden herhangi biri kalite açısından soruna neden oluyor mu?
 • Ürün içeriğim yetersiz veya yanıltıcı mı?
 • Reklama yeterince para harcıyor muyum?
 • Politikalarım yeterince açık değil mi?
 • Rakiplerim müşterilerimi uzaklaştıracak yeni bir şey mi yapmaya başladı?

3. Amazon satıcı hesabınızı oluşturun

satıcı hesabı oluşturma

İş planınızı sağlam bir şekilde uyguladığınıza göre Amazon satıcı hesabınızı oluşturmanın zamanı geldi. Her adımı dikkatlice çalışmak, hesabınızın çalışır durumda olmasını ve başarı için optimize edilmesini sağlayacaktır. Gelin yapmanız gerekenlere bir göz atalım.

 • Amazon satıcı hesabını açmak için gereken belgeleri toplayın
 • Bir vergi danışmanı ayarlayın
 • Amazon hesabınızda bir DBA adı kullanmak isteyip istemediğinizi belirleyin
 • Hesabınızı kaydedin

Amazon satıcı hesabını açmak için gereken belgeleri toplayın

Evraklarınızı sırayla hazırlayarak satışa başlamak çok daha kolaydır. Bunların bir kısmı hesap açma süreci için gerekli olacak, bir kısmı sağduyulu olacak ve bir kısmı da gelecekte işinizi korumaya yardımcı olacak.

Herhangi bir şey yapmadan önce uygun bir ülkede ikamet ettiğinizden emin olun. Bunu yaptıktan sonra Amazon satıcı hesabınızı oluşturmak için aşağıdaki öğeleri toplamak isteyeceksiniz:

 • İş e-postası veya Amazon müşteri hesabı: Geçerli bir e-posta adresiniz olmalıdır. Özellikle Amazon satıcı hesabınız için bir hesap oluşturmayı düşünün; iş e-postanıza yeni bir hesap ekleyebilir veya hesabınız yoksa yeni bir Gmail açın ve alternatif bir tarayıcıda oturumunuzu açık tutun, böylece düzenli olarak kontrol etmek kolaydır.
 • Kredi kartı: İşletmeniz için kullanacağınız kredi kartının kullanışlı ve kullanışlı olması gerekir. Kredi kartından uluslararası ödeme alınabilmelidir.
 • Devlet Kimliği: Kimliğinizi doğrulamak ve hem satıcıları hem de müşterileri korumak için devlet tarafından verilmiş bir kimlik gereklidir.
 • Vergi Kimliği ve Bilgiler: İster işletme olarak ister şahıs sahibi olarak kayıt yapıyor olun, ilgili vergi numaranıza ve yerel yönetiminizin gerektirdiği diğer vergi bilgilerine ihtiyacınız olacaktır.
 • Telefon numarası
 • Amazon satışlarından gelir alabilecek banka hesabı

Bir vergi danışmanı ayarlayın

Amazon Lojistik'i (FBA) kullanmayı planlıyorsanız başka vergi sorunları da olabilir. Tek bir konuma sahip tek bir satıcı için Amazon Lojistik vergisi basittir. Ancak çok konumlu devletli bir varlık için durum karmaşık hale gelebilir.

Eğer bu sizseniz, Amazon'da satış yapmaya başlamadan önce uzman bir vergi avukatı veya danışmanıyla konuşmak daha ucuz ve daha kolaydır; tıpkı iyi bir muhasebeciye sahip olmanın her şeyi kendi başınıza halletmek yerine çok daha ucuz olması gibi. (Küçük işletme sahipleri burada neden bahsettiğimi biliyorlar!)

Vergi konularında uzmanlaşmış şirketler şunları içerir:

 • Vergi port
 • Centrum
 • KPMG
 • PwC

Bu içerik hukuki veya vergi tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Özel yasal veya vergi durumunuzla ilgili olarak daima bir avukata veya vergi uzmanına danışın.

Amazon hesabınızda bir DBA adı kullanmak isteyip istemediğinizi belirleyin

Amazon, Amazon hesabınızda bir DBA (şu şekilde iş yapan) adı kullanmanıza olanak tanır; bu, temel olarak Amazon hesabınızı ana işinizden farklı bir şey olarak yeniden markalaştırır.

Bunu yapmanın pek çok meşru nedeni vardır; örneğin işinizin belirli bir kısmının Amazon'da satış yaparak gerçekleşmesi gibi. Normalde her türden mobilya satıyorsanız ancak Amazon'da yalnızca gardırop satıyorsanız, örneğin Texas Furniture, Texas Wardrobes kadar iyi bir isim değildir.

Ancak Amazon'da şirketlerinin gerçek kimliğini gizlemek için DBA'yı kullanan çok sayıda yarım yamalak satıcı da var; Yalnızca normal işletme adınızı kullanırsanız daha fazla itibar ve güvene sahip olabilirsiniz.

Hesabınızı kaydedin

Çok fazla iş yaptınız ve artık Amazon satıcı hesabınızı açmaya hazırsınız. Topladığınız belgelerin elinizde olduğundan emin olun ve ardından doğrudan Amazon Seller Central'a giderek kaydol düğmesine tıklayın.

Kayıt işlemini gerçekleştirirken iki tür hesap olduğunu unutmayın:

 • Profesyonel satış planı aylık 99 TL + KDV dir
 • Sınırlı bir süre için ücretsiz üyelik kampanyasından yararlanabilirsiniz.

Yani ayda yalnızca birkaç ürün satmayı planlıyorsanız bireysel satıcı hesabını kullanın.

Bu, en başından itibaren daha büyük bir girişim olacaksa, profesyonel satıcı hesabını kullanmayı planlayın. Handmade veya Launchpad üzerinden satış yapmak istiyorsanız ne kadar ürün satıyor olursanız olun pro satıcı hesabı kullanmanız gerekiyor. Unutmayın: Planları istediğiniz zaman yükselterek veya uygun seviyeye düşürerek değiştirebilirsiniz.

Her iki hesap türünde de mevcut müşteri hesabınızla kaydolabilir veya iş e-postanızla yeni bir satıcı hesabı oluşturabilirsiniz.

Amazon ayrıca seçilen plan ne olursa olsun her satışta toplam işlemin bir yüzdesi olan ve ürün kategorisine göre değişen bir yönlendirme ücreti alır.

4. Ayrıntılı ürün listeleri oluşturun

Amazon logosuna sahip tır

Harika ürün listelemeleri, Amazon platformunda görünürlük elde etmenin temelini oluşturur.

Giriş yaptıktan sonra ilanınızı oluşturmak için Seller Central'a gideceksiniz. Girişinizi oluşturmak için ihtiyacınız olacak:

 • Tam olarak sattığınız ürünü belirtmek için GTIN, UPC, ISBN veya EAN gibi bir ürün tanımlayıcı. UPC kodunu doğrudan GS1'den alabilir veya muafiyet talebinde bulunabilirsiniz.
 • Kendi envanterinizi takip etmek için oluşturduğunuz bir ürün kimliği olan SKU.
 • Fiyat, ürün durumu, mevcut miktar ve nakliye seçenekleri dahil ayrıntılar(ayrıntılar için).
 • Ad, marka, kategori, açıklama ve görselleri içeren ürün ayrıntıları.
 • Anahtar kelimeler ve arama terimleri.

Amazon'da zaten tam bir ürün eşleşmesi varsa liste kaydınızı eşleştirerek ürün tanımlayıcıları gibi öğelerin zaten mevcut olmasını sağlayabilirsiniz. İlk sizseniz, bu ayrıntıları vermeniz gerekecektir.

Teklif ayrıntılarınız, insanların Amazon'daki ürünlere baktıklarında gördükleri sayfa olan ürün ayrıntı sayfasında görüntülenecektir.

İşte bu sayfada yer alan bilgiler:

 • Başlık: Maksimum 200 karakter, her kelimenin ilk harfini büyük yapın
 • Resimler: Listeleme kalitesini artırmak için 500 x 500 veya 1.000 x 1.000 piksel
 • Renklerde, boyutlarda vb. farklılıklar.
 • Madde işaretleri: Temel özellikleri ve faydaları vurgulayan kısa, açıklayıcı cümleler
 • Öne çıkan teklif (“Satın Alma Kutusu”): Bir ayrıntı sayfasındaki öne çıkan teklif. Müşteriler sepetlerine ekleyebilir veya "Hemen Satın Al" [RESİM: Sepete Ekle/Hemen Satın Al düğmeleri]
 • Diğer teklifler: Birden fazla satıcı tarafından satılan bir ürünü satıyorsanız, aynı ürünün birden fazla satıcı tarafından farklı fiyat, gönderim seçenekleri vb. sunduğunu görürsünüz.
 • Açıklama: Müşterilerin ürününüzü bulmasına yardımcı olacak anahtar kelimeler kullandığınızdan emin olun.

Editörün notu: Çok kanallı listeleme aracımızla ürünlerinizi Instagram, Amazon, Google, eBay, Etsy ve Walmart gibi internetin popüler pazaryerlerinde tek yerden satın.

İlişkin: 10 adımda internette satış nasıl yapılır?

Ürün açıklamalarınıza anahtar kelimeler ekleyin

Ürün listelemelerinizi oluştururken alışveriş yapanların ürünlerinizi nasıl aradığını dikkate aldığınızdan emin olun. Alışveriş yapanlarınızın en sık aradığı anahtar kelimeleri belirlemek için birkaç önemli araç vardır.

 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı: Bu ücretsiz araç, Google'ın arama motorunda anahtar kelimelerin aylık aranma hacmini gösterir. Amazon listelemeleri Google'da sıralanabildiğinden bu araç özellikle faydalıdır.
 • Scope: Özellikle Amazon'a yönelik bir anahtar kelime aracı. Anahtar kelimelerin aylık hacmini, zaman içindeki sıralama konumunu, tahmini satışları ve daha fazlasını izlemenize olanak tanır.
 • Sellesta: Amazon satıcı hesabınızın açılış sayfaları ve ürün açıklamaları için yüksek dönüşüm sağlayan bir dizi kelimeyi keşfetmenize yardımcı olmak üzere tasarlanmış, yapay zeka destekli bir anahtar kelime aracı.

Anahtar kelimelerinizi topladıktan sonra bunları başlık ve açıklama gibi listenizin her yerine yerleştirin. Bu popüler anahtar kelimeleri tespit eden arama motorları, listelemenizi alıcılarınızın aramalarıyla alakalı bir sonuç olarak tanıyacak ve daha üst sıralara koyacaktır.

5. Mağazanızı yönetin ve büyütün

mağza alış veriş arabası

Bir satıcı olarak kar elde etmek için iki milyondan fazla satıcıya karşı öne çıkmanız gerekir. Ancak alıcıların dikkatini çekerseniz, pek çok müşteri Amazon'a akın ettiğinden satış yapmanız kaçınılmazdır. Pazardaki ortalama dönüşüm oranı kabaca %15'tir; bu, diğer e-ticaret sitelerinin kabaca üç ila beş katıdır.

kendi çevrimiçi mağazanızı kurmak için ihtiyacınız olan herşey için “2023’te çevrimiçi mağaza kurmak – eksiksiz kılavuz” adlı makalemize göz atın. 

Amazon müşterilerine ulaşmanın anahtarı, listelemelerinizin görünürlüğünü en üst düzeye çıkarmaktır.

Piyasada çok fazla ürün var ve alıcıların her birini inceleyecek zamanı veya sabrı yok. Alıcıların ürünlerinizi bulmasını kolaylaştırın ve daha fazla satış kazanma yolunda ilerleyin.

Listelemelerinizin görünürlüğünü artırmak, hem mağazanızın ürünlerinin etkili yönetiminden hem de akıllı ürün promosyonlarından gelir. Aşağıdaki alanları akılda tutmak mağazanızın büyümesine ve gelişmesine yardımcı olacaktır.

 • Amazon Satıcı platformunu ve uygulamasını kullanarak kazanın
 • Güçlü ürün derecelendirmelerini koruyun
 • Güçlü nakliye performansını koruyun
 • Satıcı puanınızı izleyin
 • Dahili Amazon Reklamcılık kanallarını kullanın
 • Harici reklam kanallarını kullanın

Amazon Satıcı platformunu ve uygulamasını kullanmayı öğrenin

Amazon Seller platformu ve uygulamasını iyice kavramak için zaman ayırmanız size en büyük başarı şansını verecektir. Tüm temel işlevler ve özelliklerden %100 emin olduğunuzda, hem mağazanızı hem de ürünlerinizi mümkün olan en iyi şekilde parlatabileceksiniz.

Satıcı Merkezi platformunun yanı sıra Satıcı uygulamasında da ilerleyerek şunları nasıl yapacağınızı öğrenin:

 • Satışları takip edin
 • Siparişleri yerine getir
 • Sorulara yanıt verin
 • Fotoğrafları düzenle
 • Yeni ürünleri kaynaklayın
 • Anahtar satıcının analizlerine erişin

Güçlü ürün derecelendirmelerini koruyun

Amazon gibi rekabetçi bir pazarda ilk izlenimler önemlidir. Alıcılar binlerce ürüne göz atıyor, bu nedenle düşük kaliteli görünen ürünlerle yetinmiyorlar.

Alışveriş yapanlara Amazon listelemeleriniz hakkında olumlu bir ilk izlenim vermenin açık bir yolu, yüksek yıldız derecelendirmelerini korumaktır. Alıcılar Amazon arama sonuçlarına göz atarken her ürün için yıldız derecelendirmeleri görünür.

Fiyatın yanı sıra bu yıldız derecelendirmeleri, alışveriş yapanların listelemelerinizi tıklamaya karar vermesinde önemli bir faktördür. Ürünlerinizi bizzat göremezler, dolayısıyla diğer alıcılardan gelen bu geri bildirimler, satın alma işlemi gerçekleştirmeye çalışan müşteriler için özellikle anlamlıdır.

Tüm Amazon listelemelerinizde yüksek yıldız derecelendirmelerini korumaya yönelik birkaç ipucu:

 • Öğenizi tam olarak listelemenizde olduğu gibi tanımlayın. Yanlış ürün ayrıntıları ve görselleri başlangıçta satışları artırabilir, ancak sonuçta yalnızca Amazon işinize zarar verir. Listelenenden tamamen farklı bir ürün alan alıcılar, hayal kırıklığına uğrayarak düşük bir puan bırakacaktır.
 • Mükemmel müşteri hizmeti sağlayın. Ürünün geç gönderilmesi veya iade işleminin hızlı bir şekilde tamamlanmaması gibi müşteri isteklerini doğru şekilde yerine getirmezseniz, alıcıları kızdırırsınız. Ürünü beklendiği gibi teslim ederek ve sorunları hemen çözerek düşük ürün puanı almaktan kaçının.
 • Hayal kırıklığına uğramış alıcılara ulaşın. Bir müşteri kötü puan verdiğinde, sorununu hâlâ çözüp çözemeyeceğinizi görmek için alıcıyla iletişime geçin. Sorununu çözebilirseniz, incelemelerini düzenleme yetkisine sahip olurlar ve ürünün genel puanını artırmak için derecelendirmelerini ayarlayabilirler.

Derecelendirmeler, alıcıların Amazon ürünlerinizi hızlı bir şekilde değerlendirmesinin önemli bir yoludur. Alıcıların ilanınıza ilgi duymasını sağlamak için ürünlerinizin puanlarının yüksek kaldığından emin olun.

İlişkin: Müşteri memnuniyetini artıracak 10 yöntem.

Güçlü nakliye performansını koruyun

Nakliye, ilk başta ürünlerinizin tanıtımıyla tamamen ilgisiz görünebilir. Ancak Amazon'da kargo performansınız liste kayıtlarınızın görünürlüğünde önemli bir faktördür.

Amazon, alışveriş yapanları mutlu etmek istiyor ve bu nedenle, gönderimi Satın Alma Kutusunu kazanmada ve Amazon'un arama sıralamasında üst sıralarda yer almada bir faktör haline getirerek kötü gönderim uygulamalarını engelliyor.

Tutarlı gönderim sorunları nedeniyle kutuyu kazanma veya aramada üst sıralarda yer alma olasılığınız azalır.

İlişkin: Kârlılığınıza zarar vermeden nasıl ücretsiz kargo fırsatları sunabilirsiniz?

Amazon'da güçlü bir kargo performansını sürdürmek için görünürlüğünüzü zedelemek yerine şu ipuçlarını kullanın:

 • Gönderim performansı ölçümlerinizi düzenli olarak kontrol edin. Amazon Seller Central'da, sürekli olarak harika kargo hizmetleri sunduğunuzdan ve müşterileri memnun ettiğinizden emin olmak için çeşitli önemli kargo performansı ölçümlerini (zamanında teslimat oranı, geçerli takip oranı) izleyebilirsiniz.
 • Amazon FBA'yı kullanın. Amazon Lojistik'e kaydolduğunuzda, siparişlerinizi pazar yeri karşılayacağından satıcıların artık mükemmel teslimat sağlama konusunda endişelenmelerine gerek kalmayacak. Alıcılardan gönderiminizle ilgili herhangi bir şikayet olması durumunda, gönderim sorunlarından kendileri sorumlu olduğundan pazaryeri derecelendirmeyi kaldıracaktır.
 • Envanter yönetimi yazılımını kullanın. Sellbrite gibi bir envanter yönetimi programını benimsemek, doğru yolda ilerlemenizi sağlar, böylece stok eksikliğinden ve siparişleri tamamlayamamaktan kaçınabilirsiniz. Sellbrite, stoklarınızın kanallar arasında azaldığını izler, böylece ne zaman yeniden sipariş vermeniz gerektiğini her zaman bilirsiniz.

Her zaman mükemmel gönderim sağlayın ve Satın Alma Kutusunu kazanma veya arama sonuçlarında üst sıralarda yer alma şansınızı zedelemezsiniz. Bu görünürlük sayesinde Amazon müşterileri ürünlerinizi kolayca bulabilir.

Satıcı puanınızı izleyin

Gönderim performansı gibi, Amazon'daki genel satıcı puanınız da Satın Alma Kutusunu kazanma ve Amazon'un arama sonuçlarında üst sıralarda yer alma şansınızı etkiler.

Düşük puanlı satıcıları daha az görünürlükle cezalandırmak, Amazon müşterilerini mutlu etmek ve pazarı sürdürmek için bir önlemdir. Alıcıların her şeyden önce olumlu sicile sahip ve mükemmel hizmet sunabilen satıcılarla çalışmasını sağlar.

Listelemelerinizi Amazon'da görünür tutmak için satıcı puanınızı yüksek tutmak üzere şu ipuçlarını izleyin:

 • Satıcı puanınızı izleyin. Seller Central'da, Mükemmel Sipariş Yüzdesi ve Geç Yanıt Oranı gibi genel satıcı puanlarınıza katkıda bulunan faktörleri görüntüleyebilir ve bunları artırmak için hangilerinin iyileştirilmesi gerektiğini belirleyebilirsiniz.
 • Müşteri hizmetlerinde hızlı olun. Müşteri sorunlarını çözmek ve müşteri mesajlarına yanıt vermek için günlük bir hatırlatıcı ayarlayın. Alıcıların dikkatini ne kadar çabuk çekerseniz, hizmetinizden o kadar etkilenirler.
 • Negatif geribildirimin kaldırılıp kaldırılamayacağını belirleyin. Amazon'un geri bildirim sağlamaya yönelik açık yönergeleri vardır. Alıcılardan gelen olumsuz geri bildirimlerinizden herhangi birinin kaldırılması gerekip gerekmediğini belirlemek için bu gönderiyi inceleyin.

Satıcı puanınızı mümkün olduğu kadar yüksek tutmaya çalışın; böylece listelemelerinizin Buy Box ve Amazon arama sonuçlarında görünür kalmasına yardımcı olursunuz.

Bir Yıldırım Anlaşması Başlatın

Kolaylığın ötesinde, pek çok müşteri Amazon'a pazardaki düşük fiyatlar için geliyor. Bu ilgiyle birlikte Amazon müşterilerini listelemenize çekmenin birincil yolu bir Yıldırım Fırsatı başlatmaktır.

Yıldırım Fırsatları, alıcıların Amazon'un Bugünün Fırsatları bölümünde bulabileceği zamana dayalı, indirimli ürünlerdir. Yalnızca indirimlerden memnun oldukları için değil, aynı zamanda sınırlı zaman dilimleri alıcıları satın almaya motive ettiği için de Amazon'dan alışveriş yapanların büyük ilgisini çekiyor ve satış yapıyor.

Satıcıların bir ücret ödemesi gerekiyor ve Amazon'un Lightning Deals'i lansmandan önce onaylaması gerekiyor.

Yıldırım Anlaşmalarının onaylanması için satıcıların uyması gereken temel kurallardan birkaçı şunlardır:

 • Yıldırım Fırsatları dört ila on iki saat arasında sürüyor.
 • Yıldırım Fırsatları yedi günlük dönemde yalnızca bir kez gerçekleştirilebilir.
 • Anlaşma için teklif ettiğiniz miktarı, anlaşmanın başlaması beklenen tarihten en az yedi gün önce hazır bulundurmalısınız.

Dahili Amazon Reklamcılık kanallarını kullanın

Amazon'da satış nasıl yapılacağını öğrenirken, hangi Amazon reklam kanallarının parmaklarınızın ucunda olduğunu bilmek mükemmel bir yatırım getirisi (ROI) sunacaktır. Burada keşfedeceğimiz kanallar ya kuruludur ya da beta modundadır. Her iki durumda da, bunları kendi avantajınıza kullanmak iyi bir fikirdir.

SEO olsa bile listelemenizin Amazon'un arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alacağının garantisi yoktur. Pazarın motoru sıralama için diğer faktörleri (satış geçmişi, fiyat ve daha fazlası) dikkate alır, dolayısıyla SEO tek başına daha yüksek sıralamalara yol açmaz.

Amazon satıcıları, listelemelerinin görünürlüğü üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak için pazarın ürünlerine sponsor olması ve onları arama sonuçlarında daha üst sıralara yerleştirmesi için ödeme yapabilir.

 • Amazon Attribution (Beta): Amazon dışı araçlarınızın platformda tam olarak nasıl performans gösterdiğini size söyleyecek bilgili bir analiz aracı.
 • Amazon DSP: Diğer kanallardan veya temas noktalarından yeni müşteriler çekmenize ve onları Amazon mağazanıza çekmenize yardımcı olacak programatik bir reklam aracı.
 • Amazon Live: Hedef kitlenizin ilgisini çekmenize ve markanızı öne çıkarmanıza yardımcı olacak akıllı bir içerik oluşturma aracı.
 • Sesli reklamlar: Müşterilerinize alışveriş yolculuklarının doğru zamanlarında ilham verici sesli reklamlar sunmanızı sağlayacak akıllı ve kullanımı kolay bir reklam aracı.
 • Özel reklamcılık çözümü: Pazarlama hunisinin çeşitli aşamalarında göz alıcı içeriklerle müşterilerinize ulaşmanızı sağlayacak araçları sağlayacak harika bir özel reklam oluşturucu.
 • Sizmek Ad Suite: Reklam çalışmalarınızı birden fazla ekranda izlemenizi, yönetmenizi ve ölçmenizi sağlayacak bir kontrol paneli platformu.
 • Gönderiler (Beta): Ürün veya hizmetlerinizi göz kamaştırıcı gösteriler ve bilgilerle platformda sunmanıza yardımcı olacak hedefe yönelik bir reklam çözümü.
 • Sponsorlu Markalar: Alışveriş sonuçlarında görünen yaratıcı reklamlarla markanızı müşterilerinize sergileyecek mükemmel bir farkındalık aracı.
 • Sponsorlu Görüntülü Reklamcılık: İlgili platform aramaları için sponsorlu reklamlar sunmanızı sağlayacak başka bir programatik reklamcılık aracı.
 • Sponsorlu Ürünler: Amazon'daki bireysel listelemeleri mümkün olan en iyi zamanlarda tanıtmanıza yardımcı olacak tıklama başına maliyet (TBM) tabanlı bir platform.
 • Mağazalar: Müşterileriniz için mümkün olan en iyi alışveriş deneyimini yaratmanıza yardımcı olacak çeşitli araç ve özelliklere sahip sezgisel bir çevrimiçi mağaza oluşturucu.
 • Video reklamlar: Amazon'un çeşitli kanalları ve temas noktalarında ilgi çekici video reklamlar sunmanızı sağlayacak araçları sağlayan bir platform.

Harici reklam kanallarını kullanın

Amazon'un yerleşik reklam araçlarını kullanmanın yanı sıra, harici platformları ve yenilikleri kullanmak, web'in başka yerlerinden iş artırıcı çok sayıda trafiği çekmenize yardımcı olacaktır. Bunu yapın ve satışlarınız artacaktır.

öncelikle işletmenizin adıyla eşleşen bir alan adı aldıktan sonra alan adınızla eşleşen profesyonel bir E-posta alın ve sosyal medya hesapları kurun GoDaddy dijital pazarlama paketi ile bunların hepsini çok daha kolayca gerçekleştirin.

İlanları sosyal medyada paylaşın

Ortalama bir kişi günde yaklaşık iki saatini sosyal medya platformlarında geçiriyor. Bu popülerlik göz önüne alındığında, Amazon listelemelerinizi işletme hesaplarınız aracılığıyla sosyal medyada paylaşmak, ürünlerinizi daha fazla alıcının önüne çıkarmanın güçlü bir yoludur.

Takipçileriniz gönderilerinizden değer elde etmeyi beklediğinden, hesabınızda esasen listelemeleriniz için reklam niteliğinde olan gönderiler oluşturmaktan kaçınmak en iyisidir. Bunun yerine, ilanınızı takipçilerinize hâlâ faydalı olacak daha incelikli yollarla paylaşmak daha iyidir. İşte birkaç fikir:

 • Bir sosyal medya promosyon kodu kullanın. Amazon'da Profesyonel Satış hesabı olan satıcılar, listelemede sundukları indirimi sosyal medya aracılığıyla paylaşmak için bir promosyon bağlantısı oluşturabilir. Geleneksel bir reklamın aksine, promosyon kodunu paylaşmak kullanıcılara para tasarrufu yapmalarına yardımcı olarak değer katar. Bu promosyon kodunu ayarlama hakkında daha fazla ayrıntı için bu kılavuza göz atın.
 • Giriş bağlantınızı içeren içeriği paylaşın. Nasıl Yapılır videosu veya liste gönderisi gibi Amazon listelemenize bir bağlantı içeren bilgilendirici, yararlı bir blog gönderisi veya video yayınlamak, ürünlerinizi sosyal medya aracılığıyla dolaylı olarak tanıtmanın harika bir yoludur.
 • Bir yarışmaya veya hediyeye ev sahipliği yapın. Amazon listelemenizi biyografisinde yayınlayan herhangi bir kullanıcının ödül kazanma şansına sahip olacağını sosyal medya hesaplarınız aracılığıyla duyurun. Bu ödül, kullanıcıları listelemenizi paylaşmaya ve Amazon ürünlerinizi yaymaya motive edecektir.

Heyecan verici ve alakalı sosyal medya içeriği oluşturarak, Amazon listelemelerinizi sosyal medya aracılığıyla istilacı olmaktan ziyade doğal hissettirecek bir şekilde tanıtabilirsiniz.

İlişkin: Küçük işletmeler için pazarlama stratejileri

İnfluencerlarla ortaklık yapın

Tıpkı çevrimiçi bir mağazadaki ürünler gibi, Amazon listelemeleri de etkileyici pazarlama yoluyla önemli miktarda trafik kazanabilir.

Sektörünüzde öne çıkan kişiler ürününüzün arkasında durduğunda ve listelemenize bağlantı verdiğinde, bu, önemli alıcılarınızın oluşturduğu topluluklara listelemenizin incelenmeye değer olduğu mesajını gönderir.

Etkileyici pazarlama yoluyla listenizi tanıtmak için, geniş bir sosyal medya takipçisi tabanına sahip sektörünüzdeki önemli kişilerin bir listesini hazırlayarak başlayın. Bu listeyi kendi kişisel ağınızı düşünerek beyin fırtınası yapın veya Influence.co gibi bir etkileyici platform kullanın.

Bir liste hazırladıktan sonra, etkileyicilere ulaşmanın ve Amazon listelemelerinizi paylaştıklarında sonuçları ölçmenin en iyi yollarını öğrenmek için bu kılavuza göz atın.

Özet

Dünyanın en büyük e-ticaret platformu olan Amazon, mağaza kurup satışa başlamak isteyenler için potansiyel bir altın madenidir. Ancak platformdaki başarınız, stratejinize en başından itibaren nasıl yaklaştığınıza bağlı olacaktır.

Gördüğünüz gibi Amazon'da satış nasıl yapılacağını öğrenmek ve doğru adımlarla çalışmak size rekabette avantaj sağlarken işinizin sürekli büyümesini sağlayacaktır. Bu kılavuzu Amazon'da satış yapan Kuzey Yıldızınız olarak kullanın; kısa sürede çalışır durumda olacaksınız. İyi şanslar.

Amazon'da satış nasıl yapılır: SSS

Amazon'da satış yapmak için işletme lisansına ihtiyacım var mı?

Coğrafi konumunuza veya bölgenize bağlı olarak biraz farklı lisanslama yasaları vardır. Bazı eyalet veya bölgelerde, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi sunabilmeniz için geçerli bir satıcı iznine veya vergi lisansına sahip olmanız gerekir. İşletme lisanslamayla ilgili kullanışlı kılavuzumuz sizi doğru yöne yönlendirecektir.

Satılacak ürünleri nasıl araştırıp bulabilirim?

Keepa'dan FBA MultiTool'a kadar, nişinizdeki mümkün olan en iyi ürünleri araştırmanıza ve tedarik etmenize yardımcı olacak birçok farklı site, araç ve platform bulunmaktadır. Bu kullanışlı küçük kılavuz size şu anda mevcut olan en iyi seçenekler hakkında her şeyi anlatacaktır.

Çevrimiçi mağazamdaki ürünlerin aynısını Amazon'da da satabilir miyim?

Evet. Ürününüz ve ilanda belirtilen detaylar birebir aynı olduğu sürece envanterinizi ana siteniz veya başka bir üçüncü taraf platformu üzerinden satabilirsiniz.

Ürünümü Amazon'a nasıl koyabilirim?

Bir satıcı hesabıyla başlamanız gerekir. Bireysel bir hesap veya profesyonel satıcı hesabı seçin. Bu kurulumu yaptıktan sonra ürünleri listelemeye başlayabilirsiniz. Aramada görünmesi için bir ürün tanımlayıcıya, SKU'ya, ürün ve mağaza ayrıntılarına ve anahtar kelimelere sahip olmanız gerekir.

Yeni başlayanlar Amazon'da satış nasıl yapar?

Ayda yalnızca birkaç ürün satmayı planlıyorsanız bireysel bir hesapla başlayın. Amazon'da satış konusunda araştırmaya yeni başlıyorsanız, Amazon kendi hesabında yeni başlayanlar için birçok eğitim video ve makale sunmaktadır.

Amazon'da satış yapmanın maliyeti ne kadar?

Seçtiğiniz plana ve ne sattığınıza bağlıdır. Bireysel hesaplar ücretsizdir ancak satılan ürün başına ürünün kategorisine bağlı olarak %6 ile %20 arasında ücret alınır. Profesyonel satıcı hesaplarının sınırsız satışla birlikte aylık ücreti 99 TL dir .Hesap ne olursa olsun her satışın, ürünün türüne bağlı olan yönlendirme ücretleri de vardır. Bu hizmetin kullanılması halinde, Amazon'dan gönderim ve Lojistik için ek ücretler söz konusudur. Orijinal envanterinizi satın almak için paraya ihtiyacınız olacağını da belirtmekte fayda var. Satışa sunmak istediğiniz mallar sizin maliyetiniz olacaktır.

Amazon'da kendi eşyalarınızı satabilir misiniz?

Satabileceğiniz şeylerin sınırları vardır. Kısıtlanmış öğelerin listesini burada görebilirsiniz. El yapımı ürünlerinizi satmak istiyorsanız Amazon Handmade'i kullanmak için profesyonel bir satıcı hesabına ihtiyacınız olacak. Hatta bazı satıcılar kendi ürünlerini kendi bünyesinde yaratır veya üretir; bu, rekabette öne çıkmanın ve marka bilinirliğini artırmanın harika bir yoludur.

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin