İnternette kıyafet nasıl satılır? İşte böyle…

BaşlangıçKategori
Okuma süresi: 6 dk
Suzanne Richards

Siz de “internette kıyafet nasıl satılır” sorusunun cevabını arayanlardan mısınız? O zaman doğru yere geldiniz! İkinci el ve el işi kıyafet satışı söz konusu olduğunda son yıllarda kullanıma sunulan çeşitli platformlar sayesinde artık Türkiye’de de ikinci el kıyafet satışları oldukça ilgi görüyor. Onedio.com’un haberine göre, online ve çevrimdışı platformlarda ikinci el kıyafet satışlarının değeri tam 18 milyar dolara ulaşmış. Yani, Türkiye’nin ikinci el kıyafet trendinde globali yakaladığını söyleyebiliriz. Pazar büyüklüğünün 2021 yılına kadar ise 33 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Potansiyel ortada!

Peki, internette kıyafet nasıl satılır sorusunun cevabı nedir?

Kısa cevap: Bir web sitesi ile internetteki köşenizi kurmak ve satış yaptığınız platformlara yönlendirme yapmak.

İnternette kıyafet nasıl satılır: Satış platformları

İnternet üzerinden ikinci el kıyafet ve kendi yaptığınız kıyafetlerin satışını yapabileceğiniz çeşitli siteler mevcut. Önce onlara bir göz atalım…

GittiGidiyor.com

Kendisini “internetten alışverişin güvenilir ismi” olarak tanıtan GittiGidiyor.com, 2001 yılından bu yana faaliyet gösteriyor ve 2011 yılında dünyanın ünlü ikinci el alışveriş platformu eBay tarafından satın alındı. Aylık ortalama 40 milyon ziyaretçiye sahip olan GittiGidiyor.com, internette kıyafet nasıl satılır diye soranların da tercih ettiği platformlardan biri.

GittiGidiyor.com’un “Nasıl Satış Yapılır?” sayfasını ziyaret ederek, süreçle ilgili ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz. GittiGidiyor.com, TOBB, KEDV, TOÇEV, Mor Çatı ve UNICEF gibi kurumlarla yaptığı işbirlikleri sayesinde dükkanınızdan ürün alan kişilere bu kurumlara bağışta bulunma seçeneğini de sunuyor.

ModaCruz.com

ModaCruz, web sitesinde kendisini şöyle tanıtıyor: “Kadınların içindeki alışveriş tutkusunu iş potansiyeline dönüştüren ModaCruz’da; kazanmak, kazandırmak, sosyalleşmek, paylaşmak ve paylaşarak zenginleşmek için bir aradayız!” Sahtekârlık ve usulsüzlüğü hiçbir şekilde kabul etmeyen ve bu tutuma sahip profilleri bloke eden ModaCruz’da satış yapmak çok kolay:

internette kıyafet nasıl satılır modacruz

dolap.com

İnternette kıyafet nasıl satılır sorusunun akla gelen ilk cevaplarından, faaliyetlerini “elden ele moda” sloganıyla sürdüren, “ikinci el alışverişin adresi” dolap.com, müşteri hizmetlerinin 7/24 ulaşılabilir olmasının yanı sıra güvenli ödeme sistemleri, taksit imkânları ve orijinal ürün kontrol hizmetiyle de dikkat çekiyor. Platform üzerinden ürünleri satılan markalar arasında Chanel, Christian Dior ve Yves Saint Laurent gibi lüks markaların yanı sıra Mango, Zara, Nike ve Koton gibi pek çok farklı marka da yer alıyor. Dolap.com, “Dolap Dedektifi” özelliğiyle de satın alınan marka ürünlerin ücretsiz bir şekilde orijinallik kontrolünden geçmesini sağlıyor. İkinci el marka ürün satmak istiyorsanız, aradığınız platform dolap.com olabilir!

gardrops.com

İkinci el modanın bir diğer adresi olarak tanınan gardrops.com, internette nasıl kıyafet satılır diye soranların da aradığı adres olabilir. Güven ve Güvenlik konularına önem veren bir platform olan gardrops.com, satış yapmak isteyenlere ihtiyaçları olacak tüm bilgileri de açık ve net bir şekilde sunuyor. gardrops.com’un benzerlerinden farklılaşan bir özelliği de “Gardrops Talks” isimli forumu. Kullanıcılar, burada “daha iyi fotoğraf çekmenin sırları”ndan kendi reklamlarını yapabilecekleri başlıklara kadar pek çok konuda fikir alışverişinde bulunabiliyor.

ortakdolap.com

ortakdolap.com da sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çeken ikinci el satış sitelerinden biri. Platform, eğitim alanında TOÇEV - Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı' için gerçekleştirdiği "Anneden Kızına" projesine, yapılan her 100 TL’lik alışverişi 1 fidana dönüştürerek doğaya ve Ressam Esra Üner ile birlikte yürüttüğü "Sokak Canları" projesine destek veriyor. ortakdolap.com, “Hemen Sat” sürecini web sitesinde net bir şekilde açıklarken, ürün fotoğrafları, ürün açıklamaları, doğru fiyatlandırma ve kargo maliyetleri gibi konularda ipuçları da paylaşıyor.

internette kıyafet nasıl satılır dolapta kıyafetler

İkinci el satış platformlarından birini seçerek, kendinize bir dükkân kurdunuz mu? Şimdi asıl konumuza gelelim…

İnternette kıyafet nasıl satılır sorusunun cevabı olacak bir web sitesi nasıl kurulur?

GoDaddy’nin yeni Hazır Web Sitesi ile kendinize bir saatten kısa sürede profesyonel görünümlü, SEO uyumlu ve sosyal medya dostu bir web sitesi kurabilirsiniz. Şu an eminiz ki “satış platformunda dükkân açtım zaten; web sitesine neden ihtiyacım olsun ki?” diye soruyorsunuz.

Kendinize ait bir web siteniz olması, toplu satışçıların yer aldığı platformlarda kalabalıkta kaybolmanızı engeller; ürünlerinizi internette arayanların sizi daha kolay bulmasını sağlar.

Web sitenizi kurarken atmanız gereken iki temel adım şöyle:

1. Ücretsiz deneme sürenizi başlatın

GoDaddy’nin web sitesini ziyaret ederek, yeni Hazır Web Sitesi için ücretsiz deneme sürenizi başlatın. Google, mobil, sosyal medya ve başarı için tasarlanan yeni Hazır Web Sitesi ile bir saatten kısa sürede kendinizi yansıtan, profesyonel bir web sitesi kurun. Profesyonel görseller, swipe-to-style arayüzü, istediğiniz gibi karıştırıp kullanabileceğiniz bölümler ve profesyonel tasarıma sahip stillerle yeni Hazır Web Sitesi sosyal medya entegrasyonu, arama motoru optimizasyonu ve e-posta pazarlama gibi özellikleriyle de hem kolay bulunmanızı, hem de mevcut ve potansiyel müşterilerinizle iletişimde kalmanızı sağlıyor.

2. Şahane bir alan adı seçin

Web sitenize, yani işinize, şahane bir isim bulun! Halihazırda farklı platformlar veya sosyal medya üzerinden satış yapıyorsanız, her zaman kullandığınız ismi kullanmanızı tavsiye ederiz. Seçtiğiniz alan adının müsait olup olmadığını kontrol etmek için domain sorgulama aracımızı ya da aşağıdaki arama çubuğunu kullanabilirsiniz:

Bu iki basamağı tamamladıktan sonra GoDaddy’nin yeni Hazır Web Sitesi üzerinden size uygun bir tema seçebilir, bu temayı kişiselleştirebilir, kendi görsellerinizi, hakkınızda bilgileri, farklı bölümleri, sosyal medya hesaplarınızı, e-posta adresinizi, duyurularınızı ve daha fazlasını ekleyerek online varlığınızı oluşturabilirsiniz.

İnternette kıyafet nasıl satılır diye soranlardansanız, durmayın, şimdi başlayın.