El işi nerede satabilirim diye soranlara 6 öneri

PazarlamaKategori
Okuma süresi: 6 dk
Ashley Grant

El beceriniz var mı? Aileniz ve arkadaşlarınıza doğum günleri ve özel günler için el işi hediyeler yapıyor musunuz? Belki de sadece kendiniz için yapıyorsunuz ve çevrenizdekiler size sürekli yaptıklarınızı satmanız gerektiğini söylüyor. Eğer bu senaryolar tanıdık geliyorsa veya örgü örüyor, takı yapıyor veya başka bir el işi ile uğraşıyorsanız ve el işi nerede satabilirim sorusunu soruyorsanız, bu yazımız tam size göre! El işlerinizi satacağınız işletmenizi kurmanız düşündüğünüzden çok daha kolay. Aşağıda, el işlerinizi satabileceğiniz en iyi web sitelerini derlememizin yanı sıra kendi e-ticaret sitenizi kurmanıza yardımcı olacak ipuçları da paylaştık.

El işi nerede satabilirim sorusuna cevap olacak en iyi 6 web sitesi

 1. Etsy
 2. Handmade at Amazon
 3. Artfire
 4. eBay
 5. Zibbet
 6. Bonanza

Şimdi bu siteleri daha yakından inceleyelim…

1. Etsy

el işi nerede satabilirim etsy
Etsy’de ürün listelemek uygun maliyetli ve bu web sitesi, el işi ürünler söz konusu olduğunda ilk anılanlardan.

El işi nerede satabilirim sorusunun cevaplarından biri Etsy. Ancak satıcılar için gerçekten iyi bir yer mi?

Artıları:

 • Şimdiye kadar Etsy’nin ne olduğunu bilmeyen biriyle tanışmadım. Etsy’nin kendi paylaştığı bilgilere göre de 30 milyonun üzerinde müşterileri var ve bu kişiler geçtiğimiz yıl site üzerinden 3 milyar dolarlık alışveriş yapmışlar.
 • Sitede ürün listelemek için ürün başına bir liranın altında ücret ödeniyor ve ürününüz satıldığında Etsy sizden minik bir komisyon alıyor. Şu anda Etsy kimseden aylık üyelik ücreti istemiyor.

Eksileri:

 • Etsy’de yaklaşık 2 milyon satıcı olduğunu göz önünde bulundurursak, rekabetin oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.
 • Etsy’de satış yapanların online forumlarda büyük markaların ve seri üretim yapanların da sitede satış yapabiliyor olmasından şikâyet ettiğini gördüm. Bu, gerçekten de daha küçük satıcıların görünür olmasını engelleyebilir.

2. Handmade at Amazon

el işi nerede satabilirim amazon
Amazon Handmade sayfada kimin satış yapmasına izin verecekleri konusunda seçici davranıyor.

Bundan haberim yoktu ama ek işi nerede satabilirim sorusunun bir diğer cevabı da Amazon’muş!

Artıları:

 • Amazon’un el işi mağazası Handmade at Amazon çeşitli el işlerine açık. Bunlar arasında takı, ev ürünleri, güzellik ürünler, aksesuarlar ve daha fazlası yer alıyor.
 • İnsanlar zaten Amazon’u biliyor, beğeniyor ve ona güveniyor. Amazon’dan sipariş vermemiş bir insan tanıyor musunuz?

Eksileri:

 • Satış yapmak için başvuru yapmanız gerekiyor ve her başvuranı kabul etmiyorlar.
 • Bazı ürünlerinizin görünür olması zor olabilir. Amazon, bunu şu şekilde açıklıyor: “Handmade at Amazon, Amazon’da ayrı bir kategori olarak yer alıyor ve bu nedenle ürünleriniz, diğer el yapımı ürünler arasında yer alacak.” İnsanların sattığınız ürünleri bulabilmesi için ürün tanıtımlarınızı çok iyi yazmanız gerekiyor.

3. Artfire

el işi nerede satabilirim artfire
Kuruşluk bedel ödeyerek, 250’ye kadar ürününüzü Artfire üzerinden satışa sunabilirsiniz.

El işi nerede satabilirim sorusunun yanıtı olabilecek en iyi sitelerden bir diğeri de Artfire. Artfire, el işi ve vintage ürünlerin yanı sıra dijital sanata ve el işi malzemelerine de odaklanıyor.

Artıları:

 • Dükkân ve ürün sayfalarında reklam yok.
 • Kuruşluk bedel ödeyerek 250’ye kadar ürün listeleyebilirsiniz.

Eksileri:

 • Dükkânınızı açık tutmaya devam etmek için aylık ücret ödemeniz gerekiyor.
 • Daha fazla ürün listelemek ve daha fazla özellikten faydalanmak için yine aylık ücret ödeyerek üyeliğinizi yükseltmeniz lazım.

4. Ebay

el işi nerede satabilirim ebay
50’ye kadar ürünü eBay ücretsiz yükleyebilirsiniz; satış yaptığınızda ise komisyon ödersiniz.

El işi nerede satabilirim diye soruyorsanız, cevanı eBay de olabilir! Ancak eBay elişi ürünleri satmak için en iyi yer midir? Bunun kararını siz vereceksiniz.

Artıları:

 • eBay de insanların bildiği, beğendiği ve güvendiği bir web sitesi. Siteden alışveriş yapan 160 milyondan fazla insan var.
 • 50 ürünün üstüne çıkmadığınız sürece ürün listelemek için ücret ödemeniz gerekmiyor. Yalnızca sattığınız ürünler üzerinden komisyon ödüyorsunuz.

Eksileri:

 • Ucuz ürün almaya çalışanlar arasında satış yapmanız gerekiyor. El işleriniz, beklediğiniz fiyatlara alıcı bulamayabilir.
 • eBay’de satış yapmaya çalışan da milyonlarca insan var. Çok fazla rakibiniz olacak.

5. Zibbet

el işi nerede satabilirim zibbet
Zibbet’te rekabet daha düşük ancak aylık ücret daha yüksek.

El işi nerede satabilirim sorusunu cevaplayacak bir diğer web sitesi olan Zibbet, pek çoğunuzun yeni duyduğu bir isim olabilir.

Artıları:

Eksileri:

 • Evet, kendi alan adınız ve web sitenize sahip oluyorsunuz ancak kişiselleştirme kapasiteniz çok kısıtlı. Zibbet’in marka yerleştirmesini de ancak sınırsız plan için ödeme yaptığınızda (yıllık ödeme yapılıyor) kaldırabiliyorsunuz.
 • Hangi plan için ödeme yaptığınız fark etmeksizin yükleyebileceğiniz ürün görseli sınırlı (başlangıç paketinde dört, pro ve sınırsız paketlerinde sekiz resim yüklenebiliyor).

6. Bonanza

el işi nerede satabilirim bonanza
Bonanza, ürün listelemek veya dükkân açmak için ücret almıyor. Buna ek olarak eBay, Amazon ve Etsy’deki ürünlerinizi yüklüyor.

On yıldır kullanımda olan bu web sitesi diğer elişi pazarlarına göre satış yapanlardan yüzde 50 daha az ücret alıyor.

Artıları:

 • eBay, Amazon veya Etsy’de halihazırda satış yapıyorsanız, listelediğiniz ürünleri Bonanza’ya aktarabilirsiniz.
 • Listeleme veya aylık dükkân ücreti alınmıyor.

Eksileri:

 • Eğer ürünlerinizin Google Alışveriş sayfalarında da görünür olmasını istiyorsanız, satışlarınız üzerinden ödediğiniz komisyon daha fazla.
 • Site trafiği eBay, Amazon ve Etsy’ninki kadar yüksek değil.

Elişi ürünlerinizi satabileceğiniz, iCraft, BigCartel ve IndieMade gibi daha pek çok web sitesi var. Ancak bir tanesine bağlı kalmaya karar vermeden önce iyi bir araştırma yapmanız iyi olacaktır. Belki de kendi web sitenizi kurmaya karar verirsiniz.

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin