TikTok For Business-Küçük işletmeler için ipuçları

GenelKategori
Okuma süresi: 26 dk
Dan Hughes

Konu sosyal medya olduğunda kesin olarak güvenebileceğiniz tek şey, değişimin sürekli olduğudur. Bir platformun artık alanı tekelleştirmeye başladığını düşündüğünüz anda yeni bir platform ortaya çıkar ve ortamı tamamen değiştirir. Şimdilerde TikTok, dünyadaki en popüler ve güçlü sosyal medya platformlarından biri olarak ortaya çıkıyor. TikTok for business işletmenizin büyümesi için önemli olacak olan bir araçtır. Platformun ana kitlesi bir zamanlar genç Z kuşağı iken, bu kısa video paylaşım platformunun popülaritesi arttıkça Y kuşağının da ilgisini çekmeye başladı.

Nişiniz ne olursa olsun, hedef kitlenizi genişletmek ve web sitenize trafik çekmek isteyen bir küçük işletme sahibiyseniz, yeni ve popüler platformlara yatırım yapmayı da düşünmelisiniz.

Bu yazıda, sosyal medyada başarıya ulaşmanıza yardımcı olmak için bu video platformu dahilinde pazarlama çalışmaları olarak neler yapabileceğinize dair ipuçları paylaşacağız.

Ancak ondan önce, TikTok şu anda neden bu kadar önemli, onun cevabını verelim.

TikTok pazarlaması neden bu kadar önemli?

TikTok video tabanlı bir platform olduğundan etkileşim oranı da yüksektir ve doğru içerikleri üretirseniz daha fazla potansiyel müşteri ile bağlantı kurma ihtimaliniz de artar.

Ayrıca, bu süreçte ürün ve hizmetlerinizin daha fazla kişinin dikkatini çekmesini sağlayabilirsiniz.

İşte bu platformun potansiyelini daha iyi anlamanıza yardımcı olacak bazı istatistikler ve bilgiler:

 • Genç gruplar arasında artan popülaritesi ve çekiciliği sayesinde TikTok şu anda 154 ülkede kullanıma sunuluyor.
 • Bugüne kadar mobil cihazlara yaklaşık 800 milyon kez indirildi.
 • Platformdaki içeriklerin aylık görüntülenme sayısı trilyonlara ulaşıyor.
 • COVID-19’dan beri uygulamanın indirilme sayısı arttı ve daha fazla Instagram influencer’ı bu platforma geçiş yaptı. Bir küçük işletme sahibi olarak sizin de harekete geçme zamanınız geldi.

1. TikTok İşletme Hesabı Oluşturun

tiktok telefon ekranında tiktok uygulaması

Öncelikle ve en önemlisi, TikTok for Business'ı kullanmak için doğru hesabı kurmanız gerekir. Zaten kişisel bir hesabınız varsa birkaç kolay adımda işletme hesabına geçiş yapabilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:

 1. TikTok uygulamasını indirin ve açın
 2. Kişisel bir hesap oluşturun ve tercihlerinizi belirleyin (zaten kişisel bir hesabınız varsa bu adımı göz ardı edin)
 3. Sağ alt köşedeki profil simgesine dokunun, ardından sağ üst köşedeki Menü düğmesine dokunun (üç yatay çizgi arayın) ve işinizle ilgili kategorileri seçmeden önce TikTok işletme hesabına büyük geçiş yapın. işletme

2. Profilinizi optimize edin

Hesabınız oluşturulduktan sonra TikTok for Business'ı kullanmanın en temel kısımlarından biri, profilinizi başarı için optimize etmektir.

Ünlü Düşler Alanı'nın (ya da Waynes World Two'nun) deyişi gibi: "Eğer onu inşa edersen, gelecekler." Bu ifadeye ek olarak, eğer onu iyi inşa ederseniz akın edeceklerdir.

TikTok for Business hesabınızı doğru ziyaretçilerin ilgisini çekecek ve onların ilgisini çekecek şekilde optimize etmek için dikkate almanız gereken bazı temel unsurlar vardır. Şimdi onlara bir göz atalım.

Kullanıcı adı

İşletmenizi etkili bir şekilde tanıtmak için TikTok'u nasıl kullanacağınızı bilmek için doğru kullanıcı adını seçmek önemlidir. Tamam, TikTok for Business'ta büyük miktarda başarı elde etmenin en önemli yönü bu değil, ama kesinlikle önemlidir.

TikTok hesabınız için bir kullanıcı adı seçerken şunları yapmalısınız:

 • Kısa ve etkileyici bir kullanıcı adı seçin (iki üç hece genellikle en tatlı noktadır)
 • Markanızı ve ne yaptığını temsil eden kelime veya ifadelerle hareket edin
 • Nişiniz veya sektörünüzle alakalı terimleri veya görüntüleri kullanın
 • Karışıklığı önlemek için özel karakterleri veya sayıları dikkatli bir şekilde ekleyin

İpucu: Kullanıcı adınıza karar verirken veya TikTok for Business profiliniz için herhangi bir kopya yazarken karakter sınırlarınızı bildiğinizden emin olun. Kullanıcı adları için sınır 24 karakter, bios için sınır ise 80 karakterdir.

Profil resmi ve logosu

Profil resminiz, alakalı bir aramada karşınıza çıktığında insanların dikkatini çekme şansınızdır; bu nedenle, onun şık, net olduğundan ve markanızı temsil ettiğinden emin olun.

Kişisel bir markanız varsa ve hedef kitlenizle kişisel düzeyde bağlantı kurmak istiyorsanız, vesikalık fotoğraf kullanmak iyi bir fikirdir. En iyi sonuçları elde etmek için, yüzünüzün ekrandan yansımasını sağlamak amacıyla görüntü arka planınızın net ve dağınık olmadığından emin olun.

Marka bilinirliğini artırmak istiyorsanız profil resminize logo eklemek etkili olacaktır ve doğru insanlarla doğru zamanda etkileşim kurma şansınızı artıracaktır. Her iki durumda da görselleriniz yüksek çözünürlüklü olmalı ve mükemmel uyum sağlayacak şekilde kırpılmalıdır.

İşletmeler için TikTok biyografisi

TikTok biyografiniz, kullanıcılara markanızı ve yaptığınız işin farklı olduğunu hızlı bir şekilde tanıtmak için mükemmel bir fırsattır. İşletmenizi en iyi şekilde parlatacak yalnızca 80 karakteriniz olduğundan, bunu etkili bir slogan olarak ele almak doğru yoldur.

TikTok profil biyografinizi öne çıkaracak bazı temel bileşenler var; gelin hızlıca bir göz atalım:

 • Potansiyel takipçilerinize ne yaptığınızı ve neden sizi takip etmeleri gerektiğini söyleyin
 • Biyografinize alakalı bir veya iki emoji ekleyin. Örneğin, sürdürülebilir bir giyim markasıysanız karışıma yeşil yaprak veya ağaç emojisi ekleyebilirsiniz.
 • Hedef kitlenizi hizmetlerinizi veya ürünlerinizi sergileyen bir web sayfasına, açılış sayfasına veya kanala yönlendirmek için "biyografiye bir bağlantı" ekleyin
 • İnsanlara sizinle nasıl etkileşim kuracaklarını veya bundan sonra hangi eylemi gerçekleştireceklerini anlatmak için biyografinize bir harekete geçirici mesaj ekleyin

İpucu: TikTok biyografinizi en iyi şekilde yansıtmak için “Blog yazısı nasıl yazılır? İyi bir blog yazmak için yazılması gerekenler” adlı makalemizden yararlanabilirsiniz.

3. Bir TikTok stratejisi oluşturun

TikTok for Business operasyonunun bir sonraki aşaması sağlam bir strateji oluşturmaktır. Doğru stratejik temellerle donanmış olarak hedef kitlenizi büyütme ve marka bilinirliğini etkili bir şekilde artırma şansınızı artıracaksınız. Hadi keşfedelim.

TikTok algoritmasını anlayın

Her şeyden önce, TikTok'un algoritmasını öğrenmek, size doğru içeriği doğru zamanda oluşturmak ve çabalarınızın karşılığında mümkün olan en iyi yatırım getirisini (ROI) elde etmek için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri verecektir.

En yeni TikTok algoritması, doğru şekilde kullanıldığında gönderilerinizin erişimini büyük ölçüde artıracak belirli sinyallere ve içerik sıralama faktörlerine sahiptir. Burada, kullanıcı etkileşimi, konum, ses trendleri ve videonun konusuna dayalı olarak içerik artırıcı birkaç yararlı ipucu sunan bir video kılavuzu bulunmaktadır:

İpucu: 'TikTok dilini' (insanların platformda yaygın olarak kullandığı kelimeler ve terimler) bilmek, içeriğinize kullanıcı etkileşimi kazanma ve güçlü algoritma tarafından seçilme şansını artıracaktır.

Hedef kitlenizi tanıyın

TikTok for Business pazarlamasının bir diğer önemli yönü de hedef kitlenizi tanımaktır. Diğer sosyal medya veya pazarlama kanalları gibi, kiminle konuştuğunuzu ve neden konuştuğunuzu anlamak, içeriğinizin doğru zamanda doğru kişilerle ilgi görmesini sağlayacak ve size sürekli olarak sağlam bir yatırım getirisi (ROI) sunacaktır.

Hedef kitlenizi anlamanın en iyi yolu, hedef kitlenizin belirli bölümlerine göre alıcı kişilikleri oluşturmaktır. Alıcı kişilikleri temel olarak ideal TikTok kullanıcılarınızın profilleridir; hedefler, sorunlu noktalar, özlemler, yaş, meslek ve kişisel ilgi alanları gibi temel ayrıntıları içeren profillerdir.

Bu bilgilerle donanmış olarak, hedef kitlenizin ilgisini çekecek, onlara ilham verecek, onları eğlendirecek ve aynı zamanda onların en acil sorunlarına uygulanabilir çözümler sunacak orijinal içerik (kısa süre içinde daha fazla bilgi vereceğiz) oluşturabilirsiniz.

Ulaşmak istediğinize bağlı olarak ideal TikTok profilinizi oluşturmak için “Hedef kitle nedir, neden önemlidir? Kendi hedef kitlenizi nasıl bulabilirsiniz?” adlı makaleden yardım alabilirsiniz.

Rekabetinizi bilin

Kitlenizi tanımak, TikTok for Business'ı kullanmak için çok önemlidir ve rakiplerinizi tanımak da aynı derecede önemlidir.

Ana rakiplerinizin bir listesini oluşturmak ve esas olarak onların TikTok içeriklerini (aynı zamanda takipçilerinin bu içerikle nasıl etkileşime girdiğini) gözetlemek, yalnızca kendi içerik oluşturma çabalarınız için size büyük bir ilham vermekle kalmayacak, aynı zamanda olası boşlukları veya zayıflıkları tespit etmenize de yardımcı olacaktır. markanızı güçlendirme avantajınız için kullanabilirsiniz.

Trend’leri takip edin

Küçük işletmeler için başarılı sosyal medya pazarlaması yapmanın anahtarlarından biri, gözlerinizi dört açarak yeni trend’leri takip etmektir.

Meşgul olduğunuzu ve tüm gün TikTok’ta gezinmeye zamanınız olmadığını biliyoruz, ancak platforma girdiğinizde ilgili trend’leri aramak, zamanınızı verimli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olabilir.

Nişinizde trend olan videoları veya içerikleri keşfetmek için doğru hashtag’leri aramanız gerekir.

tiktok hashtag işareti

Aynı Instagram’da olduğu gibi hashtag’ler TikTok için görünürlüğün anahtarıdır. İşte doğru hashtag’leri bulduğunuzda yapabilecekleriniz:

 1. Rakiplerinizin ne ürettiklerini ve ne söylediklerini görebilirsiniz. Böylece kendi içerikleriniz için ilham alabilir ve rakiplerinizin yayınladığı videoları iyileştirmenin yollarını bulabilirsiniz.
 2. Yorum bırakarak, alakalı içeriklerle ilgili etkileşime girerek ve sohbet başlatarak potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurabilirsiniz.
 3. Orijinal içeriklerinizi tanıtmanıza ve doğru kitlenize ulaşmaya yardımcı olmaları için işinizle alakalı ve iyi performans gösteren hashtag’lerden yararlanabilirsiniz.

Trend’leri takip etmek ve işinizle alakalı doğru hashtag’leri bulabilmek için bu listedeki hashtag’lere göz atmayı deneyebilirsiniz.

4. Orijinal içerikler üretin

Orijinal içerik demişken, kendi komik, ilham verici veya ilgi çekici TikTok videolarınızı oluşturmak bu platformda öne çıkmanın en iyi yoludur.

Konu burada orijinal içerik oluşturmak olduğunda, videonuz 60 saniye veya daha kısa olduğu sürece dilediğiniz kadar yaratıcı olmakta serbestsiniz.

TikTok for Business video oluşturmayla ilgili önemli ipuçları

Bilindik ses kliplerini taklit edebilir, müzik veya ses efektleri kullanabilir, görsel ve filtreler ekleyebilirsiniz. Ancak, izleyicilerinizde gerçekten ilgi uyandırmak için önce temelleri iyi oturtmanız gerekli:

 • İletmek istediğiniz ana mesaja karar verin. Unutmayın, sadece 60 saniyeniz var bu yüzden tek bir mesaja veya konsepte odaklanmak, kafa karışıklığının önüne geçmenize ve daha güçlü bir etki yaratmanıza yardımcı olabilir.
 • Kendi reklamınızı yapmayın ve satış ağzı kullanmayın. Bunu yaparsanız TikTok kullanıcılarının sizi görmezden gelmesine sebep olabilirsiniz. Evet, ürün veya hizmetlerinizi pazarlayan bir küçük işletme olabilirsiniz ancak içeriğinizle insanlara hitap etmenin en iyi yolu onlara ilham vermek, eğlendirmek veya gerçek bir değer sunmaktır.
 • Üslubunuzu baştan belirleyin. Konseptinizi düşünüp kayıt düğmesine basmadan önce çekeceğiniz videonun tonuna karar vermelisiniz. Sert ve ciddi olmak mı istiyorsunuz? İnsanları güldürmek mi istiyorsunuz? Alaycı bir tarz mı istiyorsunuz? Ya da empatik? Üslubunuzu en baştan belirlemek videonuza yön verir ve nihayetinde onu daha ilgi çekici bir hale getirir.
 • Bir video trendi ya da yarışması varsa siz de ona katılın. TikTok, video challenge’ları ve yarışmaları ile dolu. Kendi nişinizde yarışmalar bulmak ve onların içinde size özgü videolar çekmek takipçi kitlenizin zamanla düzenli olarak artmasına yardımcı olur. Hatta isterseniz kendiniz bir yarışma bile başlatabilirsiniz.
 • İnsanlar her şeyden çok anlatılar ve hikayeler ile bağlantı kurar. Sadece 60 saniyeniz olsa bile, videonuzda ilginç bir hikaye anlatabilirsiniz. Videonuz için net bir başlangıç ve son belirlediğinizden emin olun, belli bir çerçevesi olan düzgün biçimlendirilmiş videolar küçük işletmenizin pazarlaması için faydalı olabilir.

İlişkin: 2021 için düşük bütçeli pazarlama trendleri

Chipotle: a shining example of TikTok marketing

Markasını sıkı bir şekilde kavrayan ve trend olan bir hashtag'e atlayan bir işletmenin mükemmel bir örneği, Chipotle.

TikTok'un birinci yılını kutlamak için, Fast food markası, ilginç ve akılda kalıcı videosunu tanıtmak için #oneyearofTikTok etiketini kullandı Instagram, Twitter ve Facebook gibi bir dizi ek sosyal medya platformunda.

Çok sayıda ilgi toplayan bir içerik olan söz konusu klipte, bir kase guacamole'nin etrafına toplanmış tortilla cipsleri ve üzerinde Adele'in "Someone Like You" şarkısı çalıyor.

Sesli alıntıda Adele'in seyircisinin ona şarkı söylemesi yer alırken, video çiplerin guacamole'ye şarkı söylediği yanılsamasını yaratıyor.

Chipotle on TikTok

TikTok for Business içeriğinizin başarısını en üst düzeye çıkarma

TikTok for Business pazarlamasını kullanırken insanların gerçekten görmek isteyeceği içerik oluşturmak hayati önem taşıyor. Burada demek istediğim şu: İnsanların şu anda en çok nelerden keyif aldığını öğrenmek için alıcı kişiliklerinizle, rakip araştırmanızla ve trend olan içerik aramalarıyla çalışmalısınız.

Konu seyahat eden (veya belki de viral olan) Tiktok içeriği oluşturmaya gelince, keşfedebileceğiniz birkaç yol var; bunlar arasında şunlar yer alıyor:

 • Nasıl yapılır videoları ve eğitimleri
 • Hayat hack videoları
 • Kamera arkası görüntüleri
 • Trend olan haber yayınları (mümkünse biraz mizah katılmış)
 • İlgili influencer içerik işbirlikleri
 • Anketler ve görüş yazıları
 • Güçlü anlatıma sahip üç dakikalık mini filmler
 • Trend olan danslar, rutinler veya zorluklar

İçeriğinizle tutarlı olmak, erişiminizi en üst düzeye çıkarmak ve kitlenizi daha hızlı büyütmek için de popülerdir. Genel bir kural olarak, istikrarlı bir ivmeyi sürdürmek için günde yaklaşık bir ila dört kez paylaşım yapmayı hedeflemelisiniz.

Platformda aktif kalmak aynı zamanda katılımı da artıracaktır. Yorumlara veya geri bildirimlere düzenli olarak yanıt vermek, takipçilerinizle etkileşimde bulunmak ve yeni sohbetlere ilham verecek sorular sormak, olumlu katılımı teşvik etmenin etkili yollarıdır.

İpucu: İçeriğinizin erişimini en üst düzeye çıkarmak için ilgili hashtag'leri akıllıca kullanmalısınız. Bunu yapmak için üç ila beş hashtag kullanmalı ve bunları video açıklamanıza doğal bir şekilde dahil etmelisiniz. Bir trend veya popüler ve iki ila dört arasında biraz daha fazla niş hashtag kullanmak, TikTok for Business pazarlama içeriğinizin fark edilme şansını artıracaktır.

5. Kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklerden faydalanın

Küçük işletmeler için başka bir etkili pazarlama yöntemi de kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklerden faydalanmaktır.

Şirketlerin yüzde 86’sından fazlası kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikleri pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak kullanıyor ve bunu siz de yapmalısınız. Sonuçta sosyal medya hayranları, diğer kullanıcıların içerikleri ile etkileşime girmeyi seviyor.

TikTok pazarlaması söz konusu olduğunda, bu içerikleri kendi yararınıza kullanmanın en iyi yollarından biri nişinize uygun video yayınlayan kullanıcılar ile iletişime geçip onların içeriklerini paylaşmaktır.

Başkalarının içeriklerine ışık tutarak daha fazla insanla bağlantı kurabilir, etkileşim seviyenizi artırabilir ve izleyicilerinizle aranızda güven inşa edebilirsiniz.

Bu basit ama etkili pazarlama taktiğini kullanarak hizmetlerinizi ve ürünlerinizi eğlenceli ve özgür bir şekilde sergilerken gelirinizi de artırabilirsiniz.

6. Influencer’lar ile iş birliği yapmayı düşünün

Influencer marketing en güçlü sosyal medya pazarlama yöntemlerinden biri.

Kendi alanınızdaki TikTok influencer’ları ile iş birliği yaparsanız markanızla cidden ilgilenecek insanlara ulaşma ihtimaliniz de artar.

Calvin Klein, Sony ve FIFA gibi büyük markalar bu platform üzerinde influencer pazarlama kampanyaları yapmaya başladılar ve farklı demografik gruplardan çok sayıda ilgili kullanıcıya ulaştılar. Platformun popülerliği artmaya devam ettikçe daha fazla işletme de onların izinden gidecek.

Influencer pazarlamasının etkileyici bir örneği de platformun kendisinden geldi.

TikTok, platformun bağımlılık yaratan kısa videolar çekme ve yayınlama özelliğine dikkat çekmek için “15 saniyelik şöhret” temalı bir meme-aton düzenleyerek ünlü influencer’lar ile bir araya geldi.

İlk zamanlarında platformun bilinirliğini artırmak için düzenlenen kampanyada, Kris Jenner, Charlie Puth ve Paris Hilton gibi ünlülerden #memeathon hashtag’ini kullanarak kısa TikTok videoları oluşturmaları ve erişimi artırmak için bunları Twitter profillerinde de paylaşmaları istendi.

Ünlülere dayalı influencer pazarlama kampanyası 3.173.500 kullanıcıya ulaştı ve 338.500 etkileşim oranının yanı sıra #memeathon hashtag’iyle paylaşılan videolar 9,5 milyon görüntülenme elde etti (bu rakam şu anda 24,7 milyon görüntülenmede).

Bu örnek, yüksek profilli bir influencer pazarlaması kampanyası olsa da, doğru kişilerin platformdaki başarınızı hızlandırmanıza nasıl yardımcı olabileceğinin de bir kanıtı.

7. Reklamlardan yararlanın

TikTok for Business, gezinmesi oldukça kolay olan ve doğru şekilde kullanıldığında ciddi iş artırıcı sonuçlar sunabilen bir reklam platformuna sahiptir.

TikTok'un reklam geliri, Snapchat ve Twitter'ın toplamından daha etkileyici ve 18 yaş ve üzeri tüm web kullanıcılarının (bu çok sayıda insan) %17,9'luk erişimiyle ücretli platform reklamlarından yararlanmak akıllıca bir pazarlama yatırımı olacaktır.

TikTok reklamlarını kullanmaya başlama

Başlangıçta mütevazı bir reklam bütçesine ihtiyacınız olsa da, başarılı bir şekilde yürütüldüğünde ücretli reklamlar birçok sosyal medya platformunda mükemmel bir yatırım getirisi (ROI) sunar ve TikTok da bir istisna değildir.

TikTok'un ücretli reklamcılığı, Instagram veya Facebook gibi reklamlarla karşılaştırıldığında hâlâ ilk günlerinde olsa da, marka bilinirliğinizi artırmanın ve alışveriş yapanları veya ziyaretçileri web sitenize çekmenin hala geçerli bir yolu olabilir.

Şimdi nasıl başlayacağınızı inceleyelim:

Bir TikTok reklam hesabına kaydolun

TikTok'un resmi reklam platformunu ziyaret edin ve küçük işletmeniz için bir hesap oluşturun.

Kampanyanızı oluşturun

Her şeyi ayarladıktan sonra, reklamınızı doğru kitleye uyarlamak için hedefinizi, reklam yerleşimi türünüzü ve hedef demografik bilgilerinizi (yaş, konum, ilgi alanları vb.) belirleyerek ücretli bir reklam kampanyası oluşturabilirsiniz. Kampanya ayrıntılarınız tanımlandığında, reklamınızın doğru zamanda doğru hedef kitleye ulaşmasını sağlayacak bir bütçe ve plan belirleyebilirsiniz.

Bu uygulamaları takip edin

Bu resmi platform nasıl yapılır kılavuzu, TikTok reklamınızı mümkün olduğunca başarılı kılmak için ne yapmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Özetlemek gerekirse, oyunda öne geçmenize yardımcı olacak bazı TikTok reklamcılığı en iyi uygulamaları şunlardır:

 • TikTok for Business'ın nasıl kullanılacağına ilişkin daha ince ayrıntıları anlamak için zaman ayırın
 • Reklamınızın temalarını ve hikayelerini şekillendirmek için ortaya çıkan TikTok trendlerini kullanın
 • Reklam açıklamalarınızın açık, kısa ve etkili olduğundan emin olun
 • Görsellerinizin şık ve iyi düzenlenmiş olduğundan emin olun
 • Reklamlarınızı akılda kalıcı bir kancayla oluşturun ve net bir harekete geçirici mesaj (CTA) ile eyleme ilham verin
 • Video reklamınıza daha geniş bir ilgi alanı kazandırmak için trend olan bir film müziği veya ses baytı ekleyin
 • Farklı TikTok reklam türlerinin dengeli bir karışımını deneyin; bu da bizi bir sonraki konumuza getiriyor

TikTok for Business reklam türlerinizi öğrenin

TikTok reklam türlerinizi bilmek, kullanıcıları markanıza (sürüler halinde) çekecek ilgi çekici içerik oluşturmak için size bol miktarda alan sağlayacaktır.

Markanızı güçlendirme avantajınız için kullanabileceğiniz başlıca TikTok reklam türleri şunlardır.

TopView reklamları

TikTok'un TopView reklamları genellikle hedef kullanıcılarınıza günde bir kez gösterilir. Kullanıcılar bu reklamları üç saniye sonra atlayabilir ve belirli web veya açılış sayfalarına dönüşüm sağlamanıza yardımcı olabilecek bir tıklama bağlantısı biçimi sunabilir. Bu reklamların 60 saniyelik bir süre sınırı vardır.

Feed içi reklamlar

TikTok for Business pazarlaması söz konusu olduğunda Feed İçi reklamlar etkilidir çünkü net bir hedef belirlemenize ve 5 ila 16 saniyelik hızlı video içeriğiyle insanları kazanmanıza yardımcı olurlar. Bu reklamlar, kullanıcıların içerik akışlarına kişisel içerik ilgi alanlarına göre sunulduğundan tutarlıdır.

Marka Devralma reklamı

Bu yüksek bütçeli reklamlar, günde yaklaşık 30.000 $ gibi muazzam bir fiyatla geliyor. Ancak sermayeniz varsa, Marka Devralma reklamları, çok sayıda etkileşim ve çok sağlıklı bir dönüşüm oranı elde etmenizi sağlayan tam ekran video içeriğiyle tüm gün boyunca tüm TikTok kategorisine hakim olmanızı sağlayacaktır.

TikTok'a girdiğinizde karşınıza çikan ilk video olarak karşılaştığınız içerik devamlı olarak gün boyu karşınıza çıkıyorsa işte bu marka devralma reklamıdır. Bu reklam türünü özel yapan sadece hedef kitlenize ulaşabilmenizi sağlayarak daha verimli sonuçlar eldedebilmenizidir.

Markalı efektlerle uğraşın

Ücretli TikTok reklamcılığının daha az bilinen bir biçimi olan markalı efektler güçlü bir tanıtım aracıdır. Özelleştirilmiş logolar, çıkartmalar, filtreler ve ses baytları dahil olmak üzere medya efektlerini devreye alarak, TikTok pazarlama kampanyalarınızı hayata geçirirken marka bilinirliğinizi eğlenceli, eğlenceli ve akılda kalıcı bir şekilde en üst düzeye çıkaracaksınız.

Markalı hashtag'ler

İyi yerleştirilmiş ücretli markalı hashtag'leri kullanmak yalnızca TikTok reklamlarınızı optimize etmenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda insanlara işletmenizin neyle ilgili olduğuna dair bir fikir vererek süreçte güven ve katılım oluşturacaktır. Bir veya iki markalı hashtag eklemek, reklamlarınızı başarı için optimize edecektir.

İlişkin: Çevrimiçi Ürün Satmak: Çevrimiçi Satış Rehberi.

8. Analitik ve diğer izleme araçlarını kullanın

Analitik olmak istiyorsanız TikTok'un, içeriğinizin nasıl performans gösterdiğine dair size fikir verecek kendi yerleşik analitik platformu vardır.

TikTok Analytics, içerik stratejinizdeki her türlü tahmine yer vermeyecek şekilde performans analizlerinizi yapmak için hasasiyet gösterir.

TikTok Analytics'e erişmek için şunları yapmalısınız:

 1. Mobil ekranınızın sağ alt köşesindeki profil simgesine dokunun.
 2. Sağ üst köşede bulunan üç dikey çizgiye dokunun ve Oluşturucu Araçları'nı tıklayın.
 3. Analytics'e dokunun ve içerik etkileşimi istatistiklerinizi görüntüleyin.

TikTok'un analiz platformuna girdikten sonra etkileşim eğilimlerini ayrıntılı olarak inceleyebilir, belirli bir zaman diliminde kaç takipçi kazandığınızı, coğrafi konuma göre video görüntülemelerini ve izleyici demografisini kontrol edebilirsiniz.

Veriye dayalı bu paha biçilmez bilgiyle, hedef kitlenizde en çok yankı uyandıran içerik türünü hızla kavrayacaksınız. Bu paha biçilmez bilgilerle donanmış olarak, işinizi etkili bir şekilde tanıtmak için TikTok'u nasıl kullanacağınızı bilmek oldukça hızlı bir şekilde netleşecektir.

İlişkin: 10 adımda internette satış nasıl yapılır?

9. Diğer TikTok Business ipuçları

Son olarak, Bonus TikTok for Business pazarlama ipuçlarımıza geçiyoruz. Temel tavsiyelerimize ek olarak, rekabette çok önemli bir avantaj elde etmenize yardımcı olacak akıllı fikirleri burada bulabilirsiniz.

 • Marka nişinizle ilgili bir mini dizi oluşturun
 • Canlı TikTok yayınlarını ve içeriğini deneyin
 • Markanıza özgün ve sadık bir ses tonu ve stille liderlik edin
 • Hatalarınızdan ders alın ve iyi performans gösteren içerik türünden yararlanın
 • Paylaşım yapmak için en iyi zamanları keşfetmek için TikTok Analytics araçlarınızı kullanın

Ekstra ipucu: Kişisel analizlerinize bakmak, içeriğinizin ne zaman en iyi performansı göstereceğini bilmenin etkili bir yolu olsa da araştırmalar, TikTok'ta paylaşım yapmak için en iyi günlerin Salı, Perşembe ve Cuma olduğunu, TikTok'ta paylaşım yapmak için ise en iyi zamanların bu civarlarda olduğunu gösteriyor Sabah 6'dan sabah 10'a ve akşam 7'den akşam 23'e kadar.

TikTok for Business'ı Kullanma sıkça sorulan sorular (SSS)

İşletmeler TikTok kullanmalı mı?

Tek kelimeyle evet. TikTok for Business pazarlamasını kullanmak, işletmenizin sosyal medya stratejisinin temel bir parçası olmalıdır. Kitlenizi yaratıcı video içerikleriyle buluşturmak için sayısız fırsat bulunmasının yanı sıra, bir milyar aktif kullanıcıyla, doğru yaklaşımla büyümenizi hızlandırabilir ve platform aracılığıyla marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

TikTok İşletmeler için ücretsiz mi?

TikTok for Business hesapları ücretsizdir ve ek içerik oluşturucu araçlarının yanı sıra yararlı istatistikler ve etkileşim analizlerine erişim sunar. TikTok profilinizi sıfırdan kurabilir veya birkaç hızlı dokunuşla mevcut TikTok profilinizi normal hesaptan ticari hesaba geçirebilirsiniz.

Bir işletme TikTok'u nasıl kullanmalı?

TikTok'u iş için kullanmak, adım adım ilerleyen stratejik bir süreçtir. Doğru önlemleri alarak ve sürekli dikkat çeken içerikler yaratarak takipçi kitlenizi büyütecek ve marka bilinirliğinizi artıracaksınız. TikTok for Business'ın tam başarısı için atmanız gereken adımlar şunlardır:

 1. TikTok İşletme Hesabı Oluşturun
 2. Profilinizi optimize edin
 3. Bir Tik Tok stratejisi oluşturun
 4. Orijinal içerik oluşturun
 5. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikle uğraşın
 6. Etkili olun
 7. Reklamlardan Yararlanın
 8. Analytics ve diğer izleme araçlarını kullanın

İşletmem için ayrı bir TikTok'a sahip olmalı mıyım?

Arkadaşlarınız, aileniz veya kişisel takipçi kitleniz için hâlâ düzenli içerik yayınlamak ve işinizi büyütmek istiyorsanız iki ayrı hesaba sahip olmanız önerilir. Ancak, ayrı kişisel içerik yayınlama konusunda hassas değilseniz, bir işletme hesabına geçmek iyi bir fikirdir çünkü zaten üzerine inşa edebileceğiniz aktif bir takipçi tabanınız olacaktır.

TikTok Reklamları buna değer mi?

Özetle evet; TikTok reklamları buna değer. Dünyanın en çok abone olunan ve en çok etkileşim alan platformlarından biri olan TikToks'un reklamları, içeriğinizi ve hedefleme çabalarınızı doğru yaparsanız size mükemmel bir yatırım getirisi (ROI) sunacaktır. Reklamlarınıza tutarlı ve dengeli bir yaklaşımla, pazarlama paranızın karşılığını fazlasıyla alacaksınız, marka erişiminizi genişletecek ve bu süreçte karınızı artıracaksınız.

TikTok for Business'ın faydaları nelerdir?

TikTok for Business'ı kullanmanın markayı güçlendiren birçok faydası vardır. Daha geniş bir kullanıcı demografisine ulaşmanın yanı sıra, daha fazla sosyal medya dönüşümünü ve satışını da artırabilirsiniz. TikTok for Business ile çalışmak aynı zamanda markanıza hayat verecek ve size en iyi ürünlerinizin, hizmetlerinizin ve ticari USP'lerinizin reklamını yapmak için eğlenceli ve ilginç bir çıkış noktası sunacaktır.

TikTok hakkında son düşünceler

[quote]"İnşa et, gelecekler" sözü yalnızca filmlerde işe yarar. Sosyal Medya bir "inşa edin, besleyin, onlarla etkileşime geçin ve gelip kalabilirler." ~Seth Godin

TikTok bu zamanın en yeni sosyal medya platformu sayılır ve bu belirsiz zamanlarda insanlar eğlence, aydınlanma veya kişisel bağlantı için video içeriğine her zamankinden daha fazla yöneliyor.

Demiri sıcakken vur ve grev yaparak yepyeni bir kitleye ulaşabilir ve küçük işletmenizi asla mümkün olmayacağını düşünmediğiniz şekillerde büyütebilirsiniz.

Doğru şekilde uygulandığında TikTok pazarlaması uygun maliyetli, güçlü ve (zamanınız varsa) eğlenceli olabilir.

Küçük işletme pazarlama ipuçları için TikTok'umuzu takip edin; alanınızda sosyal medya hakimiyetine giden yolda olacaksınız.