Facebook Marketplace’te satış nasıl yapılır?

GenelKategori
Okuma süresi: 19 dk
Adem Asha

Dünyanın her yerinden yaklaşık 3 milyar aylık ziyaretçiyle Facebook, çevrimiçi varlıklarını genişletmek ve düşük maliyetle geniş bir müşteri tabanına ulaşmak isteyen işletmeler için mükemmel bir satış platformudur. Facebook Marketplace, sıfırdan bir iş kurmak veya bir yan iş yürütmek için kullanışlı, erişilebilir ve ucuz bir fırsat sunuyor. Bu kılavuzda, Facebook Marketplace'te satış yapmaya nasıl başlayacağınızı öğrenecek ve bu kanaldaki satış potansiyelinizi nasıl en üst düzeye çıkaracağınıza dair bazı bilgiler edineceksiniz.

Facebook marketplace nedir?

Facebook Marketplace, kullanıcıların ürün alıp satabileceği, Facebook'un son derece popüler sosyal medya platformu üzerine kurulmuş bir e-ticaret aracıdır. Satıcılar satmak istedikleri ürünleri listeler ve müşteriler ilgilendikleri ürünleri bulmak için göz atabilir ve filtreler ayarlayabilir. Facebook Marketplace yerel bir topluluk içindeki satışları desteklerken ülke çapında gönderime de izin verir.

Sosyal medya platformlarını temel alan diğer e-ticaret araçları gibi, hem satıcının hem de alıcının Facebook Marketplace ile etkileşim kurabilmesi için bir Facebook hesabının olması gerekir. Bu kanalda satış yapmak için başka hiçbir gerçek gereksinim veya ön koşul yoktur. Ancak satıcıların, Facebook Marketplace için geçerli olan Facebook Ticaret Politikaları hakkında bilgi sahibi olması ve bu platformda nelerin satılıp satılamayacağını belirlemesi gerekir.

Yerel olarak satılan ürünler için Facebook Marketplace tamamen ücretsizdir. Meta Pay kullanılarak ödenen sevk edilen ürünler için satıcıların satış fiyatının %5'i tutarında bir işlem ücreti ödemesi gerekir.

ilişkin: Facebook işletme hesabı açma ve sonrasında atmanız gereken adımlar

Neden Facebook Marketplace'te satış yapmalısınız?

Facebook Marketplace'te satış yapmak için çok sayıda zorlayıcı neden vardır.

Her şeyden önce, Facebook'un devasa bir müşteri tabanı ve 2 milyarın üzerinde günlük aktif kullanıcısı var. Bu, satıcılara ürünlerini müşterilerin zaten vakit geçirdiği bir platformda pazarlamak için harika bir fırsat verir.

Ayrıca Facebook Marketplace'te satış yaparken çok az risk veya çaba söz konusudur. Trendyol ve Amazon'un aksine, bir ürünün listelenmesiyle ilgili herhangi bir ücret yoktur. Satıcılar yalnızca satış yaparken ücret öderler. İlan eklemek hızlı ve kolaydır ve başlamak için yalnızca bir Facebook hesabı gerekir.

Facebook aynı zamanda Craigslist gibi rakiplerine göre daha fazla gönül rahatlığı ve sosyal katılım fırsatı sunuyor. Bir Facebook hesabı, Facebook Marketplace'in kullanımı için bir ön koşul olduğundan ve tüm iletişim Facebook Messenger aracılığıyla gerçekleşebildiğinden, alıcılar ve satıcılar gerçek bir kişiyle konuştuklarını kolayca doğrulayabilirler.

Facebook Marketplace hesabınızı nasıl kurarsınız?

Facebook Marketplace'te satış yapmak yalnızca aşağıdaki adımları izleyerek hızlı bir şekilde kurabileceğiniz bir Facebook hesabı gerektirir:

 • Facebook.com'a gidin.
 • Yeni hesap oluştur'u tıklayın.
 • Adınızı, e-posta adresinizi, şifrenizi ve birkaç kişisel ayrıntıyı girin.
 • Kaydol'a tıklayın.
facebook kaydolmak

Bir Facebook hesabı oluşturduktan sonra işletmenize özel bir sayfa da oluşturabilirsiniz. Dolandırıcılık ve dolandırıcılık faaliyetlerini önlemek için Facebook'un, yeni hesapların Facebook Marketplace üzerinden gönderim ve ödeme işlemlerine hemen katılmasına izin vermediğini unutmayın. Daha fazla bilgi için Facebook desteğine başvurun.

Sosyal medya platformunuzun adı ile işletme adınızın uyuşmasını istiyorsanız hemen bir alan adı alın

Çekici bir liste nasıl oluşturulur?

Herhangi bir e-ticaret veya pazar yeri platformunda olduğu gibi, göz alıcı görsellere ve ilgi çekici, net içeriğe sahip ilgi çekici bir liste oluşturmak için zaman harcamak önemlidir. Bu bölümde harika bir Facebook Marketplace ilanı oluşturmak için bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız.

Facebook hesabınıza giriş yaptığınızda, aşağıdaki adımları izleyerek masaüstü bilgisayarınızda bir Facebook Marketplace ilanı oluşturabilirsiniz:

 1. Facebook menüsünden Marketplace'i seçin.
facebook marketplace seçmek tıklamak

2. Pazar Yeri menüsünde + Liste kaydı oluştur'a tıklayın ve ardından bir veya daha fazla ürünün listelenmesini seçin.

3. Listeleme türünüzü seçin. Bu listeleme için bir ürün satıyoruz.

4. Öğenizle ilgili fotoğraflar, fiyat, kategori ve durum dahil ayrıntıları girin. Potansiyel alıcılara nasıl görüneceğini görmek için listelemenizin ön izlemesini yapabilirsiniz. Girişin görünümünden ve içeriğinden memnun olduğunuzda İleri'ye tıklayın.

ürün bilgilerini doldurmak

5. Teslimat yönteminizi belirleyin. Bunu yalnızca yerel teslim alma için sunmak istiyorsanız herhangi bir değişiklik yapmadan devam edebilirsiniz. Bu liste için nakliye hizmeti sunacağız.

Gönderim sunmak için Gönderimi ayarla'ya tıklayın. Yasal adınızı, doğum tarihinizi, adresinizi, banka bilgilerinizi ve vergi bilgilerinizi (sosyal güvenlik numaranız veya vergi kimlik numaranız dahil) vermeniz istenecektir.

Devam etmeye hazır olduğunuzda İleri'ye tıklayın.

bilgi doldurmak
 1. Kendi gönderim yönteminizi kullanarak veya gönderim maliyetlerinizi paketlenmiş öğenizin ağırlığına göre belirleyecek ön ödemeli bir gönderim etiketi seçerek gönderim maliyetini belirleyin. Devam etmek için İleri'ye tıklayın.
 2. Ürününüzü genel Pazar yerinin yanı sıra yerel satış gruplarında da listelemek isteyip istemediğinize karar verin.
 3. Listeleme ön izlemenize son bir kez göz atın ve yayına başlamaya hazır olduğunuzda Yayınla'ya tıklayın.

Fiyatı belirlemek için ürün araştırması yapın

Ürünleriniz için doğru fiyatı belirlemek, herhangi bir listeleme sürecinde çok önemli bir adımdır. Çok az ücret öderseniz maliyetlerinizi karşılayamazsınız ve müşterinizin ürünlerinize ilişkin algısını ucuzlatma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Çok fazla ücret öderseniz, başka yerlerde daha uygun fiyatlı bir seçenek bulabilecek müşterileri uzaklaştırırsınız.

Doğru fiyatı seçmenin en iyi yolu ürün araştırması yapmaktır. Ürününüz için ortalama bir piyasa fiyatı belirlemek için Facebook Marketplace'teki ve diğer platformlardaki (trendyol veya Amazon gibi) benzer listeleri kontrol edin. Ürünün durumu gibi ürününüzle ilgili belirli faktörleri göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Amacınız benzer ürünlerle rekabet edebilecek bir fiyat belirlerken kar elde etmenizi sağlamaktır.

Doğru ürün açıklamaları oluşturun

Olumlu yorumlar satıcı profilinizi güçlendirebilir ve potansiyel alıcıların sizden alışveriş yapma konusunda daha rahat hissetmelerine yardımcı olabilir. Alıcılar, bir satın alma işlemi yaptıktan sonra veya Facebook mesajları aracılığıyla iletişim kurduktan sonra satıcıları derecelendirebilir; böylece hem ürünlerinizin hem de iletişiminizin kalitesi, derecelendirmeniz üzerinde etkili olabilir.

Mesajlara hızlı yanıtlar, doğru ürün açıklamaları ve zamanında teslimat yoluyla olumlu yorumları teşvik edin. Yeterince olumlu yorum alırsanız daha fazla müşteriyi sizinle çalışmaya teşvik edecek bir Facebook satıcı rozeti kazanabilirsiniz.

Reklam veya öne çikar Kullanın

Ürününüzü daha geniş bir kitleye pazarlayabilmeniz için Pazaryeri listelemenizi reklama dönüştürerek öne çıkarabilirsiniz. Boost'ların kurulumu kolaydır ve herhangi bir ek yaratıcı varlık gerektirmez; girişinizdeki görselleri ve açıklamaları kullanırlar. Bir listeyi öne çıkarmak için:

 1. Marketplace'e gidin ve Satış'a tıklayın.
 2. Öne çıkarmak istediğiniz girişi bulun ve Listeyi öne çıkar'a tıklayın.
 3. Destek kampanyanız için önceden belirlenmiş bir süre seçerek toplam bütçenizi belirleyin.
 4. Hedeflemek istediğiniz kitleyi seçin. Potansiyel alıcıları konuma, yaşa ve ilgi alanlarına göre hedefleyebilirsiniz.
 5. Destek kampanyanızı başlatmak için Şimdi Tanıtın'a tıklayın.

ilşikin: Sosyal medya reklamları: yatırım yapmanız için 3 neden

Ürünün ilgi çekici ve açıklayıcı fotoğraflarını çekin

Yüksek kaliteli fotoğraflar, ürününüzü en iyi şekilde sergileyerek potansiyel bir alıcının ilgisini çekmenize yardımcı olabilir.

Harika ürün fotoğrafları çekmek için profesyonel kamera ekipmanına veya fotoğrafçılık derslerine ihtiyacınız yok; akıllı telefonunuzun kamerasıyla ve birkaç profesyonel ipucuyla nispeten iyi fotoğraflar çekebilirsiniz:

 • Ürünlerinizin doğal ışıkla (kamera flaşıyla değil) iyi aydınlatılmış fotoğraflarını çekin.
 • Ürününüzü birden fazla açıdan yakalayın.
 • Ürününüzün kullanım sırasında fotoğraflarını çekin, böylece alıcılar ürünün nasıl çalıştığını veya normal bağlamında nasıl göründüğünü görebilir.
 • Kullanılmış bir ürün satıyorsanız, ürününüzün durumunu yanlış yansıtabilecek stok fotoğrafları kullanmayın. Ürününüzün en iyi şekilde görünmesini istiyorsunuz ancak görsellerin yine de doğru olması gerekiyor.

İlişkin: Sosyal medya için görsel/fotoğraf boyutları rehberi

Size uygun bir ödeme yöntemi seçin

Facebook Marketplace'te satış yaparken mevcut ödeme yöntemleri ürünün teslimat yöntemine göre belirlenir.

Yerel teslim için bir ürün satıyorsanız, alıcılar ve satıcılar, nakit paradan banka çeki ve PayPal'a kadar değişen ödeme yöntemini belirlemek için birlikte çalışabilirler.

Müşterilere göndereceğiniz ürünleri satıyorsanız müşterileriniz ürününüz için ödemeyi Meta Pay (eski adıyla Facebook Pay) aracılığıyla yapacaktır. Meta Pay tüm önemli kredi/banka kartlarını ve PayPal'ı destekler.

Müşterilere göndereceğiniz ürünleri satıyorsanız müşterileriniz ürününüz için ödemeyi Meta Pay (eski adıyla Facebook Pay) aracılığıyla yapacaktır. Meta Pay tüm önemli kredi/banka kartlarını ve PayPal'ı destekler.

Gönderim veya teslim alma seçeneğini kullanın

Öğelerinizi listelerken nakliye veya yerel teslim alma teklifinde bulunabilirsiniz. Gönderim olanağı sunmak, daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmanızı sağlar, ancak ek maliyetler de getirir (%5 satış ücreti ve ürününüzün gönderim maliyeti). Facebook Marketplace'in ürünleri satın alma tarihinden itibaren üç gün içinde göndermenizi gerektirdiğini ancak alıcılarınızdan en iyi değerlendirmeleri alabilmek için gönderilerinizi mümkün olduğu kadar çabuk teslim etmeye çalışmanız gerektiğini unutmayın.

Yerel teslim alma ise tersine, daha ucuz olabilir ancak kendi zorluklarını da beraberinde getirir; çünkü ürününüz yalnızca konumunuzun belirli bir yarıçapındaki müşteriler tarafından görülebilir ve ödeme ve teslim alma zamanlarını müşteriyle koordine etmenizi gerektirir.

Yerel bir satış nasıl yönetilir?

Ürünleri yerel olarak satmayı planlıyorsanız yerel satışlarınızı nasıl yöneteceğinize ilişkin birkaç en iyi uygulamayı burada bulabilirsiniz:

 • Güvenli, halka açık toplantı yerleri düzenleyin. Alıcınız, satın alma işlemini tamamlamadan önce ürünü görmek isterse veya ürünü bizzat teslim etmeyi planlıyorsanız, buluşmak için güvenli, halka açık bir yer seçtiğinizden emin olun. Bir arkadaşınızı getirmeyi düşünün ve alıcıyı da aynısını yapmaya davet edin. Bu, etkileşim sırasında herkesin güvenliğini ve rahatlığını sağlar.
 • Güvenli ödeme yöntemleri isteyin. Yerel olarak satış yaparken, ödemeleri koordine etmekten alıcı olarak siz sorumlusunuz; bu, tipik bir e-ticaret satışı gibi çevrimiçi olarak kolaylaştırılmayacaktır. Nakit veya banka çeki gibi güvenli ve güvenilir bir yöntemle ödeme isteyin. Şahsen ürün tesliminiz sırasında tamamlayabileceğiniz PayPal veya Venmo gibi dijital bir seçeneği de düşünebilirsiniz. Sizi dolandırıcılıkla ilgili risklere açık hale getiren yöntemlerden (güvenilmez bir alıcı tarafından kolayca iptal edilebilecek kişisel çekler gibi) kaçının.
 • Eşzamansız teslimatı düşünün. Bu işlem için aynı anda toplantı yapmak gerekli değilse, sundurmaya bırakma veya başka bir eşzamansız teslimat şekli planlamayı düşünebilirsiniz. Alıcınızın ödemeyi gerçekleştireceğinden eminseniz (ve önceden depozito talep etmek isteyebilirsiniz), bu her iki program için de uygun bir seçenek olabilir.

Bireysel olarak satış yapın veya işletme olarak satış yapın

Facebook Marketplace, hem kullanılmış kanepelerini satan bireyleri hem de el yapımı ürünler satan veya perakende arbitraj uygulayan işletmeleri destekleyebilecek çok yönlü bir platformdur. Bu çok yönlülük, daha fazla müşteriye erişimlerini genişleterek ek işlerini küçük bir işletmeye dönüştürmek isteyen bireyler için de harika bir seçenek olduğu anlamına geliyor.

Facebook Marketplace ve ilgili platformlarda faaliyet göstermek isteyen küçükişletmelerin envanteri etkili bir şekilde kontrol etmeye, siparişleri hızlı bir şekilde işleme koymaya ve her satış kanalında satışları ve büyümeyi analiz etmeye yönelik araçlarla büyümesine yardımcı olacaktır.

Facebook'ta ne satılır

Facebook Marketplace'te çok çeşitli kategorilerdeki ürünleri satabilirsiniz ancak bazı sınırlamalar vardır.

İlişkin: 2023’te çevrimiçi satılacak en trend ürünler

Neyi satabilirsiniz?

Facebook Marketplace'te satılacak bazı popüler ürünler şunlardır:

 • Giyim ve aksesuarlar
 • Elektronik ve gadget'lar
 • Mobilya ve ev dekorasyonu
 • Spor malzemeleri, oyuncaklar ve oyunlar
 • Bebek ürünleri ve çocuk ürünleri
 • Araçlar ve otomotiv parçaları

Neyi satamazsınız?

Facebook, satıcıların kendi platformunda yalnızca fiziksel ürünler satmasına izin veriyor; hizmetleri (kişisel eğitim dersleri gibi) satamaz veya içeriğe (çevrimiçi kurslar gibi) erişemezsiniz. Ayrıca aşağıdakileri içeren (ancak bunlarla sınırlı olmayan) yasaklı kategoriler de vardır:

 • Yetişkinlere yönelik ürünler veya cinsel hizmetler
 • Tehlikeli maddeler
 • Alkol, tütün, uyuşturucu veya ilgili gereçler
 • Sağlık ürünleri veya takviyeleri
 • Silahlar, mühimmat veya patlayıcılar

Yasaklanmış ve kısıtlanmış içeriklerin tam listesi için lütfen Facebook'un Ticaret Politikalarını inceleyin.

Facebook Marketplace'te satış yapmaya ilişkin ipuçları

Artık Facebook Marketplace'te satış yapmanın temellerini anladığınıza göre, bu platformda nasıl başarılı olabileceğinize dair bazı ipuçlarını ve stratejileri inceleyelim.

Araştırmanı yap

Trendler sürekli değişiyor, bu nedenle Facebook Marketplace ve diğer satış platformlarında hangi ürünlerin en çok talep gördüğünü yakından takip etmek önemlidir. Bu, satış stratejilerinizi buna göre ayarlayabilmeniz için pazar eğilimlerini anlamanıza yardımcı olacaktır.

facebook marketplace araştırma

Sık sık kontrol edilmesi gereken akıllı alanlardan biri, Facebook Marketplace'in "Bugünün seçimleri" bölümüdür. Bunu Pazaryeri ana sayfasına ilk geldiğinizde göreceksiniz. Örneğin aşağıdaki listelerde mobilya ürünlerinin şu sıralar oldukça popüler göründüğünü görebilirsiniz.

Ayrıca doğrudan rakiplerinizin de değerlendirmesini yapmalısınız; tüm pazar ürünleri bir arada listelendiğinden bunu yapmak zor olabilir, ancak nişinizdeki ürünleri bulmak için kategori filtrelerini ve arama işlevini kullanabilirsiniz. Rakip listelemeleri izleyerek, kendi listelemelerinizde benimsemek veya geliştirmek isteyebileceğiniz stratejileri takip edebilirsiniz.

Mesajlara hızlı yanıt verin

Potansiyel alıcılarınızdan gelen mesajlara anında yanıt vermek, satış yapma şansınızı artırır; yanıt vermek çok uzun sürer ve alıcı, farklı bir satıcının başka bir ürününe geçebilir.

Ancak hızlı yanıt verirseniz, alıcıları size ulaşmaya teşvik eden bir tür sosyal kanıt görevi gören "Çok Duyarlı" rozetini kazanabilirsiniz. İlk satışınızda iyi bir izlenim bırakmak, hızlı yanıtlar sayesinde güvenini kazandığınız alıcıların tekrar satış yapmasına da yol açabilir.

Güvenilir bir satıcı profili oluşturun

Facebook Marketplace'i alıcı olarak kullanmanın faydalarından biri satıcının profilini kontrol edebilme yeteneğidir. Bu nedenle profilinizin alıcılarınız üzerinde olumlu bir izlenim bıraktığından emin olmak isteyeceksiniz. Olumlu yorumları teşvik etmenin ötesinde, Facebook profilinize net bir profil ve kapak fotoğrafı eklediğinizden emin olun, çünkü alıcılar profil resmi olmayan bir hesaba güvenmeyebilir.

Çevrimiçi bir vitrin oluşturun

Çevrimiçi bir mağazanın Facebook Marketplace'te satış yapması zorunlu olmasa da, potansiyel alıcıların ürünlerinizi satın alırken kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olabilir. Vitrininizin web sitesini Facebook profilinizde veya hatta ürün listelemelerinizde listelemek, alıcıların gönül rahatlığı yaşamasını sağlayabilir ve satın almak istedikleri diğer ürünleri bulmalarına yardımcı olabilir!

Çevrimiçi bir mağaza, Facebook Marketplace'in ötesine geçmenize ve diğer kanallardaki müşterilere destek vermenize de yardımcı olabilir. Çevrimiçi bir mağazaya başlamak için, Facebook gibi tercih ettiğiniz satış kanallarına bağlanmayı kolaylaştıran hazır web sitesi kullanın.

Ücretsiz teslimat sunun

Ücretsiz teslimat, müşteriler için çok cazip bir avantaj olabilir ve Amazon Prime gibi popüler pazarlar sayesinde giderek daha fazla bekleniyor. Gönderim maliyetini ürün fiyatınıza dahil etmeyi deneyin ve ardından ücretsiz gönderim sunarak bunun listelemelerinizin başarısını nasıl etkileyebileceğini görün.

İndirimler sunun

Bir ürünü indirimli satmak, müşterilerin iyi bir anlaşma yaptıklarını hissetmelerine yardımcı olur. Mevcut listelemeleri düzenlerken ürün indirimlerini ayarlayabilirsiniz. Bir ürünü satmakta zorlanıyorsanız, potansiyel alıcılarınızda heyecan duygusu yaratmak için (tamamen yeni bir liste oluşturmak yerine) fiyatı düşürecek şekilde liste kaydını düzenlemeyi düşünün.

Facebook gruplarını kullanın

İlan oluştururken ürününüzü yakınınızda bulunan ticaret odaklı Facebook gruplarında pazarlamayı seçebilirsiniz. Gönderim hizmeti sunuyor olsanız bile, bu, listelemenizi, bu grupların üyeleri olarak sizinki gibi ürünlerde harika fırsatlar bulmakla ilgilenen potansiyel alıcılara pazarlamanın harika bir yoludur. Gönderim olmadan satılan ürünlerden satış ücreti alınmaz; dolayısıyla bu, listelemelerinizden ekstra gelir elde etmenin gerçekten akıllıca bir yolu olabilir.

Gönderinizi yenileyin

Her yedi günde bir, ilgili arama sonuçlarının en üstünde yer almasını sağlamak için listelemenizi yenileyebilirsiniz. Listelemelerinizi potansiyel alıcılar için güncel ve erişilebilir tutmak amacıyla düzenli aralıklarla yenilemeyi düşünün. Bir ürünü satmakta zorlanıyorsanız indirim yapmayı deneyin veya ürün açıklamanızı, kategorilerinizi veya resimlerinizi güncellemeniz gerekip gerekmediğini görmek için daha fazla araştırma yapın.

Facebook Marketplace'te istediğiniz boyutta satış yapın

Facebook Marketplace'in kullanımı kolay, kurulumu hızlıdır ve geniş bir kullanıcı tabanını destekler; bu da onu küçük işletmeler, yalnız girişimciler ve biraz ekstra para kazanmak isteyen bireyler için cazip bir satış platformu haline getirir. Bu platformda başarılı olmak için rakiplerinizi araştırmanız, ilgi çekici listeler yazmanız ve mükemmel müşteri hizmetleri sunmanız gerekir. Bu kılavuzda yer alan talimatları ve ipuçlarını takip etmek, Facebook Marketplace'te başarıya ulaşmak için harika bir başlangıç noktasıdır.

SSS — Facebook Marketplace'te Satış Yapmak

Facebook Marketplace'te satış yapmanın maliyeti ne kadardır?

Bir ürünü yerel olarak (yani nakliye olmadan) satıyorsanız, satıcı ve alıcı, her iki tarafı da tatmin edecek bir ödeme yöntemi ve zaman çizelgesi üzerinde anlaşmaya varmaktan sorumludur.

Gönderilen bir şeyi satıyorsanız müşteriniz Meta Pay ile ödeme yapacaktır. Satıcı olarak ödemenizi (işlem ücreti düşüldükten sonra):

 • Öğeyi gönderildi olarak işaretledikten ve gönderinin takip bilgilerini girdikten sonra 15-20 gün.
 • Teslimat onayının alınması durumunda ürün teslim edildikten 5 gün sonra.

Marketplace'te gönderilen ürünlerin satışı karşılığında ödeme alma hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

Facebook Marketplace'te satış yapmanın en güvenli yolu nedir?

Gönderilen ürünleri satarken ödemeniz Meta Pay aracılığıyla güvence altına alınacaktır.

Ancak yerel olarak satış yaparken güvenliğinizi sağlamak için aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç ekstra adım atmalısınız:

 • Nakit veya kişiden kişiye ödeme sitesi (PayPal veya Venmo gibi) gibi güvenli bir ödeme yöntemi kullanın.
 • Bakkal veya polis karakolu otoparkı gibi halka açık, iyi aydınlatılmış bir yerde buluşun.

Facebook Marketplace'te nasıl özel olarak satış yaparım?

Facebook Marketplace'te bir ilan oluştururken, "Arkadaşlardan gizle" seçeneğini kullanarak ilanı arkadaşlarınızdan gizlemeyi seçebilirsiniz:

Bu, girişi tamamen gizli hale getirmeyecek ancak Facebook ve Messenger'daki arkadaşlarınızdan gizleyecektir.

gizlilik

Facebook Marketplace'te ne satmaktan kaçınmalıyım?

Facebook Marketplace, bu platformda satılabilecek ürün türlerini sınırlayan Facebook Ticaret Politikalarına tabidir. Bu kısıtlamalar ateşli silahları, tütün ürünlerini, alkolü, uyuşturucuları, ilaçları ve hayvanları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir).

Facebook Marketplace'te satmaya çalışmamanız gereken şeylerin kapsamlı bir listesi için bu politikaların tamamını inceleyin.

Kullanılan Ürünler

Alan AdlarıDaha fazla bilgi edinin