Sosyal medya için görsel/fotoğraf boyutları rehberi

BaşlangıçKategori
Okuma süresi: 7 dk
Christopher Carfi

Şunu hepimiz biliyoruz ki sosyal medya, büyüklüğü fark etmeksizin artık tüm şirketlerin olmazsa olmazlarından biri. Sosyal medyadaki faaliyetlerinizi iyileştirirken şirketinizin sesinin ve markalamasının tüm platformlarda uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Doğru görsel / fotoğraf boyutları kullanmak da bunun bir parçası.

Marka sesinize ek olarak görünürlük açısından da istikrarlı bir plan izlemeniz de önem taşıyor. Bu doğrultuda görsel tasarım ile koyduğunuz hedefe ulaşabilirsiniz.

Size bu konuda yardımcı olmak için popüler sosyal medya platformlarının (Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, Pinterest, YouTube, TikTok gibi) gerektirdiği görsel / fotoğraf boyutları için bir kopya kağıdı hazırladık. Bu kopya kağıdı ile sosyal medyada istikrarlı bir görsel varlık oluştururken, web sitenizin gerektirdiği ölçülere de uyum sağlayabilirsiniz. 2022’de bu yazıdan kopya çekmekten korkmayın!

Sosyal medya görsel / fotoğraf boyutları

Sosyal medya görselleri için boyutlar ve gereksinimler düzenli olarak değişiyor. İşte 2022 itibarıyla güncel boyutları listelediğimiz rehberimizde yer alan platformlar:

  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Pinterest
  • TikTok
  • Twitter
  • YouTube

Facebook görsel / fotoğraf boyutları

Facebook, görsel paylaşmak için çok çeşitli fırsatlar sunuyor. Kişisel hesaplar genellikle profil fotoğrafları ve kapak fotoğrafları ile sınırlı olsa da, reklam yayınlamak ve işletme sayfalarını kullanmak görsel içerik paylaşmak için daha fazla fırsat yaratıyor.

Statista tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Facebook en popüler sosyal medya platformu. Öncelikli olarak 25-50 yaş arasındaki kişiler tarafından kullanılıyor, bu da onu daha geniş bir kitleye reklam vermek için mükemmel bir platform haline getiriyor. Site daha çok genel amaçlar için kullanıldığından (LinkedIn gibi iş merkezli sosyal platformların aksine), Facebook reklamları ev eşyaları, kıyafet ve hediyelik eşya gibi ürünler satmak için ideal.

Görsel türüGörsel boyutu
Facebook profil fotoğrafı170x170 masaüstü
128x128 mobil
Facebook kapak fotoğrafı820x312
Facebook içerik görseli1200x630
Facebook paylaşılan bağlantı görseli1200x630

Facebook profil fotoğrafı

Facebook kapak fotoğrafı
Facebook içerik görseli
Facebook paylaşılan bağlantı fotoğraf boyutları

Instagram

Instagram görsel yönüyle ünlü, bu nedenle platformun sosyal medya görsel/fotoğraf boyutları açısından neyin işe yarayıp neyin yaramadığı konusunda belirli yönergeleri var. Fotoğraflarınızı doğrudan uygulamanın içinde düzenlemek kolay olsa da, kitleniz için sponsorlu gönderiler veya reklamlar yayınlıyorsanız, bunları yayınlamadan önce ölçekleyip planlamak sizin için daha iyi bir seçim olabilir.

En popüler dördüncü platform olan Instagram, reklam vermek isteyenler için sıklıkla tercih ediliyor.

Başlangıcından bu yana Instagram, reklamlar ve sponsorlu gönderiler için önemli bir platform haline geldi. Instagram ağırlıklı olarak 26-35 yaş arasındaki kişiler tarafından kullanılıyor, bu da onu Y kuşağına pazarlama yapan işletmeler için ideal bir hale getiriyor.

Görsel türüGörsel boyutu
Instagram profil fotoğrafı110x110 (en az)
Instagram içerik görseli1080x1080
Instagram paylaşılan bağlantı görseli1080x1920
110x110 (küçük resim)

instagram profil fotoğrafı

instagram içerik görseli
instagram paylaşılan link fotoğraf boyutları

LinkedIn

LinkedIn’de belirgin bir profile sahip olmak, yeni ve küçük bir işletme olsanız bile size profesyonel ve uyumlu bir marka imajı kazandırır. İşletmenizin LinkedIn sayfasında profil fotoğrafı, kapak fotoğrafı gibi tüm öne çıkan görselleri bulundurduğunuzdan emin olun.

LinkedIn, platform hedefi ve kitlesi açısından benzersizdir. Facebok ve Pinterest gibi sosyal medya platformları genellikle gündelik paylaşımlara yöneliktir, ancak LinkedIn her zaman iş odaklıdır. Bu da onu işle ilgili ürün ve/veya hizmet satmak isteyen küçük işletmeler için de mükemmel kılar. LinkedIn kullanıcılarının öncelikli olarak 36-50 yaş aralığı içinde bulunduğunu da bilmenizde fayda var.

Görsel türüGörsel boyutu
LinkedIn profil fotoğrafı400x400
300x300 (şirket logosu)
60x60 (kare logo)
LinkedIn arka plan/kapak resmi1584x396
1536x768 (işletme kapak resmi)
646x220 (işletme sayfaları için banner)
1128x376 (ana resim)
LinkedIn kişisel profil/şirket resmi1104x736
LinkedIn paylaşılan bağlantı görseli1104x736

LinkedIn profil fotoğrafı

linkedin kapak arka plan görseli
linkedin kişisel profil şirket sayfası
linkedin paylaşılan bağlantı fotoğraf boyutları

Pinterest görsel/fotoğraf boyutları

Pinterest, fotoğrafları ve paylaşılabilirliği vurgulayan görsel merkezli bir platform.

Pinterest’i çalışmalarınızı paylaşacağınız bir platform olarak kullanmayı planlıyorsanız, pano kapak fotoğraflarını ve genişletilmiş pinleri doğru kullanmaya odaklanın.

Bunlar, bu platformda en çok dikkat çeken görsellerdir.

Pinterest, Facebook ve Twitter ile karşılaştırıldığında benzersiz bir sitedir çünkü bireysel gönderilerden çok, pinleri paylaşmaya ve panoya eklemeye dayanır. Bu platform, çoğu 35 yaş üstü kadınlardan oluşan kitlesi açısından da diğerlerinden ayrılıyor.

Görsel türüGörsel boyutu
Pinterest profil fotoğrafı165x165
Pinterest pano kapak resmi222x150
Pinterest genişletilmiş pin236xölçeklenen yükseklik
Pinterest paylaşılan bağlantı görseli735x1102 (pin önizlemesi)
600x600 (pano görünümü)

pinterest profil fotoğrafı

pinterest pano kapak görseli
pinterest genişletilmiş pin
pinterest paylaşılan bağlantı fotoğraf boyutları

TikTok

TikTok, ürünleri genç bir kitleye kısaca göstermek için mükemmel bir platform. Kirpik kaldırma kitleri ve ters çevrilebilir ahtapot pelüş oyuncakları gibi görünüşte rastgele olan ürünler, TikTok’ta çok beğenilmeleri nedeniyle astronomik satış rakamları gördü. TikTok’taki fotoğraflarınızın ve videolarınızın düzgün olduğundan emin olun ve başarı şansınızı artırmak için algoritmayı incelemeyi unutmayın.

TikTok, gençler ve 20’li yaşların başındaki insanlar için popüler bir platform. Reklamverenler genellikle TikTok’ta ünlü influencer’ların videolarına sponsor oluyor ancak kendi ürünlerinizi öne çıkarmak için bir işletme hesabı oluşturmak da mümkün.

Görsel türüGörsel boyutu
TikTok profil fotoğrafı200x200
TikTok resim boyutu900x300
TikTok içerik görseli1080x1920
1:1 veya 4:5 en boy oranı (video)
TikTok profil fotoğrafı
TikTok resim boyutu
TikTok içerik görseli fotoğraf boyutları

Twitter görsel/fotoğraf boyutları

Twitter büyük ölçüde metin tabanlı bir platform, ancak fotoğraflar platformda yorum, beeni ve retweet almanıza yardımcı olabilir. Profil resimleri ve kapak fotoğraflarınıza da dikkat etmeyi unutmayın.

Br zamanlar ağırlıklı olarak genç bir yaş grubu tarafından kullanılan Twitter, artık çoğunlukla 26-50 yaş arası erkekler tarafından kullanılıyor. Twitter, ürünlerini/hizmetlerini bu kitleye ulaştırmak isteyen küçük işletmeler için etkili bir platform olabilir.

Görsel türüGörsel boyutu
Twitter profil fotoğrafı400x400
Twitter kapak boyutu1500x500
Twitter paylaşılan bağlantı görseli800x4128

1:9:1 en boy oranı (video)

twitter profil fotografi
twitter kapak boyutu
twitter paylaşılan bağlantı fotoğraf boyutları

YouTube

YouTube tamamen görsel odakladır ve başarılı videolar için küçük resimlerinizi tasarlamak önemlidir.

Parlak renkler ve kısa, göz alıcı metinlerle markanızın sesini duyurun.

YouTube, izleyicilerinin büyük bir kısmı (yüzde 17) 25 yaşın altında ve yüzde 41’i 26-35 yaşları arasında olan daha genç bir kitleye hitap ediyor. YouTube, işletmelerin videolardan veya önce veya video sırasında oynatılacak reklamlar satın aldığı doğrudan influencer’lara sponsorluk yaptığı büyük bir reklamcılık operasyonu yürütüyor. TikTok’a benzer şekilde, YouTube’da reklam vermeyi planlarken videoların ve ürünlerin viral olabilme potansiyelini göz önünde bulundurun.

Görsel türüGörsel boyutu
YouTube profil fotoğrafı (kanal ikonları)800x800
YouTube kapak görseli2560x1440 (masaüstü)

1546x423 (web+mobil)

YouTube içerik görselleri16:9 en boy oranı (video)

3840x2160 (HD)

YouTube paylaşılan bağlantı görseli1280x720 (özel video küçük resmi)
YouTube profil fotoğrafı
YouTube kapak görseli
YouTube içerik görselleri
YouTube paylaşılan bağlantı fotoğraf boyutları

Fotoğraf boyutları hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız olduğunda söz konusu sosyal medya platformunun yardım bölümünü ziyaret edebilirsiniz.