Domain süresi dolunca başkası kapabilir ama ‘hemen’ değil

GenelKategori
Okuma süresi: 4 dk
Simay Yıldız

Domain, başkasına kaptırılmaz. Biz hep bunu söylüyoruz çünkü, yine tekrar etmek gerekirse, domaininiz sizin ve/veya işletmenizin dijital kimliğidir ve onu başkasına kaptırmanız itibarınızı zedeleyebilir. Örneğin, marka tescilinizi süre aşımına uğramasına izin vermezsiniz, değil mi? Mesela, Aralık 2017’de yemeksepeti.com’un DNS ayarlarındaki karışıklık, sitenin domaininin boşa çıktığına dair söylentilere yol açmıştı. Bunun bir yıl öncesinde ise Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, kızı Max’in domaininin başkası tarafından alındığını fark edince, kızının adına açılmış olan siteyi 700 Dolara satın aldı. 700 Dolar, çok fazla bir miktar gibi görünmeyebilir ancak unutmayın ki hâlihazırda sahibi olan domainlerin alınması, tahmin ettiğinizden daha maliyetli olabilir. Domain süresi ve bu süre geçmeden yenileme yapılması işte bu nedenle önemli.

Domain süresi dolunca ne oluyor

Peki, domain süresi dolunca ne oluyor? Bu, aslında domain kayıt kuruluşunuzun kurallarına bağlı. Çoğu zaman süresi dolan domainler birkaç günlüğüne tutuluyor ve kullanıcının yenileme yapması bekleniyor. .com, .net ve .org gibi alan adları söz konusu olduğunda, domain süresi dolunca ceza ödemeden domaininizi yenileyebileceğiniz bir süre verilir ancak geri alma ücreti ve yenileme ücreti de söz konusu olabilir.

GoDaddy’de süresi dolan alan adları tekrar satışa sunulmadan önce pek çok süreçten geçiyor.

.com domainleri temel alarak, mevcut sahibinin domainini geri alabilmesi için verilen zaman ve uygulanan işlemler şöyle:

  1. Domain süresinin dolmasından bir gün sonra ilk faturalandırma denememizi yapıyoruz. İşlem başarılı olmazsa domain süresi doluyor ve domain park ediliyor. Domain, sahibi tarafından ücretsiz bir şekilde yenilenebilir durumda oluyor.
  2. Dördüncü gün, ikinci faturalama denemesini yapıyoruz. Domain, halen sahibi tarafından ücretsiz bir şekilde yenilenebilir durumda olsa da domaine bağlı web sitesi ve e posta gibi hizmetlerde kesinti yaşanabiliyor.
  3. On ikinci günde üçüncü ve son faturalama denememizi yapıyoruz. Domain sahibi, on ikinci günde de ek ücret ödemeden yenileme yapabiliyor.
  4. On dokuzuncu günde domain sahibinin domaini yenilemesi için bir yıllık yenileme ücreti ve 80 Dolarlık geri alma ücreti ödemesi gerekiyor.

Domain süresi geçtikten sonra yirmi beş gün içerisinde sahibi tarafından yenilenmeyen domainleri açık artırmaya çıkarıyoruz ve domainler otuz birinci günde geri alınamaz duruma geliyor. Otuz altıncı günde açık artırma sona eriyor ve satın alma olmaması durumunda, domain zararına satışların yapıldığı bir açık artırmaya çıkarılıyor. Kırk birinci günde bu açık artırma sona eriyor ve yine satış olmaması durumunda domain kırk ikinci günde genel kayıt için açılıyor.

Domain süresi dolduktan sonra yenileme yapabilir miyim?

Domain süresi dolar dolmaz söz konusu domainin başkası tarafından alınabileceğini düşünen kullanıcılar var. Ancak yukarıda da açıkladığımız gibi GoDaddy süresi dolan domainleri hemen genel satışa sunmuyor. Tekrarlamak gerekirse:

Domaininizi süresi dolduktan sonra yaklaşık yirmi beş gün içerisinde yenileyebilirsiniz.

Ancak on dokuz güne kadar ücretsiz yenileme yapabilirken, on dokuzuncu günde ek ücretlerin söz konusu olduğunu unutmamalısınız. Şunu da hatırlatalım: özellikle ülke kodlu domain uzantıları olmak üzere bazı domainler için yenileme süresi bulunmuyor ve domain süresi dolunca kullanmaya devam etmeniz için geri alma ve yenileme ücretleri söz konusu oluyor.

“Ben bunun gerginliğiyle yaşayamam!” diyenlere, ‘Otomatik Alan Adı Yenileme’ seçeneğini öneriyoruz. Böylece domain süresi bitmeye yaklaştığında GoDaddy sizi konuyla ilgili bilgilendiriyor ve günü geldiğinde hesabınıza kayıtlı kartınızdan ödeme alınıyor. ‘Manuel Yenileme’yi tercih etmeniz durumunda ise domain süresi dolduktan sonraki gün bildirim yapılıyor ve domaininizi manuel olarak yenileyebiliyorsunuz.

Otomatik Yenileme hakkında daha fazla bilgi almak ve neden verimli, etkili bir yöntem olduğunu öğrenmek için Otomatik alan adı yenileme, gizli bir lütuf olabilir; işte nedenleri başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Editörün Notu: Hesabınız ve GoDaddy ürünlerinizle ilgili bilgilendirme e-postaları GoDaddy hesabınızda kayıtlı olan adresinize gönderiliyor. Bu nedenle hesabınızda sürekli kontrol ettiğiniz bir adresin olduğuna ve GoDaddy’den gelen mesajların “Önemsiz E-Posta” klasörüne düşmemesine dikkat etmenizi rica ederiz.