Alan adı başkasına kaptırılmaz

YönetmekKategori
Okuma süresi: 4 dk
Nick Fuller

Siyasetçiler ve ünlüler, kaydetmedikleri alan adlarından dolayı manşetlere çıkıyor. Böylece başkalarının, onların ünlü isimlerine bağlı alan adlarını kullanarak websitesi açmalarına olanak sağlıyorlar. Peki siz online varlığınızla aynı alan adı hatasına düşmemek için ne yapabilirsiniz?

  1. Tüm alan adlarını kaydettirmek zorunda değilsiniz ama riski azaltmak ve görünürlüğünüzü artırmak için doğru adları hedefleyin
  2. Size en uygun, başkasına kaptırmak istemediğiniz en bariz 10 alan adını belirleyin ve onları satın alın.
  3. Başlangıç yatırımı küçüktür; bu nedenle alan adlarınızı büyük bir duyuru yapmadan çok daha önce kaydettirin. Mesela, biri ObamaBiden.com’u aday listesi açıklanmadan 2 yıl önce kaydettirmişti.
  4. Alan adlarınızı boşa harcamayın. Resmi sitenizdeki ilgili sayfalara veya sosyal medya sayfalarına yönlendirin.
  5. Proaktif olun. Domain sorgulama aracımızı kullanarak sizinle, işinizle ilgili olan çeşitli alan uzantılı alan adları bulun ve kaydettirin. .com, .net, .org gibi sık kullanılan uzantıların yanı sıra .republican ve/veya .democrat gibi uzantıları da kaydettirebilir misiniz diye bakın.

Alan Ad(lar)ınızı  Başkası Kapmadan Önce Kaydettirmek İçin İpuçları

Siyasetçiler ve ünlüler manşetlere çıkıyor. CEO’lar, politikacılar ve medyatik isimler kaydettirmedikleri alan adlarından dolayı haberlere çıkıyor. Bunun başınıza gelmemesi için dikkate almanızı tavsiye ettiğim birkaç ders şöyle:

ESKİ CEO

Carly Fiorina bir zamanlar CarlyFiorina.org’un sahibiydi, fakat alan adı zaman aşımına uğradı. Biri bu alan adını satı aldı ve Carly’nin HP CEO’su olarak görev süresi boyunca gerçekleşen işten çıkarımları gösteren bir web sitesi kurdu.

Alınan Ders:

Alan adları her yıl yenilenmelidir. Alan adı hesap bilgilerinizi güncel ve otomatik yenileme altında tutun. Ayrıca birkaç yıllık üyeliği göz önünde bulundurun.

TELEVİZYON SUNUCUSU

Carly Fiorina, “Late Night with Seth Meyers” programına çıktığında sunucunun, kendisiyle alan adını satın almaması konusunda dalga geçeceğini biliyordu. Fakat hazırlıklı gelmişti. Seth, Carly’ye hatasını hatırlattığında Carly ona “sethmeyers.org’u kimin satın aldığını biliyor musun?” diye sordu. Seth bilmediğini söyleyince “Ben biliyorum; biraz önce yeşil odada ben satın aldım” cevabını verdi.

Alınan Ders:

Alan adları dijital kimliğinizdir. Resmi bir duyuru yapmadan önce en bariz alan adlarını satın alarak kontrolü elinizde tutun.

ŞEF

Şef Fieri’nin New York’taki restoranının alan adı olan GuysAmericanKitchenAndBar.com, New York Times’da eleştiri çıktığı zaman kayıtlı değildi. Biri alan adını kaydedip restoranla dalga geçen bir web sitesi yayınladı.

Alınan Ders:

Misafirleriniz, müşterileriniz sizi internette arayacaktır –restoranınız varsa menünüz için, siyasetçiyseniz propogandanızı desteklemek için. Ne onları, ne kendinizi olası bir sürpriz riskine karşı açık bırakmayın. Aramalarda kullanacakları kelimelerin yer aldığı alan adlarını kaydettirin.

SİYASETÇİ

Başkanlık umutları olan Cumhuriyetçi Ted Cruz, TedCruz.org etrafında bir web stratejisi kurmuştu, fakat TedCruz.com şu an bir Demokrat Parti sempatizanına ait ve onun tarafından yönetiliyor.

Alınan Ders:

.com oyundaki tek alan adı olmasa da en çok bilineni. O yüzden en çok öne çıkan .com adlarını alıp esas sitenize yönlendirerek markanızı koruyun.