3 Adımda Online Mağaza Oluşturabilirsiniz

PazarlamaKategori
Okuma süresi: 5 dk
Stefano Maruzzi

Online satıcı olmak, online mağaza oluşturmak ile bitmiyor. Bunun öncesinde rakiplerinizden farklılaşmanızı sağlayacak iyi bir iş fikrine ihtiyacınız var.  Ardından e-ticaret sayfanızı oluşturabilirsiniz. Son olarak da işinizi büyütme ve müşterilerinizin hayatını iyileştirme isteğine ihtiyacınız var. Başlamaya hazır mısınız?

Birinci Adım: Bir fikir bulun ve geliştirin

Online mağaza açmak için ilk gereken bir iş fikri. Ürünlerinizi satmak için bir e-ticaret sitesi planlamanın zamanı gelecek, fakat önce tutkunuzun olduğu ve sizi diğerlerinden ayıracak nitelikte olduğunuz bir niş bulmanız gerekiyor.


Örneğin, tişört tutkunuz olduğu için tişört satmaya karar verdiğinizde, online tişört satan bütün o diğer şirketlerden sizi ayıran şey ne olacak? Fikrinizle ilgili araştırma ve incelemeler yapmanız başarılı olmanız için çok önemli. Fikrinizi benzer şirketler ile karşılaştırmak için birçok yöntem var. İşte bazıları:

Aileniz ve arkadaşlarınız fikrinizi beğendi mi? Ürününüzü, ailenize ve arkadaşlarınıza bedavaya veya büyük bir indirim ile teklif edin. Ürününüze nasıl tepki verdiklerine bakın. Bayıldılar mı? Daha fazlasını istiyorlar mı? Ürününüzü piyasada veya internette görseler para vermeye razı olurlar mı?  Çevrelerine önermek isterler mi? Bu, halka arz etmeden önce ürün fikrinizi iyileştirmek için çok iyi bir yol.

Fikriniz için para toplayabilir misiniz? Fikrinizi sunabileceğiniz ve bunun için para toplayabileceğiniz, Çözüm Kumbarası ve Kickstarter gibi siteleri değerlendirin. Fon için, aile ve arkadaşlarınızın sağlayabileceğinden daha yüksek, mantıklı bir hedef belirleyin. Aile ve arkadaş çevrenizden daha geniş bir çevreden dürüst geribildirim almalısınız. Fikrinizi iyi pazarlamaktan çekinmeyin ki bu geniş çevre en azından fikrinizi duyabilsin.

Ürününüz GittiGidiyor gibi üçüncü taraf platformlarda satabilir misiniz? Hızlı geribildirim almanın başka bir ekonomik yolu da ürününüzü GittiGidiyor, HepsiBurada, Sahibinden.com gibi e-ticaret sitelerinde listelemek. Bu platformlar muhtemelen sizinkine benzer ürünleri arayan binlerce müşteri ile dolu. Ancak aynı zamanda da sizin ürün kategorinizde yüzlerce satıcı da var. Böyle bir platforma ürününüzü koyarak rekabete karşı nasıl bir duruş sergilediğini görebilirsiniz.

Listeleme ve işlem ücretleri için bu platformlara satışlarınızdan kayda değer bir pay vermeniz gerekiyor. Ancak, bu gibi sitelerde ürünlerinizi listeleyerek en iyi tekniklerin hangileri olduğunu bulabilmek için pazarlama mesajlarınıza ve ürün özelliklerine ince ayar yapabilirsiniz.


Eğer çevrenizden veya Çözüm Kumbarası kampanyanızdan olumlu geribildirim aldıysanız bu adımı atlayıp direkt online mağazanızı kurma aşamasına geçebilirsiniz. Sonuç her ne olursa olsun, diğer e-ticaret sitelerinde ürünlerinizi listelemek ek gelir kaynağı sağlayacağından iyi bir fikir olabilir. 

İkinci Adım: Online Mağazanızı Oluşturun

Bir sonraki adım, eşsiz ürününüzü istediğiniz gibi yönetmek için kendi online mağazanızı oluşturmak. Websitesi, alışveriş sepeti ve ödeme ve gönderim gibi e-ticaret kabiliyetleri olan bir online mağaza oluşturmak için size yardım edebilecek bir ortağa ihtiyacınız var. Size en uygun ortağı bulmak için alan adı ve barındırma hizmetinin yanı sıra online mağaza hizmetleri de sunan firmaları inceleyebilirsiniz. Seçim sürecinde sormanız gereken sorulardan bazıları şöyle: Güzel temalar sunuluyor mu? Kredi kartı ve PayPal ödemelerini kabul edebilecek misiniz? Facebook entegrasyonu yapabiliyor musunuz? Müşteri değerlendirmeleri ve yorumlarını toplama fırsatı sunuyor mu? İndirim kupon kodları sunmanızı sağlayacak bir altyapı var mı? Sunulan hazır tasarımlar mobil uyumlu mu? Herhangi bir sorununuz olması durumunda 7/24 müşteri desteği sunuluyor mu?

Üçüncü Adım: Mağazanızı duymayan kalmasın

Birçok küçük işletme sahibi, online mağazalarını kurduktan sonra işleri bitti sanıyor. Aslına bakarsanız, eğlence orada başlıyor. Online mağaza kuran herkes bunu birincil gelir kaynağı yapmakta başarılı olamıyor. Ancak başarılı olanların birkaç ortak özelliği var:

Müşterilerini seviyorlar.  Başarılı herhangi bir online satıcıya işleri hakkında neyi sevdiklerini sorduğunuzda, dillerinin ucunda bir sürü keyifli müşteri hikayesi olduğunu görürsünüz. Müşterilerinin hayatlarını güzelleştirmek için yaşıyorlar!

Çok yönlü ve deneyimli pazarlamacılar. En başarılı online satıcılar, ürünleriyle ilgilenen, ilgilenebilecek insanlara ulaşmayı başaranlar oluyor. Bazıları sosyal medya üzerinden pazarlama yapıyor; bazıları müşterileri arasından nitekim popüler, söz sahibi isimlere ulaşarak ürünlerinin reklamını yapmalarını sağlıyor, bazıları da özel indirimler sunarak viral pazarlama yöntemleri buluyor. Burada amaç çeşitli yöntemler deneyerek hangisinin işe yaradığını bulmak.

Başarılı bir online satıcı olmak yolundaki bu son aşama müşterilerinizin hayatını iyileştirmek doğrultusunda sürekli devam edecek bir çaba. İyi eğlenceler!